Fuerteventura to wyspa należąca do Hiszpanii, która jest położona na wodach Oceanu Atlantyckiego, najbliżej wybrzeża afrykańskiego. Razem z wyspami Lanzarote oraz Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Mówi się o niej, że jest odłączonym kawałkiem pustyni wyrzuconym na Ocean Atlantycki.
Z 340-kilometrowej linii brzegowej tej najdłuższej wyspy w archipelagu Kanarów, 150 km zajmują szerokie, piaszczyste plaże, oblewane błękitnymi wodami oceanu. Biały, delikatny piasek podobno nawiewany jest przez ciepłe wiatry znad Sahary, od której dzieli wyspę jedynie 115 km. Z wiejących tu wiatrów zadowoleni są miłośnicy sportów wodnych, ponieważ wiatry tworzą tu idealne warunki do uprawiania windsurfingu oraz surfingu. Fuerteventura to również idealny kierunek na wakacje all inclusive dla par, a także dla rodzin z dziećmi.
Spośród licznych, przepięknych plaż, na wakacyjny wypoczynek turyści chętnie wybierają plażę Sotavento, która znajduje się na Półwyspie Jandía w południowej części wyspy. To jedna z faworytów w rankingach najładniejszych plaż na świecie. Na wyspie są także plaże o ciemniejszym piasku, przypominające o wulkanicznym pochodzeniu archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Różnorodne krajobrazy i niesamowita przyroda Fuerteventury oczarują każdego. Miejscowe walory przyrodnicze i bogactwo roślin endemicznych zostały docenione przez UNESCO, które w 2009 r. ustanowiło tu rezerwat biosfery. Wody Atlantyku wokół wyspy zamieszkują żółwie morskie. Na plaży Cofete wykluwają się młode w specjalnych gniazdach, a po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów wypuszczane są na wolność.
Wydmy, złoty piasek i niewielka ilość roślinności, cechują utworzony w 1982 r. Park Krajobrazowy Dunas de Corralejo, który znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Wydmy i przylegające do nich plaże nad Atlantykiem zajmują powierzchnię 2600 ha. Piasek na wydmach jest pochodzenia organicznego i powstał w wyniku kruszenia się muszli zwierząt morskich. W południowej części parku jest fragment pola zastygłej lawy oraz stożek wulkaniczny Montana Roja. Park Przyrodniczy Wydm Corralejo to największy obszar wydm na Kanarach.
Powulkaniczne jaskinie Cuevas de Ajuy są Pomnikiem Przyrody, ponieważ powstały w skałach najstarszych na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jaskinie znajdują się w zatoce Caleta Negra, w okolicach miasteczka Ajuy na zachodzie wyspy. Szlak do nich prowadzi klifem wzdłuż wybrzeża. Ich tunele mają długość 1,5 km. Podobno w tych grotach piraci ukrywali swoje skarby. Nieco mniejszą, bo mającą długość 648 m, jest jaskinia Cueva de Llano, znajdująca się na północy, w pobliżu miejscowości Villaverde. Jaskinia powstała na skutek erupcji wulkanu przed ok. 800 tysięcy laty, a znajdujące się w niej skamienieliny wskazują, jakie wymarłe gatunki zwierząt tu zamieszkiwały.
Półwysep Jandia to zachodni kraniec wyspy, który ze względu na wyjątkową przyrodę został objęty ochroną w utworzonym Parque Natural Jandía. To tereny bardzo piaszczyste, pełne wydm, przechodzące w górzyste, gdzie wznosi się najwyższy szczyt wyspy Pico de la Zarza mierzący 817 m n.p.m.
Jedną z ciekawszych atrakcji w miejscowości La Lajita na południu wyspy jest ogród zoologiczno-botaniczny Oasis Park Fuerteventura, gdzie na 800 000 m2 zgromadzono ponad 3000 zwierząt w 250 gatunkach. Ogród stylizowany jest na egzotyczną dżunglę. To jedyne zoo, gdzie część trasy można przejechać na wielbłądzie. Tu znajduje się największy rezerwat dromaderów (wielbłądów jednogarbnych) w Europie i ogród botaniczny mający ponad 1500 gatunków roślin z różnych stron świata.
Na wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Antigua znajdują się Salinas del Carmen, czyli solniska, w których poprzez odparowywanie wody pozyskuje się sól. Solniska i Muzeum Soli pokazują historię i proces wydobywania soli na wyspie.
Pomnikiem przyrodniczym, etnograficznym i kulturowym jest święta góra Montana de Tindaya (401 m n.p.m.), gdzie odkryto ponad 200 naskalnych rytów, wykonanych przez pierwszych mieszkańców wyspy – Guanczów. Można je zobaczyć, wędrując szlakiem prowadzącym na szczyt.
Najpiękniejszym miasteczkiem Fuerteventury jest Beatancuria, dawna stolica wyspy. Pod koniec lat 70. XX w., starą część miasta wpisano na hiszpańską listę dziedzictwa kulturowego. W centrum znajduje się najpiękniejszy na wyspie budynek sakralny – kościół św. Marii. Wart odwiedzenia jest też dworek z XVI w. – Casa Santa Maria. Historię Fuerteventury można poznać w miejscowym Muzeum Archeologicznym, gdzie zgromadzono liczne eksponaty o życiu pierwszych mieszkańców wyspy, pochodzące z okolicznych wykopalisk.
Klimat wyspy tworzą wpisane w jej krajobraz wiatraki i latarnie morskie. Na Fuerteventurze znajduje się 5 latarni. W południowej części wyspy jest latarnia z 3 wieżami Faro de La Entallada, powstała co prawda w 1955 r., ale mająca bardzo ciekawe motywy mauretańskie. Jej usytuowanie na wysokim klifie zapewnia niesamowite widoki. W okolicy Plaży del Matorral atrakcją jest 59-metrowa latarnia morska Faro de Morro.