Panama to kraj górzysty, ponieważ ponad 50% powierzchni tego kraju zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej. Wybrzeża po obu stronach kraju są mocno rozczłonkowane, a ich łączna długość wynosi ok. 2000 km. Panama leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Ten długi i wąski kraj od północy graniczy z Kostaryką, a na południu z Kolumbią.
Do Panamy należy ok. 1600 wysp, a najbardziej znane są jej Wyspy Perłowe na Oceanie Spokojnym z wyspą Contadora – najważniejszym regionem turystycznym w tym archipelagu. Wzdłuż wybrzeży, szczególnie na Morzu Karaibskim ciągną się barwne rafy koralowe, idealne miejsca do nurkowania. Rajem dla miłośników plaż, surfingu i kolorowego podwodnego świata jest archipelag Bocas del Toro na Morzu Karaibskim, składający się z 10 głównych wysp i wielu mniejszych wysepek.
Swoje znaczenie wśród krajów Ameryki Łacińskiej zyskała Panama dzięki ponad 80-kilometrowemu Kanałowi Panamskiemu. Ten kanał wodny, najbardziej znana atrakcja Panamy, łączy Morze Karaibskie i Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Kanał został zbudowany na Przesmyku Panamskim w latach 1904–1914, a oficjalnie otwarto go w 1920 r. Jego budowa została okupiona śmiercią 25 tys. robotników, którzy zmarli na malarię, żółtą febrę lub ulegli wypadkom w wyniku osunięcia się gruntu. Wycieczka nad Kanał Panamski i obserwacja przejścia statków przez gigantyczne śluzy, w których muszą pokonać 26-metrowe różnice poziomów na kanale — to fascynujące, wakacyjne doświadczenie.
Stolicą Panamy jest ponad 700-tysięczne miasto i port Panama City leżące nad Oceanem Spokojnym, nieopodal Kanału Panamskiego. To jedna z piękniejszych stolic Ameryki Środkowej, którego początki datuje się na 1519 r. W starej części miasta znajduje się katedra wybudowana w 1619 r., która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Casco Viejo w Panamie City to historyczne centrum, w którym można podziwiać kolonialną architekturę, spróbować lokalnej kuchni i poczuć klimat kolonialnej przeszłości tego kraju.
Panama to kraj o ogromnej różnorodności biologicznej. Szczególne bogactwo dzikiej przyrody można podziwiać w Parku Narodowym Darién znajdującym się na granicy z Kolumbią. Z wulkanu Barú — najwyższego szczytu Panamy wznoszącego się na wysokość 3475 m n.p.m. o świcie można zobaczyć wody obu oceanów: Atlantyckiego i Pacyfiku. Obok wulkanu znajduje się Park Narodowy La Amistad z tropikalnym lasem deszczowym.
Panama leży w strefie klimatu równikowego — z dwiema porami: deszczową i suchą. Na wakacje do Panamy najlepiej jechać w czasie lokalnej pory suchej, czyli od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach też jest bardzo ciepło (średnio 26-28°C), ale wilgotność jest znacznie wyższa.
Słynne „panamy”, czyli znane na całym świecie, ręcznie wyplatane kapelusze właściwie pochodzą z Ekwadoru i zostały tu spopularyzowane przez budowniczych kanału. Obecnie są najpopularniejszą pamiątką z wakacji w Panamie.
3 listopada w Panamie obchodzony jest Dzień Niepodległości. To doskonała okazja, aby połączyć wypoczynek all inclusive w tym kraju z udziałem w barwnych, lokalnych festiwalach i paradach. W miastach i miasteczkach Panamy organizowane są kolorowe parady, tańce i festiwale także z okazji panamskiego Karneval.