Seszele — przepiękny archipelag na Oceanie Indyjskim, składający się z 115 wysp to wymarzone miejsce na wypoczynek, kuszące turystów pięknymi plażami, kulturą i unikatową przyrodą. Planujesz egzotyczne wakacje na Seszelach? Podpowiadamy jak przygotować się do wyjazdu i na co zwrócić uwagę podczas wypoczynku na wyspach. Poznaj też kilka wskazówek, które ułatwią i uprzyjemnią komfortowy wypoczynek w tym przepięknym i ekskluzywnym zakątku świata.
Dokumenty przy wjeździe na wyspy
Aby pojechać na wakacje na Seszele, wystarczy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Wizy dla Polaków nie są wymagane, a zezwolenie na wjazd jest wydawane przy wjeździe na Seszele.
Swoje wakacje na wyspach warto też zgłosić w systemie Odyseusz.
Aktualne informacje dotyczące zasad wjazdu i pobytu na Seszelach publikowane są na stronie MSZ.
Zdrowie i opieka medyczna
Na Seszelach jest wiele owadów, zwłaszcza komarów. Warto mieć ze sobą środki odstraszające owady, aby uniknąć ukąszeń i złagodzić ich skutki a tym samym zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez komary. Na szczęście nie ma tam komarów wywołujących malarię.
Na większych wyspach: Mahé, Praslin i La Digue nie ma problemu z dostępem do lekarza czy apteki, ale opieka medyczna na Seszelach jest bardzo droga, dlatego jadąc tu na wakacje, warto zaopatrzyć się w podstawowe leki. Szczególnie mogą przydać się leki przeciwbólowe, na biegunkę, a podczas rejsów wycieczkowych i pomiędzy wyspami leki na chorobę lokomocyjną. Przed wyjazdem warto też wykupić dobre ubezpieczenie, które zagwarantuje pokrycie ewentualnych kosztów leczenia.
Internet na wyspach
W hotelu internet najczęściej jest dostępny, ale dla osób chcących korzystać z internetu mobilnego będzie to znaczny wydatek. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się od razu po przylocie na lotnisku w lokalną kartę SIM. Według ocen turystów, najlepszy zasięg na wyspach ma sieć Airtel. Sieć ta ma w swojej ofercie różne pakiety dostępu do internetu. Nie jest tanio, ale na pewno korzystniej niż w roamingu.
Podróżowanie po głównych wyspach archipelagu
Na Seszelach można przemieszczać się, korzystając z komunikacji publicznej, ale wynajęcie samochodu będzie rozwiązaniem znacznie wygodniejszym. Dotyczy to jedynie poruszania się po wyspach Mahe i Praslin. Na wyspie La Digue samochodów nie ma, a jedynym środkiem lokomocji jest tam rower, który też można wypożyczyć. Wyspa co prawda jest niewielka i swobodnie można obejść ją pieszo, ale rowerowa przejażdżka będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczki.
Rowerem na Seszelach — foto: Four Seasons Resort Seychelles
Przy samodzielnym objeżdżaniu wysp należy pamiętać, że obowiązuje na nich ruch lewostronny, a drogi zwykle są wąskie i kręte oraz ze stromymi podjazdami w górach.
Zwracając wypożyczone auto, warto pamiętać o jego posprzątaniu, bo rachunek za wynajem może zostać obciążony dodatkową opłatą za sprzątanie.
Przemieszczanie się między wyspami
Na Seszelach turyści najczęściej odwiedzają trzy wyspy — Mahe, Praslin i La Digue.
Główne, międzynarodowe lotnisko znajduje się na wyspie Mahé. Pomiędzy głównymi wyspami Seszeli można podróżować, korzystając z szybkich promów. (katamaranów). Rejs między wyspami Mahe i Praslin trwa nieco ponad godzinę, natomiast między Praslin i La Digue ok. 12 minut.
Można też skorzystać z lokalnych samolotów liniowych Air Seychelles. Te niewielkie samoloty odbywają lot kilka razy dziennie i zabierają na pokład po kilkanaście osób. Bilety można rezerwować i zakupić na stronie internetowej przewoźnika.
Komunikacja na Seszelach - foto: Four Seasons Resort Seychelles
Waluta na Seszelach
Oficjalną walutą obowiązującą na Seszelach jest rupia seszelska (SCR).
1 rupia = 100 centów.
Aktualnie w obiegu są:
monety — 1, 5, 10, 25 centów oraz 1 i 5 rupii
banknoty — 10, 25, 50, 100 i 500 rupii.
Kurs rupii seszelskiej
1 rupia = 0,2963 zł (średni kurs NBP z dnia 19 lipca 2023 r.)
Aktualny kurs rupii seszelskiej na stronie NBP
Najlepiej zabrać na Seszele dolary lub euro i tam w miarę potrzeby wymieniać je na seszelskie rupie. Wymiany można dokonać na lotniskach i w bankach.
Kurs dolara amerykańskiego i euro na Seszelach (dane z 24 lipca 2023 r.)
1 USD = 14,17 rupii seszelskich (SCR)
1 Euro = 15,7 rupii seszelskich (SCR)
Waluta Seszeli — foto: Pixabay
Zakupy na Seszelach
W większych sklepach, restauracjach i hotelach można płacić w dolarach amerykańskich i w euro. Nie ma też problemu z płatnościami kartą kredytową. Akceptowane są karty: VISA, American Express i MasterCard. W małych sklepikach i na bazarach w obrocie jest tylko rupia i obowiązują płatności gotówką, dlatego warto mieć przy sobie, chociaż niewielką ilość lokalnej waluty.
Seszele to dość drogi kraj, szczególnie w odniesieniu do noclegów i jedzenia, bo niemal wszystkie artykuły są importowane. Wybór wakacji na Seszelach organizowanych przez niemieckie biuro podróży pozwoli uniknąć zbędnych wydatków i nie zwiększy kosztów wypoczynku. Warto pamiętać też, że lokalne targi i niewielkie rodzinne restauracje mogą oferować bardziej przystępne ceny niż miejsca wybitnie turystyczne.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Na Seszelach językiem urzędowym jest kreolski seszelski, ale osoby zatrudnione w turystyce zwykle mówią dobrze po angielsku, dlatego komunikacja w hotelu czy przy atrakcjach turystycznych nie powinna być problemem.
W niektórych restauracjach może być doliczany dodatek za obsługę, ale jeśli nie widać takiej kwoty na rachunku, zostawienie napiwku w wysokości 5-10% jest w dobrym tonie.
Podczas wycieczek w rezerwatach przyrody na Seszelach obowiązuje zakaz zbierania muszelek i korali.
Seszele wprowadziły zakaz używania torebek plastykowych.