Wróć do listy artykułów

Kreta – miejsce narodzin Zeusa

Wypoczynek z Amigos | 17-04-2019, Aktualizacja: 18-11-2020
kreta 2021, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta z niemiec, kreta wakacje z niemiec, kreta wczasy z niemiec, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta tanie wakacje
Rekonstruowany Pałac w Knossos jest największą i najbardziej znaną atrakcją turystyczną na Krecie. Najchętniej jest odwiedzany w okresie wakacji przez wielu turystów oraz rodziny z dziećmi.

Kreta jest największą grecką wyspą, która leży na krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy Europą, Azją i Afryką. To właśnie w tym miejscu narodził się najważniejszy z Bogów – Zeus. Zabytkowe miejsca, mitologiczne historyjki, pozostałości po starożytnych królach, a także urokliwe miasteczka oraz przepiękne plaże – to wszystko znajdziesz na Krecie.

 

 

Klimat na Krecie

Na Krecie panuje klimat śródziemnomorski, podobnie jak w całej Grecji. Występują tu suche i ciepłe lata oraz deszczowe i łagodne zimy. Ze względu na swoje położenie Kreta charakteryzuje się najłagodniejszym klimatem.

 

 

Pogoda na Krecie

Na Krecie możemy zauważyć różnice temperatur pomiędzy wybrzeżem a terenami górzystymi oraz wschodnią i zachodnią częścią wyspy. Zdarza się również, że warunki atmosferyczne są zupełnie inne na południu, niż na północy. To wszystko za sprawą gór, które leżą poziomo w centrum wyspy i rozciągają się ze wschodu na zachód.

 

Do najcieplejszych miesięcy na Krecie należą oczywiście lipiec i sierpień. Temperatury w ciągu dnia sięgają do 30°C, a w nocy utrzymują się na 20°C. Woda jest również bardzo przyjemna – 25°C. Z kolei do najchłodniejszych miesięcy należą styczeń i luty. Na termometrach zaobserwujemy jedynie 14°C w dzień i 7°C w nocy.

 

Wschodnia część wyspy jest bardziej gorąca i sucha od zachodniej. Podobnie jest w przypadku porównania południowej i północnej części wyspy, z których ta pierwsza charakteryzuje się lepszą pogodą.

 

W strefie przybrzeżnej opady deszczu praktycznie nie występują od końca kwietnia do końca października. Podobnie jak opady śniegu. Pojawiają się jedynie w okresie zimowym na terenach górzystych. Szczyty mogą być ośnieżone nawet do końca czerwca.

 

 

Zabytkowe miejsca na Krecie

Jakie są najpopularniejsze zabytki odwiedzane przez turystów? Poznaj najciekawsze mitologiczne miejsca i pozostałości po greckiej przeszłości, które warto zobaczyć będąc na wakacjach na Krecie.

 

Pałac w Knossos

To zdecydowanie jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych na Krecie. Powierzchnia tego miejsca mierzy ok. 17400 m2, a jego ruiny zostały odkryte po raz pierwszy w 1878 r. Do najważniejszych elementów kompleksu zalicza się: Willa Królewska, Dom Fresków oraz Grób Królewski. Nazywany jest Pałacem Minosa – króla Krety, syna Zeusa – lub Labiryntem Minotaura, z którym wiąże znany każdemu mit grecki o pół byku, pół człowieku.

 

Heraklion

Największe miasto i jednocześnie stolica Krety. Można się spotkać również z pisownią Hpakneio oraz Iraklion, Iraklio oraz Iralieo. Co można zobaczyć w tym miejscu? Na pewno warto wybrać się do portu weneckiego, przy którym cumują kutry rybackie. Kolejnym punktem jest wenecka forteca Kules utworzona w celu obrony przed tureckimi najeźdźcami. W stolicy warto odwiedzić także plac Platia Eleftherias oraz Plac Fontanny. Osoby zainteresowane historią wyspy, mogą wybrać się do Muzeum Archeologicznego z zabytkami sztuki minojskiej.

 

Malia

Miasteczko położone ok. 30 km od Heraklionu na północnym wybrzeżu Krety. Znajdują się tutaj ruiny Pałacu Minojskiego, którego władcą był Sarpedona – brat Minosa. Historia tego miejsca jest trochę pogmatwana, a mianowicie: w 1800 r. p.n.e. został wybudowany, a tysiąc lat później zniszczony przez trzęsienie Ziemi. Niedługo po tym wydarzeniu pałac odbudowano na nowo, jednak nie na stałe. Ponowne zburzenie nastąpiło w 1450 r. p.n.e. za sprawą klęski żywiołowej. Ruiny zostały zachowane i możemy je oglądać do dzisiaj.

 

 

Urokliwe miasteczka na Krecie

Kreta to nie tylko zabytkowe miejsca i piękne, słoneczne plaże. Tutaj zauroczysz się także niezwykłymi, kolorowymi miasteczkami. Poznaj kilka ulubionych miejsc często odwiedzanych przez turystów. 

 

Chania

Dawna stolica położona w północno-zachodnim wybrzeżu Krety. To miejsce charakteryzuje się niezwykłym położeniem – od północy otoczone jest Morzem Kreteńskim, natomiast od południa ośnieżonymi terenami górskimi masywu Lefka Ori. Oprócz spaceru urokliwymi ścieżkami, między tawernami i kawiarenkami, możemy zobaczyć zabytkowy Meczet Janczów – pochodzącą z XVII w. najstarszą turecką świątynię.

 

Rethymnon

Mniejsza oraz bardziej turystyczna wersja Chanii. Rethymnon położone jest dokładnie po środku wyspy na północy. W rankingu największych miast Krety zajmuje 3 miejsce. Znajduję się tutaj malowniczy port, a także architektura wenecka i turecka. Charakterystycznym symbolem tego miejsca jest forteca zbudowana w obronie przed piratami w XVI wieku. Piękne widoki na wybrzeże i miasto możemy oglądać z murów obronnych. 

 

Agion Nikolaos

Uważane jest za najpiękniejsze miasteczko Krety. Klimat tego miejsca tworzą malownicze domki, położone nad zatoką Mirabello w północno-wschodniej części wyspy. W niewielkim porcie znajduje się akwen, który tworzy naturalną przystań dla kurortów rybackich. Legenda głosi, że niegdyś w wodach jeziora Voulismeni brała kąpiele grecka bogini Atena.

 

 

 

Atrakcje turystyczne dla aktywnych

Atrakcji dla aktywnych również nie zabraknie! Przechadzki górskimi szlakami, zwiedzanie najciekawszych zakątków Krety, a także nurkowanie w podwodnym świecie. To wszystko czeka na Was na tej niezwykłej wyspie!

 

Wąwóz Samaria

Uznany za najdłuższy i najgłębszy wąwóz w Europie. Długość jego ścian sięga nawet do 500 m wysokości! Długość najpopularniejszego szlaku turystycznego w wąwozie ma ok. 16 km długości, a jego pokonanie zajmuje 5-6 godzin. Dostępna jest także skrócona wersja szlaku, która jest dużo krótsza – 2 km. Podczas wędrówki możemy podziwiać piękno dzikiej przyrody i wyjątkowe widoki, ponieważ wąwóz otacza Park Narodowy Samaria. Mniej doświadczone osoby nie muszą się martwić, bo dla nich jest o połowę krótszy szlak w wąwozie św. Ireny – mierzy ok. 7,5 km, a jego przejście zajmuje 2,5 godziny.

 

Jaskinia Dikti

Podobno w tej jaskini miało miejsce narodzenie króla bogów – Zeusa. Znajduje się na wysokości ok. 1025 m n.p.m. we wschodniej części wyspy i prowadzi do niej stroma ścieżka. Wnętrza Dikti ozdobione są przez malownicze formy skalne, a główna komora prowadzi do licznych korytarzy. Największą atrakcją tego miejsca, a zarazem charakterystycznym punktem jest jeziorko, które otaczają stalagmity i stalaktyty.

 

Nurkowanie

Ten dość nietypowy sport staje się coraz bardziej popularnym wśród turystów. Najciekawszym miejscem zwiedzania podwodnego świata jest rafa El Greco. Można tu nurkować na różnych wysokościach, z których najgłębsza wynosi nawet do 40 m. Pod wodą możemy podziwiać wyjątkowo różnorodne i kolorowe rafy.

 

 

Najpiękniejsze plaże Krety

Jakie są najpopularniejsze plaże na Krecie? Poznaj najchętniej odwiedzane plaże przez turystów, które po prostu musisz zobaczyć, będąc na wczasach na wyspie.

 

Perełką wśród kreteńskich plaż jest zdecydowanie Balos. Uważana za najpiękniejszą nie tylko na Krecie, ale w Europie. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. Dostęp do niej jest nieco utrudniony, dlatego raczej tłumu turystów tu nie zastaniecie. Plaża zdecydowanie zachwyca dość nietypowym biało-różowym piaskiem oraz wyjątkowymi kolorami wody – odcieniami turkusu i granatu. Można dojechać na nią samochodem, podziwiając przy okazji niezwykłe widoki z góry albo przypłynąć statkiem z portu w Kissamos. Druga opcja jest atrakcją samą w sobie, która ma dodatkowy walor – zwiedzanie pobliskiej wysepki Gramvousa.

 

Jedna z popularniejszych plaż na Krecie to Elafonisi. Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu i oblegana przez wielu turystów. W szczycie sezonu może być nieco zatłoczona. Podobnie jak u poprzedniczki znajdziemy tu miejscami różowy piasek. Na plaży uprawiany się windsurfing i osoby, które już próbowały albo chciałyby wypróbować swoich sił w tym sporcie, mają szansę zrobić to na Elafonisi.

 

Niby zwyczajna, a jednak bardzo urokliwa – Preveli. Znajduje się na południowym wybrzeżu Krety. Sama plaża nie zachwyca swoim wyglądem, za to jej wielkim atutem jest położony tuż obok las palmowy. Przechodząc przez gąszcz, czujemy wilgotne powietrze, a opadające, lekko szumiące palmy pozwolą nam przenieść się jakby na inny kontynent. Kilka lat temu las spłonął w pożarze, jednak roślinność zaczęła odżywać już po roku. Charakterystyczną rzeczą jest tutaj rzeka, która łączy się z morzem.

 

Bardzo ciekawą plażą, położoną w południowej części wyspy, jest Matala. Ogromne wrażenie robi wielki klif opadający do wody. Wydrążone w nim dziury, tworzą jaskinie, w których kiedyś zamieszkiwali hipisi z całego świata w latach 60. W starożytności pełniły one funkcję grobowców. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek ta plaża pokryta jest drobnym żwirkiem. W pobliskim miasteczku jest dużo hoteli, kawiarenek i restauracji.

 

 

Waluta na Krecie

Waluta obowiązująca na Krecie to euro (EUR). Płatność kartą kredytową jest dostępna w wielu miejscach. Zazwyczaj restauracje czy bary są odpowiednio oznakowane w postaci naklejki na szybie albo tabliczki. Aktualny kurs NBP to: 1 EUR = 4.27 PLN.

 

 

Ceny artykułów spożywczych

Ceny podstawowych produktów spożywczych w sklepach:

 

•   chleb – od 1,00 do 1,5 EUR

•   jajka 10 szt. – 2,10 EUR

•   mleko 1 l – 1,30 EUR

•   masło 200 g – 1,15 EUR

•   ser feta – od 2,5 EUR,

•   woda mineralna 0,5 l – od 1,00 EUR

 

W restauracji zapłacimy od 8 do 25 EUR za obiad dla jednej osoby. Dodatkowo napoje do posiłków kosztują ok. 3-5 EUR.

 

 

Ile kosztuje wycieczka na Kretę?

Kreta to najpopularniejsza wyspa odwiedzana przez turystów, ale mimo tego jej ceny są najkorzystniejsze w porównaniu do całego archipelagu. Wczasy na Krecie w szczycie sezonu letniego, w czterogwiazdkowym hotelu, z dwoma posiłkami kosztują od 460€ za osobę!

 

 

Wakacje na Kretę z wylotem z Niemiec

Jeżeli lubisz zwiedzać, szczególnie zabytki historyczne i mitologiczne, to warto przyjechać na wakacje na Kretę. Posiadamy ogromny wybór ofert z wylotem z Niemiec, gdzie możesz dopasować wycieczkę do konkretnego terminu. Masz możliwość również wyjazdu na dowolną ilość dni – nie ma żadnego ograniczenia! Z Niemiec jedziesz, na ile chcesz :) Polecamy naszym Klientom skorzystania z oferty „first minute”, gdzie kupno wycieczki na pół roku przed wyjazdem jest o wiele korzystniejsze cenowo. Rodziny z dziećmi mogą także skorzystać z promocyjnych cen – posiadamy zniżki dla dzieci.

Podobne wpisy

kreta wakacje 2021, kreta wczasy 2021, kreta wycieczki 2021, kreta z niemiec 2021, grecja kreta 2021, grecja z niemiec, grecja wakacje 2021, grecja wczasy 2021, grecja wycieczki 2021, kreta koronawirus, kreta podróże
Relacje z podróży
Kreta – wakacje 20121- jedzenie

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego warto wybrać się na wakacje na Kretę? Choćby ze względu na przepyszną kuchnię!

wakacje 2021 kreta, wczasy 2021 kreta, wycieczki 2021 kreta, grecja kreta, kreta z niemiec, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, kreta all inclusive, kreta last minute
Wypoczynek z Amigos
Kreta – informacje praktyczne

Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Kretę? Przeczytaj i dowiedz się najważniejszych informacji o największej, greckiej wyspie

najlepsze hotele kreta, top hotele kreta, super hotele kreta, hotele all inclusive kreta, najlepsze hotele dla rodzin kreta, super hotele dla rodzin kreta, top hotele dla rodzin kreta
Wypoczynek z Amigos
TOP 10 hoteli dla rodzin – Kreta

Rodzinne wakacje all inclusive na Krecie w polecanych hotelach

kreta 2020, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec, kreta dla rodzin, kreta dla par
Wypoczynek z Amigos
Wakacje 2020 na Krecie

Grecka wyspa polecana jest na rodzinne wakacje 2020 oraz aktywne wczasy

kreta atrakcje, kreta co zobaczyć, kreta co warto zobaczyć, kreta ciekawe atrakcje, kreta ciekawe miejsca, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec
Warto wiedzieć
Kreta – co warto zobaczyć?

Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć podczas wakacji na Krecie?

kreta 2020, kreta atrakcje, kreta historia, kreta ciekawe miejsca, kreta co zobaczyć, kreta co warto zobaczyć, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec
Warto wiedzieć
Kreta – atrakcje i walory historyczne

Co warto zobaczyć na Krecie? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne i walory historyczne greckiej wyspy

kreta plaże, plaże na krecie, najpiękniejsze plaże na krecie, grecja 2020, kreta 2020, wakacje 2020, wczasy 2020, wycieczki 2020, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec
Warto wiedzieć
Kreta – najpiękniejsze plaże

Sprawdź, które plaże Krety warto odwiedzić na wakacje 2020

wakacje 2020, wczasy 2020, wakacje grecja 2020, wakacje w grecji, wczasy w grecji, wycieczki do grecji, grecja wakacje all inclusive, grecja wczasy all inclusive, grecja wycieczki all inclusive, kreta wakacje all inclusive, kreta wakacje last minute, kreta wczasy all inclusive, kreta wczasy last minute, kreta wycieczki all inclusive, kreta wycieczki last minute
Wypoczynek z Amigos
Kreta 2020 – popularne regiony na wakacje

Popularne regiony turystyczne na wyspie Kreta w Grecji oraz ich największe ciekawostki atrakcje

wakacje 2020, wczasy 2020, grecka kreta 2020, wakacje w grecji, wczasy w grecji, wycieczki w grecji, kreta wakacje all inclusive, kreta wakacje last minute, kreta wczasy all inclusive, kreta wczasy last minute, kreta wycieczki all inclusive, kreta wycieczki last minute
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji – Kreta 2020

Przed wyjazdem na wczasy all inclusive na Kretę, sprawdź informacje praktyczne i informacje o regionie na wyspie

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021 kanary, wczasy 2021 kanary, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, wyspy kanaryjskie wycieczki, wakacje teneryfa, wakacje gran canaria, wakacje lanzarote, wakacje fuerteventura, teneryfa all inclusive, gran canaria all inclusive, lanzarote all inclusive, fuerteventura all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wyspy Kanaryjskie – wakacje 2021

Wakacje 2021 dla par i rodzin na

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele punta cana, hotel Riu Bambu
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Bambu

Sieciowy hotel na Dominikanie w popularnym regionie turystycznym Punta Cana sprawdzi się świetnie na wakacje all inclusive

wakacje 2021, dominikana 2021, puerto plata 2021, karaiby 2021, puerto plata wakacje all inclusive, puerto plata wczasy all inclusive, puerto plata wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele puerto plata, hotel Playa Bachata Resort
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Playa Bachata Resort

Puerto Plata jest wymarzonym zakątkiem na wakacje all inclusive dla miłośników egzotycznych krajobrazów

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, hotele na dominikanie, najlepsze hotele na dominikanie, hotele punta cana, hotel Riu Naiboa
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Naiboa

Wakacje all inclusive w sieciowym hotelu na wysokim poziomie w egzotycznym regionie Punta Cana na Dominikanie

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2021

Egzotyczne wakacje 2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Lato 2021

Wakacje 2021 w formule all inclusive na romantyczne wczasy we dwoje i leniwy wypoczynek dla rodzin z dziećmi – Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.