Wróć do listy artykułów

Kreta 2021 – popularne regiony na wakacje

Wypoczynek z Amigos | 30-03-2020, Aktualizacja: 28-05-2021
wakacje 2021, wczasy 2021, wakacje grecja 2021, wakacje w grecji, wczasy w grecji, wycieczki do grecji, grecja wakacje all inclusive, grecja wczasy all inclusive, grecja wycieczki all inclusive, kreta wakacje all inclusive, kreta wakacje last minute, kreta wczasy all inclusive, kreta wczasy last minute, kreta wycieczki all inclusive, kreta wycieczki last minute, Kreta 2021, Grecja 2021
Niewielkie miasto Agios Nikolaos na Krecie to popularny region na słoneczne wakacje all inclusive.

Kreta to jedna z najpopularniejszych greckich wysp, która odwiedzana jest przez turystów na wakacje all inclusive. Sprawdź ciekawostki, atrakcje oraz informacje o popularnych miejscowościach wyspy. 

 

 

Chania

Greckie miasto Chania na Krecie charakteryzuje się włoskim klimatem, starym Portem Weneckim, przez co nazywana jest małą Wenecją. Znajdują się tu także wąskie uliczki z niewielkimi sklepami, tawerny przy nabrzeżu i kawiarnie, które przypominają włoskie miasta. Od podstaw zbudowana została przez wenecjan w starożytnym mieście Kydonia. Niegdyś Chania była stolicą wyspy w latach 1898-1971. Śródziemnomorska baza Sił Zbrojnych USA znajduje się w niedalekiej odległości od miasta. 

 

Miejsce jest uznane za najpiękniejsze miasto Krety przez turystów. Mieści się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy i jest drugie co do wielkości 54-tysięcznym miastem Krety. Chania należy do najstarszych miast na świecie, które jest wciąż zamieszkałe. Starożytna osada założona została przez Minojczyków w 3000 r. p.n.e. Miasto miały chronić potężne mury, którzy utworzyli wenecjanie. W 1645 r. Chania została zdobyta podczas ekspedycji tureckiej, po której Turcy rozpoczęli przebudowę w stylu orientalnym. Podczas ich panowania powstały meczety, fontanny i łaźnie. Dopiero w 1913 r. do Grecji włączono Chanie oraz resztę wyspy. Miasto było wielokrotnie bombardowane podczas II wojny światowej. 

 

Szczególnym miejscem w Chanii jest Dzielnica Wenecka, która jest zabytkową częścią miasta prowadzoną wąskimi uliczkami do portu. Atmosfera tego miejsca nawiązuje do Wenecji oraz Florencji. Ulubionym miejscem turystów jest stary port wenecki wraz z nadmorską promenadą. Tutaj można delektować się lokalnymi przysmakami oraz greckim winem w licznych kawiarniach czy tawernach. Krajobraz wzbogacony jest o latarnię morską wybudowaną przez Wenecjan, którą można podziwiać podczas wieczornych spacerów. 

 

Malownicze plaże zapraszają podróżników do wypoczynku oraz do uprawiania sportów wodnych. W pobliskim miejscu Stavros nagrywane były sceny do filmu „Grek Zorba”. Scenerię zdobi przepiękny widok ze skał oraz lazurowy odcień wody. 

 

W 1923 r. wybudowana została hala targowa na wzór hali w Marsylii, gdzie można zrobić zakupy podczas wakacji all inclusive. Hala uznana jest za jedną z najpiękniejszych na terenie Grecji. Jest bardzo dobrze zagospodarowana i można tu kupić praktycznie wszystkie lokalne produkty 

 

Najwyższy, 18 km wąwóz Samaria w Europie znajduje się w okolicznych górach Lefka Ori. To z pewnością geologiczny cud na naszym kontynencie. Pionowe ściany mają nawet do 500 m wysokości, a najwęższe miejsce tylko 3 m. Kiedyś Kanion służył jako kryjówka dla rebeliantów i uciekinierów. Schroniło się tu niemal 4000 kobiet i dzieci podczas powstania Kreteńskiego przeciwko Turcji. 

 

 

Georgioupolis

Nieduże, turystyczne miasteczko na Krecie położone jest w gminie Apokoronas, w północno-wschodniej części wyspy, na wybrzeżu Morza Kreteńskiego. Georgioupolis znajduje się ok. 43 km na wschód od Chanii i ok. 22 km na zachód od Réthymnon. Miejscowość nosi nazwę na część księcia Jerzego. W ostatnich latach okupacji Imperium Osmańskiego był on komisarzem Krety. Miasto nazywane jest także Jeorjupoli. 

 

Miejscowość Georgioupolis leży nieopodal gór Lefka Ori w otoczeniu gajów oliwnych, cytrusowych oraz winnic. Nawadniana jest przez rzekę Almiros, dlatego jest pokryta zieloną roślinnością. Znana jest szczególnie z piaszczystej plaży o długości 9 km, a także ze starych i rozłożystych drzew eukaliptusowych. 

 

W porównaniu do innych kurortów turystycznych na wyspie miasteczko nie jest zatłoczone przez tłum turystów i należy do spokojnych miejsc. Georgioupolis jest polecane dla osób starszych, a także dla rodzi z dziećmi na odpoczynek podczas wakacji all inclusive. To miejsce jest o tyle wyjątkowe, że można podziwiać wybrzeże na końskim grzbiecie, co jest atrakcją dla przybywających turystów. Nadmorskimi krajobrazami można nacieszyć oko również podczas rowerowych przejażdżek. 

 

W tym miejscu panują świetne warunki dla miłośników sportów wodnych, którzy mogą wolny czas poświęcić na wodne szaleństwa. Atrakcji nie zabraknie także dla rybaków. W miasteczku znajduje się niewielki port rzeczny, oferujący wędkarzom wypożyczenie łodzi albo wyprawy na ryby.

 

Georgioupolis pozwala poczuć atmosferę greckiej prowincji podczas przechadzek wąskimi uliczkami. Miłośnicy długich, romantycznych spacerów mogą wybrać się na promenadę o długości 4 km, która prowadzi do jedynego zbiornika ze słodką wodą na Krecie – Jeziora Kournás. W tutejszych tawernach można zasmakować wielu wyjątkowych dań kuchni kreteńskiej. 

 

Biała kapliczka Agios Nikolaos (św. Mikołaja) poświęcona patronowi rybaków jest wizytówką tego miejsca. Przejście do słynnej kaplicy jest nie lada wyzwaniem, ponieważ zbudowana jest ona na końcu długiego, kamiennego falochronu wchodzącego w głąb morza. Przy silnych wiatrach i większych falach można mieć kłopoty z dotarciem do celu. 

 

 

Rethymnon

Trzecie co do wielkości miasto na wyspie Kreta, które znajduje się na północy, pomiędzy Chanią i Heraklionem, nad Morzem Kreteńskim. W Rethymnon znajduje się polski akcent w postaci grobów zmarłych kilkunastu polskich żołnierzy, upamiętniając ich zmagania podczas rosyjskiego kontyngentu w 1897 r. 

 

Miejscowość uznana jest za jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. Wyjątkowy klimat i piękną scenerię tworzą wąskie uliczki, domy z kolorowymi drzwiami oraz okiennicami ozdobionymi girlandami kwiatów. Uliczki są tak wąskie, że nie mieszczą się na nich samochody, dlatego zastawione są rowerami i skuterami. Trzeba przeciskać się pomiędzy nimi, aby dostać się do tawern i sklepików z lokalnymi wyrobami. Na dodatek mieszkańcy miasta bardzo często wystawiają na zewnątrz krzesła i stoliki, aby odpocząć na świeżym powietrzu. 

 

Rethymnon ozdabia niewielki port z latarnią morską urządzony w weneckim stylu. Podczas spaceru po Starym Mieście można wypocząć w lokalnych kawiarniach i restauracjach, które serwują pyszne dania i napoje. Miejsce prezentuje się świetnie i sprawdzi się na romantyczne wakacje we dwoje

 

Miasto Rethymnon ma za sobą kawałek historii. Za czasów panowania Wenecjan i Turków miasto było ważnym ośrodkiem handlowym Krety, które nazywało się podobnie do obecnej nazwy Rithymna oraz wybijało własne monety. 

 

W mieście znajdują się imponujące ruiny weneckiej cytadeli, które niegdyś uznano za jedne z najpotężniejszych na Krecie. Ogromna Fortezza z XVI w. góruje na wybrzeżu i spełniała funkcję ochrony zamieszkujących tu Wenecjan przed osmańskimi korsarzami. Po pierwszym ataku Osmanów forteca padła. Aktualnie z Fortezzy można podziwiać piękne widoki na miasto, zatokę i góry. 

 

Rethymnon zostało zajęte przez Imperium Osmańskie w 1645 r. podobnie jak cała wyspa Kreta. Kościoły były przekształcane w meczety albo po prostu burzone. W samym centrum Starego Miasta znajduje się najstarsza Fontanna Rimondi, która ozdobiona jest lwimi głowami. W XVII w. wenecki gubernator zajął się jej rekonstrukcją, dlatego fontanna została nazwana na jego cześć. 

 

Miasto Rethymnon może poszczycić się najdłuższą plażą na wyspie Kreta, która mierzy aż 12 km. Okoliczni mieszkańcy wypoczywają tu chętnie w czasie sjesty. Okoliczne tereny kryją w sobie jaskinie, duże skupiska wąwozów oraz piękną dolinę z najwyższymi szczytami górskimi. Poza Starym Miastem znajdują się najlepsze kluby dla imprezowych osób. 

  

 

Chersonissos

Największy region turystyczny na Krecie wraz ze stolicą wyspy i sąsiednimi miastami Gouves, Stalis i Malia. Chersonissos zlokalizowane jest na północnym wybrzeżu w odległości ok. 25 km na wschód od Heraklionu. Do tego miejsca można wybrać się na aktywne, a także leniwe wakacje all inclusive

 

Miasto Chersonissos rozwinięte jest turystycznie od ponad 40 lat. Zostało wybudowanych tu wiele hoteli wypoczynkowych tuż przy morzu. Do Gouvas Kato rozciągają się długie i piaszczyste plaże, w niektórych miejscach pokryte piaskiem o czerwonej barwie. Mniejsze i nieco bardziej urokliwe plaże schowane są w zatoczkach. 

 

W 220 r. p.n.e. miasto zostało założone, a jego nazwę nadano dopiero w V w. p.n.e. W wolnym tłumaczeniu Chersonissos oznacza cypel. Według jednej z teorii to miejsce było autonomicznym miastem z własnym systemem sądowym oraz monetarnym. Za to inni twierdzą, że niegdyś Chersonissos było portem wpływowego miasta Lyttos. Ciekawostką jest to, że kiedyś czczono tu boginię portów Britomartis. 

 

Przy samej linii morza znajduje się promenada, która chętnie odwiedzana jest na długie, wieczorne spacery nie tylko przez przyjezdnych. W okolicy mieści się rzymska fontanna o kształcie piramidy. Przedstawia ona rybaków łowiących węgorze. Z niewielkiego portu w Chersonissos można dostrzec rzymskie, zatopione molo. 

 

Atrakcją dla przybywających turystów na wypoczynek z dziećmi jest akwarium Aquaworld, które zachęca licznymi atrakcjami. Osoby odważne, które nie boją się małych stworzeń, mogą skorzystać z Fish Spa. Polega ono na wymoczeniu stóp w specjalnym akwarium z maleńkimi rybkami, które delikatnie muskają nogi i podgryzają złuszczony naskórek. 

 

Miłośnicy gry w golfa mają do dyspozycji pole golfowe Crete Golf Club, które wyposażone jest w 18 dołków. Na 9-hektarowym polu golfowym znajduje się dom klubowy, profesjonalny sklep, strefa dla początkujących oraz restauracja.

 

Chersonissos zamienia się wieczorem w aktywne miejsce, gdzie imprezy trwają nawet do porannych godzin. Znajdują się tu liczne bary, tawerny, kawiarnie i restauracje. W okolicy mieści się wiele ciekawych atrakcji dla turystów, dlatego to świetne miejsce na aktywne wczasy na Krecie. W pobliskich wioskach szlachta wenecka miała swoje lenna. W Muzeum Lychnostatis turyści stykają się z tradycyjnym życiem kreteńskim ze względu na prezentowane prace ludowych artystów. W pobliskim ogrodzie rośną praktycznie wszystkie rośliny znalezione na Krecie. 

 

 

Piskopiano

Tradycyjna, kreteńska wioska położona w gminie Limenas Hersonissos wśród górzystych terenów, na zboczach góry Charakas. Piskopiano zamieszkuje jedynie 450 mieszkańców. Wioska charakteryzuje się krętymi uliczkami z białą, niską zabudową. Okna i drzwi domków pomalowane są niebieską farbą, a lokalne sklepiki wyposażone są w kreteńskie wyroby. To miejsce z pewnością sprawdzi się na spokojne, romantyczne wakacje we dwoje

 

 

Kameralny klimat Piskopiano tworzą wąskie, brukowane uliczki ze starymi, kamiennymi domami. Wioska znajduje się pomiędzy Koutouloufari a Starym Hersonissos, które są równie urokliwe. Ciężko dostrzec granice wymienionych wiosek ze względu na ich bliskie ustawienie. Koutouloufari a Piskopiano dzieli jedynie kamienna studnia. Wszystkie wioski liczą ok. 1500 mieszkańców, a Piskopiano jest najmniejszą z całej trójki. 

 

Piskopiano to miejsce stworzone dla turystów, którzy szukają wytchnienia od codziennych obowiązków z daleka od tłumów i hałasu. Na wiosce nie ma głośnych barów, klubów i dyskotek, za to można spędzić czas w tradycyjnych tawernach przy lampce greckiego wina z widokiem na panoramę portu w Hersonissos. Aktywne życie nocne odnajdziemy w pobliskim Hersonissos, do którego można się przespacerować. 

 

Ok. 2 km od Piskopiano znajdują się piękne plaże w Hersonissos, które rozciągają się od Anissaras aż do Stalis na długość kilku km. Jedna z plaż znajduje się w niedalekiej odległości od archeologicznego stanowiska w Malii.  

 

Zapiski o wiosce Piskopiano znajdują się w historycznych dokumentach datowane na 1379 r. Już w średniowieczu osada rozwijała się, a pirackie napady zmusiły mieszkańców do znalezienia bezpiecznego miejsca z daleka od morza. W 1950 r. rozpoczęły się znaczne zmiany, kiedy na wyspie zapoczątkowała turystyka. Od tego czasu mieszkańcy zajęli się przybywającymi turystami i porzucili swoje dawne zajęcia na wiosce. Poza tym zajęciem lokalnych mieszkańców jest hodowla zwierząt oraz uprawa oliwek. W starym młynie oliwnym znajduje się Muzeum Rolnictwa Piskopianos. 

 

Największa atrakcja turystyczna Krety mieści się ok. 26 km w Heraklionie. To tutaj znajduje się znane miasto Knossos, a w nim najokazalszy, minojski Pałac, który jest najbardziej powiązaną budowlą z mitologią grecką. 


Z Piskopiano do Heraklionu jest ok. 26 km. W tym miejscu znajduje się miasto Knossos, a w nim największy i najokazalszy minojski Pałac na Krecie czyli jedna z najbardziej powiązanych budowli z mitologią grecką. 

 

 

Stalis

Wioska położona ok. 34 km od stolicy Heraklionu na północnym wybrzeżu Krety. Stalis znajduje się pomiędzy Malią a Hersonissos. Nazwa wioski pochodzi od greckiego słowa stalizo, które w wolnym tłumaczeniu oznacza przystanek na odpoczynek. Taką funkcję pełniła wioska pasterzom wędrującym między wioskami. Nowoczesny kurort turystyczny doskonale sprawdzi się na rodzinne wakacje

 

 

W latach 80. intensywny rozwój turystyki spowodował, że 3 sąsiadujące ze sobą miejscowości Hersonissos, Stalis i Malia stanowią obecnie jeden nadmorski kurort turystyczny o długości ok. 10 km. Granica między wioskami jest ciężka do zlokalizowania. Dawno temu była tu jedynie plaża, na której mieszkańcy wioski Mohos wypoczywali w okresie letnim. Po obu stronach drogi, wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne hotele dla turystów, lokalne sklepy, kawiarnie, bary i tawerny. 

 

Wybrzeże wyspy rozpoczyna się po zachodniej części zatoki, a kończy w Malii. Piaszczysta plaża jest zadbana oraz dobrze zorganizowana, a miejscami przeplata się z kamieniami. Wejście do morza jest łagodne, dlatego rodziny z małymi dziećmi mogą czuć się bezpiecznie podczas wakacji all inclusive. Miasto Salis należy do spokojnych w przeciwieństwie do hucznych miejscowości Malia i Hersonissos. 

 

Otoczenie kurortu obfituje w gaje oliwne, cytrusowe i winne. Historyczna Bułgarska Ścieżka prowadzi na pobliską górę w wiosce Mohos. Zbudowana została jeszcze podczas I wojny światowej przez bułgarskich, wojennych jeńców. Po drodze mamy okazję nacieszyć oko pięknymi widokami na morze, Stalis oraz Malię. Na placu w Mohos co tydzień obywa się Noc Kreteńska z tradycyjnymi tańcami i muzyką na żywo w sezonie letnim. 

 

 

Ierapetra

Czwarte co do wielkości miasto Krety, położone na wybrzeżu Morza Libijskiego. Znajduje się w południowo-wschodniej części wybrzeża Krety, oddalone o 30 km na południe od Agios Nikolaos. To najdalej wysuniętym na południe miasto Europy. W niedalekiej odległości mieści się Spinalonga czyli dawniej wyspa trędowatych, na której pozostały ruiny szpitala i twierdzy. Położenie geograficzne sprzyja błogiemu, letniemu wypoczynkowi. 

 

Ierapetra to jedno z najgorętszych miast w Grecji. Średnie, roczne temperatury wynoszą ok. 20oC, a w sezonie letnim można zaobserwować nawet 32oC w dzień. Specjały kuchni greckiej przyciągają turystów do okolicznych tawern, a lokalne trunki do barów przy plaży.  

 

W mieście kiedyś znajdowało się starożytne miasteczko, które nosiło nazwę Kryba na cześć jego założyciela. Według legendy przybył on z wyspy Rodos. Nazwa miasta była zmieniana kilkukrotnie. Od Kamiros, Pytyna po Hierapytyna co w tłumaczeniu znaczy Święte Wzgórze. Ostatecznie została nazwa Ierapetra. W IV w. p.n.e. miasto stało się jednym z ważniejszych miejsc Krety ze względu na handel z Afryką oraz z Bliskim Wschodem. 

 

Współczesny charakter możemy zaobserwować w centrum miasta, a turystyczny klimat głównie na wybrzeżu w rejonie plaż. Pomimo bogatej historii miasta nie zachowało się tu wiele zabytków. Jednym z nich jest wenecki zamek Castel Gerapetra, który zachował się w bardzo dobrym stanie i góruje nad portem.  

 

W 1798 r. w miasteczku zatrzymał się Napoleon Bonaparte na jedną noc w drodze do Egiptu. Aktualnie rodzinny dom w Perauliou jest atrakcją dla turystów. Podobno gość zostawił na pożegnanie karteczkę z odręcznym tekstem: „Jeśli chcesz wiedzieć kim był twój gość, to wiedz że jestem Napoleon Bonaparte.” To jednak nie zostało oficjalnie potwierdzone przez historyków, jednak opowieść przyczyniła się do pozostawienia budynku nr 9 w stylu z XVIII w. o nazwie Dom Napoleona. 

 

Niezwykłą atrakcją dla przybywających turystów jest rejs statkiem z portu w Ierapetrze na niewielką i niezamieszkałą wysepkę Chrissi. Jej wymiary to ok. 10 km długości i 1 km szerokości, wybrzeża ozdobione są piaskiem, a całość jest rezerwatem przyrody. Na wyspie znajdują się jedynie morska latarnia oraz kościółek Agios Nikolaos. Z wyspy można podziwiać piękne widoki oraz pobliską Kretę. Na taką wycieczkę trzeba zagospodarować cały dzień. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy

W podróży tranzytem przez Niemcy na weekend majowy oraz wakacje 2022 w Europie i poza strefą Schengen – Turcja, Grecja, Hiszpania, Meksyk, Dominikana

Wakacje 2022 w styczniu

Egzotyczne wakacje 2022 w styczniu w formule all inclusive w ciepłych krajach – Egipt, Dominikana, Meksyk, Wyspy Kanaryjskie

Ferie zimowe 2022

Wakacje all inclusive na ferie zimowe 2022 z wylotem z Niemiec – Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Emiraty Arabskie, Meksyk, Kuba, Dominikana, Tajlandia i Wietnam

Egipt 2022

Wakacje 2022 w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych Hurghada, Marsa Alam i Sharm El Sheikh

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.