Wróć do listy artykułów

Atrakcje przyrodnicze Krety, które warto zobaczyć

Warto wiedzieć | 30-07-2020, Aktualizacja: 17-02-2023
kreta atrakcje, kreta co zobaczyć, kreta co warto zobaczyć, kreta ciekawe atrakcje, kreta ciekawe miejsca, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec
Kreta — malownicza Laguna Balos — foto: Pixabay.

Kreta to nie tylko starożytne zabytki, to również malownicze góry z wąwozami i jaskiniami oraz fantastyczne wybrzeża z klifami i zjawiskowymi plażami. Przyroda Krety zachwyca każdego, kto ma okazję spędzić wakacje na tej cudownej, pełnej atrakcji greckiej wyspie. Jakie atrakcje przyrodnicze Krety warto zobaczyć? 

 

 

Kreteńskie wąwozy 

Wąwóz Samaria o długości 18 km jest największą, przyrodniczą atrakcją Krety. Ten suchy, najdłuższy wąwóz Europy znajduje się w Parku Narodowym Samarii powstałym w 1962 r. W niektórych miejscach ściany wąwozu osiągają wysokość aż 500 m. W miejscu określanym mianem Stalowych Wrót wąwóz zwęża się do zaledwie 3 m. Przez wąwóz przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Swój początek ma w górskiej wiosce Omalos, która położona jest na wysokości 1 227 m n.p.m. Szlak kończy się w nadmorskiej miejscowości Ajia Rumeli. Wycieczka Wąwozem Samaria to ok. 5-6 godzin pieszej wędrówki, dlatego miejsce to jest idealne dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Podczas wędrówki, oprócz niesamowitych, malowniczych widoków, w otaczającym wąwóz Parku Narodowym Samaria można podziwiać bogactwo znajdującej się tam przyrody. 

 

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria — foto: Pixabay

 

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria — foto: Pixabay

 

Warto też wybrać się do wąwozu Imbros. Szlak pieszy jest tu dwa razy krótszy niż w wąwozie Samaria, a czas przejścia szacowany jest na 2-3 godziny. W najwęższym miejscu wąwóz ma szerokość tylko 1,60 m. 

 

Wąwóz Imbros

Wąwóz Imbros — foto: Pixabay

 

Mniej znane, ale równie ciekawe są wąwozy: Agia Irini w Selino o długości 7,5 km i głębokości do 500 m oraz Topolia o długości 1,5 km i ścianach wznoszących się na wysokość 300 m. Niesamowitą atrakcją dla odważnych turystów są jest wąwóz Aradena, którego ściany łączy most, skąd organizowane są skoki na bungee. Region kreteńskich wąwozów polecany jest szczególnie miłośnikom pieszych wędrówek, którzy mają dobrą kondycję oraz turystom szukającym wyzwań i zastrzyku adrenaliny.

 

Jaskinie na Krecie

Na Krecie jest ok. 3000 jaskiń. Na obrzeżach południowo-wschodniej części największego płaskowyżu Krety, Lassithi, na wysokości 1025 m n.p.m znajduje się Jaskinia Dikteon nazywana Grotą Diktejską. Komora główna jaskini ma głębokość 70 m, a na jej dnie utworzył się staw. Według mitologii greckiej w tym miejscu prawdopodobnie narodził się Zeus, dlatego w starożytności było to ważne miejsce kultu i pielgrzymek. 

 

Do groty prowadzi stroma, śliska i kamienista ścieżka, a pomieszczenia jaskini są chłodne, dlatego wycieczka tu jest doskonałym pomysłem na ochłodę w szczególnie upalne dni. 

 

Jaskinia Dikteon

Jaskinia Dikteon — foto: Pixabay

 

Na południu Krety, nad szeroką 45-metrową plażą znajduje się ponad 60 jaskiń wykutych w wapiennej skale nadmorskiego klifu. To jaskinie Matala, które prawdopodobnie zostały wydrążone przez pierwszych chrześcijan jako miejsce pochówku, chociaż przypisuje się im jeszcze starszy rodowód, bo sięgający nawet 5 tysięcy lat p.n.e. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku jaskinie obrali za swój dom hippisi. Mieszkali w nich nawet sławni muzycy, Bob Dylan i Janis Joplin.  Obecnie rokrocznie latem odbywają się tu hipisowkie festiwale Matala Beach Festival. 

 

Jaskinie Matala

Jaskinie Matala — foto: Pixabay

 

Jaskinie Matala

Jaskinie Matala — foto: Pixabay

 

Plaża Elafonisi i Wyspa Jeleni

Elafonisi, której nazwa pochodzi od pobliskiej Wyspy Jeleni to najpiękniejsza, rozległa plaża Krety o różowym piasku. Według legendy ten kolor piasku powstał z zabarwienia go krwią 800 niewinnych kobiet i dzieci zabitych w 1824 r. przez okupujących wyspę Turków. W rzeczywistości różową barwę nadają piaskowi, drobno pokruszone czerwone koralowce. Plaża Elafonisi ma część z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, jak również taką część bardzo dziewiczą. To idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi i dla osób lubiących długie spacery brzegiem morza. Otaczająca plażę laguna jest bardzo płytka, dlatego na oddaloną o 100 m Wyspę Jeleni można nawet przejść pieszo, bo woda w najgłębszym miejscu ma tylko 1,5 m.

 

Ta niewielka wysepka zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części wyspy została wpisana na listę Natura 2020 jako jedno z najcenniejszych miejsc w Europie. Wyspa Jeleni uważana jest za przyrodniczą perełkę Krety. Na wyspie można obserwować m.in. żółwie morskie oraz wiele gatunków rzadkich roślin. Wyspa jest bardzo popularną atrakcją wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek.

 

Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi — foto: Pixabay

 

Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi — foto: Pixabay

 

Laguna Balos i wyspa Imeri Gramvousa

Rozległa i jednocześnie bardzo płytka laguna Balos, która znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy jest uważana za jedną z najpiękniejszych lagun w Europie. Ta jedna z największych atrakcji Krety to bardzo młoda laguna, która dopiero w czasach starożytnych, podczas potężnego trzęsienia ziemi wyłoniła się z Morza Śródziemnego. 

 

Plażę przy lagunie z niezwykle białym i drobnym piaskiem oblewają krystalicznie czyste, lazurowe wody Morza Śródziemnego, które przy samej plaży przybierają odcień turkusu. Łagodne zejście do wody i rozległe płycizny zachęcają do spacerów i kąpieli. Na plaży nie ma rozbudowanej infrastruktury turystycznej, dlatego można rozkoszować się fantastycznymi widokami i bezpośrednim kontaktem z naturą.

 

Nieopodal Balos na niewielkiej wysepce Imeri Gramvousa znajduje się historyczna atrakcja Krety — twierdza wenecka, która przez wiele lat była nie do zdobycia i w której w XIX w. swoją siedzibę mieli piraci. Według legendy na tej wyspie piraci zakopali swoje skarby. Obecnie do twierdzy prowadzi 365 schodów, dlatego stała się ona możliwa do zdobycia… przez turystów.

 

Laguna Balos

Laguna Balos — foto: Pixabay

 

Laguna Balos

Laguna Balos — foto: Pixabay

 

Reklamowa plaża Vai

Plaża Vai to jedna z bardziej znanych i uważana za jedną z najpiękniejszych plaż wschodniej Krety. Ta egzotyczna plaża z białawym piaskiem otoczona palmami kojarzy się z krajobrazami Karaibów i wysp na Oceanie Indyjskim.  Przy tej plaży rośnie ogromny gaj palm daktylowych, jeden z największych w Europie, który ma ok. 5000 drzew i obejmuje powierzchnię ok. 250 tysięcy m2. Według legendy palmy wyrosły tu z pestek daktyli, które piraci zamieszkujący wyspę, rzucali na ziemię. To właśnie ten wygląd plaży i okoliczne palmy zdecydowały o tym, że na palmowej plaży Vai na Krecie, w latach 70. XX w. kręcono reklamę batoników Bounty. Filmowcy wykorzystali scenerię rodem z Karaibów I nie przeszkadzało im to, że palmy są daktylowe, a nie kokosowe, bo współczesne technologie i odpowiedni fotomontaż potrafią zdziałać cuda. Plażę Vai można podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego przy pobliskiej restauracji.

 

Palmowa Plaża Vai

Palmowa Plaża Vai — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.