Wróć do listy artykułów

Atrakcje przyrodnicze Krety, które warto zobaczyć

Warto wiedzieć | 30-07-2020, Aktualizacja: 21-03-2024
kreta atrakcje, kreta co zobaczyć, kreta co warto zobaczyć, kreta ciekawe atrakcje, kreta ciekawe miejsca, kreta wakacje, kreta wczasy, kreta wycieczki, kreta all inclusive, kreta last minute, kreta z niemiec
Kreta — malownicza Laguna Balos — foto: Pixabay.

Kreta to nie tylko starożytne zabytki, to również malownicze góry z wąwozami i jaskiniami oraz fantastyczne wybrzeża z klifami i zjawiskowymi plażami. Przyroda Krety zachwyca każdego, kto ma okazję spędzić wakacje na tej cudownej, pełnej atrakcji greckiej wyspie. Jakie atrakcje przyrodnicze Krety warto zobaczyć? 

 

 

Kreteńskie wąwozy 

Wąwóz Samaria o długości 18 km jest największą, przyrodniczą atrakcją Krety. Ten suchy, najdłuższy wąwóz Europy znajduje się w Parku Narodowym Samarii powstałym w 1962 r. W niektórych miejscach ściany wąwozu osiągają wysokość aż 500 m. W miejscu określanym mianem Stalowych Wrót wąwóz zwęża się do zaledwie 3 m. Przez wąwóz przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Swój początek ma w górskiej wiosce Omalos, która położona jest na wysokości 1 227 m n.p.m. Szlak kończy się w nadmorskiej miejscowości Ajia Rumeli. Wycieczka Wąwozem Samaria to ok. 5-6 godzin pieszej wędrówki, dlatego miejsce to jest idealne dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Podczas wędrówki, oprócz niesamowitych, malowniczych widoków, w otaczającym wąwóz Parku Narodowym Samaria można podziwiać bogactwo znajdującej się tam przyrody. 

 

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria — foto: Pixabay

 

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria — foto: Pixabay

 

Warto też wybrać się do wąwozu Imbros. Szlak pieszy jest tu dwa razy krótszy niż w wąwozie Samaria, a czas przejścia szacowany jest na 2-3 godziny. W najwęższym miejscu wąwóz ma szerokość tylko 1,60 m. 

 

Wąwóz Imbros

Wąwóz Imbros — foto: Pixabay

 

Mniej znane, ale równie ciekawe są wąwozy: Agia Irini w Selino o długości 7,5 km i głębokości do 500 m oraz Topolia o długości 1,5 km i ścianach wznoszących się na wysokość 300 m. Niesamowitą atrakcją dla odważnych turystów są jest wąwóz Aradena, którego ściany łączy most, skąd organizowane są skoki na bungee. Region kreteńskich wąwozów polecany jest szczególnie miłośnikom pieszych wędrówek, którzy mają dobrą kondycję oraz turystom szukającym wyzwań i zastrzyku adrenaliny.

 

Jaskinie na Krecie

Na Krecie jest ok. 3000 jaskiń. Na obrzeżach południowo-wschodniej części największego płaskowyżu Krety, Lassithi, na wysokości 1025 m n.p.m znajduje się Jaskinia Dikteon nazywana Grotą Diktejską. Komora główna jaskini ma głębokość 70 m, a na jej dnie utworzył się staw. Według mitologii greckiej w tym miejscu prawdopodobnie narodził się Zeus, dlatego w starożytności było to ważne miejsce kultu i pielgrzymek. 

 

Do groty prowadzi stroma, śliska i kamienista ścieżka, a pomieszczenia jaskini są chłodne, dlatego wycieczka tu jest doskonałym pomysłem na ochłodę w szczególnie upalne dni. 

 

Jaskinia Dikteon

Jaskinia Dikteon — foto: Pixabay

 

Na południu Krety, nad szeroką 45-metrową plażą znajduje się ponad 60 jaskiń wykutych w wapiennej skale nadmorskiego klifu. To jaskinie Matala, które prawdopodobnie zostały wydrążone przez pierwszych chrześcijan jako miejsce pochówku, chociaż przypisuje się im jeszcze starszy rodowód, bo sięgający nawet 5 tysięcy lat p.n.e. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku jaskinie obrali za swój dom hippisi. Mieszkali w nich nawet sławni muzycy, Bob Dylan i Janis Joplin.  Obecnie rokrocznie latem odbywają się tu hipisowkie festiwale Matala Beach Festival. 

 

Jaskinie Matala

Jaskinie Matala — foto: Pixabay

 

Jaskinie Matala

Jaskinie Matala — foto: Pixabay

 

Plaża Elafonisi i Wyspa Jeleni

Elafonisi, której nazwa pochodzi od pobliskiej Wyspy Jeleni to najpiękniejsza, rozległa plaża Krety o różowym piasku. Według legendy ten kolor piasku powstał z zabarwienia go krwią 800 niewinnych kobiet i dzieci zabitych w 1824 r. przez okupujących wyspę Turków. W rzeczywistości różową barwę nadają piaskowi, drobno pokruszone czerwone koralowce. Plaża Elafonisi ma część z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, jak również taką część bardzo dziewiczą. To idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi i dla osób lubiących długie spacery brzegiem morza. Otaczająca plażę laguna jest bardzo płytka, dlatego na oddaloną o 100 m Wyspę Jeleni można nawet przejść pieszo, bo woda w najgłębszym miejscu ma tylko 1,5 m.

 

Ta niewielka wysepka zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części wyspy została wpisana na listę Natura 2020 jako jedno z najcenniejszych miejsc w Europie. Wyspa Jeleni uważana jest za przyrodniczą perełkę Krety. Na wyspie można obserwować m.in. żółwie morskie oraz wiele gatunków rzadkich roślin. Wyspa jest bardzo popularną atrakcją wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek.

 

Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi — foto: Pixabay

 

Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi — foto: Pixabay

 

Laguna Balos i wyspa Imeri Gramvousa

Rozległa i jednocześnie bardzo płytka laguna Balos, która znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy jest uważana za jedną z najpiękniejszych lagun w Europie. Ta jedna z największych atrakcji Krety to bardzo młoda laguna, która dopiero w czasach starożytnych, podczas potężnego trzęsienia ziemi wyłoniła się z Morza Śródziemnego. 

 

Plażę przy lagunie z niezwykle białym i drobnym piaskiem oblewają krystalicznie czyste, lazurowe wody Morza Śródziemnego, które przy samej plaży przybierają odcień turkusu. Łagodne zejście do wody i rozległe płycizny zachęcają do spacerów i kąpieli. Na plaży nie ma rozbudowanej infrastruktury turystycznej, dlatego można rozkoszować się fantastycznymi widokami i bezpośrednim kontaktem z naturą.

 

Nieopodal Balos na niewielkiej wysepce Imeri Gramvousa znajduje się historyczna atrakcja Krety — twierdza wenecka, która przez wiele lat była nie do zdobycia i w której w XIX w. swoją siedzibę mieli piraci. Według legendy na tej wyspie piraci zakopali swoje skarby. Obecnie do twierdzy prowadzi 365 schodów, dlatego stała się ona możliwa do zdobycia… przez turystów.

 

Laguna Balos

Laguna Balos — foto: Pixabay

 

Laguna Balos

Laguna Balos — foto: Pixabay

 

Reklamowa plaża Vai

Plaża Vai to jedna z bardziej znanych i uważana za jedną z najpiękniejszych plaż wschodniej Krety. Ta egzotyczna plaża z białawym piaskiem otoczona palmami kojarzy się z krajobrazami Karaibów i wysp na Oceanie Indyjskim. Przy tej plaży rośnie ogromny gaj palm daktylowych, jeden z największych w Europie, który ma ok. 5000 drzew i obejmuje powierzchnię ok. 250 tysięcy m2. Według legendy palmy wyrosły tu z pestek daktyli, które piraci zamieszkujący wyspę, rzucali na ziemię. To właśnie ten wygląd plaży i okoliczne palmy zdecydowały o tym, że na palmowej plaży Vai na Krecie, w latach 70. XX w. kręcono reklamę batoników Bounty. Filmowcy wykorzystali scenerię rodem z Karaibów I nie przeszkadzało im to, że palmy są daktylowe, a nie kokosowe, bo współczesne technologie i odpowiedni fotomontaż potrafią zdziałać cuda. Plażę Vai można podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego przy pobliskiej restauracji.

 

Palmowa Plaża Vai

Palmowa Plaża Vai — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.