Kreta to nie tylko starożytne zabytki, to również malownicze góry z wąwozami i jaskiniami oraz fantastyczne wybrzeża z klifami i zjawiskowymi plażami. Przyroda Krety zachwyca każdego, kto ma okazję spędzić wakacje na tej cudownej, pełnej atrakcji greckiej wyspie. Jakie atrakcje przyrodnicze Krety warto zobaczyć?
Kreteńskie wąwozy
Wąwóz Samaria o długości 18 km jest największą, przyrodniczą atrakcją Krety. Ten suchy, najdłuższy wąwóz Europy znajduje się w Parku Narodowym Samarii powstałym w 1962 r. W niektórych miejscach ściany wąwozu osiągają wysokość aż 500 m. W miejscu określanym mianem Stalowych Wrót wąwóz zwęża się do zaledwie 3 m. Przez wąwóz przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Swój początek ma w górskiej wiosce Omalos, która położona jest na wysokości 1 227 m n.p.m. Szlak kończy się w nadmorskiej miejscowości Ajia Rumeli. Wycieczka Wąwozem Samaria to ok. 5-6 godzin pieszej wędrówki, dlatego miejsce to jest idealne dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Podczas wędrówki, oprócz niesamowitych, malowniczych widoków, w otaczającym wąwóz Parku Narodowym Samaria można podziwiać bogactwo znajdującej się tam przyrody.
Wąwóz Samaria — foto: Pixabay
Wąwóz Samaria — foto: Pixabay
Warto też wybrać się do wąwozu Imbros. Szlak pieszy jest tu dwa razy krótszy niż w wąwozie Samaria, a czas przejścia szacowany jest na 2-3 godziny. W najwęższym miejscu wąwóz ma szerokość tylko 1,60 m.
Wąwóz Imbros — foto: Pixabay
Mniej znane, ale równie ciekawe są wąwozy: Agia Irini w Selino o długości 7,5 km i głębokości do 500 m oraz Topolia o długości 1,5 km i ścianach wznoszących się na wysokość 300 m. Niesamowitą atrakcją dla odważnych turystów są jest wąwóz Aradena, którego ściany łączy most, skąd organizowane są skoki na bungee. Region kreteńskich wąwozów polecany jest szczególnie miłośnikom pieszych wędrówek, którzy mają dobrą kondycję oraz turystom szukającym wyzwań i zastrzyku adrenaliny.
Jaskinie na Krecie
Na Krecie jest ok. 3000 jaskiń. Na obrzeżach południowo-wschodniej części największego płaskowyżu Krety, Lassithi, na wysokości 1025 m n.p.m znajduje się Jaskinia Dikteon nazywana Grotą Diktejską. Komora główna jaskini ma głębokość 70 m, a na jej dnie utworzył się staw. Według mitologii greckiej w tym miejscu prawdopodobnie narodził się Zeus, dlatego w starożytności było to ważne miejsce kultu i pielgrzymek.
Do groty prowadzi stroma, śliska i kamienista ścieżka, a pomieszczenia jaskini są chłodne, dlatego wycieczka tu jest doskonałym pomysłem na ochłodę w szczególnie upalne dni.
Jaskinia Dikteon — foto: Pixabay
Na południu Krety, nad szeroką 45-metrową plażą znajduje się ponad 60 jaskiń wykutych w wapiennej skale nadmorskiego klifu. To jaskinie Matala, które prawdopodobnie zostały wydrążone przez pierwszych chrześcijan jako miejsce pochówku, chociaż przypisuje się im jeszcze starszy rodowód, bo sięgający nawet 5 tysięcy lat p.n.e. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku jaskinie obrali za swój dom hippisi. Mieszkali w nich nawet sławni muzycy, Bob Dylan i Janis Joplin. Obecnie rokrocznie latem odbywają się tu hipisowkie festiwale Matala Beach Festival.
Jaskinie Matala — foto: Pixabay
Jaskinie Matala — foto: Pixabay
Plaża Elafonisi i Wyspa Jeleni
Elafonisi, której nazwa pochodzi od pobliskiej Wyspy Jeleni to najpiękniejsza, rozległa plaża Krety o różowym piasku. Według legendy ten kolor piasku powstał z zabarwienia go krwią 800 niewinnych kobiet i dzieci zabitych w 1824 r. przez okupujących wyspę Turków. W rzeczywistości różową barwę nadają piaskowi, drobno pokruszone czerwone koralowce. Plaża Elafonisi ma część z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, jak również taką część bardzo dziewiczą. To idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi i dla osób lubiących długie spacery brzegiem morza. Otaczająca plażę laguna jest bardzo płytka, dlatego na oddaloną o 100 m Wyspę Jeleni można nawet przejść pieszo, bo woda w najgłębszym miejscu ma tylko 1,5 m.
Ta niewielka wysepka zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części wyspy została wpisana na listę Natura 2020 jako jedno z najcenniejszych miejsc w Europie. Wyspa Jeleni uważana jest za przyrodniczą perełkę Krety. Na wyspie można obserwować m.in. żółwie morskie oraz wiele gatunków rzadkich roślin. Wyspa jest bardzo popularną atrakcją wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek.
Plaża Elafonisi — foto: Pixabay
Plaża Elafonisi — foto: Pixabay
Laguna Balos i wyspa Imeri Gramvousa
Rozległa i jednocześnie bardzo płytka laguna Balos, która znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy jest uważana za jedną z najpiękniejszych lagun w Europie. Ta jedna z największych atrakcji Krety to bardzo młoda laguna, która dopiero w czasach starożytnych, podczas potężnego trzęsienia ziemi wyłoniła się z Morza Śródziemnego.
Plażę przy lagunie z niezwykle białym i drobnym piaskiem oblewają krystalicznie czyste, lazurowe wody Morza Śródziemnego, które przy samej plaży przybierają odcień turkusu. Łagodne zejście do wody i rozległe płycizny zachęcają do spacerów i kąpieli. Na plaży nie ma rozbudowanej infrastruktury turystycznej, dlatego można rozkoszować się fantastycznymi widokami i bezpośrednim kontaktem z naturą.
Nieopodal Balos na niewielkiej wysepce Imeri Gramvousa znajduje się historyczna atrakcja Krety — twierdza wenecka, która przez wiele lat była nie do zdobycia i w której w XIX w. swoją siedzibę mieli piraci. Według legendy na tej wyspie piraci zakopali swoje skarby. Obecnie do twierdzy prowadzi 365 schodów, dlatego stała się ona możliwa do zdobycia… przez turystów.
Laguna Balos — foto: Pixabay
Laguna Balos — foto: Pixabay
Reklamowa plaża Vai
Plaża Vai to jedna z bardziej znanych i uważana za jedną z najpiękniejszych plaż wschodniej Krety. Ta egzotyczna plaża z białawym piaskiem otoczona palmami kojarzy się z krajobrazami Karaibów i wysp na Oceanie Indyjskim. Przy tej plaży rośnie ogromny gaj palm daktylowych, jeden z największych w Europie, który ma ok. 5000 drzew i obejmuje powierzchnię ok. 250 tysięcy m2. Według legendy palmy wyrosły tu z pestek daktyli, które piraci zamieszkujący wyspę, rzucali na ziemię. To właśnie ten wygląd plaży i okoliczne palmy zdecydowały o tym, że na palmowej plaży Vai na Krecie, w latach 70. XX w. kręcono reklamę batoników Bounty. Filmowcy wykorzystali scenerię rodem z Karaibów I nie przeszkadzało im to, że palmy są daktylowe, a nie kokosowe, bo współczesne technologie i odpowiedni fotomontaż potrafią zdziałać cuda. Plażę Vai można podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego przy pobliskiej restauracji.
Palmowa Plaża Vai — foto: Pixabay