Stambuł to największe i najbardziej zaludnione miasto Turcji jest to także centrum: przemysłowe handlowe, finansowe i kulturalne. Położone jest po obu stronach cieśniny Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji.
Powierzchnia Stambułu wynosi 1539 km², zaś całej prowincji – 6220 km². Położenie miasta zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że jest to jedyna metropolia świata położona na dwóch kontynentach. Miasto podzielone jest na trzy części: część azjatycka, półwysep po stronie europejskiej na południe od Złotego Rogu i dzielnica Galata z tzw. Nowym Miastem. W części europejska to siedziby dużych firm i banków, zaś część azjatycka ma charakter sypialniany.
Pierwsza nazwa miasto to Bizancjum – pochodziła od imienia jego założyciela – Byzasa. Inne nazwy to: Wschodni Rzym, Drugi Rzym, Roma Constantinopolitana. W krajach słowiańskich dawniej miasto było znane także jako Carogród. Nazwa Konstantynopol czyli „Miasto Konstantyna”, została po raz pierwszy użyte przez cesarza Teodozjusza II i stała się oficjalną nazwą miasta przez cały okres bizantyński, używaną również w czasach Imperium Osmańskiego. Miasto posługiwało się tą nazwą do 1930 od tego czasu oficjalna nazwa miasta brzmi Istambuł. Nazwa Stambuł pochodzi od zniekształconego w ustach Turków wyrażenia greckiego eis ten polin, co znaczy do miasta.