Wróć do listy artykułów

Meksyk – informacje turystyczne

Wypoczynek z Amigos | 17-11-2017, Aktualizacja: 27-10-2020
meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk 2021
Największa atrakcja turystyczna w Meksyku, czyli słynna piramida Chichen Itza. Dokładnie znajduje się w turystycznej części Meksyku – Cancun, gdzie co roku wielu turystów wybiera się na wakacje all inclusive.

Meksyk jest trzecim co do wielkości krajem Ameryki Północnej. Kryje w sobie wiele ciekawych atrakcji dla każdego. Miłośnicy historii mogą zwiedzić urokliwe i zabytkowe budowle, za to osoby spragnione pięknych widoków, mają okazję przechadzać się górskimi szlakami, wejść na szczyt wulkanu, zwiedzić podwodny świat oraz magiczne jaskinie stworzone przez samą matkę naturę.

 

 

Klimat w Meksyku

Ze względu na ukształtowanie terenu oraz rozległą powierzchnię, Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Północna i środkowa cześć kraju położona jest w strefie zwrotnikowej, na której panuje sucha i gorąca atmosfera. Południe zaś to region klimatu podrównikowego wilgotnego – występuje w Kordylierze Wulkanicznej i na Jukatanie – oraz suchego, który obejmuje południową część Sierra Madre. Tereny górzyste wyróżniają się sublimatem górskim i występowaniem klimatycznej piętrowości.

 

 

Pogoda w Meksyku

Całoroczne temperatury w Meksyku pozwalają na wypoczynek w dowolnym terminie. Występują tu właściwie dwie pory roku: letnia – deszczowa oraz zimowa – sucha. W okresie od maja do października pojawiają się wysokie opady deszczu, które orzeźwiają gorące powietrze. W zależności od regionu w tym terminie temperatury wahają się między 25-35°C w dzień, natomiast w nocy spadają do 15-25°C. W sezonie zimowym powietrze jest zdecydowanie mniej wilgotne i duszne. Na termometrach w dzień zaobserwujemy od 21-31°C, za to w nocy temperatury mogą się wahać od 10-20°C, a w tych chłodniejszych regionach mogą spaść nawet do 6°C.

 

 

Ciekawostki o Meksyku

Jakie ciekawostki związane są z Meksykiem? Oto najlepsze z nich:

 

1. Oficjalna nazwa kraju to Meksykańskie Stany Zjednoczone.

2. Największe miasto na świecie (ponad 25 milionów mieszkańców) oraz najstarsze w Ameryce Północnej to stolica Meksyku – Mexico City.

3. Najludniejszy kraj hiszpańskojęzyczny na świecie to właśnie Meksyk. 

4. Stolica Meksyku została zbudowana ponoć na wyschniętym jeziorze. 

5. Teren całego kraju położony jest w miejscu, które jest najbardziej podatne na trzęsienia Ziemi. 

6. Wprowadzone na świat produkty przez Meksyk to: czekolada, kukurydza i chili.

7. Na terenie Meksyku żyje ok. 5,6% osób (ok. 6 776 280 osób) powyżej 15 roku życia, które nie potrafią pisać, ani czytać.

8. Zarobki minimalne w Meksyku wynoszą 66,45 pesos dziennie (ok. 15,6 zł) – dane z 2015 r.

9. W zwyczaju meksykanów prezentów nie daje się dzieciom na Boże Narodzenie, tylko 6 stycznia w dniu Trzech Króli.

10. W centrum stolicy Meksyku jest obecnie 12 „drapaczy chmur” – budynków o wysokości ponad 150 m.

11. Wysokie budynki zazwyczaj budowane są daleko od siebie, aby nie stwarzały zagrożenia przewrócenia się na siebie podczas trzęsienia Ziemi. 

12. Okazuje się, że największa piramida na świecie wcale nie leży w Egipcie, a w Meksyku. Ciekawostką jest, że słynna piramida Chichen Itza uznawana jest za jeden z cudów świata. 

13. W mieście Plaza Mexico – czyli na największej arenie na świecie – odbywają się popularne walki byków. Trwają one od listopada do kwietnia. 

14. W restauracjach gwizdanie na kelnerów przez meksykanów jest czymś zupełnie normalnym. Nie oznacza to braku szacunku. 

15. Narodowym alkoholem Meksyku jest Tequila i Brandy, a owocem – awokado. 

 

 

Atrakcje Meksyku

Meksyk to niekończąca się przygoda dla zmysłów z parującymi dżunglami, dymiącymi wulkanami pokrytymi śniegiem, pustyniami porośniętymi kaktusami oraz 10,000 km wybrzeża z piaszczystymi plażami i lagunami pełnymi podwodnego życia.

 

Przed-hiszpańskie cywilizacje wybudowały jedne z największych na świecie obiektów archeologicznych, takich jak piramidy Teotihuacán i wykwintne świątynie Majów w Palenque. Epoka hiszpańskiej kolonizacji pozostawiła po sobie przepiękne miasta pełne ocienionych drzewami placów oraz bogato zdobionych kamiennych kościołów i kamienic. Współczesny Meksyk doświadczył powstania wielkiej architektury i sztuki dzięki takim sławom jak Diego Rivera i Frida Kahlo. Muzea światowej rangi oraz galerie sztuki są świadectwem fascynującej historii i nieskończonej weny twórczej tego kraju. Popkultura jest również bardzo barwna od podziemnych klubów tanecznych, sztuki ulicznej miasta Meksyku, po cudowne ręczne wyroby ludności tubylczej. Poza historycznymi miejscami oraz wielkimi dziełami sztuki, mamy okazje przenieść się do podwodnego świata, w którym możemy podziwiać 1200 konstrukcji rozmieszczonych na obszarze całego Narodowego Parku Morskiego. Na terenie Meksyku zobaczymy także niespotykane i bardzo urokliwe jaskinie – El Castillo, Cenote Ik Kil czy Sistema Dos Ojos – jest ich o wiele więcej! Nacieszyć oczy mogą także miłośnicy pieszych wędrówek oraz przepięknych widoków, wchodząc na szczyt wulkanu Popocatépetl czy Peña de Bernal.

 

 

Bezpieczeństwo turystów w Meksyku

Zdania na temat bezpieczeństwa w Meksyku są podzielone. Czy możemy czuć się bezpiecznie w tym kraju? A może wręcz przeciwnie? Jako turyści zdecydowanie nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo, a szczególnie wtedy, kiedy jedziemy wyłącznie w celach wypoczynkowych i nie zamierzamy opuszczać hotelu. Na terenie Meksyku są także miasta, w których działają gangi narkotykowe na duża skalę, a liczba przestępstw mrozi krew w żyłach, dlatego warto wcześniej rozeznać się i poczytać o danym terenie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pojechać do danego regionu, ponieważ wiele meksykańskich stanów ma dużą powierzchnię i nie każde miejsce jest niebezpieczne. Nie powinniśmy jednak kusić losu i chodzić samodzielnie po pustych uliczkach bądź zakamarkach centrum Mexico City. Nad bezpieczeństwem przyjezdnych i nie tylko, panują patrole wojskowe i policyjne, szczególnie w miastach turystycznych tj. Cancun, Playa del Carmen czy Mérida. Możemy ich zobaczyć na każdym kroku. Mimo wszystko przed wyjazdem do krajów latynoskich powinniśmy zapoznać się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa oraz podstawowymi zagrożeniami.

 

 

Jaka waluta obowiązuje w Meksyku?

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie. Międzynarodowy skrót to MXN, natomiast oznaczeniem waluty jest Mex$ lub $. W 1770 r. pierwszym symbolem jednostki pieniężnej Meksyku był „$” powszechnie kojarzony z amerykańskim dolarem. Dopiero po 15 latach – w 1785 r. – Stany Zjednoczone zaadoptowały ten symbol do swojej waluty. Aktualnie w obiegu są monety meksykańskie: 5, 10, 20, 50 centavo oraz 1, 2, 5, 10 peso. W banknotach spotkamy: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos. Aktualny kurs waluty NBP wynosi: 1 MXN = 0,19 PLN.

 

 

Ceny w Meksyku

Jakie są ceny podstawowych produktów spożywczych w Meksyku? Niektóre z nich różnią się od naszych polskich cen, a mianowicie:

 

•   chleb – 30 MXN

•   bułka – 2,5 MXN

•   jajka 10 szt. – 32,5 MXN

•   mleko 1 l – 13,75 MXN

•   woda mineralna 1,5 l – 16 MXN

•   cukier 1 kg – 8 MXN

•   piwo lokalne 0,5 l – 25 MXN

 

Posiłki w tanich restauracjach możemy zjeść za ok. 100 MXN za osobę, natomiast w średniej klasy restauracji zapłacimy ok. 450 MXN za 3 dania dla dwóch osób.

 

 

Co zabrać do Meksyku?

Jakie rzeczy należy wziąć ze sobą na wakacje do Meksyku? Z pewnością trzeba zabrać wszystkie niezbędne urządzenia elektroniczne np. ładowarki, które będziemy używać na miejscu. Pomimo niskich cen w tym rejonie, niestety wszelaki sprzęt w sklepach bardzo szybko się psuje i zazwyczaj nie jest objęty gwarancją. Na terenie Meksyku, podobnie jak na całym kontynencie, są gniazdka amerykańskie, które różnią się od naszych. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto kupić przejściówkę do kontaktu. Zaleca się zabrać ze sobą także niezbędne leki – przeciwbólowe, antybiotyki, węgiel aktywny, a także środek na komary. Potrzebny również będzie krem z mocnym filtrem, aby uchronić się przed gorącym słońcem. Osoby, które planują swój wypoczynek na terenach górzystych bądź wszelkie wędrówki, powinny zaopatrzyć się w cieplejsze ciuchy. Ze względu na wielką powierzchnię i różne strefy klimatyczne, Meksyk może nas zaskoczyć pogodą. 

 

 

Kiedy jechać do Meksyku?

Jaki termin jest najlepszy na podróż do Meksyku? Na wakacje w Meksyku możemy wybrać się tak naprawdę o każdej porze roku. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy robić. Pojechać na wczasy, aby odpocząć, zrelaksować się, opalać się na plaży, popijając chłodnego drinka czy pojechać w celach turystycznych – zwiedzić zakamarki Meksyku, zobaczyć urokliwe miejsca oraz poznać kulturę i zwyczaje meksykanów. Osoby, które chcą skorzystać z relaksu i gorącego słońca, powinny udać się na wczasy w okresie letnim. Natomiast dla zapalonych podróżników, spragnionych przygód i chętnych na pokonywanie wielu kilometrów, najlepszą porą będzie zdecydowanie zimowy czas. W tym terminie nie jest tak okropnie upalnie i wilgotno, jak w szczycie sezonu, co bardziej sprzyja zwiedzaniu.

 

 

Ile kosztują wakacje w Meksyku?

Wiele osób zastanawia, ile kosztuje wycieczka do Meksyku. Najczęściej obieranym celem podróży wielu turystów jest oczywiście Półwysep Jukatan. W tym najpopularniejszym regionie w Meksyku można spędzić wakacje już od 860€ za osobę! Cena dotyczy pobytu na 9 dni, zakwaterowania w 4* hotelu, wyżywienia all inclusive, transferu z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko oraz przelotu. Zarezerwuj tanie wakacje do Meksyku z wylotami z Niemiec w naszym Biurze Podróży Amigos B.B.

 

 

Meksyk z wylotem z Niemiec

Wakacje do Meksyku z wylotem z Niemiec to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przepłacić za wypoczynek w tym urokliwym miejscu. Mamy dla Ciebie wiele propozycji wycieczek z opcją all inclusive, HB – dwoma posiłkami albo samymi śniadaniami dla tych, którzy planują zwiedzać i poznać zakątki Meksyku. Za pośrednictwem naszego Biura Podróży Amigos B.B. możesz wykupić tanie wakacje w bardzo korzystnych cenach z wylotami z pobliskich lotnisk – Drezno, Lipsk czy Berlin. Wszystkie oferty znajdziesz na www.wakacjeamigos.pl. Zapraszamy także do śledzenia bloga na naszej stronie, gdzie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania bądź po prostu dowiedzieć się wielu ciekawostek o danym regionie.

Podobne wpisy

meksyk 2021, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk koronawirus, meksyk testy
Warto wiedzieć
Egzotyczne wakacje w Meksyku

Przed wyjazdem na wczasy do Meksyku zapoznaj się z informacjami o popularnym regionie turystycznym Cancun

meksyk 2021, meksyk koronawakacje, meksyk koronawirus wakacje, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje
Wypoczynek z Amigos
Meksyk – wakacje z kulturą Majów

Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić na wakacjach w Meksyku

meksyk 2021, meksyk koronawakacje, meksyk koronawirus wakacje, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk wakacje z niemiec
Warto wiedzieć
Wycieczka w Meksyku – poradnik wczasowicza cz. III

Co należy wiedzieć o Meksyku przez wyjazdem na wakacje all inclusive?

meksyk 2021, meksyk koronawakacje, meksyk koronawirus wakacje, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk z wylotem z niemiec
Warto wiedzieć
Wczasy w Meksyku – poradnik wczasowicza cz. II

Przed wyjazdem na wakacje do Meksyku poznaj niezbędne informacje turystyczne

meksyk 2021, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z wylotem z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk korona wakacje, meksyk wakacje koronawirus
Warto wiedzieć
Wakacje w Meksyku – poradnik wczasowicza cz. I

Jak przygotować się do wakacji w Meksyku?

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Meksyk – wyspa Cozumel

Wakacje na urokliwej wyspie Cozumel sprawią, że twój wymarzony wypoczynek będzie zapamiętany na długo

tanie wycieczki z Niemiec, wycieczki z niemiec, tanie oferty z Niemiec, tanie wakacje z niemiec, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, tanie wczasy z niemiec, wakacje niemieckie biuro, wakacje niemieckie oferty
Dlaczego z Niemiec?
Wakacje za granicą z niemieckim biurem

Sprawdź praktyczne informacje o wycieczkach z wylotem z Niemiec

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, meksyk 2021, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, wakacje z niemiec
Warto wiedzieć
Meksyk, Guanajuato – wakacje 2021

Miasto Guanajuato znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, które powinno się odwiedzić na wakacje w Meksyku

najlepsze hotele meksyk, super hotele meksyk, top hotele meksyk, popularne hotele meksyk, polecane hotele meksyk, najlepsze hotele dla dorosłych w meksyku, top hotele dla dorosłych w meksyku
Wypoczynek z Amigos
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Meksyk

Wakacje all inclusive w najlepszych hotelach tylko dla dorosłych w Meksyku

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja 2021, lato 2021, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – półwysep Samana

Region Samana sprawdzi się na błogie wakacje all inclusive dla wszystkich miłośników egzotycznych wypraw

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Ważne informacje
Dominikana — wakacje w czasie pandemii COVID-19

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — poznaj zasady wjazdu i pobytu w tym kraju w czasie pandemii COVID-19

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w Dominikanie to idealne rozwiązanie dla miłośników rajskiego wypoczynku na plaży

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.