Wróć do listy artykułów

Słoneczna Bułgaria — te miejsca warto odwiedzić!

Warto wiedzieć | 12-04-2017, Aktualizacja: 13-05-2024
wakacje Bułgaria, słoneczny brzeg, bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria atrakcje, bułgaria złote piaski, bułgaria plaże, riwiera bułgarska, bułgaria sofia, wczasy w Bułgarii z niemeic, wakacje w bułgarii z niemiec, wycieczki w bułgarii z niemeic, fajne wakacje w bułgarii
Na wczasach w Bułgarii warto odwiedzić jej stolicę — Sofię — foto: Pixabay

Leżąca nad Morzem Czarnym Bułgaria, jedno z najstarszych państw w Europie słynie nie tylko ze złotych plażach, idealnych na wypoczynek all inclusive, ale również z malowniczych, górskich widoków, niesamowitych trackich budowli, bizantyjskich fortec oraz skalnych cerkwi i monasterów. Warta zobaczenia jest też jej stolica — Sofia.

 

 

Bułgaria to bałkańskie państwo w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Czarnym.

 

 

Kraj ten ma fantastyczną linię brzegową, pełną przepięknych piaszczystych plaż, parki narodowe i wiele miejsc historycznych. 

Około 60% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry z najwyższym szczytem Bałkanów, Musała o wysokości  2925 m n.p.m. Są tu doskonałe warunki do uprawiania różnych form aktywnej turystyki. 

 

Krajobraz Bułgarii

Krajobraz Bułgarii — foto: Pixabay

 

Bułgaria jest najstarszym krajem w Europie. Jej bogatą historię można poznać odwiedzając Plovdiv, Kopriwszticę czy miasto stołeczne — Sofię.

W Bułgarii powstała używana do dziś cyrlica.

 

Sofia — stolica Bułgarii

Sofia — stolica Bułgarii jest najwyżej położoną stolicą europejską. To miasto, które niewątpliwie warto odwiedzić, bo słynie ono z wielu wspaniałych zabytków i fantastycznych terenów zielonych. Podczas II wojny światowej centrum stolicy uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie w tym miejscu powstało wiele komunistycznych budynków, ale odrestaurowano też najpiękniejsze zabytki. Teraz zabytki z czasów Imperium Osmańskiego wznoszą się obok budynków będących pozostałością czasów komunizmu. To doprawdy niesamowite połączenie!

 

Zwiedzając Sofię nie można przegapić Cerkwi Bojańskiej, Cerkwi Świętej Niedzieli oraz Soboru św. Aleksandra Newskiego. To prawdziwe perełki architektoniczne stolicy.

W centrum znajduje się wiele restauracji, w których można skosztować rakiję – słynne wino bułgarskie. Warto również spróbować banicę – specjał serwowany przez lokalne piekarnie.

 

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii — foto: Pixabay

 

Atrakcje turystyczne Bułgarii

Bułgaria to piękny i wyjątkowy kraj, w którym 9 obiektów znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO — 7 z nich to obiekty dziedzictwa kulturowego, a 2 stanowią dziedzictwo przyrodnicze.

 

Zabytków i ciekawych miejsc jest w Bułgarii wiele, dlatego turyści lubiący zwiedzanie nie będą narzekali na nudę. Mogą podziwiać tu starożytne cerkwie, meczety rzymskie budowle i tureckie łaźnie oraz średniowieczne twierdze, których samo malownicze położenie to już nie lada atrakcja. W okolicy kurortu Złote Piaski leży Kamienny Brzeg, Przylądek Kaliakra i Warna, w której sąsiedztwie znajduje się kamienny las. Wypoczywając w kurorcie Słoneczny Brzeg, warto odwiedzić Burgas, Lozenec, Park Narodowy Strandża oraz starożytne miasta Nessebar i Sozopol.

 

Nessebar — miasto 40 cerkwi

Wypoczywając na wakacjach w Słonecznym Brzegu, koniecznie trzeba odwiedzić położone nieopodal starożytne miasto — Nessebar, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Położone na skalistym półwyspie, nad turkusowymi wodami Morza Czarnego i otoczone antycznymi murami robi niesamowite wrażenie. Wzdłuż brukowanych uliczek wznoszą się zabytkowe cerkwie i kamienne domy, do których prowadzą schody też wykute w kamieniu. 

Zabytkowa część miasta wita turystów majestatycznym wiatrakiem z XVIII w. Stare Miasto to także wiele cerkwi. Najpiękniejsze z nich to średniowieczna Cerkiew Chrystusa Pantokratora, Cerkiew św. Apostołów i Cerkiew Bogurodzicy. Atrakcją turystyczną Nessebaru jest wybudowana ok. V w. bazylika. Bogatą kolekcję ikon i wyrobów garncarskich można podziwiać w miejscowym Muzeum Archeologicznym.

Jedynie wąska grobla łączy miasto ze stałym lądem. Po zwiedzaniu można odpocząć na osłoniętej wydmami plaży.

 

Bułgaria, starożytne miasto — Nessebar

Bułgaria, starożytne miasto — Nessebar — foto: Pixabay

 

Zabytkowy Sozopol

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO znajduje się również jedno z najstarszych miast Bułgarii — Sozopol posiadające przepiękną starówkę z zabytkowymi różnokolorowymi budynkami zlokalizowanymi nad skalnym klifem. Popularnym miejscem spacerowym Sozopolu jest nadmorska promenada, ciągnąca się wzdłuż półwyspu. Na Starym Mieście można zrelaksować się w licznych restauracjach z tarasami oferującymi malownicze widoki na morze i lokalne, atrakcyjne plaże. 

 

Zabytkowy Sozopol

Zabytkowy Sozopol — foto: Pixabay

 

Inne zabytkowe miasta Bułgarii

Jednym z największych miast Bułgarii jest Warna. Tu znajdują się słynne, historyczne pola z bitwy pod Warną oraz symboliczny grobowiec Władysława Warneńczyka — króla Polski, który zginął pod Warną w 1444 r. Turyści szukający relaksu i wytchnienia chętnie odwiedzają pobliski Primorski Park utworzony z okolicznych ogrodów, lasów i winnic.

 

Bułgaria, Warna

Bułgaria, Warna — foto: Pixabay


W centralnej części Bułgarii leży otoczona malowniczymi wzgórzami Kopriwsztica, najbardziej klimatyczne, bułgarskie miasto — skansen z wąskimi, brukowanymi uliczkami i zabytkowymi domami-muzeami.

 

Kopriwsztica, miasto — skansen

Kopriwsztica, miasto — skansen — foto: Pixabay

 

Warto odwiedzić położone na siedmiu wzgórzach miasto Plovdiv. To najstarsze miasto w Bułgarii i jednocześnie jedno z najstarszych w Europie. Na uliczkach malowniczej starówki można podziwiać starą zabudowę, starożytne ruiny i wyjątkowy Meczet Dżumaja.

 

Bułgaria, miasto Plovdiv

Bułgaria, miasto Plovdiv — foto: Pixabay

 

Monaster Rylski 

Rylski Monaster to najsłynniejszy i największy w Bułgarii klasztor prawosławny. Wybudowany przez pustelnika Iwana z Riły mieści się u stóp pasma górskiego Riła. Miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to jeden z najsłynniejszych klasztorów w Bułgarii. Centrum zajmuje przyozdobiona licznymi freskami cerkiew Świętej Bogurodzicy. Można tu również zwiedzić muzeum cerkiewno-historyczne i muzeum historyczne.

 

Rylski Monastyr

Rylski Monastyr — foto: Pixabay

 

Skalne monastery 

Monastery te to kompleksy klasztorne, które powstały w XII-XIV w., gdy mnisi opuszczali bogate murowane klasztory i szukając odosobnienia, zagospodarowywali naturalne jaskinie. Cały kompleks liczy ponad 250 kościołów ukrytych w skałach.

 

Skalne monastery

Skalne monastery — foto: Pixabay

 

Kamienny Las

W pobliżu Warny jest miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć — to kamienny las, czyli skały w formie kamiennych kolumn, rozrzucone na obszarze ok. 7 km2. Stworzyła je sama natura, ale wyglądają jak pozostałości antycznych budowli. Kamienne kolumny powstały przez naciekanie wapienia w piasku.

 

Kamienny las

Kamienny las — foto: Pixabay

 

Przylądek Kaliakra

To 2-kilometrowy półwysep, będący rezerwatem przyrody i domem dla ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków. Znajduje się tu twierdza Kalikra, na której terenie odnaleziono ruiny cerkwi, łaźni i grobowce. 70-metrowe skały kryją liczne jaskinie, w których utworzono muzeum.

 

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra — foto: Pixabay

 

Różana Bułgaria

Symbolem Bułgarii i zarazem jej głównym towarem eksportowym jest olejek różany. Już od XVII w. uprawiano tu róże dla pozyskania tego cennego surowca dodawanego do perfum i kosmetyków. Obecnie uprawy róż prowadzi się przede wszystkim w słynnej Dolinie Róż, gdzie różanymi krzewami obsadzono ponad 10 tys. ha. Rocznie w Bułgarii zbiera się ok. 4-5 ton różanych płatków, natomiast aż 3000 kg różanych płatków potrzeba do wyprodukowania 1 kg czystego olejku różanego. To powoduje, że na światowych rynkach jego ceny są bardzo wysokie. Olejek ma bardzo intensywny zapach i dla uzyskania odpowiedniego efektu wystarczy użyć 1-3 krople.

 

Zbiór płatków różanych

Zbiór płatków różanych — foto: Pixabay

Podobne wpisy

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

bułgaria nessebar, wakacje w bułgarii, wczasy w bułgarii, wycieczki do bułgarii, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, bułgaria wczasy all inclusive, bułgaria wczasy last minute, nessebar wakacje, nessebar wczasy, bułgaria nesebyr, nessebar zwiedzanie
Warto wiedzieć
Wakacje w Bułgarii – historyczny Nessebar

Nessebar to klimatyczne miasteczko leżące w pobliżu Słonecznego Brzegu, idealne miejsce na słoneczne wakacje w Bułgarii.

bułgaria albena, kurort albena, wakacje w bułgarii, wczasy w bułgarii, wycieczki do bułgarii, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, bułgaria wczasy all inclusive, bułgaria wczasy last minute, albena wakacje, albena wczasy, albena wycieczki, albena ekologia, albena uzdrowisko
Warto wiedzieć
Ekologiczna Albena na luksusowe wczasy w Bułgarii

Albena położona jest w najpiękniejszej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. To idealne miejsce na wczasy z rodziną.

najlepsze hotele sloneczny brzeg, super hotele sloneczny brzeg, top hotele sloneczny brzeg, polecane hotele sloneczny brzeg, popularne hotele sloneczny brzeg, najlepsze hotele dla rodzin sloneczny brzeg
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Słoneczny Brzeg & Obzor

Wypoczywaj na wakacjach wraz z rodziną w najlepszych hotelach bułgarskich kurortów — Słoneczny Brzeg i Obzor

bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, bułgaria złote piaski, złote piaski plaża, złote piaski dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, złote piaski first minute, bułgaria warna, wakacje w złotych piaskach, złote piaski wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Złote Piaski na wakacje all inclusive

Na rozległych piaszczystych plażach w bułgarskich Złotych Piaskach nad Morzem Czarnym idealnie wypoczną rodziny z dziećmi.

najlepsze hotele zlote piaski, super hotele zlote piaski, top hotele zlote piaski, polecane hotele zlote piaski, popularne hotele zlote piaski, najlepsze hotele dla rodzin zlote piaski
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Złote Piaski

Zrelaksuj się w najlepszych hotelach dla rodzin w Złotych Piaskach

wakacje bułgaria 2024, wakacje 2024 w bułgarii, bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria słoneczne plaże, bułgaria złote piaski, riwiera bułgarska, bułgaria dla rodzin, wczasy w Bułgarii z niemeic, wakacje w bułgarii z niemiec, wycieczki do bułgarii z niemeic, rodzinne wakacje w bułgarii, bułgaria all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Słoneczne plaże Bułgarii na wakacje all inclusive

Moda na Bułgarię powróciła, bo można liczyć tu na słońce, wakacje są dłuższe i oferty wczasów są w atrakcyjnych cenach.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.