Tropikalna wyspa Mauritius słynie z przepięknych wodospadów, w tym podwodnego wodospadu, kolorowej ziemi i unikatowej przyrody. Turystów przyciąga też przepięknymi piaszczystymi plażami, turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego i bajeczną rafą koralową. Mauritius to jedno z bardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie.
Jaka jest i gdzie leży wyspa Mauritius?
Mauritius to niewielka afrykańska wyspa leżąca w wulkanicznym archipelagu Maskarenów rozciągającym się na wodach Oceanu Indyjskiego. Archipelag ten wynurzył się z wód oceanu ok. 10 milionów lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych. Wyspa znajduje się ok. 2000 km na wschód od południowo-wschodniego wybrzeża Afryki ok. 900 km od Madagaskaru.
Mauritius — foto: Unsplash
Wnętrze wyspy to płaskowyż, który na północy łagodnie przechodzi w nadmorską równinę, natomiast w południowej i zachodniej części wyspy schodzi na wybrzeże stromymi urwiskami. Najwyższe wzniesienie na wyspie o nazwie Piton de la Petite Riviére Noire ma 826 m n.p.m., natomiast najdłuższą rzeką jest Riviere des Creoles, która ma aż… 13 km długości.
Wyspa Mauritius — foto: Unsplash
Wyspę otacza przepiękna rafa koralowa, która pod względem wielkości jest trzecią rafą na świecie. Na odizolowanej od stałego lądu i niezamieszkanej przez tysiące lat wyspie powstała unikatowa, endemiczna fauna i flora. Tylko na szczycie góry, Le Morne Brabant rośnie trochetia boutoniana — krzew, którego kwiaty uważane są za narodowe kwiaty Mauritiusa. Symbolem wyspy jest ptak dodo — wymarły nielot, który do XVII wieku występował tylko w tym miejscu.
Historia wyspy
Żeglarze arabscy i malajscy znali już wyspę Mauritius w X w. Europejczycy poznali tę rajską wyspę, gdy w 1505 r. odkryli ją Portugalczycy. Mauritius w tym czasie nie był zamieszkany. 133 lata później, w roku 1638 wyspa została skolonizowana przez Holendrów i od imienia księcia Maurycego Orańskiego otrzymała nazwę Mauritius.
W czasach kolonizacji wyspę porastały tropikalne lasy deszczowe z drzewami mahoniowymi. Ze względu na cenne, mahoniowe drewno, wytrzebili je Holendrzy.
W XVIII wieku wyspę opanowali Francuzi w i zmienili jej nazwę na Île de France. Po przejęciu wyspy przez Brytyjczyków w 1810 r. powrócono do nazwy Mauritius. Brytyjczycy znieśli na wyspie niewolnictwo, a do prac na miejscowych plantacjach zaczęli sprowadzać robotników z Indii.
Mauritius uzyskał niezależność dopiero w 1968 r. W tym tez roku został członkiem ONZ, a w 1992 r. został republiką wchodząca w skład 56 państw Wspólnoty Narodów.
Republika Mauritiusu i jej mieszkańcy
Wyspiarskie państwo Mauritius, oficjalnie funkcjonujący jako Republika Mauritiusu to oprócz głównej wyspy Mauritius także wyspy leżące w tym archipelagu — Rodrigues oraz niezamieszkane wysepki archipelagu Cargados Carajos i maleńkie Wyspy Agalega. Ten niewielki kraj o łącznej powierzchni 2024 km2 zamieszkuje niespełna 1,3 mln osób (dane z 2020 r.) - w przeważającej części Hindusi i Kreole. Mauritius jest najgęściej zaludnionym krajem wśród państw Afryki. Niemal połowa mieszkańców to wyznawcy hinduizmu. Są tu również chrześcijanie i muzułmanie. Kolonialna przeszłość wyspy przyczyniła się do tego, że jest to kraj wielokulturowy, a jego różnorodność widoczna jest na każdym kroku. Tubylcy są pogodni, pozytywnie nastawieni do życia i turystów, z dumą prezentują różnorodne atrakcje tego niezwykłego miejsca.
Rynek na Mauritiusie — foto: Pixabay
W związku z członkostwem we Wspólnocie Narodów Mauritius jest obecnie jednym z nielicznych, demokratycznych krajów Afryki, w którym przestrzega się praw człowieka i regularnie organizowane są wolne wybory.
Dzięki prężnemu rozwojowi turystyki kraj ten jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata i dzięki temu uzyskuje wśród państw afrykańskich jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca.
Port Louis — stolica wyspy
Stolicą i największym miastem Republiki Mauritiusu jest Port Louis, leżący w północno-zachodniej części wyspy.
Mauritius — Port Luis — foto: Pixabay
Miasto skupia prawdziwą mieszankę różnych kultur — francuską, brytyjską, arabską, chińską oraz indyjską. To spuścizna epoki kolonializmu na wyspie.
W Port Luis można wydzielić na dwie części – starą, która zachowała kolonialną architekturę oraz nową, gdzie znajduje się centrum biznesowe z drapaczami chmur i nowoczesną zabudową. W stolicy warto odwiedzić promenadę Caudan Waterfront, miejsce nad oceanem z licznymi barami, restauracjami i dyskotekami. Nad promenadą zawieszone są kolorowe parasole — to charakterystyczny element tego deptaka.
Parasole nad promenadą w Port Luis — foto: Pixabay
Stolica Mauritiusa znana jest również z wyścigów konnych, których organizację na Polach Marsowych w Port Louis zapoczątkowano w 1812 r. Odbywały się one na torze wyścigowym, będącym obecnie najstarszym na półkuli południowej i drugim najstarszym hipodromem na świecie. Wyścigi konne są popularnym sportem narodowym na Mauritiusie, ustępując jedynie futbolowi.
Hipodrom w Port Luis — foto: Pixabay
Waluta na Mauritiusie
Oficjalna waluta obowiązująca na wyspie Mauritius to rupia maurytyjska, która jest określana międzynarodowym skrótem MUR. 1 MUR dzieli się na 100 centów.
1 MUR = 0,0970 (aktualny kurs NBP z dnia 20 września 2023 r.).
Aktualnie w obiegu są
⇒ monety 5 i 20 centów oraz ½, 1, 5, 10 i 20 MUR;
⇒ banknoty o nominałach 25, 50, 100, 200, 500, 10000 i 2000 MUR.
W polskich kantorach zakup rupii maurytyjskich jest praktycznie niemożliwy. Na wakacje w tym kraju najlepiej zabrać EURO, które można wymienić na lokalną walutę w kantorze już na miejscu. Bez problemu na wyspie można też wymienić dolary amerykańskie. W kantorach na wyspie kurs euro i dolara ustalany jest z góry przez rząd, a to oznacza, że w każdym punkcie wymiany walut jest on taki sam. Niestety przez kantory pobierana jest prowizja o wysokości ok. 50 rupii.
1 EURO = 47,35 MUR
1 USD = 44,65 MUR
(kursy walut z dnia 25 września 2023 r.)
Na Mauritiusie dostępne są bankomaty, a w większości miejsc akceptowane są też karty kredytowe.
Mauritius — informacje praktyczne
🏝️ Wybierając się na wakacje na wyspę Mauritius, turyści z Polski powinni przestawić zegarki latem o 2 godziny, a zimą 3 godziny do przodu. Mała różnica czasu nie powoduje uciążliwości związanych z jet – lagiem.
🏝️ Lot na Mauritius z Europy trwa ok. 12-15 godzin — długość przelotu zależy od lotniska wylotu.
🏝️ Polacy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobycie nieprzekraczającym 90 dni — trzeba jednak mieć bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca pobytu oraz środki niezbędne do utrzymania się podczas pobytu.
🏝️ Paszport musi być ważny do końca pobytu na Mauritiusie.
🏝️ W razie choroby warto mieć wykupione międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, bo szpitale państwowe są niedostępne dla cudzoziemców, a turyści mogą jedynie korzystać z pomocy prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Szczepienia nie są wymagane.
🏝️ Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, ale mieszkańcy komunikują się głównie w języku kreolskim. W powszechnym użyciu jest także język francuski.
🏝️ Na Mauritiusie napięcie prądu wynosi 230 V. i występują tam gniazdka typu C oraz G, dlatego udając się do tego kraju, należy zabrać adapter, który umożliwi ładowanie posiadanego sprzętu.
🏝️ Na wyspie należy spożywać wodę butelkowaną, ponieważ woda z kranu nie nadaje się do picia.
🏝️ Po zachodzie słońca na wyspie zabronione jest chodzenie w szortach i strojach kąpielowych.
🏝️ Na Mauritiusie wprowadzono zakaz stosowania torebek foliowych.
🏝️ Na Mauritiusie nie ma ograniczeń w podróżowaniu, dlatego bez problemu można dojechać do wszystkich atrakcji wyspy. Na Mauritiusie dostępne są taksówki, autobusy i można wypożyczyć samochód. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, ale warto pamiętać, że na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.
Szczegółowe, aktualne zalecenia dotyczące wjazdu i pobytu na Mauritiusie przed wyjazdem warto jeszcze sprawdzić na stronie MSZ. Warto też zgłosić swoją podróży w systemie Odyseusz.