Majorka to wyspa słodkich migdałów i różowych salin, najpopularniejsza wśród turystów wyspa w hiszpańskim archipelagu Balearów. Na jej wybrzeżu znajdują się kilometry piaszczystych plaż i pełne uroku zatoczki otoczone skałami, a cała wyspa to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i malownicze, kamienne miasteczka.
Majorka — największa wyspa Balearów
Leżąca na Morzu Śródziemnym wyspa Majorka o powierzchni 3640 km² należy do Hiszpanii. Wybrzeże Majorki ze wspaniałymi plażami ma długość 550 km. Wzdłuż wybrzeża północno-zachodniego wyspy rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana, wpisane na listę UNESCO, którego najwyższym szczytem jest Puig Major, o wysokości 1445 m n.p.m.
Góry Serra de Tramuntana — foto: Pixabay
Przedłużeniem pasma górskiego Serra de Tramuntana jest półwysep Formentor znajdujący się w północnej części wyspy, o którym mieszkańcy mówią, że jest punktem spotkań wiatrów. W południowej części wyspy znajdują się popularne turystyczne kurorty.
Półwysep Formentor — foto: Pixabay
Majorkę nazywa się Migdałową Wyspą, bo rocznie zbiera się tu ok. 7 tys. ton migdałów, co czyni ją drugim w świecie miejscem w zbiorach owoców migdałowca. Majorka określana jest też mianem Wyspy Soli, a to za sprawą osuszonej w salinach wody morskiej, gdzie pozyskiwana jest wysokiej jakości różowa sól.
Saliny na Majorce — foto: Pixabay
Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchym latem z temperaturą przekraczającą 30°C i łagodną zimą z opadami. Te warunki klimatyczne, położenie i ukształtowanie powodują, że wyspę odwiedzają rocznie miliony turystów, czyniąc ją najpopularniejszą turystyczną wyspą na świecie.
Majorka, idealne miejsce na wakacje — foto: Pixabay
Historyczne dziedzictwo Majorki
Około 1000 r. p.n.e. Majorkę zamieszkiwali Fenicjanie, a potem przez kilka kolejnych wieków na wyspie panowali Grecy.
Na Majorce Rzymianie zbudowali ważne dla całego archipelagu Balearów porty — Palmę i Alcudię. To właśnie z nich wywożono cenne towary, czyli sól, oliwę i wino. Rzymianom zawdzięcza Majorka też kamienne drogi, których pozostałości nadal można odnaleźć na wyspie. Spacer taką drogą, która ma ponad 2 tys. lat, robi wrażenie.
Majorka, kamienne drogi — foto: Pixabay
Po Rzymianach wyspa była też pod władaniem Wandalów, Bizantyjczyków i Maurów. Wszyscy pozostawili na wyspie jakieś ślady. Wiele zawdzięcza też Majorka Arabom, a przede wszystkim przepiękne ogrody i system nawadniający, który przyczynił się do rozkwitu wyspy. Spuścizną po Arabach jest także fantastyczna majorkańska kuchnia, pełna owoców, bakali i wschodnich przypraw. Niestety, katolicy, którzy najechali wyspę, zniszczyli niemal wszystkie arabskie budowle.
Majorka była też wielokrotnie atakowana przez piratów. Z czasów szerzenia się piractwa na Morzy Śródziemnym na wybrzeżu zachowało się wiele kamiennych wież obronnych. Z powodu piratów miasteczka i wsie budowane były w pewnym oddaleniu od wybrzeża.
Baszta obronna na wybrzeżu Majorki — foto: Pixabay
Niechlubną kartą w historii Majorki było niewolnictwo, a szczególnie handel afrykańskimi niewolnikami, na którym wyrosło wiele fortun majorkańskich szlacheckich rodów. Jeszcze w 1868 r. zanotowano na wyspie handel ludźmi, których przewożono później do kolonii hiszpańskich na kontynencie amerykańskim.
Turystyczne oblicze wyspy
Początek turystycznego oblicza Majorki datuje się na I połowę XIX w. W latach 20. ubiegłego wieku słoneczna Majorka stała się modną wyspą na wypoczynek dla europejskiej bohemy. Od lat 50. XX w. na Majorce zaznacza się burzliwy i niekontrolowany rozwoju turystyki. W tym czasie na wyspie powstały gigantyczne betonowe hotele, które niszczyły naturalny, przepiękny krajobraz Majorki. Prawdziwy turystyczny boom na wyspie przypada jednak dopiero na lata 70. XX w. kiedy to na Majorkę zaczęli zjeżdżać turyści na wakacje all inclusive.
Od lat 90. XX w. zaczęto poprawiać to, co wcześniej było niszczone — wyburzane są ogromne betonowe gmachy, a w ich miejscu powstają butikowe hotele w bardziej kameralnym charakterze. Obecnie oprócz przepięknych plaż i fantastycznego ciepłego morza, wyspa oferuje turystom wiele atrakcji turystycznych i przyrodniczych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji na Majorce.
Turystyczne oblicze Majorki — foto: Pixabay
Znani ludzie na Majorce
Majorka to rodzinna wyspa wybitnego matematyka, twórcy kombinatoryki i patrona informatyków — Ramona Liull. Na Majorce urodził się też franciszkanin Fra Junipero Serra — znany na kontynencie amerykańskim jako założyciel San Francisco. Rdzennym mieszkańcem wyspy jest także Rafael Nadal – hiszpański tenisista, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników tej dyscypliny.
Majorkę chętnie odwiedzali na wakacje znani i możni tego świata. Na wyspie inspiracje artystyczne znaleźli Fryderyk Chopin, Francis Bacon, Joan Miró i Pablo Picasso. Ten pierwszy przez kilka zimowych miesięcy wypoczywał tu ze swoją przyjaciółką, francuską pisarką George Sand i jej dziećmi. Angielski powieściopisarz Robert Graves tak był oczarowany wyspą, że zamieszkał tu nawet na stałe.
Lista celebrytów wypoczywających na Majorce jest bardzo długa. Winston Churchill, Grace Kelly, księżna Diana, Agata Christie, Charlie Chaplin, Rita Hayworth, Sean Connery, Anthony Quinn czy Michaił Gorbaczow, to tylko niektóre osobistości ze świata władzy, polityki, artystów i show-biznesu, którzy spędzali tu swoje wakacje.
Palma — stolica Majorki
Palma de Mallorca zwana zwyczajowo Palma jest stolicą Majorki położoną w zatoce o tej samej nazwie. To największe i najstarsze miasto na wyspie, a nawet na całych Balearach, założone przez Rzymian na początku II wieku n.e. W Palmie mieszka prawie połowa ludności Majorki. Liczące prawie 0,5 mln ludności miasto jest też jednym z największych ośrodków turystycznych świata. W Palmie znajduje się jeden z najbardziej popularnych portów obsługujących wielkie statki wycieczkowe. Stolica Majorki znana jest również z imprez i życia nocnego. Pełno tu klubów, barów, restauracji i dyskotek. W mieście i okolicy nie brakuje też pięknych plaż. Największą w Palmie, a nawet na całej wyspie jest Playa de Palma, idealna na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ wejście do wody jest bardzo łagodne.
Palma de Mallorca — foto: Pixabay
W Palmie są doskonałe warunki na wakacje dla osób uprawiających sporty wodne, ponieważ działają tu doskonale zaopatrzone wypożyczalnie. W mieście znajduje się również nowoczesny ośrodek nurkowy, organizujący podwodne wyprawy pod okiem doświadczonych instruktorów.
Katedra w Palmie de Mallorca — foto: Pixabay
Majorka — idealne miejsce na wakacje
Majorka to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków turystów z całej Europy. Ta hiszpańska największa wyspa archipelagu Balearów przyciąga turystów przepięknymi krajobrazami, klimatycznymi miasteczkami i niesamowitymi cudami natury.
Na Majorce jest trzecie co do wielkości hiszpańskie lotnisko — Palma de Mallorca, które jest jednocześnie najważniejszym portem lotniczym Balearów. Międzynarodowy port lotniczy położony 8 km od stolicy wyspy. Lotnisko ma 4 terminale i latem jest jednym z najruchliwszych lotnisk w Europie.
Amatorzy plażowania mają tu długie plaże pokryte drobnym, białym piaskiem oblewane krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego. Na Majorce jest 70 plaż i spośród nich aż 31 zostało wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Flagi. To doskonałe miejsce na wakacje z plażowaniem i kąpielami morskimi dla każdego, kto spragniony jest błogiego, leniwego wypoczynku i pluskania się w ciepłym morzu.
Wyspa jest szczególnie popularnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi, które oprócz bezpiecznych i odpowiednio wyposażonych plaż znajdą tu również wiele atrakcji.
Wakacje na Majorce — foto: Pixabay
Poszukujących ciszy i spokojnego wypoczynku Majorka zachwyca dziewiczymi plażami ukrytymi w malowniczych zatoczkach z turkusową wodą. Skaliste wybrzeże z takimi małymi zatoczkami spełni oczekiwania na prawdziwie romantyczne wakacje dla zakochanych.
Majorka ma także bogatą ofertę na urlop dla turystów aktywnych. To idealne miejsce do żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Odkrywać niezwykłe bogactwo naturalne Majorki można, jeżdżąc na rowerze i na pieszych wędrówkach. Jest też coś dla amatorów imprezowania — pełno tu barów, klubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana.
Malownicze zatoki Majorki — foto: Pixabay
Jednym słowem, Majorka to gwarancja fantastycznego wypoczynku dla każdego. Czy można sobie wyobrazić bardziej idealne miejsce na wakacje?
Kiedy jechać na Majorkę?
Pogodę na Majorce kształtuje klimat śródziemnomorski charakteryzujący się łagodną zimą i gorącym latem. Podczas letnich miesięcy temperatury powietrza w ciągu dnia wzrastają do ponad 30°C. Woda w morzu też jest bardzo ciepła, bo ma 22-24°C.
Wybierając na wakacje Majorkę, nie trzeba martwić się o pogodę, bo na tej słonecznej wyspie słońce świeci przez 300 dni w roku. Najlepiej jednak wybrać się tę wyspę latem, bo najcieplej jest tu od czerwca do września. Nie znaczy to wcale, że wiosną i jesienią Majorka nie jest odpowiednim miejscem na wakacje. Również w maju i październiku najczęściej jest tu słoneczna pogoda i temperatura ok. 20°C.