Wróć do listy artykułów

Majorka — wakacyjny klejnot archipelagu Balearów

Wypoczynek z Amigos | 28-07-2021, Aktualizacja: 11-05-2022
wakacje majorka, wczasy majorka, wycieczki majorka, majorka all inclusive, majorka last minute, majorka z niemiec, archipelag balearów, majorka wyspa balearów, palma de mallorca, palma stolica majorki, wakacje na majorce
Majorka, urokliwa wyspa Balearów, zachwyca turystów przepięknymi krajobrazami, piaszczystymi plażami, skalistymi zatoczkami oraz wszechobecną roślinnością. - foto: Pixabay

Majorka to wyspa słodkich migdałów i różowych salin, najpopularniejsza wśród turystów wyspa w hiszpańskim archipelagu Balearów. Na jej wybrzeżu znajdują się kilometry piaszczystych plaż i pełne uroku zatoczki otoczone skałami, a cała wyspa to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i malownicze, kamienne miasteczka. 

 

Majorka — największa wyspa Balearów

Leżąca na Morzu Śródziemnym wyspa Majorka o powierzchni 3640 km² należy do Hiszpanii. Wybrzeże Majorki ze wspaniałymi plażami ma długość 550 km. Wzdłuż wybrzeża północno-zachodniego wyspy rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana, wpisane na listę UNESCO, którego najwyższym szczytem jest Puig Major, o wysokości 1445 m n.p.m.

 

Góry Serra de Tramuntana

Góry Serra de Tramuntana — foto: Pixabay

 

Przedłużeniem pasma górskiego Serra de Tramuntana jest półwysep Formentor znajdujący się w północnej części wyspy, o którym mieszkańcy mówią, że jest punktem spotkań wiatrów. W południowej części wyspy znajdują się popularne turystyczne kurorty.

 

Półwysep Formentor

Półwysep Formentor — foto: Pixabay

 

Majorkę nazywa się Migdałową Wyspą, bo rocznie zbiera się tu 7 tys. ton migdałów, co czyni ją drugim w świecie miejscem w zbiorach owoców migdałowca. Majorka określana jest też mianem Wyspy Soli, a to za sprawą osuszonej w salinach wody morskiej, gdzie pozyskiwana jest wysokiej jakości różowa sól. 

 

Saliny na Majorce

Saliny na Majorce — foto: Pixabay

 

Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchym latem z temperaturą przekraczającą 30°C  i łagodną zimą z opadami. Te warunki klimatyczne, położenie i ukształtowanie powodują, że wyspę odwiedza rocznie wiele milionów turystów, czyniąc ją najpopularniejszą turystyczną wyspą na świecie.

 

Majorka, idealne miejsce na wakacje

Majorka, idealne miejsce na wakacje — foto: Pixabay

 

Historyczne dziedzictwo Majorki

Około 1000 r. p.n.e. Majorkę zamieszkiwali Fenicjanie, a potem przez kilka kolejnych wieków na wyspie panowali Grecy.

Na Majorce Rzymianie zbudowali ważne dla całego archipelagu Balearów porty — Palmę i Alcudię. To właśnie z nich wywożono cenne towary, czyli sól, oliwę i wino. Rzymianom zawdzięcza Majorka też kamienne drogi, których pozostałości nadal można odnaleźć na wyspie. Spacer taką drogą, która ma ponad 2 tys. lat, robi wrażenie.

 

Majorka, kamienne drogi

Majorka, kamienne drogi — foto: Pixabay

 

Po Rzymianach wyspa była też pod władaniem Wandalów, Bizantyjczyków i Maurów. Wszyscy pozostawili na wyspie jakieś ślady. Wiele zawdzięcza też Majorka Arabom, a przede wszystkim przepiękne ogrody i system nawadniający, który przyczynił się do rozkwitu wyspy. Spuścizną po Arabach jest także fantastyczna majorkańska kuchnia, pełna owoców, bakali i wschodnich przypraw. Niestety, katolicy, którzy najechali wyspę, zniszczyli niemal wszystkie arabskie budowle.

 

Majorka była też wielokrotnie atakowana przez piratów. Z czasów szerzenia się piractwa na Morzy Śródziemnym na wybrzeżu zachowało się wiele kamiennych wież obronnych. Z powodu piratów miasteczka i wsie budowane były w pewnym oddaleniu od wybrzeża.

 

Baszta obronna na wybrzeżu Majorki

Baszta obronna na wybrzeżu Majorki — foto: Pixabay

 

Niechlubną kartą w historii Majorki było niewolnictwo, a szczególnie handel afrykańskimi niewolnikami, na którym wyrosło wiele fortun majorkańskich szlacheckich rodów. Jeszcze w 1868 r. zanotowano na wyspie handel ludźmi, których przewożono później do kolonii hiszpańskich na kontynencie amerykańskim.

 

Turystyczne oblicze wyspy

Początek turystycznego oblicza Majorki datuje się na I połowę XIX w. W latach 20. ubiegłego wieku słoneczna Majorka stała się modną wyspą na wypoczynek dla europejskiej bohemy.  Od lat 50. XX w. na Majorce zaznacza się burzliwy i niekontrolowany rozwoju turystyki. W tym czasie na wyspie powstały gigantyczne betonowe hotele, które niszczyły naturalny, przepiękny krajobraz Majorki. Prawdziwy turystyczny boom na wyspie przypada jednak dopiero na lata 70. XX w. kiedy to na Majorkę zaczęli zjeżdżać turyści na wakacje all inclusive. 

 

Od lat 90. XX w. zaczęto poprawiać to, co wcześniej było niszczone — wyburzane są ogromne betonowe gmachy, a w ich miejscu powstają butikowe hotele w bardziej kameralnym charakterze. Obecnie oprócz przepięknych plaż i fantastycznego ciepłego morza, wyspa oferuje turystom wiele atrakcji turystycznych i przyrodniczych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji na Majorce.

 

Turystyczne oblicze Majorki

Turystyczne oblicze Majorki — foto: Pixabay

 

Znani ludzie na Majorce

Majorka to rodzinna wyspa wybitnego matematyka,  twórcy kombinatoryki i patrona informatyków — Ramona Liull. Na Majorce urodził się też franciszkanin Fra Junipero Serra — znany na kontynencie amerykańskim jako założyciel San Francisco. Rdzennym mieszkańcem wyspy jest także Rafael Nadal – hiszpański tenisista, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników tej dyscypliny. 

 

Majorkę chętnie odwiedzali na wakacje znani i możni tego świata. Na wyspie inspiracje artystyczne znaleźli Fryderyk Chopin, Francis Bacon, Joan Miró i Pablo Picasso. Ten pierwszy przez kilka zimowych miesięcy wypoczywał tu ze swoją przyjaciółką, francuską pisarką George Sand i jej dziećmi. Angielski powieściopisarz Robert Graves tak był oczarowany wyspą, że zamieszkał tu nawet na stałe.

 

Lista celebrytów wypoczywających na Majorce jest bardzo długa. Winston Churchill, Grace Kelly, księżna Diana, Agata Christie, Charlie Chaplin, Rita Hayworth, Sean Connery, Anthony Quinn czy Michaił Gorbaczow, to tylko niektóre osobistości ze świata władzy, polityki, artystów i show-biznesu, którzy spędzali tu swoje wakacje.

 

Palma — stolica Majorki

Palma de Mallorca zwana zwyczajowo Palma jest stolicą Majorki położoną w zatoce o tej samej nazwie. To największe i najstarsze miasto na wyspie, a nawet na całych Balearach, założone przez Rzymian na początku II wieku n.e. W Palmie mieszka prawie połowa ludności Majorki. Liczące prawie 0,5 mln ludności miasto jest też jednym z największych ośrodków turystycznych świata. W Palmie znajduje się jeden z najbardziej popularnych portów obsługujących wielkie statki wycieczkowe. Stolica Majorki znana jest również z imprez i życia nocnego. Pełno tu klubów, barów, restauracji i dyskotek. W mieście i okolicy nie brakuje też pięknych plaż. Największą w Palmie, a nawet na całej wyspie jest Playa de Palma, idealna na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ wejście do wody jest bardzo łagodne.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca — foto: Pixabay

 

W Palmie są doskonałe warunki na wakacje dla osób uprawiających sporty wodne, ponieważ działają tu doskonale zaopatrzone wypożyczalnie. W mieście znajduje się również nowoczesny ośrodek nurkowy, organizujący podwodne wyprawy pod okiem doświadczonych instruktorów. 

 

Katedra w Palmie de Mallorca

Katedra w Palmie de Mallorca — foto: Pixabay

 

Majorka — idealne miejsce na wakacje

Majorka to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Ta największa wyspa Balearów zachwyca swoim krajobrazem, długimi plażami o drobnym, białym piasku i krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego. Poza tym, wybierając na wakacje Majorkę, nie trzeba martwić się o pogodę, bo na tej słonecznej wyspie słońce świeci przez 300 dni w roku.

 

To doskonałe warunki na wakacje z plażowaniem i kąpielami morskimi dla każdego, kto spragniony jest błogiego, leniwego wypoczynku i pluskania się w ciepłym morzu, a szczególnie dla rodzin z dziećmi.

 

Wakacje na Majorce

Wakacje na Majorce — foto: Pixabay

 

Skaliste wybrzeże z małymi zatoczkami spełni oczekiwania na romantyczne wakacje dla zakochanych. Majorka ma także bogatą ofertę na urlop dla turystów aktywnych. To idealne miejsce do żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Odkrywać niezwykłe bogactwo naturalne Majorki można jeżdżąc na rowerze i na pieszych wędrówkach. Jest też coś dla amatorów imprezowania — pełno tu barów, klubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana.

 

Malownicze zatoki Majorki

Malownicze zatoki Majorki — foto: Pixabay

Jednym słowem, Majorka to gwarancja fantastycznego wypoczynku dla każdego. Czy można sobie wyobrazić bardziej idealne miejsce na wakacje?

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.