Pierwsze skojarzenia z grecką Chanią to stary Port Wenecki, z wąskimi uliczkami i małymi sklepikami, kawiarniami i tawernami przy nabrzeżu, a przede wszystkim włoskie klimaty, ponieważ przypomina włoskie miasta i zbudowali ją Wenecjanie w miejscu starożytnego miasta Kydonia. Tę starożytną osadę natomiast założyli ok. 3000 r. p.n.e. Minojczycy, dlatego Chania to najstarsze miasto na świecie, które ciągle jest zamieszkane. W latach 1898-1971 Chania była stolicą wyspy. Niedaleko miasta znajduje się śródziemnomorska baza Sił Zbrojnych USA.
Wenecjanie wybudowali potężne mury obronne i zrobili z miasta twierdzę, co jednak nie uchroniło go od ekspansji tureckiej. W 1645 r. Turcy zdobyli Chanię i rozpoczęli jej przebudowę w stylu orientalnym. W tym okresie powstały w mieście meczety, łaźnie i fontanny. Do Grecji włączono Chanię w 1913 r. podobnie jak całą wyspę. W czasie II wojny światowej miasto wielokrotnie zbombardowano.
Atmosfera miasta nawiązuje do Florencji i Wenecji. Wizytówką Chanii jest Dzielnica Wenecka. To zabytkowa część miasta, a wąskie uliczki prowadzą do portu. Stary port wenecki z nadmorską promenadą jest ulubionym miejscem wczasowiczów. Mogą tam delektować się greckim winem i lokalnymi specjałami w którejś z licznych kawiarenek lub tawern, podziwiając jednocześnie latarnię morską wybudowaną przez Wenecjan.
W mieście Chania i okolicy można wypoczywać na malowniczych plażach i uprawiać sporty wodne. Otoczenie plaży w pobliskim Stavros, było miejscem akcji filmu „Grek Zorba”, gdzie znajduje się lazurowa woda i piękny widok na skały. Zakupy warto zaplanować w Hali targowej, która została wybudowana w 1923 roku, na wzór hali w Marsylii. Ta hala zachwyca swoim wyglądem i asortymentem, dlatego uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Grecji i można tu kupić prawie wszystkie lokalne produkty.
W okolicznych górach Lefka Ori znajduje się najdłuższy w Europie, 18-kilometrowy wąwóz Samaria. To jeden z największych geologicznych cudów naszego kontynentu, w najwęższym miejscu ma zaledwie 3 metry, a pionowe ściany mają nawet do 500 m wysokości. Kanion był niegdyś kryjówką dla uciekinierów i rebeliantów. W czasie powstania Kreteńczyków przeciwko Turcji schroniło się tu ok. 4000 kobiet i dzieci.