Grecja to mnóstwo wysp, a jedną z nich jest niewielka, leżąca na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji — wyspa Kos, która ma do zaoferowania turystom idealne warunki do wypoczynku i mnóstwo atrakcji. Wyspa Kos często nazywana Grecją w pigułce ma niemal wszystko, z czego słynie ten kraj. Jaka jest wyspa Kos i co warto na niej zobaczyć?
Gdzie leży i jaka jest wyspa Kos?
Kos to niewielka, mierząca tylko ok. 290 km², bardzo spokojna, wypoczynkowa grecka wyspa na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Sporadów Południowych (Dodekanezu).
Wyspa Kos ma 50 km długości i 10 km szerokości, a jej linia brzegowa ciągnie się na długości 112 km. Wybrzeże wyspy to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Krystalicznie czysta woda, drobny, jasny piasek na plażach i wyjątkowo bujna roślinność porastająca strome klify zachęcają do relaksu i malowniczymi widokami cieszą oczy.
Grecja, wyspa Kos — foto: Pixabay
Wybrzeże wyspy Kos — foto: Pixabay
Klify na wyspie Kos — foto: Unsplash
Wyspa położona jest niedaleko egejskiego wybrzeża Turcji. Wieczorami z wyspy Kos widać światła sąsiedniego tureckiego kurortu Bodrum, gdzie można wybrać się na wycieczkę promem.
Ze względu na ciągle kwitnące drzewa i krzewy, wyspa Kos nazywana jest często pływającym ogrodem Morza Egejskiego.
Kwitnąca wyspa Kos — foto: Mastichari Bay
W centrum wyspy znajdują się góry, których najwyższy szczyt, Dikeos wznosi się na wysokość 843 m n.p.m. Góry obniżając się, łagodnie schodzą do morza.
Górzysty krajobraz Kos — foto: Pixabay
Na górskich terenach znajduje się wiele tradycyjnych i urokliwych wiosek. Jedna z nich znajduje się na zboczach wzgórza i jest opustoszała po epidemii cholery, która panowała tu w 1830 r. Na samym szczycie mieszczą się ruiny bizantyjskiego zamku. Rozpościera się stąd przepiękny widok na panoramę wyspy.
Historia wyspy i dzień dzisiejszy na Kos
Jak wszystkie wyspy i wysepki w tym obszarze, historia Kos była bardzo burzliwa, a wyspa w ciągu minionych stuleci przechodziła z rąk do rąk. W II tysiącleciu p.n.e. Kos została skolonizowana przez Achajów. Następnie należała do Dorów i była też pod panowaniem Persów, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecjan, Turków, Anglików i Włochów. Każdy panujący pozostawiał na wyspie coś ze swojej kultury i architektury. Od 1947 r. wyspa Kos należy do Grecji.
Kiedyś Kos była głównie wyspą rolniczą, a uprawom sprzyjał panujący tu łagodny klimat. Dzięki wysokim temperaturom i dużemu nasłonecznieniu nadal uprawiane są tu oliwki, figi, winogrona, migdały, owoce cytrusowe oraz pomidory i sałata. Kos znana jest szczególnie z doskonałej oliwy dodawanej do wielu lokalnych potraw.
Oprócz upraw i produkcji oliwy, wyspa utrzymuje się także z turystyki. Turystyka rozwinęła się tu dopiero w drugiej połowie lat 80.
Stolica wyspy Kos
Największe miasto wyspy i jednocześnie jej stolica to także Kos. Miasto Kos zostało zbudowane w 366 r. p.n.e. Obecnie jest prężnym centrum turystycznym i kulturalnym wyspy, w którym znajduje się wiele hoteli, restauracji, dyskotek i klubów nocnych. Kos to miasto tętniące życiem od wieczora do bladego świtu, szczególnie na słynnej Bar Street, co zapewne ucieszy fanów wakacyjnych rozrywek i dobrej zabawy. Dla szukających spokoju i wytchnienia jest urokliwa, nadmorska promenada, idealna na wieczorne spacery dla par lub z rodziną.
Stolica wyspy Kos — foto: Pixabay
W stolicy znajduje się główny port wyspy, ale promy na najbliższe wysepki odpływają również z Kardameny i Mastichari. Przy wejściu do portu wznosi się twierdza wybudowana przez Zakon Maltański Joannitów w 1315 r. Zabytków z minionych wieków jest tu wiele, dlatego miasto podzielone zostało na strefy archeologiczne.
Stolica wyspy Kos — foto: Pixabay
Nieopodal miasta Kos znajduje się Asklepion będący wizytówką wyspy. To ruiny dawnej świątyni wzniesionej ku czci Asklepiosa, w której w czasach antycznych wykładał sam Hipokrates.
Niedaleko stolicy znajdują się groty skalne z gorącymi źródłami termalnymi o właściwościach leczniczych.
Droga do gorących źródeł na Kos — foto: Pixabay
Historyczne dziedzictwo wyspy Kos
Niewielka, grecka wyspa Kos jest bardzo ciekawym i urokliwym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Nie ma tu tak wiele atrakcji przyrodniczych i zabytków jak na jej sąsiadkach, ale te, które są, warto również zobaczyć. Na wyspie znajdują się dobrze zachowane zabytki z czasów starożytnych i średniowiecza oraz rozległe wykopaliska archeologiczne.
Na niewielkim placu w stolicy Kos rośnie plantan Hipokratesa, najsłynniejsze drzewo wyspy. Prawdopodobnie to właśnie w tym miejscu słynny uczony przekazywał wiedzę medyczną swoim uczniom. Co prawda prowadził wykłady nie pod tym drzewem tylko pod jego przodkiem, bo drzewo rosnące obecnie w tym miejscu ma ok. 600 lat, a Hipokrates z Kos – grecki lekarz i ojciec współczesnej medycyny żył w latach 460 - 377 p.n.e. Ten antyczny lekarz urodził się i żył na wyspie oraz założył tu szkołę medyczną w Asklepiejon, które stało się ważnym centrum leczniczym Hellady.
Kilka km od stolicy Kos, wśród drzew, na szczycie wzgórza umiejscowiony jest Asklepion, czyli najważniejszy zabytek wyspy, który przypomina o antycznym dziedzictwie Kos. Kompleks poświęcony był Asklepiosowi — greckiemu bogowi sztuki medycznej. Asklepiejon był wybudowany na trzech wielkich tarasach, połączonych ze sobą szerokimi schodami. W starożytnym sanktuarium Asklepiosa, które przypomina obecne uzdrowiska, znajdowała się szkoła lekarska oraz miejsce wypoczynku dla kuracjuszy, którzy przyjeżdżali tu z całej Hellady. Później w tym miejscu powstało centrum medyczne ze szpitalem. Asklepion odkrył na początku XX w. niemiecki archeolog R. Herzoga
Do starożytnych zabytków wyspy Kos należy Odeon, który powstał jako scena muzyczna w II w. n.e. Budowla była zadaszona i mieściła jednocześnie 750 osób. W 1929 r. amfiteatr odkrył włoski archeolog L. Laurenzi. Na terenie wykopalisk w amfiteatrze znaleziono wiele pism i posągów, a jednym z cenniejszych jest marmurowy posąg Hipokratesa. Wszystkie znaleziska można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym, które znajduje się w stolicy wyspy Kos. W samym amfiteatrze obecnie jak przed wiekami nadal odbywają się różne imprezy kulturalne.
Wyspa Kos, Odeon — foto: Unsplash
Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1933 r., ukazały się ukryte przez wiele wieków pod warstwą ziemi ruiny starożytnej Agory i obiekty portowe. Agorę, której wymiary wynosiły 30 m x 50 m, tworzyło aż 16 budynków. Centralny rynek w północnej części wyspy był jednym z największych w tamtych czasach. Aktualnie wśród ruin można obejrzeć sanktuarium Afrodyty i Herkulesa, zachowane fragmenty domów i część fortyfikacji miejskich.
Jak zwiedzać wyspę Kos?
Wyspę Kos najwygodniej zwiedzać wypożyczonym samochodem. Jest tak niewielka, że bez problemu w ciągu kilku dni można odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, zarówno te historyczne, jak i turystyczne atrakcje. Można też korzystać z komunikacji publicznej, bo połączenia autobusowe całkiem nieźle tu funkcjonują. Wtedy jednak do niektórych miejsc trudno będzie dotrzeć, a nawet może to być niemożliwe. Wczasowicze mający dobrą kondycję mogą przemierzyć wyspę rowerem. Mniej zaprawieni fizycznie mają jeszcze do wyboru wypożyczenie popularnych tu skuterów. Wybór sposobów poznania wyspy zależy zatem od zasobności portfela i własnej kondycji fizycznej.
Wycieczki rowerowe na Kos — foto: Ikos Aria