Herbata, curry i inne egzotyczne przyprawy, świątynie, ogromne ilości śmieci... Ale czy tylko?
Informacje praktyczne
Republika Indii to 29 stanów, bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami. Około 80% populacji wyznaje hinduizm i wierzy w istnienie 330 milionów Bogów, którzy mają różną moc sprawczą.
Cywilizacja indyjska, rozkwitła w XIX wieku p.n.e. w dorzeczu dwóch rzek Indusu i Gangesu. To tam po raz pierwszy w historii starożytnych Indii, wprowadzono podział społeczeństwa na kasty. Wprawdzie oficjalnie system kasowy został zniesiony, jednak w praktyce wciąż obowiązuje, dzieląc społeczeństwo na różne „gatunki”. I tak np. w Indiach niemal wszystkie małżeństwa są aranżowane przez rodziców młodych i zawierane są w wyłącznie w obrębie jednej kasty. Zatem pojęcie wolności i prawo do decydowania o własnym życiu prawie nie istnieje.
Indie zajmują drugie miejsce po Chinach pod względem zaludnienia, mieszka tam 1,3 mld ludzi. To naprawdę ogromy pod każdym względem kraj. Jest to siódmy co do wielkości kraj świata.
Indie to kraj pełen sprzeczności i kontrastów. W różnych częściach kraju jest wielu wyznawców różnych kultur i tradycji. Rozmawia się tu wieloma językami i tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić ich liczby. Szacuję się przedział od 845 aż do 1652 języków. Urzędowym językiem jest język hindi oraz 17 języków regionalnych i język angielski jako pomocniczy.
Ruch drogowy
W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a przy ogromnej ilości różnego rodzaju pojazdów, przejście na drugą stronę ulicy stanowi dla innych nacji nie lada wyzwanie. Niestety pierwszeństwo na drodze mają krowy, następnie piesi, motocykle, samochody osobowe i ciężarówki.
Klakson jest tam używany nadzwyczaj często i w różnych sytuacjach. Ze względu na ogromne korki, dużą liczbę pojazdów oraz biorąc pod uwagę fakt, że jeździ się tutaj na grubość lakieru, a więc raczej wolno, należy się przyzwyczaić, że punktualność nie jest mocną stroną Hindusów.
Odpowiedzią na korki są tuk-tuki (zwane rikszami), które spalają ok. 3,8 litra benzyny na 100 km – zanieczyszczenie środowiska jest ogromne. Niestety Hindusi wyrzucają śmieci gdziekolwiek i mają to w swojej mentalności. Najbardziej można to zauważyć w Alappuli, inaczej Wenecja Wschodu, ze względu na kanały wzdłuż, których zamieszkują Hindusi i wykonują codzienne czynności: myją zęby, kąpią się, myją naczynia i... załatwiają się oraz robią pranie używając detergentów. Brzmi okropnie...
Przyprawy indyjskie
Indie to bogactwo smaków, ponieważ używają tu różnorodnych przypraw, które hodowane są na licznych plantacjach. W kuchni hinduskiej króluje: kolendra, imbir, kurkuma, papryka, chili, pieprz i gałka muszkatołowa. Osobliwe bardzo cenne właściwości tych przypraw wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego i tak np. gałka ma wpływ na popęd seksualny.
Produkcja herbaty i wina
Indie są największym producentem i konsumentem herbaty na świecie. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling. Zielona herbata z kardamonem wpływa na chudnięcie.
Kardamon jest bardzo drogi, gdyż z 1 kg uzyskuje się tylko 20 gramów towaru pierwszej jakości. Najlepsza herbata to ta pochodząca z gór Kerali i nosi nazwę „masala tea” czyli mieszanka przypraw i czarnej herbaty. Pije się ją koniecznie z odrobiną mleka.
Na wsiach często pija się nalewkę kokosową lub wino palmowe – „toddy”. Ten biały napój produkowany jest z soku kwiatów palm i po zakończeniu procesu fermentacji, który trwa ok. 2h, mamy gotowe słabe wino. Im dłuży jest proces fermentacji tym wino jest mocniejsze.