Wróć do listy artykułów

Kenia — turystyczna perła Afryki Wschodniej

Warto wiedzieć | 08-11-2022, Aktualizacja: 18-10-2023
afryka kenia, kenia wakacje, kenia wczasy, kenia wycieczki, kenia all inclusive, kenia last minute, kenia z niemiec, kenia nairobi, kenia kuchnia, kenia waluta, kenijczycy, kenia klimat, kenia pogoda, kenia historia, kenia egzotyczna przyroda, kenia wielka piatka afryki
Kenia to safari i spotkanie z ogromnymi czerwonymi słoniami afrykańskimi — foto: Pixabay

Kenia, jeden z najpiękniejszych krajów Afryki przyciąga turystów egzotyczną przyrodą z dzikimi zwierzętami Czarnego Lądu żyjącymi w naturalnym środowisku, a także rajskim wybrzeżem z białymi plażami, ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego z atrakcyjnymi miejscami do nurkowania w rafie koralowej. 

 

 

Kenia — górzysty kraj nad Oceanem Indyjskim

Kenia to egzotyczny kraj leżący po obu stronach równika, we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Republika Kenii jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kenia to jedno z najbogatszych i bezpieczniejszych państw Afryki. 

 

Kenia to kraj wyżynny i górzysty. Większą część jej powierzchni zajmuje płaskowyż przecięty szerokim na ok. 50-70 km rowem tektonicznym, którego głębokość dochodzi do 900 m. Rów ten jest częścią Wielkiego Rowu Wschodniego, jednego z największych na świecie. W tej ogromnej rozpadlinie geologicznej znajdują się liczne jeziora i stożki wulkanów.

 

Dolina Ryftowa w Kenii

Dolina Ryftowa w Kenii — foto: Pixabay


Najwyższym szczytem Kenii jest wygasły wulkan Mount Kenya wznoszący się na wysokość 5199 m n.p.m. To jednocześnie drugi po Kilimandżaro (5900 m n.p.m) najwyższy szczyt w Afryce. To od nazwy tego szczytu pochodzi nazwa całego kraju.

 

Mount Kenya

Mount Kenya — foto: Pixabay

 

 

Do Kenii należy niewielka część jeziora Wiktorii — drugiego co do wielkości zbiornika słodkowodnego na świecie. Na terytorium Kenii znajduje się także niemal całe, długie na 250 km i ok. 50 km szerokie, słone Jezioro Rudolfa — kolejne Wielkie Jezioro Afrykańskie.

 

Przyroda Kenii

Znaczne obszary w centralnej części kraju porastają stepy i suche sawanny. Nie brakuje tu również wiecznie zielonych równikowych lasów deszczowych, które rosną w wyższych obszarach na wysokości 2000-3000 m n.p.m.

 

Suchy krajobraz Kenii

Suchy krajobraz Kenii — foto: Pixabay

 

W Kenii utworzono wiele rezerwatów przyrody i 25 parków narodowych, ponieważ wiele z żyjących tu gatunków jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Przetrzebili je bogaci myśliwi z Europy i Ameryki oraz kłusownicy. Na szczęście polowania w Kenii są od lat zakazane, a jedyne łowy, jakie są tu prowadzone to te bezkrwawe, podczas kenijskiego safari. To niesamowite wydarzenie w harmonogramie wczasów każdego turysty wypoczywającego w Kenii, tym bardziej że na safari w tym kraju można spotkać Wielką Piątkę Afryki, czyli pięć dużych afrykańskich ssaków — słonia, nosorożca, lwa, bawoła i lamparta.

 

Wielka Piątka Afryki - lampart

Wielka Piątka Afryki - lampart — foto: Pixabay

 

 

Park Narodowy Góry Kenia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Słonie w Parku Tsavo

Słonie w Parku Tsavo - foto: Unsplash

 

Malownicze kenijskie krajobrazy i afrykańska przyroda stanowią tło dla autobiograficznej powieści duńskiej pisarki Karen Blixen i nakręconego na jej podstawie filmu „Pożegnanie z Afryką”.

 

W Oceanie Indyjskim przy wybrzeżu Kenii ciągnie się przepiękna i bogata przyrodniczo rafa koralowa — jedna z najpiękniejszych raf na świecie.

 

Klimat i pogoda w Kenii

Klimat równikowy monsunowy kształtujący pogodę w Kenii sprawia, że jest tu wyjątkowo ciepło przez cały rok. Wilgotniejsze powietrze jest na wybrzeżu, a w pozostałej części kraju dominuje bardziej suche. We wschodniej części kraju występuje tylko jedna pora deszczowa, natomiast w pozostałych są dwie pory deszczowe. Od kwietnia do czerwca występuje tu dłuższa pora deszczowa, natomiast krótka obejmuje październik i listopad. Pora deszczowa w Kenii to zwykle bardzo intensywne opady, niekiedy trwające przez wiele dni. Opady są tak duże, że tworzą się z nich rzeki okresowe. W tym czasie część rezerwatów i szlaków turystycznych jest zamknięta. Na wybrzeżu Kenii pora deszczowa jest prawie nieodczuwalna, a średnie temperatury wynoszą tam 25-28°C. Takie warunki sprawiają, że można tu wypoczywać na wakacjach all inclusive praktycznie przez cały rok. W głębi lądu, szczególnie w górach jest nieco chłodniej i temperatury są tam ok. 10°C niższe. Od grudnia do marca w Kenii jest lato. W tym czasie trwa tam pora sucha, a temperatury  zwykle przekraczają 30°C. Latem temperatura wody w oceanie wynosi ok. 28°C. 

 

Plażowanie, kąpiele i nurkowanie na wybrzeżu w Kenii najlepiej zaplanować w porze suchej. 

 

Historia Kenii

Kenia doświadczyła długiej i burzliwej kolonizacji. W 1498 r. do wybrzeża Kenii w miejscu dzisiejszej Mombasy przybyli Portugalczycy ze słynnym portugalskim odkrywcą Vasco da Gama. Byli pierwszymi Europejczykami na tych ziemiach. Wcześniej, bo już od IX w. na wybrzeżu osiedlali się handlarze arabscy. Portugalczycy rozpoczęli kolonizację kraju, ale w XVIII w. Arabowie przyłączyli te tereny do sułtanatu Zanzibaru. Ich panowanie we Wschodniej Afryce trwało do XIX w. Na przełomie XIX i XX w. na terenie dzisiejszej Kenii Wielka Brytania ogłosiła utworzenie Brytyjskiej Afryki Wschodniej. W 1895 r. rozpoczęli budowę kolei łączącej Jezioro Wiktorii z Mombasą. Ta linia kolejowa zapoczątkowała liczne przybywanie do Kenii osadników z Europy, którzy zakładali tu plantacje kawy i herbaty.Zgodnie z traktatem zawartym w 1890 r. pomiędzy Wielką Brytanią i Cesarstwem Niemiec, Kenia trafiła pod zarząd brytyjski, a w 1920 r. Kenia stała się posiadłością zamorską Brytyjczyków. Po wielu buntach i zrywach wyzwoleńczych niepodległość wywalczyła sobie dopiero 12 grudnia 1963 r., a rok później została uznana za republikę.

 

Nairobi — stolica Kenii 

Stolicą i największym miastem Kenii jest położone w centrum kraju Nairobi. To 4,5-milionowe miasto jest też największą aglomeracją Afryki Wschodniej. Nairobi leży na wysokości 1661 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare, których najwyższy szczyt ma ok. 4000 m n.p.m.

 

Nairobi założyli Brytyjczycy w 1899 r. w czasie trwania budowy wschodnioafrykańskiej linii kolejowej prowadzącej z Ugandy do Mombasy — najbardziej znaczącego portu morskiego Kenii. 

 

Kenia, Nairobi

Kenia, Nairobi — foto: Pixabay

 

Na terenie stolicy najbardziej dostępnym transportem są mikrobusy zwane tu matatu, ale ze względów bezpieczeństwa podróżowanie komunikacją publiczną jest niewskazane. W tym kraju tradycja i nowoczesność przeplatają się coraz częściej. Nairobi, podobnie jak inne duże miasta w Kenii, łączy lokalne tradycje z nowoczesną kulturą zachodu. W stolicy znajduje się muzeum narodowe i obszerne zbiory literatury zgromadzone w bibliotece narodowej. Tuż obok stolicy rozciąga się Park Narodowy Nairobi, będący jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

 

Kenijczycy i ich "pole, pole"

Warunki klimatyczne i ukształtowanie powierzchni powodują, że aż 75% ludności Kenii zamieszkuje tylko 10% powierzchni kraju, głównie na wybrzeżu i w stolicy. W Kenii żyje ponad 50 grup etnicznych, z tego aż 70% Kenijczyków to ludy Bantu. Masajowie — najbardziej znane i rozpoznawalne tubylcze plemię, to niemal symbol tego kraju. Oprócz oficjalnego języka suahili mówi się tu co najmniej 44 językami i dialektami. Wszędzie jednak można porozumieć się również w języku angielskim. 

 

Kenia, Masajowie

Kenia, Masajowie — foto: Pixabay

 

Większość Kenijczyków stanowią chrześcijanie, ale w okolicach Mombasy żyje też niewielka grupa muzułmanów. Ich obecność w miejscach wakacyjnych nie powoduje żadnych ograniczeń dla turystów.

 

Wakacje w Kenii to przede wszystkim możliwość poznania tradycji i kultury tego egzotycznego, afrykańskiego kraju. "Karibu Kenya", czyli "Witamy w Kenii", tak brzmi przyjazne powitanie turystów przybywających na wakacje do tego kraju. Często towarzyszy mu "pole, pole", co tłumaczy się jako "zawsze miło i powoli… mamy czas". Wczasowicze wypoczywający w Kenii muszą przyzwyczaić się do spokojnego i znacznie wolniejszego tempa życia jej mieszkańców.

 

Najpopularniejszym sportem w Kenii jest piłka nożna. Kenijczycy chętnie grają też w siatkówkę i koszykówkę. Niestety, w grach zespołowych nie odnoszą spektakularnych sukcesów, za to ich najmocniejszą dyscypliną są biegi na różnych dystansach, w których zdobywają laury na olimpiadach i mistrzostwach świata.

 

Waluta w Kenii

Od 1963 roku oficjalną walutą w Kenii jest szyling kenijski KES, który dzieli się na 100 centów. W obiegu są:

⇒ monety - 5, 10, 50 centów oraz 1, 5, 10, 20, 40 szylingów

⇒ banknoty o nominale 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 szylingów

100 KES = 3,9106 PLN — stan na dzień 02 listopada 2022 r.

Aktualny średni kurs waluty kenijskiej można sprawdzić w tabeli opublikowanej na stronie NBP

 

Na wakacje w Kenii najlepiej zabrać dolary. Walutę można wymienić w większości kenijskich hoteli. Według kursu z 07 listopada 2022 r.

⇒ 1 USD = 121,6 KES 

⇒ 1 EUR = 121,97 KES

 

Jaka jest kenijska kuchnia?

Jedzenie w Kenii jest tak zróżnicowane, jak ludzie tam mieszkający. Kenijska kuchnia odzwierciedla długą wymianę kulturalną pomiędzy Brytyjczykami, rdzennymi ludami Afryki, Indiami i krajami arabskimi.

 

W kenijskiej kuchni

W tradycyjnej kenijskiej kuchni — foto: Pixabay

 

Kuchnia na wybrzeżu oceanu jest zdominowane przez ryby i owoce morza przygotowywane na różne sposoby. Świeże specjały z bogatych łowisk Oceanu Indyjskiego znajdują się w menu każdej dobrej restauracji. W nadmorskich kurortach można skosztować małe ostrygi Kilifi, kraby, homary i scampi, grillowanego tuńczyka, wędzone żaglice. Często przygotowuje się je z mlekiem kokosowym, imbirem i sokiem z limonki. To egzotyczny przysmak, którego żaden miłośnik ryb nie powinien przegapić. 

 

Owoce morza w kenijskich kurortach

Owoce morza w kenijskich kurortach - Baobab Beach Resort & Spa

 

Ponadto kenijskie restauracje nadmorskie oferują egzotyczne dania z miejscowej dziczyzny — krokodyla, gazeli czy strusia.

 

Kenijczycy chcą być przede wszystkim syci, dlatego ich jedzenie jest przede wszystkim bogate w skrobię. Jako źródło skrobi wykorzystywana jest kukurydza, fasola, ziemniaki, maniok i plantan. Wśród lokalsów jednym z najpopularniejszych dań jest ugali, czyli kasza kukurydziana z dodatkiem masła, sera lub mleka, która podawana jest z gulaszem lub sosem z warzyw.

 

Kenijskie jedzenie

Kenijskie jedzenie — foto: Pixabay

 

Najbardziej popularnym napojem w Kenii jest Tangawizi, czyli lokalne piwo imbirowe. Do wielu potraw oferowane jest również białe lub czerwone wino z papai i winogron. Lokalna produkcja alkoholowa to Kenya Cane, sznaps z trzciny cukrowej oraz Kenya Gold, likier kawowy. Większość napojów alkoholowych dostępnych w sklepach, restauracjach czy hotelach jest jednak importowana i dlatego są one dość drogie. Na zdominowanym przez Islam wybrzeżu, podczas Ramadanu alkohol nie jest praktycznie podawany. W tym czasie niektóre restauracje poza hotelami mogą być również zamknięte w porze obiadowej.

 

Egzotyczne owoce bezpośrednio z pola i świeżo wyciskane soki są podawane dosłownie wszędzie. Miłośnicy kawy i herbaty też nie będą zawiedzeni. Kenijczycy lubią pić Chai lub Kahawa z dużą ilością mleka i cukru. 

 

Targ owocowy w Mombasie

Targ owocowy w Mombasie — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.