Otoczone palmami, niemal bezludne plaże z delikatnym i białym jak mąka piaskiem, błękit i przejrzystość krystalicznych wód Oceanu Indyjskiego oraz niezwykły, rajski krajobraz — to właśnie są Seszele, na których cały rok trwa lato. Do tego barwny, podwodny świat przybrzeżnej rafy koralowej i niesamowita, tropikalna przyroda… czy może być lepsza recepta na wakacje marzeń?
Poznaj niesamowite wyspy archipelagu Seszeli, najmniejszego państwa Afryki, mającego tylko 455 km2 powierzchni i liczącego niespełna 100 tys. mieszkańców.
Jaki jest archipelag Seszeli?
Seszele to oficjalnie Republika Seszeli – państwo wyspiarskie leżące na Oceanie Indyjskim na północny wschód od Madagaskaru, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki. Archipelag Seszeli tworzy 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego, z których tylko 33 są zamieszkane. Największe z nich i najchętniej odwiedzane przez turystów to wyspy Mahe, Praslin i La Digue.
Archipelag Seszeli — foto: Pixabay
Geologicznie w archipelagu Seszeli można wyróżnić dwie grupy wysp:
🏝 ⛱ Wyspy Wewnętrzne, które składają się z ogromnego, w większości podwodnego archipelagu granitowego. Wyspy te częściowo wznoszą się nawet do 1 000 m n.p.m. i charakteryzują się bujną roślinnością tropikalną oraz granitowymi klifami opadającymi pionowo do morza.
🏝 ⛱ Wyspy Zewnętrzne, które są formowane z korali. Te wyspy z białymi piaszczystymi plażami wznoszą się zaledwie kilka metrów nad poziom wód oceanu. Atole koralowe najczęściej nie są zamieszkane.
Four Seasons Resort Seychelles
Historia archipelagu Seszeli
Na początku XVI w. wyspy archipelagu zostały odkryte przez Portugalczyków. Wcześniej były odwiedzane przez kupców arabskich. Do połowy XVII w. były niezamieszkane i korzystali z nich wyłącznie europejscy piraci. W połowie XVIII w. archipelag został zajęty przez Francuzów, stając się francuską kolonią. Na wyspach pojawili się pierwsi francuscy osadnicy, a wraz z nimi niewolnicy przywiezieni z Afryki. Z tego czasu pochodzi nazwa wysp — nadano ją na cześć ministra finansów na dworze Ludwika XV, Jeana Moreau de Sechelles. Pod koniec XVIII w. przeszły pod panowanie brytyjskie, pod którym pozostawały aż do roku 1975, kiedy to uzyskały autonomię, a rok później niepodległość i powstała Republika Seszeli.
Niemal przez dwa stulecia Seszele były pod panowaniem Brytyjczyków, ale zachowała się kultura i nadal dominuje język francuski. Pozostałością po rządach Wielkiej Brytanii jest natomiast ruch lewostronny.
Na największej wyspie i w stolicy Seszeli
Największą wyspą o długości 26 km, szerokości 6 km, zajmująca powierzchnię 144 km² jest Mahé. Zamieszkuje ją ponad 80% ludności kraju. Na tej wyspie znajduje się port morski i międzynarodowe lotnisko. 491 km linii brzegowej wyspy usiane jest 60 rajskimi plażami — od małych kameralnych plaż ukrytych w malowniczych zatoczkach, po te najbardziej znane i mocno rozrywkowe jak plaża Beau Vallon. Większość hoteli mieści się w północnej części wyspy, natomiast jej południowa część to małe, przepiękne zatoczki
Na wyspie Mahé znajduje się największe miasto i stolica Republiki Seszeli — malowniczo położona nad zatoką Victoria, charakteryzująca się kolonialną zabudową, wąskimi uliczkami i wspaniałym ogrodem botanicznym.
Stolica Seszeli Victoria — foto: Pixabay
Symbolem stolicy jest miniaturowy Big Ben – Clock Tower, który wzniesiono tu w 1903 r. na cześć królowej Wiktorii. W Victorii koniecznie trzeba odwiedzić miejscowy targ pełen owoców, warzyw, ryb oraz orientalnych przypraw. W miejscowych muzeach — Muzeum Historii Narodowej oraz Muzeum Historii Naturalnej — można poznać historię i niesamowitą przyrodę Seszeli.
Prawdziwą perełką stolicy jest bajecznie kolorowa hinduska świątynia Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple.
Mahe — hinduska świątynia — foto: Pixabay
Przyroda na Seszelach
Lasy tropikalne zajmują 10% powierzchni całego archipelagu Seszeli. Porastają je liczne gatunki endemiczne oraz cenne gatunki drzew — mahoniowiec i hebanowiec. Na granitowych wyspach występuje ok. 75 endemicznych gatunków roślin. Endemiczne seszelskie gatunki fauny i flory chronione są w Parku Narodowym na drugiej co do wielkości wyspie Praslin. Unikatowym Rezerwat Przyrody Valle de Mai, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.W rezerwacie jest również siedlisko czarnych papug, które są zagrożone wyginięciem. Wśród roślin można podziwiać unikalne odmiany storczyków.
Seszele, las tropikalny — foto: Pixabay
Niesamowitą rośliną występującą tu (i tylko na dwóch wyspach archipelagu) jest palma — lodoicja seszelska. Jej owoc, orzech coco de mer przypominający ogromną bułkę o średnicy 0,5 m ma najcięższe na świecie nasienie ważące nawet do 25 kg. Chińczycy uważają coco de mer za afrodyzjak i nazywają go owocem miłości.
Coco de mer — foto: Pixabay
W Parku Narodowym Morne Seychellois z najwyższym szczytem wyspy Mahé (905 m n.p.m.), można podziwiać niesamowite widoki na wielu ciekawych trasach spacerowych i trekkingowych.
Na niewielkiej wysepce La Digue można spotkać olbrzymie żółwie morskie. Tu również znajduje się wizytówkowa, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie i najczęściej fotografowana plaża Seszeli — Anse Source d'Argent z charakterystycznymi, granitowymi skałami.
Anse Source d'Argent — foto: Pixabay
Aldabra to największy na świecie atol wysoki, który w 1982 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tworzą go cztery wyspy koralowe otoczone dziewiczą rafą i zamykające płytką lagunę. Aldabra jest domem dla ponad 100 tys. żółwi olbrzymich. To największe skupisko tych majestatycznych gadów na świecie.
Olbrzymie żółwie na Seszelach — foto: Pixabay
Seszele zamieszkuje krab kokosowy będący największym na świecie krabem lądowym, który może mieć nawet 90 cm długości. Tu mieszka również najcięższy na świecie żółw o wdzięcznym imieniu Esmeralda. Ta sławna ogromna żółwica ma ok. 150 lat.
Seszele, olbrzymie kraby — foto: Pixabay
Ekologia na Seszelach
Na Seszelach świadomie dba się o środowisko naturalne i unikalne piękno przyrody. W jaki sposób? Linie czarterowe nie mają pozwolenia na lądowanie w stolicy kraju — Viktorii na wyspie Mahé. Hotele nie mogą wznosić się ponad wierzchołki drzew, a liczba miejsc noclegowych jest ściśle reglamentowana i ograniczona do ok. 50 tys. Niemal połowa całkowitej powierzchni lądowej Seszeli znajduje się pod ochroną, a na niektóre wyspy mogą wejść tylko wybrani botanicy lub ornitolodzy.
To restrykcyjne prawo w zakresie ekologii przynosi też korzyści lokalnej turystyce, bo takich miejsc jak na Seszelach jest już na świecie niewiele.
Seszele — podwodne atrakcje
Wyspy otacza krystalicznie czysta, turkusowa woda Oceanu Indyjskiego, pod której powierzchnią kryją się przepiękne, barwne rafy koralowe. Podwodny świat otaczającej wyspy rafy jest zachwycający, dlatego nurkowanie jest najpopularniejszym sportem na Seszelach. Nie tylko tak można jednak podziwiać bogactwo i piękno miejscowej rafy koralowej. Można to zrobić bez wchodzenia do wody podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem. Morski Park Narodowy chroni najpiękniejsze części rafy i rzadkie gatunki morskich stworzeń. W przybrzeżnych wodach archipelagu zobaczyć można rekina wielorybiego — największą na świecie rybę, która może ważyć nawet 25 ton i mieć 18 m długości. Zobaczyć można tu w naturalnych warunkach również ogromne manty, ośmiornice i żółwie.
Nurkowanie na Seszelach — foto: Four Seasons Resort Seychelles
Podwodne bogactwo Seszeli rokrocznie prezentowane jest na festiwalu fotografii podwodnych wykonanych przez najlepszych fotografów podwodnego świata.
Seszelska kuchnia
Seszelskie smaki to przede wszystkim kuchnia kreolska ze świeżymi rybami, warzywami i owocami oraz aromatycznymi przyprawami. Menu na Seszelach czyta się jak potpourri kuchni afrykańskiej, europejskiej (zwłaszcza francuskiej) i azjatyckiej (zwłaszcza indyjskiej). Ryż i kolorowy dodatek lokalnych warzyw stanowią podstawę prawie każdego posiłku. Świeże ryby, kurczak lub wołowina są łączone z warzywami i owocami w różnych daniach kreolskich. Rodzajem dania narodowego jest curry rybne. Mieszanka przypraw w połączeniu ze świeżym miecznikiem, rekinem, ośmiornicą lub tuńczykiem daje niesamowity efekt i gwarantuje ucztę dla podniebienia.
Jako przyprawy do gotowania stosuje się też algi lub wodorosty. Sałatki i surówki są podawane praktycznie z wszystkimi wytrawnymi potrawami. Lokalnym specjałem jest sałatka milionerska wykonana z białego serca palmy seszelskiej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że wycinanie tego gatunku palm jest zabronione, a naturalne obumieranie drzew jest dość rzadkie i dlatego sałata jest niesamowicie droga.
Jako dawna kolonia francuska, Seszele nadal hołdują tradycji słodkich śniadań. Seszelskie desery to duby, czyli owoce tropikalne — ananas, papaja, mango lub banan — gotowane w mleku kokosowym.
Anse La Mouche Holiday Apartments
Wśród lokalnych trunków dominuje rum kokosowy lub waniliowy. Dla orzeźwienia można tu wypić piwo EKU Bavaria warzone zgodnie z niemieckim prawem czystości w Le Rocher na wyspie Mahé.
Aromatyczne seszelskie przyprawy — wanilia, cynamon i goździki, eksportowane są do wielu krajów świata, w tym i do Europy. Wypoczywając na Seszelach, warto odwiedzić plantacje tych przypraw.