Wróć do listy artykułów

Seszele — egzotyczne wyspy na Oceanie Indyjskim

Warto wiedzieć | 04-10-2019, Aktualizacja: 24-07-2023
seszele wakacje, seszele wczasy, seszele wycieczki, seszele all inclusive, seszele last minute, seszele z niemiec, seszele tanie wakacje, seszele tanie wczasy, seszele tanie wycieczki, archipelag seszeli, seszele tropikalna przyroda, seszele mahe, seszele plaża
Rajska plaża na Seszelach z piaskiem białym jak mąka, a do tego błękit oceanu i niesamowita zieleń... po prostu raj na Ziemi! - foto: Pixabay

Otoczone palmami, niemal bezludne plaże z delikatnym i białym jak mąka piaskiem, błękit i przejrzystość krystalicznych wód Oceanu Indyjskiego oraz niezwykły, rajski krajobraz — to właśnie są Seszele, na których cały rok trwa lato. Do tego barwny, podwodny świat przybrzeżnej rafy koralowej i niesamowita, tropikalna przyroda… czy może być lepsza recepta na wakacje marzeń?

 

 

Poznaj niesamowite wyspy archipelagu Seszeli, najmniejszego państwa Afryki, mającego tylko 455 km2 powierzchni i liczącego niespełna 100 tys. mieszkańców.

 

 

Jaki jest archipelag Seszeli?

Seszele to oficjalnie Republika Seszeli – państwo wyspiarskie leżące na Oceanie Indyjskim na północny wschód od Madagaskaru, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki. Archipelag Seszeli tworzy 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego, z których tylko 33 są zamieszkane. Największe z nich i najchętniej odwiedzane przez turystów to wyspy Mahe, Praslin i La Digue.

 

Archipelag Seszeli

Archipelag Seszeli — foto: Pixabay

 

 

Geologicznie w archipelagu Seszeli można wyróżnić dwie grupy wysp: 

🏝 ⛱ Wyspy Wewnętrzne, które składają się z ogromnego, w większości podwodnego archipelagu granitowego. Wyspy te częściowo wznoszą się nawet do 1 000 m n.p.m. i charakteryzują się bujną roślinnością tropikalną oraz granitowymi klifami opadającymi pionowo do morza.

🏝 ⛱ Wyspy Zewnętrzne, które są formowane z korali. Te wyspy z białymi piaszczystymi plażami wznoszą się zaledwie kilka metrów nad poziom wód oceanu. Atole koralowe najczęściej nie są zamieszkane.

 

Four Seasons Resort Seychelles

Four Seasons Resort Seychelles

 

Historia archipelagu Seszeli

Na początku XVI w. wyspy archipelagu zostały odkryte przez Portugalczyków. Wcześniej były odwiedzane przez kupców arabskich. Do połowy XVII w. były niezamieszkane i korzystali z nich wyłącznie europejscy piraci. W połowie XVIII w. archipelag został zajęty przez Francuzów, stając się francuską kolonią. Na wyspach pojawili się pierwsi francuscy osadnicy, a wraz z nimi niewolnicy przywiezieni z Afryki. Z tego czasu pochodzi nazwa wysp — nadano ją na cześć ministra finansów na dworze Ludwika XV, Jeana Moreau de Sechelles. Pod koniec XVIII w. przeszły pod panowanie brytyjskie, pod którym pozostawały aż do roku 1975, kiedy to uzyskały autonomię, a rok później niepodległość i powstała Republika Seszeli.

Niemal przez dwa stulecia Seszele były pod panowaniem Brytyjczyków, ale zachowała się kultura i nadal dominuje język francuski. Pozostałością po rządach Wielkiej Brytanii jest natomiast ruch lewostronny.Na największej wyspie i w stolicy Seszeli

Największą wyspą o długości 26 km, szerokości 6 km, zajmująca powierzchnię 144 km² jest Mahé. Zamieszkuje ją ponad 80% ludności kraju. Na tej wyspie znajduje się port morski i międzynarodowe lotnisko. 491 km linii brzegowej wyspy usiane jest 60 rajskimi plażami — od małych kameralnych plaż ukrytych w malowniczych zatoczkach, po te najbardziej znane i mocno rozrywkowe jak plaża Beau Vallon. Większość hoteli mieści się w północnej części wyspy, natomiast jej południowa część to małe, przepiękne zatoczki 

Na wyspie Mahé znajduje się największe miasto i stolica Republiki Seszeli  — malowniczo położona nad zatoką Victoria, charakteryzująca się kolonialną zabudową, wąskimi uliczkami i wspaniałym ogrodem botanicznym. 

 

Stolica Seszeli Victoria

Stolica Seszeli Victoria — foto: Pixabay

 

Symbolem stolicy jest miniaturowy Big Ben – Clock Tower, który wzniesiono tu w 1903 r. na cześć królowej Wiktorii. W Victorii koniecznie trzeba odwiedzić miejscowy targ pełen owoców, warzyw, ryb oraz orientalnych przypraw. W miejscowych muzeach — Muzeum Historii Narodowej oraz Muzeum Historii Naturalnej — można poznać historię i niesamowitą przyrodę Seszeli. 

Prawdziwą perełką stolicy jest bajecznie kolorowa hinduska świątynia Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple.

 

Mahe - hinduska świątynia

Mahe — hinduska świątynia — foto: Pixabay

 

Przyroda na Seszelach

Lasy tropikalne zajmują 10% powierzchni całego archipelagu Seszeli. Porastają je liczne gatunki endemiczne oraz cenne gatunki drzew — mahoniowiec i hebanowiec. Na granitowych wyspach występuje ok. 75 endemicznych gatunków roślin. Endemiczne seszelskie gatunki fauny i flory chronione są w Parku Narodowym na drugiej co do wielkości wyspie Praslin. Unikatowym Rezerwat Przyrody Valle de Mai, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.W rezerwacie jest również siedlisko czarnych papug, które są zagrożone wyginięciem. Wśród roślin można podziwiać unikalne odmiany storczyków.

 

Seszele, las tropikalny

Seszele, las tropikalny — foto: Pixabay

 

Niesamowitą rośliną występującą tu (i tylko na dwóch wyspach archipelagu) jest palma — lodoicja seszelska. Jej owoc, orzech coco de mer przypominający ogromną bułkę o średnicy 0,5 m ma najcięższe na świecie nasienie ważące nawet do 25 kg. Chińczycy uważają coco de mer za afrodyzjak i nazywają go owocem miłości. 

 

Coco de mer

Coco de mer — foto: Pixabay

 

W Parku Narodowym Morne Seychellois z najwyższym szczytem wyspy Mahé (905 m n.p.m.), można podziwiać niesamowite widoki na wielu ciekawych trasach spacerowych i trekkingowych.

Na niewielkiej wysepce La Digue można spotkać olbrzymie żółwie morskie. Tu również znajduje się wizytówkowa, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie i najczęściej fotografowana plaża Seszeli — Anse Source d'Argent z charakterystycznymi, granitowymi skałami. 

 

Anse Source d'Argent

Anse Source d'Argent — foto: Pixabay

 

 

Aldabra to największy na świecie atol wysoki, który w 1982 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tworzą go cztery wyspy koralowe otoczone dziewiczą rafą i zamykające płytką lagunę. Aldabra jest domem dla ponad 100 tys. żółwi olbrzymich. To największe skupisko tych majestatycznych gadów na świecie.

 

Olbrzymie żółwie na Seszelach

Olbrzymie żółwie na Seszelach — foto: Pixabay

 

Seszele zamieszkuje krab kokosowy będący największym na świecie krabem lądowym, który może mieć nawet  90 cm długości. Tu mieszka również najcięższy na świecie żółw o wdzięcznym imieniu Esmeralda. Ta sławna ogromna żółwica ma ok. 150 lat.

 

Seszele, olbrzymie kraby

Seszele, olbrzymie kraby — foto: Pixabay

 

Ekologia na Seszelach

Na Seszelach świadomie dba się o środowisko naturalne i unikalne piękno przyrody. W jaki sposób? Linie czarterowe nie mają pozwolenia na lądowanie w stolicy kraju — Viktorii na wyspie Mahé. Hotele nie mogą wznosić się ponad wierzchołki drzew, a liczba miejsc noclegowych jest ściśle reglamentowana i ograniczona do ok. 50 tys. Niemal połowa całkowitej powierzchni lądowej Seszeli znajduje się pod ochroną, a na niektóre wyspy mogą wejść tylko wybrani botanicy lub ornitolodzy.

 

To restrykcyjne prawo w zakresie ekologii przynosi też korzyści lokalnej turystyce, bo takich miejsc jak na Seszelach jest już na świecie niewiele.

 

Seszele — podwodne atrakcje

Wyspy otacza krystalicznie czysta, turkusowa woda Oceanu Indyjskiego, pod której powierzchnią kryją się przepiękne, barwne rafy koralowe. Podwodny świat otaczającej wyspy rafy jest zachwycający, dlatego nurkowanie jest najpopularniejszym sportem na Seszelach. Nie tylko tak można jednak podziwiać bogactwo i piękno miejscowej rafy koralowej. Można to zrobić bez wchodzenia do wody podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem. Morski Park Narodowy chroni najpiękniejsze części rafy i rzadkie gatunki morskich stworzeń. W przybrzeżnych wodach archipelagu zobaczyć można rekina wielorybiego — największą na świecie rybę, która może ważyć nawet 25 ton i mieć 18 m długości. Zobaczyć można tu  w naturalnych warunkach również ogromne manty, ośmiornice i żółwie.

 

Nurkowanie na Seszelach

Nurkowanie na Seszelach — foto: Four Seasons Resort Seychelles

 

Podwodne bogactwo Seszeli rokrocznie prezentowane jest na festiwalu fotografii podwodnych wykonanych przez najlepszych fotografów podwodnego świata. 

 

Seszelska kuchnia

Seszelskie smaki to przede wszystkim kuchnia kreolska ze świeżymi rybami, warzywami i owocami oraz aromatycznymi przyprawami. Menu na Seszelach czyta się jak potpourri kuchni afrykańskiej, europejskiej (zwłaszcza francuskiej) i azjatyckiej (zwłaszcza indyjskiej). Ryż i kolorowy dodatek lokalnych warzyw stanowią podstawę prawie każdego posiłku. Świeże ryby, kurczak lub wołowina są łączone z warzywami i owocami w różnych daniach kreolskich. Rodzajem dania narodowego jest curry rybne. Mieszanka przypraw w połączeniu ze świeżym miecznikiem, rekinem, ośmiornicą lub tuńczykiem daje niesamowity efekt i gwarantuje ucztę dla podniebienia.

 

Jako przyprawy do gotowania stosuje się też algi lub wodorosty. Sałatki i surówki są podawane praktycznie z wszystkimi wytrawnymi potrawami. Lokalnym specjałem jest sałatka milionerska wykonana z białego serca palmy seszelskiej. Swoją nazwę zawdzięcza  temu, że wycinanie tego gatunku palm jest zabronione, a naturalne obumieranie drzew jest dość rzadkie i dlatego sałata jest niesamowicie droga. 

 

Jako dawna kolonia francuska, Seszele nadal hołdują tradycji słodkich śniadań. Seszelskie desery to duby, czyli owoce tropikalne — ananas, papaja, mango lub banan — gotowane w mleku kokosowym.

 

Seszelskie jedzenie

Anse La Mouche Holiday Apartments

 

Wśród lokalnych trunków dominuje rum kokosowy lub waniliowy. Dla orzeźwienia można tu wypić piwo EKU Bavaria warzone zgodnie z niemieckim prawem czystości w Le Rocher na wyspie Mahé.

 

Aromatyczne seszelskie przyprawy — wanilia, cynamon i goździki, eksportowane są do wielu krajów świata, w tym i do Europy. Wypoczywając na Seszelach, warto odwiedzić plantacje tych przypraw.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.