Senegal — dawna kolonia francuska — nazywany jest „zimowym słońcem Europy”. A słońca, jak przystało na Afrykę, tu nie brakuje! Ten najbardziej na zachód wysunięty kraj Afryki zachwyca dziką przyrodą, piaszczystymi plażami ocienionymi palmami i oblewanymi lazurowymi wodami Atlantyku, fascynuje różnorodnością, kolorami i egzotyczną kulturą mieszkańców.
Senegal — afrykański kraj nad Atlantykiem
Senegal — oficjalnie Republika Senegalu to już Czarna Afryka. Kraj położony jest na nizinie Senegal River w północno-zachodniej Afryce. To najbardziej na zachód wysunięty kraj Afryki, oblewany wodami Oceanu Atlantyckiego i leżący ok. 450 km od Wysp Zielonego Przylądka. Na lądzie Senegal graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią, która jest niewielką enklawą ciągnącą się wzdłuż rzeki Gambia.
Najwyższym wzniesieniem tego niemal płaskiego kraju jest Nepen Diakha, wznoszący się aż na wysokość… 581 m n.p.m.
Linia brzegowa Senegalu jest bardzo dobrze rozwinięta, poprzeplatana głębokimi zatokami i skalistymi cyplami, z których najdłuższy to Półwysep Zielonego Przylądka.
Wizytówką Senegalu są ogromne baobaby, które mieszkańcy uważają nawet za pomniki narodowe.
Baobab, symbol Senegalu — foto: Pixabay
Historia Senegalu
W połowie XV w. do wybrzeży Senegalu przybili żeglarze z Portugalii, a później Francuzi i rozpoczęła się kolonizacja kraju. Spotkani na brzegu rybacy często mówili „sunu gaal”, co w lokalnym narzeczu wolof oznacza „to są nasze łodzie”. Portugalczykom to jednak wystarczyło, aby nowo zajęte ziemie nazwać Senegal. Nowo odkryty kraj określali też mianem „Wrota do Afryki”, ponieważ rzeka Senegal pozwalała im dotrzeć do Sudanu i położonych dalej od morza ziem Afryki Środkowej.
Aż do XIX w. Senegal słynął z handlu niewolnikami i kością słoniową, oraz z wydobycia złota. Największy targ niewolników znajdował się na Wyspie Gorée leżącej nieopodal Dakaru.
Fort na Wyspie Gorée — foto: Unsplash
Na początku XX w. (w 1904 r.) Senegal jako zamożna kolonia eksportująca orzechy ziemne został włączony do Francuskiej Afryki Zachodniej, a w 1946 roku stał się prowincją zamorską Francji. Po odzyskaniu niepodległości w 1960 r. został republiką, a wszyscy Europejczycy zostali wydaleni z kraju. Nadal jednak Senegal ma bardzo bliskie związki z Francją i spotkać tu można wielu wypoczywających Francuzów.
Dakar — stolica Senegalu
Stolica Senegalu, Dakar, jest dużym centrum handlowym i turystycznym Afryki Zachodniej. To jedno z najbardziej liberalnych i kosmopolitycznych miast Afryki. To także nowoczesne i wielokulturowe miasto, gdzie od wieków spotykają się nurty europejskie z tradycyjną kulturą afrykańską. To 3-milionowe miasto jest też jednym z największych portów Afryki Zachodniej.
Dakar, Katedra Notre Dame — foto: Unsplash
Dakar przez 30 lat był końcowym etapem na trasie słynnego, światowego "Rajdu Paryż-Dakar". To miasto nigdy nie śpi i tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.
W stolicy znajduje się kilka dużych rynków otoczonych pięknymi kolonialnymi budynkami, z których mieszkańcy są bardzo dumni. Spragnieni słońca turyści mogą relaksować się na jednej z 4 lokalnych plaż.
Meczet rybaka w Dakarze — foto: Pixabay
Klimat i pogoda w Senegalu
Na południu kraju pogodę kształtuje tropikalny klimat podrównikowy, wilgotny, który im dalej na północ, stopniowo przechodzi w podrównikowy, suchy. Od maja do października trwa tu pora deszczowa, której często towarzyszą silne wiatry. Od listopada do kwietnia dominuje pora sucha. Występują wtedy suche północno-wschodnie wiatry Harmatan, wiejące znad Sahary, które często wywołują burze piaskowe.
W czasie pory deszczowej jest gorąco i wilgotno. Przyroda wybucha wtedy soczystą zielenią, ale poruszanie się po kraju jest utrudnione, bo drogi w większości są nieprzejezdne. Dla Europejczyków w tym czasie upał i wilgotność powietrza są wprost trudne do zniesienia, ale jak ktoś lubi, gdy żar leje się z nieba… Najbardziej obfite opady występują w lipcu i sierpniu, podczas gdy temperatura często przekracza 30°C. W porze deszczowej woda w ocenie ma 27-28°C.
W porze suchej opady praktycznie nie występują, a temperatury w ciągu dnia są na poziomie 20-25°C. Wody Atlantyku nadal są ciepłe — ich temperatura wynosi ok. 20°C.
Najlepszym okresem na wakacje all inclusive w tej części Afryki są miesiące od grudnia do kwietnia. Dobrymi miesiącami na wypoczynek jest też maj i czerwiec oraz październik i listopad.
Wakacje all inclusive w Senegalu
Senegal chętnie odwiedzają turyści szczególnie z Europy, ponieważ jest bardzo spokojnym i bezpiecznym krajem. Według statystyk jest nawet jednym z najbezpieczniejszych państw Afryki. Wśród krajów Afryki Zachodniej Senegal ma też najbardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Wzdłuż wybrzeża rozlokowały się duże, wygodne, często luksusowe hotele i małe, kameralne prywatne ośrodki. Wszystkie oferują komfortowe warunki do wakacyjnego wypoczynku nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla rodzin z dziećmi.
Senegal, Luksusowy hotel Riu Baobab
Popularnym regionem turystycznym Senegalu jest Pti-Kot, w którym jest wiele plaż, a wody oceanu są osłonięte od wiatru i w efekcie bardzo spokojne. Jest tu też wiele hoteli w dobrym standardzie. Niedaleko Dakaru jest region Saly, słynący z pięknej przyrody i luksusowych hoteli. Można tu podziwiać ogromne baobaby i wonne eukaliptusy oraz mnóstwo kwiatów we wszystkich możliwych kolorach.
Wakacje w Senegalu to przede wszystkim błogie leniuchowanie na piaszczystych plażach i odpoczynek w cieniu palm, ale to również świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych i nurkowania. Aktywnym turystom przygotowano również pola golfowe, boiska i korty tenisowe oraz szlaki piesze i rowerowe.
Plaża w Senegalu — foto RIU Baobab
Senegal — co warto zobaczyć?
Jedną z atrakcji Senegalu jest bardzo słone, różowe jezioro Retba, które znajduje się 30 km od Dakaru. Poziom zasolenia jeziora niemal tak wysoki jak w Morzu Martwym. Różowy kolor jeziora tworzą znajdujące się w wodzie minerały i bakterie, a nasycenie tego koloru zależy od aktualnego nasłonecznienia.
Pierwsza stolicą Senegalu było miasto Saint-Louis. To jedno z najbardziej klimatycznych miast tej części Afryki z przepiękną kolonialną architekturą i budynkami w pastelowych kolorach niemal tonącymi w tropikalnych kwiatach. W mieście tym jest słynny targ, na którym można kupić magiczne talizmany.
Senegal, Saint-Louis — foto: Pixabay
Wyspa Gorée to niewielka wysepka o wymiarach 900 m x 300 m, na którą prom z Dakaru płynie ok. 0,5 h. W czasach kolonialnych była największym miejscem handlu żywym towarem na wybrzeżu afrykańskim. Wysyłano stąd niewolników z Afryki Zachodniej przez Atlantyk na oba kontynenty amerykańskie. Na wyspie znajduje się słynny Dom Niewolnika, który jest symbolem mrocznej historii tego miejsca. W 1978 r. wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Senegal, wyspa Goree — foto: Unsplash
Podczas wakacji all inclusive w Senegalu nie będą rozczarowani miłośnicy dzikiej przyrody, którą można obserwować w senegalskich rezerwatach i parkach narodowych. Największym i najbardziej znanym parkiem narodowym jest Niokolo Koba, gdzie oprócz tropikalnej roślinności można zobaczyć afrykańskie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W parku żyje ok. 80 gatunków ssaków i ponad 350 gatunków ptaków. Żyje tu też 150 okazów szympansów, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków Afryki Zachodniej.
Park Narodowy Niokolo Koba — foto: wikipedia.org
Senegalskie safari
W Afryce nie tylko Kenia zaprasza na przyrodnicze wycieczki w głąb Czarnego Lądu. Na wakacjach w Senegalu też warto wybrać się na afrykańskie safari. Oferowane są tu dwa rodzaje safari — jedno w tropikalnych afrykańskich lasach i na sawannie w celu obserwacji dużych afrykańskich zwierząt, drugie w lagunach wśród namorzynów, aby obserwować ptaki. Oprócz kolorowo upierzonych, egzotycznych ptaków, od grudnia do kwietnia można obserwować tu wiele gatunków ptaków, które przylatują z zimowej Europy.
Pelikany na ptasim safari — foto: Pixabay
Wycieczka po autentycznym afrykańskim buszu w otwartym samochodzie przystosowanym do oglądania afrykańskich zwierząt, szczególnie występującego tylko w tej części świata oraz przepięknie ubarwionych ptaków to niesamowite przeżycie dla każdego, nie tylko dla miłośników dzikiej przyrody.
Safari w Senegalu — foto: Pixabay
Safari w Senegalu — foto: Pixabay
Życie codzienne Senegalczyków
Senegalczycy są bardzo przyjaźni. gościnni i serdeczni. Niestety, w większości są analfabetami. To spuścizna po latach kolonializmu i wykorzystywania ich jako taniej, czy nawet darmowej siły roboczej na miejscowych plantacjach.
Wielką estymą Senegalczycy darzą swoje zwierzęta, dlatego normalnym widokiem na plaży w Dakarze jest niedzielne zażywanie kąpieli słonecznych przez ich zwierzęta.
Zwierzęta na plaży — foto: Unsplash
Dominującą religią w Senegalu jest islam, bo ponad 95% ludności to muzułmanie. Praktykowany tu islam nie jest zbyt restrykcyjny, ale na wakacjach w tym kraju należy pamiętać o obowiązujących w nim normach religijnych i obyczajowych, szczególnie gdy odwiedza się meczet, bo na plażach można się opalać w bikini. Praktycznie to bardzo tolerancyjny kraj.
Senegalka — foto: Unsplash
Mieszkańcy kochają muzykę i taniec, dlatego każdą okazję wykorzystają, aby ulec magii rytmów. Bardzo popularnym tańcem wykonywanym przez kobiety przy dźwiękach bębnów jest sabar.
Senegalczycy zwykle mówią co najmniej w 3 językach — francuskim, bo jest to w tym kraju język urzędowy, w lokalnym języku wolof, a między sobą komunikują się w jednym z ponad 40 funkcjonujących tu języków etnicznych. Istna Wieża Babel, ale w miejscach turystycznych i ze znajomością angielskiego ktoś się znajdzie.
Senegal zachwyca kolorami natury i niesamowicie barwnymi strojami senegalskich kobiet. Morze barw na codziennych ubraniach i pogodne usposobienie Senegalczyków to niemal wizytówka tego kraju.
Kolorowy Senegal — foto: Pixabay