Umiejętne połączenie dni ustawowo wolnych i kilkudniowego urlopu to dla wielu osób okazja do wyjazdu na krótki rodzinny wypoczynek, romantyczne wczasy we dwoje lub wypad z przyjaciółmi. Podpowiadamy, jak poza urlopem wydłużyć sobie urlop i zwiększyć pulę dni wolnych i kiedy można planować wypoczynek w 2023 roku?
Dni wolne to nie tylko urlop
Nie każdy ma takie możliwości, że może wyruszyć na wakacje w dowolnym, sprzyjającym momencie roku. Niewiele jest też osób bez zobowiązań, które ponadto mogą pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Zwykle obowiązki rodzinne i praca zawodowa redukują możliwości wyjazdów do 21-dniowego lub 26-dniowego urlopu wypoczynkowego. Wyjazdu na wakacje nie trzeba jednak wcale ograniczać do przysługującego w danym roku urlopu. Jak co roku, osoby zatrudnione oprócz przysługującego urlopu mogą liczyć na dodatkowe dni wolne, w których można zaplanować wypoczynek poza domem. Wystarczy odpowiednio połączyć je z kilkoma dniami urlopu, by na wyjazd mieć wolny tydzień, a nawet i 10 dni.
2023 rok — kiedy długie weekendy?
Długie weekendy to wyjątkowy zastrzyk dni wolnych na wypoczynek. Dodatkowe dni wolne doskonale uzupełnią niewielką pulę dni urlopowych. W tym roku takich długich weekendów będzie 4, a dodając do tego dni wolne podczas Świąt Wielkanocnych i na Boże Narodzenie, dłuższych weekendów będzie 6. Niestety to mniej niż w innych latach, bo tegoroczny kalendarz nie stwarza takich możliwości jesienią na Święto Zmarłych i na Święto Niepodległości 11 listopada. Jednak te dni, które można wykorzystać i tak pozwolą na wydłużenie urlopu i realizację wielu planów wyjazdowych.
Pierwszy długi weekend jest już w styczniu, ponieważ Święto Trzech Króli - 6 stycznia przypada w piątek, co wydłuży weekend o 1 dzień.
Kolejny długi weekend to majówka. W tym roku 1 maja przypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja jest w środę. 2 maja wystarczy wziąć dzień urlopu, aby mieć 5 dni wolnego. Skorzystanie z urlopu również 4 i 5 maja w sumie wydłuży majówkę aż do 9 dni. Tak wiele wolnych dni na majówkę to możliwość skorzystania w tym czasie z super wypoczynku za granicą. Doskonałym pomysłem będzie też rodzinna majówka na Riwierze Tureckiej — słonecznym i ciepłym wybrzeżu południowej Turcji.
Już w czerwcu jest następny wydłużony weekend, łączący się jednym dniem urlopu z Bożym Ciałem jak zawsze przypadającym w czwartek. To kolejne 4 dni na wypoczynek.
Podobna sytuacja jest 15 sierpnia, gdy Święto Wniebowzięcia NMP wypada we wtorek. Przy jednym dniu urlopu na poniedziałek również można wypoczywać przez 4 dni.
Dni wolne w czasie świąt
Wydłużony czas na wypoczynek poza urlopem umożliwiają też święta. Wiosenny wypoczynek można zorganizować sobie podczas Świąt Wielkanocnych, które w tyk roku przypadają 9-10 kwietnia. Poprzedzająca je sobota daje 3 dni wolnego. Dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym ważne jest to, że wiosenna przerwa świąteczna w szkołach trwa od 6 do 11 kwietnia 2023 r.
Za to na Boże Narodzenie można planować aż 10-dniowy wyjazd — od soboty 23 grudnia do poniedziałku 1 stycznia 2024. Wystarczy pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem wziąć 3 dni urlopu — od 27 do 29 grudnia. Zimowa przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia 2023 r., dlatego te 10-dniowe wakacje można planować jako rodzinny wypoczynek.
Wakacje z rodziną
Przy planowaniu wakacyjnego wypoczynku z rodziną bardzo istotne są terminy ferii zimowych i wakacji, szczególnie gdy pociechy są w wieku szkolnym. To również muszą brać pod uwagę nauczyciele, którzy nie mogą skorzystać z urlopu w innym terminie.
W 2023 r. ferie zimowe wzorem lat ubiegłych nadal organizowane są w 4 terminach*:
⇒ 16 - 29 stycznia 2023 r.
dla województw — lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego
⇒ 23 stycznia – 5 lutego 2023 r.
dla województw — podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
⇒ 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.
dla województw — kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego
⇒ 13 – 26 lutego 2023 r.
dla województw — dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego
Ferie zimowe są idealnym terminem na wypoczynek w egzotycznych krajach, gdzie w tym czasie świeci słońce i są letnie temperatury.
Ferie letnie w tym roku trwają od 24 czerwca do 31 sierpnia.
*Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Dlaczego warto planować wakacje?
Już na początku roku warto przeanalizować aktualny kalendarz i tegoroczne urlopowe plany zrobić znacznie wcześniej — zwłaszcza te dotyczące wypoczynku za granicą. Odpowiednio wcześniej zaplanowany wyjazd można uwzględnić w grafiku urlopów w miejscu pracy. Łatwiej też zsynchronizować urlopowe i wyjazdowe plany z pozostałymi domownikami lub osobami, z którymi taki wyjazd będzie realizowany.
Planowanie wakacji z wyprzedzeniem i zakup wczasów w opcji first minute daje też sporo możliwości wyboru najlepszego miejsca i odpowiedniego standardu wypoczynku. Warto też pamiętać, że ferie zimowe i letnie, święta oraz długie weekendy to terminy o znacznym obłożeniu w hotelach, dlatego wcześniejsza rezerwacja pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i braku odpowiednich ofert.
Zakup wczasów w opcji first minute to zdecydowanie korzystniejsza forma planowania wyjazdu niż korzystanie z wersji last minute, czyli rezerwacji na ostatnią chwilę. Wbrew obiegowym opiniom obecnie to first minute, a nie last minute umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności finansowych. Ostateczna rezerwacja wczasów gwarantuje bowiem niezmienność ich ceny pomimo inflacji i późniejszych podwyżek cen dostępnych ofert. Takie podejście do wcześniejszych rezerwacji stosują niemieckie biura podróży, a w ich ofertach first minute można upolować prawdziwe wakacyjne perełki. Tanie wakacje z Niemiec oferuje Biuro Podróży Amigos B.B. od wielu lat współpracujące z niemieckimi organizatorami wypoczynku.