Wybrzeże Costa de la Luz hiszpańskiej Andaluzji to ciągnące się kilometrami szerokie, piaszczyste plaże i malownicze zatoczki otoczone niewysokimi, zielonymi wzgórzami z pomarańczowymi i oliwnymi gajami. Region ten nazywany jest Wybrzeżem Światła, bo słońce świeci tu wyjątkowo intensywnie przez ponad 300 dni w roku.
Hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz
Costa de la Luz obejmuje 300-kilometrowe wybrzeże południowo-zachodniej Hiszpanii leżące nad Atlantykiem, ciągnące się od Gibraltaru do ujścia rzeki Gwadiany, stanowiącej granicę z Portugalią. To najbardziej wysunięta na zachód część hiszpańskiego wybrzeża z 200 km plaż ze złotym piaskiem. Z tej części hiszpańskiego wybrzeża, a dokładnie z portu Palos de la Frontera w 1492 r. Krzysztof Kolumb wyruszył w swoją pierwszą wyprawę w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii.
Kilometry plaż na Costa de la Luz
Wydmy na Costa de la Luz — foto: Pixabay
Teren wybrzeża Costa de la Luz jest dość mocno zróżnicowany. Obok rozległych, ciągnących się kilometrami otwartych plaż są i te bardziej kameralne, ukryte między skałami i otoczone bujną roślinnością.
Skaliste wybrzeże Costa de la Luz — foto: Pixabay
Sercem Wybrzeża Światła jest przepiękna, pachnąca kwiatami pomarańczy Sewilla. Zniewalającego zapachu dostarczają liczne drzewa pomarańczowe znajdujące się na terenie całego miasta.
Hiszpania, Sewilla — foto: Pixabay
Cieśnina Gibraltarska oddzielająca region Costa de la Luz od sąsiedniego wybrzeża Costa del Sol stanowi część Międzykontynentalnego Rezerwatu Biosfery UNESCO. Popularną atrakcją turystyczną tego miejsca są rejsy statkami po Atlantyku, podczas których można obserwować wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku.
Cieśnina Gibraltarska — foto: Pixabay
Rejs statkiem po Atlantyku — foto: Pixabay
Ekologiczne hotele na Wybrzeżu Światła
Na wybrzeżu Costa de la Luz nie ma hałaśliwej i niszczycielskiej turystyki masowej. Wszystko dzięki ochronie prawnej atlantyckiego wybrzeża, ponieważ wyznaczono tu strefy parku narodowego i parku naturalnego. Dzięki wiejącym wiatrom i działaniom proekologicznym w tym regionie jest najczystsze powietrze w całej Europie.
Polityka ochronna powoduje, że na tym terenie nie można budować ogromnych hoteli, a budowy muszą być prowadzone według określonych zasad i norm ekologicznych. Większość hoteli na Costa de la Luz to niewielkie budynki w stylu andaluzyjskim, działające z zachowaniem zasad eko. Tak funkcjonują na Wybrzeżu Światła nawet hotele znanych światowych sieci, które w swoich obiektach łączą lokalną, andaluzyjską architekturę i ekologiczne rozwiązania z wygodą i komfortem pobytu wczasowiczów.
Iberostar Isla Canela
Z powodu ograniczonej bazy hotelowej na Costa de la Luz nie ma hałaśliwych tłumów turystów i wakacyjnego kiczu. Nie znaczy to wcale, że nic się nie dzieje. Wczasowicze spragnieni zabawy na pewno znajdą miejsca, które zaspokoją ich oczekiwania.
Klimat i pogoda na Costa de la Luz
Pogodę na wybrzeżu południowej części Hiszpanii kształtuje klimat śródziemnomorski. Na wybrzeżu Costa de la Luz można spodziewać się ponad 300 słonecznych dni w roku. Słonecznie jest tu nawet wtedy, gdy w pozostałych regionach Hiszpanii bywa pochmurno. Od czerwca do września słońce najczęściej świeci tu aż do 12 h dziennie!
W lecie zwykle jest bardzo upalnie, a temperatury w ciągu dnia dochodzą nawet do 35°C. Nieco chłodniej, ale równie upalnie jest w czerwcu i we wrześniu gdy słupek rtęci często wędruje do 30-32°C. Przyjemniejszymi miesiącami do plażowania i zwiedzania wybrzeża jest zdecydowanie maj, czerwiec oraz październik i listopad. W tych miesiącach na termometrach jest max. 26°C. Okres zimowy na Costa de la Luz jest podobny do jesieni w Polsce – w dzień temperatury dochodzą do 17°C, natomiast w nocy jest ok. 8°C.
Zachodnia część wybrzeża znajduje nad Oceanem Atlantyckim, ale dzięki lokalnym prądom woda w Atlantyku na Costa de La Luz jest tak samo ciepła jak ta w Morzu Śródziemnym na wybrzeżu Costa del Sol.
Wakacje na Wybrzeżu Światła
Wszystkim, którzy chcieliby wybrać się w miejsce, które oprócz piaszczystych, długich i szerokich plaż ma do zaoferowania bogatą infrastrukturę turystyczną i sportową, doskonale przygotowane hotele w dobrym standardzie i skrojone na każdą kieszeń oraz wiele ciekawych miejsc do zwiedzania — polecamy na wypoczynek wybrzeże Costa de la Luz.
Wybrzeże Światła łączy wszystkie zalety wakacyjnej Hiszpanii ze spokojem i błogą ciszą. W tym regionie plaże nie są tak zatłoczone jak na sąsiednim wybrzeżu Costa del Sol, bo ta część hiszpańskiego wybrzeża nie została jeszcze zdominowana przez masową turystykę.
Plaża na Costa de la Luz — foto: Barcelo Isla Canela
Na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz na turystów spragnionych błogiego relaksu i słońca czeka ponad 200 km plaż pokrytych złotym piaskiem. Ciągnące się kilometrami plaże zachęcają do długich spacerów brzegiem oceanu i do wypoczynku z dala od innych wczasowiczów. Dla wczasowiczów lubiących wypoczywać aktywnie są tu świetnie przygotowane trasy rowerowe i szlaki do jazdy konnej.
Przejażdżka konna wzdłuż plaży - foto: Fuerte Conil
Costa de la Luz nie wszędzie jest jednak zaciszne i spokojne. Wieją tu dość silne wiatry, które stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku dla miłośników sportów wodnych, szczególnie surfingu, windsurfingu i kitesurfingu oraz żeglarstwa. Poza sportami wodnymi turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą tu również uprawiać paralotniarstwo, golf czy trekking.
Dwa oblicza wybrzeża Costa de la Luz
Wybrzeże Costa de la Luz tworzą dwie bardzo odmienne prowincje — Huelva i Kadyks.
Prowincja Huelva
Bardziej dziewicza część północna obejmująca prowincję Huelva zachwyca bogactwem przyrodniczym i niewysokimi górami Sierra de Aracena ze szczytami, a raczej ze wzniesieniami nieprzekraczającymi 1000 m n.p.m. W tym pagórkowatym terenie znajdują się niezwykłe jaskinie nazywane Grotą Cudów. Jest tu również Park Narodowy Doñana. To utworzony na obszarze 50 720 ha najważniejszy rezerwat biologiczny w Hiszpanii, który został wpisany na listę UNESCO. To wyjątkowe miejsce, w którym obok siebie występują bardzo zróżnicowane ekosystemy — piaszczyste wydmy, szerokie plaże, śródziemnomorski las i mokradła.
Dziewicza Prowincja Huelva — foto: Pixabay
Prowincja Kadyks
Południowa część wybrzeża Costa de la Luz z prowincją Kadyksu to obszar bardziej historyczny i obfitujący w wiele zabytków, choć i tu nie brakuje rozległych, piaszczystych plaż.
Prowincja Kadyks — foto: Pixabay
Kadyks — stolica prowincji to jedno z najbardziej znanych miast na południowym wybrzeżu Costa de la Luz. To także najstarsze miasto w całej Hiszpanii. Wśród zabytków Kadyksu na uwagę zasługuje ogromna katedra ze złotą kopułą — Catedral de Cadiz. Jej budowę rozpoczęto w 1722 r. a wznoszenie tej monumentalnej budowli trwało ponad 100 lat.
Kadyks, Catedral de Cadiz — foto: Pixabay
W 1812 roku w Kadyksie została podpisana pierwsza hiszpańska konstytucja.
Oprócz samej stolicy prowincji — miasta Kadyks, znana jest także z miasta Jerez de La Frontera, w którym produkuje się najlepszą na świecie sherry i organizowane są pokazy tańczących koni. To właśnie tu narodziło się flamenco, które w 2010 r. zostało wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.
Taniec flamenco — foto: Pixabay
W tym mieście warto odwiedzić Bodega Gonzales Byass, czyli piwnicę sherry, która została zaprojektowana przez Gustava Eiffela, konstruktora między innymi wieży Eiffla w Paryżu i Statuy Wolności w Nowym Jorku. W piwnicy dostępnej dla turystów znajdują się beczki własnoręcznie podpisane przez Churchilla.
Najpiękniejsze plaże wybrzeża Costa de la Luz
Wakacje all inclusive na wybrzeżu Costa de la Luz to przede wszystkim fantastyczne, piaszczyste plaże. W 200 km ciągu plaż jest w czym wybierać. Które z nich szczególnie polecają turyści wypoczywający w tym regionie?
Plaże na Costa de la Luz
Playa de la Victoria
Znajduje się w popularnym kurorcie Kadyks i jest uznawana za najładniejszą plażę nie tylko w Hiszpanii, ale nawet w Europie. Jej wymiary to 3 km długości i aż 50 m szerokości. W pobliżu znajdują się liczne bary i restauracje, gdzie można delektować się hiszpańskimi specjałami i zasmakować w potrawach ze świeżych owoców morza. W szczycie sezonu plaża jest chroniona przez ratowników, dlatego rodziny z dziećmi będą czuły się tu bezpiecznie.
Playa de Mazagón
To długa, 5-kilometrowa plaża ze złocistym, drobnym piaskiem, która znajduje się na obrzeżach miasta Huelva. Plaża ta jest bardzo popularna wśród turystów ze względu na znajdujące się tam udogodnienia i bardzo bogatą infrastrukturę rekreacyjno-sportową. W jej sąsiedztwie są liczne bary, restauracje, wypożyczalnie sprzętów plażowych i wodnych oraz przestronny parking. To miejsce chętnie odwiedzają wypoczywające w tym regionie rodziny z dziećmi. Plaża cieszy się również popularnością wśród okolicznych mieszkańców.
Playa de Bolonia
Ta prawie 4-kilometrowa plaża w ocenie wielu turystów jest najpiękniejszą plażą. Znajduje się ona w okolicy miasta Tafira, które słynie z najlepszych plaż w Andaluzji do uprawiania kitesurfingu. Plaża oddalona jest od centrum miasta ok. 25 km, dlatego najlepiej dojechać na nią wypożyczonym samochodem. Ze względu na wiejące tu dość silne wiatry plaża ta jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a przede wszystkim windsurfingu czy kitesurfingu. W jej otoczeniu są wyjątkowe ruchome wydmy.
Kiedy pojechać na wakacje na Wybrzeże Światła?
Pogoda na Wybrzeżu Światła jest bardzo korzystna o każdej porze roku. Wybór terminu wakacji na Costa de la Luz zależy od indywidualnych preferencji i zainteresowań wczasowiczów. Dla osób chcących przede wszystkim wypoczywać na plaży i korzystać z gorącego słońca oraz kąpieli w Atlantyku najlepsze na wczasy w tym regionie będą miesiące letnich wakacji. Turyści, którzy chcą połączyć relaks ze zwiedzaniem i poznać uroki południowej Hiszpanii oraz jej kulturę najlepiej gdy swoje wakacje na Costa de la Luz zaplanują poza sezonem letnim, czyli w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Szczególnie korzystne na wypoczynek w tym regionie Hiszpanii są miesiące jesienne, gdy po miesiącach letnich wody Atlantyku są znacznie cieplejsze.