Wyspy Zielonego Przylądka, archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego bardzo chętnie odwiedzają turyści na słoneczne wakacje all inclusive. Przyciągają wczasowiczów białymi, piaszczystymi plażami, turkusowymi wodami Atlantyku, egzotycznymi krajobrazami, wspaniałą pogodą oraz znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych i nurkowania wśród rafy koralowej. Ponadto prawdziwą atrakcją jest nurkowanie wrakowe, bo prawdopodobnie w Atlantyku wokół archipelagu spoczywa ok. 600 wraków.
Wnętrza wysp zajmują góry i malownicze wąwozy, a na wyspie Fogo znajduje się najwyższy szczyt Pico do Fogo, który ma 2829 m n.p.m., i jest aktywnym wulkanem.
Wyspy łącznie zajmują powierzchnię 4033 km². Największa z wysp to Santiago o powierzchni 990 km2, na której znajduje się stolica Republiki Zielonego Przylądka — Praia, natomiast najmniejsza Santa Luzia ma zaledwie 35 km2 i jest jedyną niezamieszkaną wyspą w archipelagu.
Wyspy dzielą się na dwie grupy — zawietrzne na północy i podwietrzne w południowej części archipelagu. Każda z wysp jest inna i wyjątkowa. Wyspy są zamieszkane od XV wieku, kiedy to na archipelag przybyli Portugalczycy. Obecni mieszkańcy są potomkami portugalskich kolonistów i afrykańskich niewolników, sprowadzanych tu do pracy.
Wyspy Zielonego Przylądka to ostatni, dziewiczy raj na ziemi, nieskażony jeszcze masową turystyką. Popularne oraz najlepiej rozwinięte pod względem infrastruktury kurorty turystyczne są na wyspach: Sal, Boa Vista i Vicente. Najpopularniejszą jest wyspa Sal, chociaż jej krajobraz to głównie pustkowie ze wzniesieniami wygasłych wulkanów. Są za to zapierające dech w piersiach plaże, które urzekną każdego, kto przyjedzie tu na błogie i relaksujące wakacje z plażowaniem. Na Sal jest główny międzynarodowy port lotniczy, dlatego turystycznie rozwija się ona najszybciej w całym archipelagu. Nazwa wyspy pochodzi od soli, która był na niej wydobywana.
Stare Miasto na wyspie Santiago to pierwsza stała osada europejska w strefie zwrotnikowej, założona w 1462 r. Jest najstarszym europejskim miastem subtropikalnym i w 2009 r. jego zabytkowa starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyspy Zielonego Przylądka leżą w klimacie podzwrotnikowym suchym, dlatego niemalże cały czas świeci tu słońce, a na wakacje all inclusive można przyjeżdżać przez cały rok. Najmniej męczący upałami jest okres od listopada do kwietnia, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 23-24°C oraz 21°C nocą. Woda w oceanie nawet zimą ma 21°C, natomiast latem i jesienią osiąga 25-27°C.
Na Wyspach narodziła się wyjątkowa muzyka — morna. To rodzaj wolnej muzyki gitarowej i tańca, będących główną atrakcją wysp.