Bułgaria leży w południowej Europie nad Morzem Czarnym, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy z Rumunią, od zachodu z Serbią i Macedonią od południa z Grecją i Turcją.
Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen.
Bułgaria to jedno z najstarszych państw w Europie. Jej początki sięgają VII wieku, a za datę powstania tego kraju uważa się rok 681. To również jedyne państwo w Europie, które nigdy nie zmieniło swojej nazwy. Nazwa Bułgaria pochodzi od Bułgarów. Było to plemię pochodzenia tureckiego, które założyło Pierwsze Cesarstwo Bułgarskie.
Ze względu na bardzo zróżnicowany teren, Bułgaria oferuje turystom wiele możliwości na wakacyjny wypoczynek. Wakacje all inclusive w Bułgarii to relaks na szerokich, piaszczystych plażach doskonałych na błogie plażowanie i romantyczne spacery nad Morzem Czarnym. A jest gdzie spacerować, bo linia brzegowa tego kraju ma aż 354 km długości. Najpopularniejsze kurorty nad Morzem Czarnym to Złote Piaski, Słoneczny Brzeg i stosunkowo młody, bułgarski kurort Albena. Słyną one przede wszystkim z pięknych, piaszczystych plaż łagodnie schodzących do morza, doskonałych hoteli i zaplecza gastronomicznego oraz wielu atrakcji przygotowanych dla rodzin z dziećmi.
To nie jedyne co oferuje ten piękny kraj. Aż 60% powierzchni to tereny wyżynne i góry z pasmami typu alpejskiego. Najwyższy szczyt zarówno w Bułgarii, jak i na Bałkanach to Musala wznoszący się na wysokość 2925 m n.p.m. Bułgarskie góry to raj dla miłośników górskich wędrówek.
W Bułgarii jest wiele wspaniałych i pełnych atrakcji miejsc, które warto odwiedzić. W głębi kraju rozlokowane są imponujące zamki i monastyry z najbardziej znanym Monastyrem Rilskim — największym w Bułgarii klasztorem prawosławnym.
Położona wśród gór jest również stolica i największe miasto Bułgarii — Sofia. To najwyżej położona stolica europejska, która słynie z wielu wspaniałych zabytków i fantastycznych terenów zielonych.
Warto zwiedzić też inne bułgarskie miasta. Kraj ten obfituje w zabytki, z których aż 7 jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i 2 na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
Bułgaria to wymarzony kierunek dla pasjonatów minionych wieków i przeplatania się kultur wschodu i zachodu. To tu powstała cyrylica, która jest wciąż używana w językach wschodniosłowiańskich. Bułgaria w swojej historii była między innymi częścią państwa osmańskiego. Lokalna kuchnia łączy w sobie smaki europejskie z orientalnymi, wschodnimi.
Najpiękniejszym, historycznym miastem na bułgarskim wybrzeżu jest Nessebar — starożytne miasto 40 cerkwi. Warto odwiedzić też jedno z najstarszych miast Bułgarii — Sozopol.
Symbolem Bułgarii i od lat jej głównym towarem eksportowym jest olejek różany, którego kraj ten jest największym producentem na świecie. Z Bułgarii pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego, który jest podstawowym składnikiem w produkcji perfum. Uprawę róż prowadzą Bułgarzy w słynnej Dolinie Róż. Na dużą skalę w Bułgarii uprawiana jest też lawenda.
Wśród terenów górskich natknąć się można także na bułgarskie winnice. Wino produkowano w tym regionie już 6 tys. lat temu. Na terenie kraju znajduje się aż pięć regionów winiarskich, a uprawa winorośli prowadzona jest obecnie na ok. 60 tys. hektarów. Narodowym alkoholem Bułgarów jest rakija, czyli mocna, owocowa wódka sporządzana z gruszek i śliwek i doprawiana przyprawami. Bułgaria jest ojczyzną jogurtów. To właśnie w tym kraju w 1905 r. odkryto odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie.
Przebywając na wakacjach w Bułgarii, koniecznie trzeba pamiętać, że popularne ruchy głową są tam odwrotne niż u nas — potakiwanie oznacza „nie”, a kręcenie głową – „tak”.