Luksor w j. arabskim oznacza „pałace”. Taką właśnie nazwę nadali miastu przybyli tu Arabowie. Inna nazwa Luksoru, nadana przez starożytnych Greków to Teby. 4 000 lat temu, w tym miejscu, nad brzegami rzeki Nil, narodziła się jedna z najstarszych cywilizacji świata. W tamtym czasie antyczne Teby były potęgą i największym miastem świata.
Turystyczna kariera Luksoru rozpoczęła się w XIX w., kiedy to do miasta zaczęły zawijać parowce z wycieczkami, chcącymi obejrzeć pozostałości Teb — stolicy Nowego Państwa.
Obecnie na wakacje w Luksorze do pozostałości starożytnych Teb, przyjeżdżają turyści z całego świata, bo jest tu co podziwiać. Ruiny nawet teraz zachwycają swoimi rozmiarami, przepychem, rozwiązaniami architektonicznymi i inżynieryjnymi oraz kunsztem budowniczych.
Miasto podzielone jest na dwie części: Luksor na południu i Karnak na północy. Karnak to kolebka cywilizacji egipskiej na wschodnim brzeg Nilu. Tu wznosi się największa świątynia na świecie, wzniesiona na cześć egipskiego boga Amona. W świątyni ze 138 ogromnymi kolumnami znajdują się grobowce faraonów. Kamienna aleja sfinksów łączy Świątynię Amona ze Świątynią w Luksorze. Aleja wychodzi na ogromny dziedziniec o powierzchni 8 000 m2.
Ze względu na antyczne ruiny świątyni Luksoru i kompleksu świątyń Karnaku — niesamowicie skumulowanych w jednym miejscu monumentalnych, zabytkowych budowli, Luksor często określany jest jako największe muzeum świata na powietrzu. Ten imponujący zespół świątynny, rozbudowywany był przez ponad 1300 lat.
Po drugiej stronie rzeki, w Dolinie Królów i Królowych, znajdują się grobowce egipskich władców, ozdobione posągami. To właśnie tutaj w 1922 r. odkryto słynny grobowiec Tutenchamona, w którym przy pochówku faraona umieszczono ponad 5 000 przedmiotów wykonanych ze szlachetnych kruszców. Skarby te obecnie znajdują się w muzeum w Kairze. Osoby, którym niestraszna jest legendarna klątwa Tutenchamona, mogą zwiedzić grobowiec tego faraona.
Zdumienie i zachwyt budzą Kolosy Memnona, czyli prawie 18-metrowe posągi faraona Amenhotepa III, wykute z bloków skalnych kwarcytu, z których każdy waży 800 ton.
Władcą Nowego Państwa Egipskiego była również kobieta-faraon Hatszepsut. Na jej cześć, wzniesiono jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie — Świątynię Milionów Lat. Pracami archeologicznymi przy niej kierowali Polacy.
W Luksorze zaczynają się i kończą wycieczkowe rejsy po Nilu. To idealne miejsce na wakacje ze zwiedzaniem w Egipcie dla pasjonatów historii starożytnej. Oprócz wspaniałych zabytków Luksor ma też doskonałą bazę hotelową na wypoczynek all inclusive.