Malezja to kraj położony na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo w Azji Południowo-Wschodniej. Część kontynentalna oddzielona jest od wyspiarskiej Morzem Południowochińskim. Nigdy nie odnotowano tu temperatury poniżej 0°C. Malezja była kolonią brytyjską do 1957 r. Przejazd z kontynentalnej części na wyspy wymaga okazania specjalnej karty, a pobyt Malezyjczyków na Borneo nie może przekroczyć 3 miesięcy. Odwrotnie pobyt nie jest ograniczony w czasie.
Malezyjczycy budują z rozmachem. Symbolem Malezji są bliźniacze wieże w Kuala Lumpur – Petronas Towers o wysokości 451,9 m, które łączy most znajdujący się na wysokości 150 m. W Putrajaya wybudowano największe rondo na świecie o średnicy 3,5 km. A dla amatorów podniesionej adrenaliny jest najwyżej położony na świecie wiszący most, znajdujący się na górze Mount Kinabalu (4101 m n.p.m.) na wyspie Borneo.
Przyroda i mieszkańcy tego kraju też zaskakują. Malezja jest ojczyzną coraz bardziej popularnego u nas pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej, największego cytrusa na świecie (owoce mają do 3 kg.). Popularne tu, ważące ok. 4 kg kolczaste owoce duriana znane są z intensywnego smaku i zapachu. Z tego powodu nie można ich jeść w publicznych pomieszczeniach i środkach komunikacji. W Malezji rośnie najstarszy las deszczowy na Ziemi – Taman Negara, którego wiek szacuje się na ok. 130 milionów lat. Żyje tam wiele gatunków zwierząt, w tym te, których nie spotka się nigdzie poza tym miejscem.
Zwyczaj zadziwiający turystów to zdejmowanie butów we wszystkich pomieszczeniach, także tych publicznych. W prywatnych domach jest to oznaką szacunku wobec gospodarza. Malezyjczycy mają określone przeznaczenie każdej ze swoich rąk – prawą jedzą i uważana jest za czystą, natomiast lewej używają do czynności higienicznych.