Ayvalik to miasto w Turcji w prowincji Balıkesir, na wybrzeżu Morza Egejskiego, leżące naprzeciw wyspy Lesbos. Miasto otoczone jest archipelagiem 24 małych wysp, a do największej z nich Alibey, z centrum Ayvalik prowadzi most nad zatoką, zbudowany w latach 60. XX w. Miasto słynie ze wspaniałych, piaszczystych plaż – Sarimsakli i Altinova, które ciągną się prawie 30 km. Ta pierwsza pokryta jest piaskiem nieprzylegającym do ciała.
W czasach antycznych zamieszkało na tym terenie greckie plemię Eolów. Wtedy miasto znane było jako Kydonia. Pod panowaniem Imperium osmańskiego greccy mieszkańcy wywalczyli sobie prawo do wyłącznego osadnictwa i poza nielicznymi urzędnikami, Turcy nie mieli prawa zamieszkać w mieście. W 1923 r. po wojnie grecko-tureckiej większość mieszkańców Ayvaliku została przesiedlona na tereny Grecji, a jej miejsce zajęli muzułmanie z Grecji. Kościoły w mieście zamieniono na meczety, ale klimat i język grecki w tym mieście pozostały. Ayvalik to niemal skansen, bo ok. 1900 budynków ma status chronionych, a do dekoracji ich fasad użyto kamienia wulkanicznego, wydobywanego na półwyspie Sarimsakli. Klimatu dodają zaprzęgi konne przemierzające brukowane uliczki.
Kurort turystyczny Ayvalik jest także atrakcyjny dla nurków, ale przede wszystkim tych bardziej zaawansowanych. A wszystko za sprawą rafy z czerwonym koralem szlachetnym, którego nurkowie poszukują w okolicznych wodach, ale aż na głębokości 30-42 m. Warunki klimatyczne i sprzyjający wiatr powodują, że Ayvalik jest również bardzo popularny wśród miłośników windsurfingu i żeglarstwa.
Od strony lądu Ayvalik otoczony jest malowniczymi wzgórzami porośniętymi lasami piniowymi i sadami oliwnymi. Oliwka była ważna dla Ayvalika na przestrzeni wszystkich wieków. Region Morza Egejskiego to jeden z największych ośrodków Turcji w produkcji oliwy, a Ayvalik jest stolicą oliwek regionu. W miejscowych sadach rośnie ponad 2,5 miliona drzew.
Ayvalik ma też swoją potrawę – słynną na cały kraj kanapkę Ayvalik tost, z turecką kiełbasą, serem, pomidorem, ketchupem i majonezem.
W tym mieście jest bardzo ciekawy zwyczaj ogłaszania w piątek początku weekendu, a w niedzielę jego zakończenia. W te dni o godz. 17:00 w mieście rozbrzmiewa melodia. Wszystko w tym momencie na chwilę zamiera w bezruchu. Podobno tylko w mieście Ayvalik władze przypominają o tym mieszkańcom.