Wróć do listy artykułów

Zjednoczone Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć?

Wypoczynek z Amigos | 30-10-2019
wakacje w zea, wczasy w zea, wypoczynek w zea, wycieczki do zea, wakacje w emiratach arabskich, wczasy w emiratach arabskich, wycieczki do emiratów arabskich, wakacje emiraty arabskie, wczasy emiraty arabskie, wypoczynek emiraty arabskie, wakacje all inclusive emiraty, wakacje all inclusive emiraty arabskie, wycieczki all inclusive emiraty arabskie, wycieczki all inclusive emiraty, wczasy all inclusive emiraty arabskie, wczasy all inclusive emiraty
Zjednoczone Emiraty Arabskie to niezwykłe miejsce na zwiedzanie oraz na wypoczynek. Tutaj można się poczuć naprawdę luksusowo.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najbogatszych państw Azji Zachodniej oraz dwumilionowa metropolia wybudowana na piasku. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze w latach 60. była tu pustynia... Po odkryciu naturalnych bogactw tj. złoto i ropa naftowa, ZEA stały się krainą luksusu. 

 

 

Klimat w ZEA 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na pustyni klimat skrajnie suchy. Wybierając się na wakacje do Emiratów w okresie letnim, turyści powinni mieć świadomość wysokich upałów, które potrafią przekroczyć nawet 40oC. Europejczycy nie są przyzwyczajeni do takich temperatur, dlatego trzeba bardzo uważać i przede wszystkim chronić swoją skórę przed słońcem oraz pić dużo wody. Zwiedzanie w tym terminie nie będzie najlepszym pomysłem. 

 

 

Pogoda w ZEA 

Lato 

Sezon letni w ZEA zaczyna się już w kwietniu. Do najgorętszych miesięcy w tym okresie należą lipiec i sierpień, kiedy temperatury przekraczają 40oC na wybrzeżu oraz 50oC na pustyni. Duża wilgotność powietrza występuje szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych, z kolei w głębi kraju powietrze pozostaje suche. Wieczory bywają przyjemniejsze, jednak słupek rtęci utrzymują się dalej na wysokim poziomie ok. 30oC. Temperatury wody w najcieplejszych momentach nagrzewają się nawet do 32oC. Opady deszczu w tym czasie praktycznie nie występują. Większe prawdopodobieństwo przypada na pojawienie się szamal (gwałtowne porywy wiatru, które powodują burze piaskowe). Ochłodzenie nadchodzi dopiero w okolicach października, który będzie idealnym miesiącem na podróż do ZEA

 

Zima 

Najlepszy czas na wakacje w Dubaju to z pewnością zima, która zaczyna się w listopadzie, a kończy w marcu. Temperatury powietrza wciąż są wysokie, ale nie tak dokuczliwe jak w lecie. W ciągu dnia słupek rtęci wskazuje max. 30oC. Najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu (ok. 24oC w dzień), a najbardziej deszczowym miesiącem jest luty (ok. 35 mm). W ZEA okres zimowy charakteryzuje się niewielkimi opadami deszczu, które trwają krótko i są nieregularne. Najwięcej pada w rejonie górskim, a najmniej na obszarach pustynnych. Temperatury w nocy mogą spaść do 14oC na wybrzeżu oraz nawet do 10oC na obszarach pustynnych. 

 

 

Waluta w Emiratach 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązująca waluta to dirham. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 25, 50 filsów i 1 dirham oraz banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów. Aktualny kurs NBP wygląda następująco: 1 PLN = 0,9419 AED (kurs z dnia 30.10.2019). 

 

 

Godziny pracy mieszkańców 

Ze względu na bardzo wysokie temperatury w sezonie letnim praca na zewnątrz w godzinach popołudniowych w ZEA jest zabroniona. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ żaden człowiek nie jest w stanie wytrzymać w 50o upale kilku godzin. Z reguły biura urzędowe są otwarte od 7:30 do 14:30 od niedzieli do czwartku. Prywatne firmy urzędują zazwyczaj w godzinach od 8:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:30. W weekendy większość sklepów jest otwartych nawet do 22:00. 

 

 

Bezpieczeństwo w Emiratach 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uważane są za jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu oraz na całym świecie. Na oficjalnej stronie MSZ możemy przeczytaj, że „ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie.”.

 

Szczególną ostrożność musimy zachować na drogach – kierowcy jeżdżą bardzo szybko i nieuważnie, dlatego jest wiele wypadków samochodowych. Trzeba również pamiętać, że nerwy za kierownicą lepiej trzymać na wodzy. Pokazywanie nieodpowiednich gestów może zostać ukarane przez odpowiednie władze. Najlepszym środkiem komunikacji w Emiratach jest metro. Tutaj z kolei nie można jeść, pić oraz żuć gumy, ponieważ grozi za to mandat. W kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać także o zachowanie ostrożności podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą fotografować muzułmańskich kobiet, ponieważ uznawane jest to za niegrzeczne i obraźliwe zachowanie. Próba zrobienia zdjęcia wymaga wcześniejszej zgody mężczyzny kobiety. 

 

 

Jak należy się ubierać w Emiratach? 

Z pewnością trzeba mieć na uwadze, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, dlatego należy dostosować się do panujących tam zasad. Odpowiedni ubiór świadczy o szacunku dla ich kultury i religii. Oczywiście krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawkiem są dozwolone w miejscach publicznych, ale nie we wszystkich taki strój będzie akceptowany. Dla muzułmanów odkrywanie ciała to coś obraźliwego, dlatego możemy spotkać się z nieprzyjemnymi spojrzeniami. W niektórych centrach handlowych zamieszczone są znaki ostrzegawcze, które informują turystów o nakazie prawidłowego ubioru. W innym wypadku możemy zostać wyproszeni. W miejscach religijnych należy mieć odpowiednio zakryty ciało strój. Jeżeli takiego nie posiadamy, to przed wejściem np. do meczetu dostaniemy stosowną szatę. 

 

 

Publiczne okazywanie uczuć

W tym wypadku również musimy mieć na uwadze kulturę i kraj, w jakim się znajdujemy. Trzymanie się za ręce jest jak najbardziej dozwolone, natomiast przytulanie i całowanie w miejscach publicznych jest zabronione. W najlepszym wypadku takie zachowanie może zostać uznane za nietakt, a w najgorszym nawet za przestępstwo, za które grozi kara więzienia. W 2010 roku miała miejsce bardzo niemiła sytuacja, w której brała udział para brytyjskich turystów. Za całowanie się w centrum Dubaju zostali skazani na miesiąc więzienia. 

 

 

Spożywanie alkoholu 

W kwestii spożywania alkoholu na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wiele zakazów i ograniczeń. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 21 lat, aby móc spożywać alkohol. W miejscach publicznych obowiązuje kategoryczny zaraz picia alkoholu. Wyjątkiem są tereny hotelowe oraz wyznaczone lokale ze specjalną licencją. Na ulicę nie należy wychodzić pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak musimy, to powinniśmy nie zwracać na siebie uwagi, ponieważ możemy zostać ukarani grzywną lub aresztowaniem. Zakaz dotyczy również posiadania alkoholu przy sobie (nawet zamkniętego). Podobnie jest z jazdą po alkoholu. Mieszkańcy ZEA nie wykazują pod tym względem żadnej tolerancji – karą jest więzienie. Wwóz alkoholu na teren kraju jest dozwolony (max. 2 litry). Wybierając się na wakacje do Sharjah musimy pamiętać, że w tym miejscu jest całkowity zaraz sprzedaży i spożywania alkoholu. 

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

meksyk wakacje, meksyk wakacje all inclusive, meksyk wczasy, meksyk wczasy all inclusive, wakacje w meksyku, wakacje all inclusive meksyk, wczasy w meksyku, wczasy all inclusive w meksyku
Warto wiedzieć
Egzotyczne wakacje w Meksyku

Przed wyjazdem na wczasy do Meksyku zapoznaj się z informacjami o popularnym regionie turystycznym Cancun

zanzibar wakacje, zanzibar wakacje all inclusive, zanzibar wakacje last minute, zanzibar wczasy, zanzibar wczasy all inclusive, zanzibar wczasy last minute, wycieczki na zanzibar
Warto wiedzieć
Waluta na Zanzibarze

Sprawdź, jaka waluta obowiązuje na wyspie oraz jaką walutę zabrać na wakacje na Zanzibarze?

zanzibar wczasy, zanzibar wakacje, zanzibar wczasy all inclusive, zanzibar wakacje all inclusive, tanie wczasy na zanzibar, atrakje turystyczne na zanzibarze
Warto wiedzieć
Atrakcje turystyczne na Zanzibarze

Przed wyjazdem na wakacje na Zanzibar sprawdź, co warto zobaczyć na tej egzotycznej wyspie.

wakacje zanzibar, wakacje all inclusive zanzibar, zanzibar wakacje, zanzibar wakacje all inclusive, wczasy zanzibar, wczasy all inclusive zanzibar, zanzibar wczasy, zanzibar wczasy all inclusive
Warto wiedzieć
Pogoda i klimat na Zanzibar

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje all inclusive na Zanzibar?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

First minute

Zarezerwuj wakacje first minute 2020 z dużym wyprzedzeniem w niskich cenach

Wakacje z Niemiec

Wycieczki z wylotem z Niemiec to wysoka jakość w bardzo konkurencyjnych cenach – możesz zyskać nawet o 40% tańsze wakacje

Last minute

Wakacje last minute to możliwość skorzystania z wycieczki na każdym zakątku świata w krótkim terminie wylotu

Ferie zimowe 2020

Już teraz sprawdź oferty na ferie zimowe 2020 i wybierz się na egzotyczne wakacje

Weekend majowy 2020

Najlepsze oferty wakacji za granicą na weekend majowy 2020

Wycieczki na lato 2020

Zarezerwuj tanie wakacje na lato 2020 w ofercie first minute

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.