Tajlandia to kraj niesamowitych kontrastów, pełen niespodzianek i baśniowej egzotyki. Zachwyca swoją innością, bogatą kulturą i historią oraz niepowtarzalnym klimatem. Tajlandia nazywana jest też Krainą Uśmiechu, bo radośni Tajowie to wizytówka tego kraju. Poznaj wyjątkowe oblicze tego przepięknego kraju — idealnego miejsca na egzotyczne wakacje.
Gdzie leży i jaka jest Tajlandia?
Królestwo Tajlandii to państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim, pomiędzy wodami Oceanu Spokojnego i Indyjskiego.
„Thai” w języku tajskim znaczy „wolny”. Do 11 maja 1949 r. kraj ten nazywano Syjam. W Tajlandii, która jest monarchią konstytucyjną, rządy sprawuje król. Od 1 grudnia 2016 królem jest Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X.
Pałac rodziny królewskiej — foto: Pixabay
Tajlandia to przede wszystkim kraj nizinny. Jej linia brzegowa ma ponad 2600 km i jest bardzo rozczłonkowana. Do Tajlandii należą też wyspy, z których największą jest wyspa Phuket o powierzchni 542 km², leżąca na Morzu Andamańskim. Kolejne dwie z największych wysp — Koh Samui (280 km²) i Koh Chang (217 km²) położone są w Zatoce Tajlandzkiej.
Charakterystycznym elementem krajobrazu Tajlandii są mogoty — samotnie wystające z morza wapienne skały o stromych zboczach i kopulastych wierzchołkach.
Mogoty w Tajlandii — foto: Pixabay
Tajlandia — kraj pełen niespodzianek i egzotyki
Symbolem Tajlandii jest słoń, którego wizerunek można spotkać w wielu miejscach i na etykietach różnych towarów. Tajowie darzą go ogromnym szacunkiem, a nawet otaczają prawdziwym kultem. Organizowane są święta i wielkie imprezy ku czci i z udziałem słoni.
Słoń, symbol Tajlandii — foto: Pixabay
W Tajlandii królują orchidee, które rosną tu dosłownie wszędzie. W całym kraju występuje ok. 1300 gatunków tych pięknych, barwnych kwiatów. Niektóre z nich są tak egzotyczne, że nie mają nawet odpowiednika swojej nazwy w języku polskim.
W Tajlandii królują orchidee — foto: Pixabay
W tym przepięknym i tajemniczym kraju obowiązuje kalendarz buddyjski, który rozpoczyna się w momencie śmierci Buddy. Zgodnie z kalendarzem buddyjskim obecny, 2022 rok z kalendarza gregoriańskiego jest w Tajlandii rokiem 2565. Różnice kalendarzowe nie stanowią jednak problemu, bo Tajowie obok kalendarza buddyjskiego używają też naszego kalendarza — gregoriańskiego.
Waluta Tajlandii
Walutą obowiązującą w Tajlandii jest bat tajski — THB.
1 baht to równowartość 12 groszy.
Według aktualnego kursu NBP 1 THB = 0,1169 (stan na dzień 26 października 2023 r.).
1 bat dzieli się na 100 satangów
W obiegu są:
⇒ monety o wartości 25 i 50 satangów oraz 1, 2, 5 i 10 batów
⇒ banknoty o nominale 20, 50, 100, 500, 1000 batów.
Na każdym banknocie znajduje się wizerunek króla Rama IX, który zmarł w 2016 r.
Jaką walutę zabrać na wakacje w Tajlandii?
Popularnym rozwiązaniem jest posiadanie w Tajlandii dolarów amerykańskich i ich wymiana już na miejscu na tajskie baty.
W rozliczeniach dolarowych 1 USD = 36,33 THB
Należy zabrać ze sobą banknoty 100-dolarowe w najnowszej wersji, ponieważ mniejsze nominały to mniej korzystny kurs. Poza tym starsze wersje dolarów amerykańskich nie są w Tajlandii akceptowane.
Niestety wyjazd na wakacje do tego kraju z dolarami to opcja dość kosztowna, ponieważ wiąże się z koniecznością podwójnego przewalutowania.
Bahty — tajskie pieniądze — foto: Pixabay
Mieszkańcy Tajlandii
Tajowie to osoby raczej o drobnej budowie ciała, ale za to pełni energii i z radością życia wypisaną na twarzy. Są sympatyczni, pomocni, zawsze uśmiechnięci, do tego uczciwi i lojalni. W ich obecności turyści mogą mieć duże poczucie bezpieczeństwa.
Ponad 90% ludności Tajlandii to wyznawcy buddyzmu. Wiara i wielowiekowe tradycje są bardzo ważne dla każdego mieszkańca. W tym kraju jest ponad 30 tys. buddyjskich świątyń w przepięknej architekturze, z fantastycznymi malowidłami i różnej wielkości posągami Buddy, a każdy posąg Buddy to dla Taja świętość.
Buddyjska świątynia — foto: Pixabay
Tajowie przejawiają też ogromny szacunek dla rodziny królewskiej i wszystkich jej członków darzą uwielbieniem. W ich obecności absolutnie nie można pozwalać sobie na słowa, czy gesty krytyki w stosunku do jaśnie panujących i ich rodziny. Nawet niedbałe traktowanie banknotów z wizerunkiem króla mogą odebrać jako obraźliwe.
Głowa, jako że znajduje się najwyżej, jest dla Tajów najważniejszą częścią ciała, którą należy szanować i czcić. Trzeba o tym pamiętać, bo pod żadnym pozorem nie można jej dotykać u innych osób, dlatego pogłaskanie dziecka po głowie jest tu niedopuszczalne.
Tajska kuchnia 5 smaków
Tajlandia jest także rajem dla smakoszy. Kraj ten słynie z najlepszej i najbardziej urozmaiconej kuchni na świecie, która przez kolejne wieki kształtowała się pod wpływem kuchni chińskiej i indyjskiej. Kuchnia tajska bazuje na zrównoważeniu 5 podstawowych smaków — ostrego, słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Jej podstawą jest ryż i makaron, z których w połączeniu z mięsem i warzywami przygotowuje się większość tajskich dań.
Kuchnia tajska — foto: Pixabay
Potrawy tajskiej kuchni najczęściej są dość pikantne, a ostre tajskie zupy z dużą ilością warzyw i mięsa zyskały już zwolenników na całym świecie.
Tajlandia słynie też z aromatycznych przypraw i świeżych owoców. Jednym z nich jest durian — najdroższy i w dodatku śmierdzący owoc wielkości piłki. Lokalne specjały można kupić dość tanio od ulicznych sprzedawców. To z ich straganów nad ulicami unoszą się zniewalające zapachy.
Owoce durianu — foto: Pixabay
Uliczne bary w Tajlandii — foto: Pixabay
Co to są tuk-tuki?
Tuk-tuki to charakterystyczny element scenerii ulicznej w Tajlandii. Ten widok jest typowy dla całej Azji Południowo-Wschodniej. To najpopularniejszy środek transportu — trójkołowe motorki, którymi na drogach Tajlandii jeżdżą dosłownie wszyscy (nawet można na nich zobaczyć zakonnice w habitach). Wieczorami ich światła na ulicach wyglądają jak wylewająca się czerwona lawa.
Tuk-tuki to także popularne tajskie taksówki (trzeba jednak pamiętać o ustaleniu ceny przejazdu przed kursem). Można też wypożyczyć tuk-tuka i w ten sposób zwiedzać Tajlandię — konieczne jest przy tym założenie kasku. Na tym środku lokomocji wysocy Europejczycy wyglądają nieco zabawnie, gdy jadą z kolanami znajdującymi się prawie pod brodą. Do tego jazda mocno podnosi poziom adrenaliny, ale warto spróbować!
Taxi, tuk-tuki — foto: Pixabay
Na tajskich bazarach
Na tajskich bazarach można znaleźć prawie wszystko — począwszy od luksusowych wyrobów z jedwabiu (ręcznie malowane szlafroki i piżamy), bambusa czy srebra, poprzez pamiątki, dewocjonalia, meble czy dzieła sztuki oraz rękodzieła i tanią, ale bardzo oryginalną biżuterię. Na ogromnym targu Chatuchak znajdującym się w Bangkoku jest aż 8 tys. straganów. Tu na zakupach można dosłownie dostać zawrotu głowy, a ogromu i asortymentu sprzedawanych towarów nie sposób sobie nawet wyobrazić.
Bazar w Bangkoku — foto: Pixabay
Uliczne tajskie bazary mają swój klimat, specyfikę i zapach, ponieważ wokół nich rozciągają się stragany z najprzeróżniejszym jedzeniem, na których można kupić takie dziwne potrawy jak grillowane gady, czy zupa z głów. Do tego wszechobecne są soki ze świeżo wyciśniętych owoców, które smakują wybornie i wyglądają bardzo kolorowo.
Tajski bazar to miejsce, gdzie na każdego działa magia orientalnych zakupów, ale warto pamiętać o konieczności targowania się, bo początkowe ceny na bazarach są zawsze zawyżone. Poza tym w Tajlandii, jak we wszystkich krajach azjatyckich targowanie się jest to rytuał.
Wyjątkową atrakcją turystyczną są pływające stragany. To wąskie łódki znajdujące się na wodzie, z których Tajowie sprzedają świeże owoce i warzywa. Można kupić na nich także mięso, ryby i różne lokalne przysmaki.
Pływający targ — foto: Pixabay
Niesamowite wrażenie robi słynny bazar w Mae Klong (80 km od Bangkoku) umieszczony przy torach, po których kilka razy dziennie przejeżdża pociąg. Na tym niesamowitym targu w czasie przejazdu pociągu stragany są zwijane.
Bazar przy torach — foto: Pixabay
Tajski masaż dla ciała i duszy
Po długim locie z Europy masaż jest jedynym sposobem na to, aby wyeliminować zmęczenie i szybko postawić swój organizm na nogi. Salony masażu można spotkać na każdym kroku. Ceny usług są zróżnicowane, ale zwykle te w hotelach są najdroższe. Tradycyjne miejsca tajskiego masażu to małe pomieszczenia udekorowane w stylu wschodnim, często z dużą ilością kwiatów (np. storczyków) z przyjemnym zapachem i dyskretną muzyką w tle. Masażystami są kobiety i mężczyźni zwykle wyglądający jak małolaty, chociaż tak naprawdę są już dorośli (w przypadku lokalsów wiek często jest trudny do określenia).
Masaż tajski to połączenie akupresury, jogi i rozciągania. Techniki masażu opracowane zostały przed niemal 300 laty. Początkowo masaż taki był wykonywany tylko członkom rodziny królewskiej, a teraz jest bardzo popularny na całym świecie.
Masaż tajski — foto: Pixabay
Istnieje wiele jego odmian – klasyczny, z olejkami, ziołami, całego ciała, stóp, pleców lub głowy. Wybór jest ogromny, dlatego warto opowiedzieć masażyście o swoich dolegliwościach i wysłuchać propozycji. Tajscy masażyści doskonale znają anatomię ciała i potrafią masażem zdziałać prawdziwe cuda, aby klient poczuł się lekko na ciele i duszy.
Tajski masaż koniecznie należy uwzględnić w harmonogramie wakacji w tym kraju, szczególnie gdy ktoś jest zestresowany i pozbawiony energii.