Wróć do listy artykułów

Kolory flag na hiszpańskich plażach

Poradnik wczasowicza | 21-11-2018, Aktualizacja: 09-05-2024
hiszpania wakacje, hiszpania wczasy, hiszpańskie plaże, wybrzeże hiszpanii, plaże wysp kanaryjskich, plaże w hiszpanii, kolory flag na plażach, bezpieczeństwo na plaży, bezpieczne wakacje, bezpieczne wczasy, wakacje z niemiec, certyfikat błękitna flaga, bezpieczny wypoczynek, bezpieczne kąpielisko
Kolory flag na hiszpańskich plażach — foto: Gabe Raggio z Pixabay

Na wielu plażach we wszystkich turystycznych zakątkach świata używa się specjalnego systemu kolorowych flag. Nie inaczej jest na plażach licznie odwiedzanej przez turystów Hiszpanii. Kolorowe flagi to sygnalizatory bezpieczeństwa, ponieważ mają ostrzegać turystów wypoczywających tu na wakacjach przed różnymi zagrożeniami, które pojawiają się na plaży i w wodzie. 

 

Turystom wybierającym się na wakacje do Hiszpanii podpowiadamy, co oznaczają poszczególne kolory flag na plażach przepięknego hiszpańskiego wybrzeża cieszącego się dużą popularnością także wśród naszych rodaków? 

 

 

Jakie kolory flag są na plażach w Hiszpanii?

Każdy kolor flagi ma określone znaczenie. Kolorowe flagi służą do informowania plażowiczów o warunkach na tej plaży oraz bezpieczeństwie kąpieli. Oprócz typowych kolorów flag stosowane są też dodatkowe oznaczenia, w celu przekazania wczasowiczom szczegółowych informacji na temat warunków na plaży. O tym, jaka flaga tego dnia powiewa nad daną plażą, decydują certyfikowani ratownicy z Federacji Ratowników Królestwa Hiszpanii. 

Warto pamiętać, że w zależności od regionu oznaczenia te mogą się różnić. Po przyjeździe na wakacje zawsze warto zatem sprawdzić lokalne oznakowania i dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu wypoczynku — przestrzegać ich.

 

🏁 🟢 flaga zielona — oznacza, ze plaża jest całkowicie bezpieczna, a woda w morzu doskonale nadaje się do pływania. 

 

🏁 🟡 flaga żółta — wywieszana jest nad plażą w celu ostrzeżenia amatorów kąpieli przed silnymi wiatrami lub zanieczyszczoną wodą. Gdy taka flaga pojawi się na plaży, oznacza to, że pływanie jest dozwolone, ale ze względów bezpieczeństwa np. niebezpieczne warunki pogodowe lub prądy morskie najlepiej kąpać się tylko blisko brzegu.

Obecność tej flagi może również wskazywać na pływające w wodzie meduzy i konieczność zachowania podczas kąpieli szczególnej ostrożności. W takim przypadku zazwyczaj podaje się jeszcze dodatkową wiadomość lub wywieszana jest biała flaga 🏁 ⚪  z sylwetką meduzy 🪼. Niektóre plaże sygnalizują zagrożenie ze strony meduz przy pomocy fioletowych banerów z postacią meduzy. 

 

🏁 🔴 flaga czerwona — zabrania pływania w morzu ze względu na silne prądy morskie, silny wiatr, lub bardzo złe warunki pogodowe. Może pojawić się także gdy na morzu są duże fale, a w wodzie występują niebezpieczne bakterie, lub pojawiły się meduzy, czy rekiny. Niekiedy zakaz ten dotyczy tylko wydzielonej części plaży, a za jego złamanie grozi dotkliwa kara finansowa.

 

🏁 ⚫ flaga czarna — oznacza, że ​​kąpiel w tym miejscu jest całkowicie zabroniona. Powodem jej wywieszenia może być niebezpieczny stan morza — silne prądy morskie lub skały pod wodą. W niektórych przypadkach może to być również spowodowane skażeniem wody, obecnością dużych ilości glonów lub zanieczyszczeń.

Czarna flaga zabrania niekiedy nawet wchodzenia na plażę ze względu na wysokie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Taka flaga wywieszana jest na plaży sporadycznie, zazwyczaj po burzy, lub innych zjawiskach meteorologicznych, podczas których plaża została uszkodzona. Za złamanie tego zakazu grozi mandat, który może znacznie  uszczuplić wakacyjny budżet. 

 

🏁 🔵 flaga niebieska — jest międzynarodowym certyfikatem jakości plaży. Jest to wskazanie, które świadczy o wysokim standardzie danej plaży. To oznaczenie bardzo bezpiecznej, czystej i ekologicznej plaży z licznymi udogodnieniami, w tym także ułatwionym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami. Plaża taka jest jednym z najlepszych kąpielisk w Hiszpanii, dlatego otrzymała specjalny Certyfikat Błękitnej Flagi. 

 

Certyfikat Błękitnej Flagi na hiszpańskich plażach

 

Błękitna Flaga

Błękitna Flaga na plaży — foto: Pixabay

 

Aby plaża otrzymała Certyfikat Błękitnej Flagi, musi spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, bezpieczeństwa i dostępności. Taki certyfikat przyznawany jest na dany rok, a doskonały standard plaży musi być zachowany, aby go utrzymać przy corocznej jego weryfikacji. 

 

W ostatnich latach Hiszpania jest światowym liderem wśród krajów posiadających plaże z Certyfikatem Błękitnej Flagi. W 2023 r. spośród nagrodzonych 5038 plaż i marin z 51 krajów na całym świecie, aż 628 z nich to wyróżnione plaże znajdujące się na wybrzeżach Hiszpanii.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.