Wróć do listy artykułów

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

Ważne informacje | 03-02-2022, Aktualizacja: 17-11-2022
covid-19 zasady podróżowania, wakacje 2022 covid-19, podróżowanie w pandemii, certyfikat covidowy, zasady wjazdu, covid-19 obostrzenia, koronawirus zasady, test pcr, tesy antygenowy, zaszczepieni, ozdrowieńcy wakacje certyfikat covidowy, paszport covidowy, wypoczynek za granicą
COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania na wakacje za granicą w czasie pandemii — foto: Pixabay

Pandemia koronawirusa jest bardzo dynamiczna, a decyzje w walce z nią podejmowane są dosłownie  z dnia na dzień. Jakie zasady wjazdu i pobytu obecnie wprowadzane są w krajach Unii Europejskiej i w dalszych egzotycznych kierunkach wakacyjnych? Poznaj w telegraficznym skrócie aktualne zmiany w zasadach podróżowania na wakacje za granicą w czasie pandemii.

 

 

Tyle ostatnio zmian w zasadach podróżowania na wypoczynek za granicą, że nie nadążamy z ich śledzeniem i doprawdy można się w nich pogubić. Jeszcze więcej pojawia się zapowiedzi i propozycji zmian w obowiązujących obostrzeniach z przypuszczalną datą ich wprowadzenia. To bardzo utrudnia podjęcie decyzji o wyborze kierunku wypoczynku z odpowiednim, korzystnym cenowo wyprzedzeniem i zarezerwowanie wakacji first minute. 

 

W tym bloku informacyjnym będziemy na bieżąco zbierać i publikować w porządku chronologicznym krótkie informacje o zmianach aktualnie wprowadzanych przez kraje, do których najczęściej turyści z Polski wyjeżdżają na wakacje lub kilkudniowy wypoczynek. 

 

Sprawdź, co się zmieniło w ostatnich miesiącach — od lipca 2022 r.

 

aktualizacja informacji — 17 listopada 2022 r. - wprowadzone w ostatnich dniach nowości zaznaczone są pogrubioną czcionką

 

EUROPA — STREFA SCHENGEN

✈ Komisja Europejska zapowiada, że w UE paszporty covidowe będą używane co najmniej do końca czerwca 2023 r. 

✈ Kraje i terytoria spoza UE, które przystąpiły do systemu cyfrowych certyfikatów covidowych: 

Albania, Andora, Armenia, Benin, Czarnogóra, Gruzja, Islandia, Izrael, Jordania, Liban, Liechtenstein, Macedonia Północna, Maroko,  Mołdawia, Monako, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Salwador, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajlandia, Tajwan, Togo, Turcja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj,  Watykan, Wielka Brytania, Wyspy Owcze, Wyspy Zielonego Przylądka, Zjednoczone Emiraty Arabskie,

 

Niemcy

✈ od 1 października 2022 r. do 7 kwietnia 2023 r. na terenie Niemiec ponownie obowiązują niektóre obostrzenia wewnętrzne

- maseczki ochronne FFP2  obowiązują  w pociągach na długich trasach, w szpitalach i przychodniach — dotyczy osób powyżej 14 roku życia, młodsi też muszą mieć maseczki, ale niekoniecznie FFP2. 

maseczki nie obowiązują w samolotach

- w zależności od lokalnej sytuacji landy mogą wprowadzić bardziej surowe obostrzenia

więcej informacji na stronie MSZ

 

Hiszpania

Sprawdź ofertę wczasów w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich

 

✈ od października 2022 r. przed przekroczeniem granicy Hiszpanii niewymagane jest już wypełnianie formularza wjazdowego.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Cypr 

Sprawdź ofertę wczasów na Cyprze

 

✈ od 8 lipca 2022 r. - ponownie wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

✈ od 1 września 2022 r. w pomieszczeniach zamkniętych nie obowiązuje już noszenie maseczek ochronnych. Maseczki nadal są wymagane w szpitalach, aptekach i w transporcie publicznym.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Malta 

Sprawdź ofertę wczasów na Malcie

 

✈  od 25 lipca 2022 r. osoby niezaszczepione i ozdrowieńcy wjeżdżający na Maltę nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego, wykonanego przed przyjazdem.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Portugalia

Sprawdź ofertę wczasów w Portugalii na Maderze i na Azorach

 

✈ od 1 lipca 2022 r. - zniesienie obowiązku okazania unijnego certyfikatu covidowego lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do kraju w części kontynentalnej. Pozostał obowiązek noszenia maseczek  w środkach transportu zbiorowego (także w samolocie), który dotyczy również dzieci od 10 lat.

Madera — zasady są takie same jak w części kontynentalnej. Rząd Madery zdecydował o zniesieniu dotychczasowego obowiązku noszenia maseczek w terminalach na lotniskach i w portach morskich.

Azory — przy wjeździe spoza Portugalii kontynentalnej lub Madery wszyscy powyżej 12 roku życia muszą okazać certyfikat covidowy, lub negatywny wynik testu RT-PCR (ważny 72 h) lub testu antygenowego (ważny 24 h).

✈ do 31 sierpnia 2022 r. w części kontynentalnej zostaje przedłużony stan alarmowy — należy zakrywać usta i nos w placówkach medycznych, samolotach i komunikacji publicznej.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Francja 

Sprawdź ofertę wczasów we Francji 

 

✈  od 1 sierpnia 2022 r. zniesiono wszelkie obostrzenia dotyczące wjazdu i pobytu — nie trzeba okazywać paszportu covidowego ani negatywnego wyniku testu. Nie ma też obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych i w transporcie publicznym, ale jest to zalecane. Indywidualnie firmy świadczące usługi turystyczne mogą jednak żądać noszenia maseczek, dlatego wcześniej należy się zapoznać z zasadami obowiązującymi w danym obiekcie lub u przewoźnika.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Włochy

Sprawdź ofertę wczasów we Włoszech

 

✈ od 1 października 2022 r. zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w komunikacji publicznej.

więcej informacji na stronie MSZ

 

 

ŚWIAT — STREFA NON-SCHENGEN

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie

od 8 listopada 2022 r., Zjednoczone Emiraty Arabskie zniosły wszystkie obostrzenia związane z COVID-19 wymagane wcześniej od turystów. Do ZEA można już wjechać bez certyfikatu covidowego  i testów PCR. 

Sprawdź ofertę wczasów w Dubaju

 

więcej informacji na stronie MSZ

 

Tunezja

Sprawdź ofertę wczasów w Tunezji

 

✈ Tunezja zdecydowała o lekkim poluzowaniu zasad wjazdu. 

osoby w pełni zaszczepione — wjazd bez ograniczeń, wystarczy okazanie paszportu covidowego

osoby niezaszczepione — zobowiązane są do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem lub testu antygenowego wykonanego do 24 h przed przyjazdem.

Nadal pozostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Malezja

Sprawdź ofertę wczasów w Malezji

 

✈ od 1 sierpnia 2022  Malezja znosi covidowe procedury wjazdowe. Nie ma już obowiązku wypełniania formularza wjazdowego w aplikacji mobilnej i wykonywania testów na koronawirusa. Na lotniskach mogą jednak zostać przetestowani podróżni z objawami COVID-19 i w razie jego stwierdzenia, skierowani na kwarantannę.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Tajlandia

Sprawdź ofertę wczasów w Tajlandii

 

✈ od 1 lipca 2022 r. przed przyjazdem do Tajlandii nie ma już wymogu wypełniania formularza Thailand Pass, obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego i obowiązku noszenia maseczek. Osoby z ważnym szczepieniem covidowym wjeżdżają do kraju bez żadnych ograniczeń, natomiast niezaszczepione powinny zrobić test PCR max. na 72 h przed przyjazdem. Test nie jest wymagany przy wjeździe, ale w przypadku przemieszczania się po kraju. Osoby bez testu podlegają również kwarantannie.

✈ od 1 października 2022 r. przy wjeździe do Tajlandii nie ma już żadnych obostrzeń covidowych — nie trzeba okazywać negatywnego wyniku testu ani potwierdzenia przyjęcia szczepień przeciwko koronawirusowi.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Mauritius

Sprawdź ofertę wczasów na Mauritiusie

 

✈ od 1 lipca 2022 r. przy wjeździe na Mauritius nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub potwierdzenia wyzdrowienia (dotyczy zaszczepionych i niezaszczepionych). Niezaszczepieni nie muszą się izolować. Najpóźniej 72 h przed podróżą należy zarejestrować swój pobyt na stronie https://safemauritius.govmu.org/, a wygenerowany kod QR wydrukować i okazać na lotnisku. Trzeba też wykupić ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie kosztów ewentualnego zachorowania na koronawirusa. Po przylocie, na lotnisku są wyrywkowo przeprowadzane testy na COVID-19.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Izrael

Sprawdź ofertę wczasów w Izraelu

 

✈ od 9 października 2022 r. zniesiono obowiązek wypełniania formularza wjazdowego.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.