Wróć do listy artykułów

Zjednoczone Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć | 30-10-2019, Aktualizacja: 06-09-2021
zea 2021, zjednoczone emiraty arabskie 2021, emiraty arabskie 2021, emiraty arabskie wakacje, emiraty arabskie wczasy, emiraty arabskie wycieczki, emiraty arabskie all inclusive, emiraty arabskie last minute, emiraty arabskie z niemiec
Zjednoczone Emiraty Arabskie to niezwykłe miejsce do zwiedzania i na wypoczynek. Tutaj można się poczuć naprawdę luksusowo podczas wakacji all inclusive.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z najbogatszych państw, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. W tym kraju urzeka dwumilionowa metropolia wybudowana na piasku. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 60. była tu pustynia... Po odkryciu naturalnych bogactw — złota i ropy naftowej, ZEA stały się krainą luksusu. 

 

Klimat w ZEA 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na pustyni klimat skrajnie suchy. Wybierając się na wakacje do Emiratów w okresie letnim, turyści powinni mieć świadomość, że będą tam panowały niesamowite upały, z temperaturą przekraczającą nawet 40oC. Europejczycy nie są przyzwyczajeni do takich temperatur, dlatego trzeba bardzo uważać i przede wszystkim chronić swoją skórę przed słońcem oraz pić dużo wody. Zwiedzanie w tym terminie nie będzie najlepszym pomysłem.

 

Pogoda w ZEA 

Lato 

Sezon letni w ZEA zaczyna się już w kwietniu. Do najgorętszych miesięcy w tym okresie należą lipiec i sierpień, kiedy temperatury przekraczają 40oC na wybrzeżu oraz 50oC na pustyni. Duża wilgotność powietrza występuje szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych, natomiast w głębi kraju powietrze pozostaje suche. Wieczory bywają przyjemniejsze, jednak słupek rtęci utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, wskazując ok. 30oC.

 

Woda w morzu w najcieplejszych momentach nagrzewa się nawet do 32oC. Opady deszczu w tym czasie praktycznie nie występują. Może natomiast pojawić się szamal (gwałtowne porywy wiatru, które powodują burze piaskowe). Ochłodzenie nadchodzi dopiero w okolicach października, który będzie idealnym miesiącem na podróż do ZEA

 

Zima 

Najlepszy czas na wakacje w Dubaju to z pewnością zima, która zaczyna się tu w listopadzie, a kończy w marcu. Temperatury powietrza wciąż są wysokie, ale nie tak dokuczliwe jak w lecie. W ciągu dnia słupek rtęci wskazuje max. 30oC. Najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu (ok. 24oC w dzień), a najbardziej deszczowym miesiącem jest luty (opady wynoszą ok. 35 mm).

 

W ZEA okres zimowy charakteryzuje się niewielkimi opadami deszczu, które trwają krótko i są nieregularne. Najwięcej pada w rejonie górskim, a najmniej na obszarach pustynnych. Temperatury w nocy mogą spaść do 14oC na wybrzeżu oraz nawet do 10oC na obszarach pustynnych.

 

Waluta w Emiratach 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązująca waluta to dirham. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 25, 50 filsów i 1 dirham oraz banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów. Aktualny kurs NBP wygląda następująco: 1 PLN = 0,9419 AED (kurs z dnia 30.10.2019).

 

Godziny pracy mieszkańców ZEA

Ze względu na bardzo wysokie temperatury w sezonie letnim praca na zewnątrz w godzinach popołudniowych w ZEA jest zabroniona. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ żaden człowiek nie jest w stanie wytrzymać kilku godzin w 50-stopniowym upale.

 

Urzędy najczęściej są otwarte od niedzieli do czwartku w godzinach 7:30-14:30. Prywatne firmy urzędują zazwyczaj w godzinach 8:00-13:00 oraz 16:00-20:30. W weekendy większość sklepów jest otwarta nawet do 22:00.

 

Bezpieczeństwo w Emiratach 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uważane są za jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu oraz na całym świecie. Na oficjalnej stronie MSZ możemy przeczytać, że „ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie”.

 

Szczególną ostrożność musimy zachować na drogach – kierowcy jeżdżą tu bardzo szybko i nieuważnie, dlatego jest wiele wypadków samochodowych. Trzeba również pamiętać, że nerwy za kierownicą lepiej trzymać na wodzy. Pokazywanie nieodpowiednich gestów może zostać ukarane przez odpowiednie władze.

 

Najlepszym środkiem komunikacji w Emiratach jest metro. Tutaj z kolei nie można jeść, pić oraz żuć gumy, ponieważ grozi za to mandat. W kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać także o zachowanie ostrożności podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą fotografować muzułmańskich kobiet, ponieważ takie zachowanie uznawane jest za niegrzeczne i obraźliwe. Próba zrobienia zdjęcia wymaga wcześniejszej zgody partnera kobiety.

 

Jak należy się ubierać w Emiratach? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, dlatego należy dostosować się do panujących tu zasad. Odpowiedni ubiór świadczy o szacunku dla kultury i religii tego kraju. Oczywiście krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawkiem są dozwolone w miejscach publicznych, ale nie wszędzie taki strój będzie akceptowany. Dla muzułmanów odkrywanie ciała to coś obraźliwego, dlatego możemy spotkać się z nieprzyjemnymi spojrzeniami. W niektórych centrach handlowych zamieszczone są znaki ostrzegawcze, które informują turystów o nakazie prawidłowego ubioru. W przypadku niezastosowania się do takiego nakazu możemy z danego miejsca zostać wyproszeni.

 

W miejscach religijnych należy mieć strój odpowiednio zakrywający ciało. Jeżeli takiego nie posiadamy, to przed wejściem np. do meczetu dostaniemy odpowiednie okrycie.

 

Publiczne okazywanie uczuć

W tym przypadku również należy mieć na uwadze kulturę i kraj, w jakim się znajdujemy. Trzymanie się za ręce jest jak najbardziej dozwolone, natomiast przytulanie i całowanie w miejscach publicznych jest zabronione. W najlepszym wypadku takie zachowanie może zostać uznane za nietakt, a w najgorszym nawet za przestępstwo, za które grozi kara więzienia. W 2010 roku miała miejsce bardzo niemiła sytuacja, w której brała udział para brytyjskich turystów. Za całowanie się w centrum Dubaju zostali skazani na miesiąc więzienia.

 

Spożywanie alkoholu 

W kwestii spożywania alkoholu na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wiele zakazów i ograniczeń. Przede wszystkim, aby móc spożywać alkohol trzeba mieć ukończone 21 lat. W miejscach publicznych obowiązuje kategoryczny zaraz picia alkoholu. Wyjątkiem są tereny hotelowe oraz wyznaczone lokale ze specjalną licencją.

 

Na ulicę nie należy wychodzić pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak musimy, to powinniśmy nie zwracać na siebie uwagi, ponieważ możemy zostać ukarani grzywną lub aresztowaniem. Zakaz dotyczy również posiadania alkoholu przy sobie (nawet zamkniętego). Podobnie jest z jazdą po alkoholu. Mieszkańcy ZEA nie wykazują pod tym względem żadnej tolerancji – karą jest więzienie. Wwiezienie alkoholu na teren kraju jest dozwolony (max. 2 litry). Wybierając się na wakacje do emiratu Sharjah musimy pamiętać, że w tym miejscu jest całkowity zaraz sprzedaży i spożywania alkoholu. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana 2021, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region na Dominikanie. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana jesienią,
Warto wiedzieć
Dominikana na urlop all inclusive jesienią

Egzotyczny urlop all inclusive na rajskich plażach Dominikany — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana 2021, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute
Warto wiedzieć
Rajskie plaże na Dominikanie

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, które oblegane są na egzotyczne wakacje all inclusive przez turystów z całego świata!

tanie wakacje dominikana, dominikana 2021, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów na dominikanę
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Kiedy warto polecieć na wakacje na Dominikanę? I co warto wiedzieć o tym kraju Karaibów?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.