Odmienność kulturowa, inne zwyczaje i warunki wypoczynku... co warto wiedzieć, wypoczywając na wakacjach all inclusive na Malediwach? Przedstawiamy również kilka porad praktycznych, których znajomość sprawi, że wymarzone wakacje na egzotycznych wyspach tego archipelagu będą spokojne i udane.
Wakacje na Malediwach
Praktyczne informacje dla tych, którzy jadą na wakacje na rajskie wyspy archipelagu Malediwów.
⛱ Przy wjeździe na Malediwy na lotnisku turyści otrzymują bezpłatną wizę, która pozwala na pobyt w tym kraju do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy turystycznej jest posiadanie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Malediwów), biletu powrotnego i poświadczenia rezerwacji w hotelu.
⛱ Płatny jest natomiast podatek turystyczny, który wynosi 6 $ na osobę za dzień.
⛱ Na Malediwach nie ma obowiązku posiadania szczepień.
⛱ Podczas wakacji na Malediwach praktycznie wszędzie można porozumieć się w języku angielskim, szczególnie przy lokalnych atrakcjach i w hotelach.
⛱ Roaming na Malediwach działa bez problemów, ale lepiej być ostrożnym, bo ceny połączeń są kosmiczne. Najlepiej od razu po przylocie, jeszcze na lotnisku zakupić lokalną kartę SIM.
⛱ Gniazdka na Malediwach mają wejście brytyjskie, koniecznie trzeba zabrać ze sobą przejściówkę.
Malediwy to kraj muzułmański.
Dominuje tu islam, który wyznaje prawie 100% mieszkańców, dlatego wybierając się tam na wakacje, warto okazać szacunek dla ich religii. Turystom zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych.
Ze względu na religię na Malediwy nie można wwieźć alkoholu, wieprzowiny… i biblii. Legalnie można wypić drinka tylko w miejscach do tego przeznaczonych i w ośrodkach turystycznych. Turyści przez mieszkańców są traktowani bardzo przyjaźnie i lokalsi raczej nie zwracają większej uwagi na skąpy ubiór wczasowiczów. Pomimo tego będąc na wakacjach na Malediwach, warto uszanować tubylców oraz ich religię i kulturę, dlatego poza hotelem i plażą kobiety powinny zasłaniać kolana i ramiona. Oczywiście w hotelach i na plażach turyści mają pełną swobodę w noszonym stroju. Na Malediwach nudyzm jest całkowicie zakazany, także na terenie kompleksów hotelowych.
Podczas Ramadanu zakaz picia i jedzenia przed zachodem słońca nie obowiązuje jedynie na terenie turystycznych resortów.
Malediwy to kraj muzułmański — foto: Pixabay
Mieszkańcy rajskiego archipelagu Malediwów
Na Malediwach każdy turysta spotka się ze strony tubylców z wielką życzliwością. Żyją oni głównie z turystyki, więc dla nich turysta jest najważniejszy. Poza tym mieszkańcy są bardzo radośni i mają wyjątkowe upodobania do kolorów. Widoczne jest to wszędzie — w ich ubiorach, różnokolorowych domach i barwnych, pamiątkowych souvenirach.
Mieszkańcy Malediwów — foto: Pixabay
Zakupy na Malediwach
Tylko na większych wyspach są sklepy i meczety. Godziny otwarcia sklepów w piątki są skrócone. Zakupy na wyspie bez sklepu można zrobić jedynie w hotelowym barze, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że wszystko jest bardzo drogie.
Na wypoczynek w tym rajskim, ale niestety dość drogim zakątku świata najlepiej wybierać oferty w opcji all inclusive. Wszystkie dodatkowe zakupy pochłoną znaczne kwoty, a jeszcze trzeba pamiętać, że do rachunku końcowego, pomimo wcześniej wręczanych napiwków zostanie doliczona ekstra 10% prowizja.
Jako wakacyjne pamiątki warto kupić tu ręcznie wykonaną biżuterię oraz barwne stroje i tkaniny.
Tuńczyk na śniadanie, obiad i kolację
Na Malediwach najpopularniejszą potrawą jest mas-huni. To lokalny specjał składający się z tuńczyka, świeżego kokosa, soku z limonki, ostrej papryki i cebuli. Podawany jest najczęściej z cienkimi paluszkami roshi. Nazwa potrawy odzwierciedla jej składniki – mas to ryba, a huni to kokos. Na śniadania kontynentalne oferowane są zazwyczaj tosty, dżem i jajka. Zamawiając rybę w restauracji, niemal na pewno zostanie podany tuńczyk, który jest najpowszechniejszą rybą na wyspie. Alternatywnym daniem dla wegetarianów jest ryż z warzywami i przyprawami. Oczywiście, do wyboru jest także opcja z mięsem, jednak jego jakość jest dość wątpliwa.
Tuńczyk we wszystkich posiłkach — foto: Pixabay
Polska czekolada i coca-cola z morskiej wody
Na Malediwach słodycze importowane są głównie z Polski oraz Malezji. Można tu kupić m.in. czekoladę Wedla i Milkę wytwarzane w Polsce. Turyści koniecznie powinni spróbować coca-coli z odsalanej wody oceanicznej, która jest produkowana na Thulusdhoo — jedynej takiej fabryce na świecie. Butelkowana woda również pochodzi stąd i ma lekko słodki smak.
Waluta na wyspach
Obowiązująca waluta na Malediwach to rupia malediwska (MVR). Aktualnie banknoty należą do najpiękniejszych na świecie, ponieważ kilka lat temu zmieniła się ich szata graficzna. Przedstawiają one m.in. ludzi oraz egzotyczne zwierzęta. W obiegu dostępne są monety: 1, 2, 5, 10, 25, 50 leria oraz 1 i 2 rupie. Z kolei banknoty, które na Malediwach są plastikowe to: 5, 10, 20, 50, 100 i 500 rupii.
Banknot 20 rupii — foto: Wikipedia
Aktualny, średni kurs według tabeli NBP z dnia 26 lipca 2023 r. wynosi:
1 MVR = 0,2586 PLN.
Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Na Malediwach bez problemu można też płacić dolarami amerykańskimi lub euro.
Średnie kursy z 27 lipca 2023 r.
1 USD = 15,35 rupii malediwskich
1 EURO = 17.00 rupii malediwskich
Te waluty są akceptowane praktycznie wszędzie, dlatego przed wyjazdem nie ma potrzeby wymieniać pieniędzy. Płatność kartą kredytową jest również możliwa, ale doliczana jest wysoka opłata manipulacyjna. Karty płatnicze VISA, American Express, Master Card oraz EuroCard są akceptowane na wyspie. Niestety, na mniejszych wyspach nie ma bankomatów.
Podróżowanie pomiędzy wyspami
Między wyspami można przemieszczać się promami, łodziami lub samolotami. Ceny poszczególnych środków transportu są bardzo różne, a dla turystów są stawki specjalne (oczywiście wyższe). Przed zaplanowanie indywidualnej wycieczki tymi środkami transportu trzeba jednak pamiętać, że zaprzestają one kursowania przed zachodem słońca. Zależnie od trasy promy pływają tylko w określone dni tygodnia, a piątek jest dniem wolnym i tego dnia wszystkie publiczne promy nie kursują.
Podróżowanie pomiędzy wyspami — foto: Pixabay