Wróć do listy artykułów

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

Ważne informacje | 03-02-2022, Aktualizacja: 20-06-2022
covid-19 zasady podróżowania, wakacje 2022 covid-19, podróżowanie w pandemii, certyfikat covidowy, zasady wjazdu, covid-19 obostrzenia, koronawirus zasady, test pcr, tesy antygenowy, zaszczepieni, ozdrowieńcy wakacje certyfikat covidowy, paszport covidowy, wypoczynek za granicą
COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania na wakacje za granicą w czasie pandemii — foto: Pixabay

Pandemia koronawirusa jest bardzo dynamiczna, a decyzje w walce z nią podejmowane są dosłownie  z dnia na dzień. Jakie zasady wjazdu i pobytu obecnie wprowadzane są w krajach Unii Europejskiej i w dalszych egzotycznych kierunkach wakacyjnych? Poznaj w telegraficznym skrócie aktualne zmiany w zasadach podróżowania na wakacje za granicą w czasie pandemii.

 

Tyle ostatnio zmian w zasadach podróżowania na wypoczynek za granicą, że nie nadążamy z ich śledzeniem i doprawdy można się w nich pogubić. Jeszcze więcej pojawia się zapowiedzi i propozycji zmian w obowiązujących obostrzeniach z przypuszczalną datą ich wprowadzenia. To bardzo utrudnia podjęcie decyzji o wyborze kierunku wypoczynku z odpowiednim, korzystnym cenowo wyprzedzeniem i zarezerwowanie wakacji first minute. 

 

W tym bloku informacyjnym będziemy na bieżąco zbierać i publikować w porządku chronologicznym krótkie informacje o zmianach aktualnie wprowadzanych przez kraje, do których najczęściej turyści z Polski wyjeżdżają na wakacje lub kilkudniowy wypoczynek. 

 

Sprawdź, co się zmieniło w ostatnich trzech miesiącach

 

aktualizacja informacji — 20 czerwca 2022 r. - wprowadzone w ostatnich dniach nowości zaznaczone są pogrubioną czcionką

 

 

Polacy — wakacje za granicą

✈ od 26 kwietnia 2022 r.  certyfikaty covidowe Polaków, którzy posiadają pełny cykl szczepień i dodatkowo przyjęli dawkę przypominającą, są ważne bezterminowo. 

więcej informacji na stronie MSZ

 

EUROPA — strefa Schengen

✈ Komisja Europejska zapowiada, że w UE paszporty covidowe będą używane co najmniej do końca czerwca 2023 r. 

✈ Kraje i terytoria spoza UE, które przystąpiły do systemu cyfrowych certyfikatów covidowych: 

Albania, Andora, Armenia, Benin, Czarnogóra, Gruzja, Islandia, Izrael, Jordania, Liban, Liechtenstein, Macedonia Północna, Maroko,  Mołdawia, Monako, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Salwador, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajlandia, Tajwan, Togo, Turcja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj,  Watykan, Wielka Brytania, Wyspy Owcze, Wyspy Zielonego Przylądka, Zjednoczone Emiraty Arabskie,

 

Niemcy

✈ od 1 czerwca 2022 r. przy  wjeździe do Niemiec przestaje obowiązywać zasada 3G, która zostaje na razie zawieszona na okres trzech miesięcy. W związku z tym teraz nie ma konieczności posiadania zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego wyniku testu, czy zaświadczenia o przebyciu choroby.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Hiszpania

Sprawdź ofertę wczasów w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich

 

✈ od 2 czerwca 2022 r. turyści z Polski mogą w pełni swobodnie wjeżdżać do Hiszpanii. Przy wjeździe nie ma już obowiązku przedstawiania zaświadczenia o przyjętym szczepieniu lub przebyciu choroby COVID-19. Nie trzeba też okazać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Grecja

Sprawdź ofertę wczasów w Grecji 

 

✈ od 1 maja do 31 sierpnia 2022 r. certyfikaty covidowe nie będą wymagane przy wejściu do greckich barów, restauracji, kawiarni i innych lokali (dotyczy osób zaszczepionych i niezaszczepionych), a hotele mogą mieć pełne obłożenie. 

✈ od 1 czerwca 2022 r. zniesienie obowiązku noszenia maseczek i legitymowania się certyfikatem covidowym przy korzystaniu z obiektów użyteczności publicznej,   także w samolotach i na lotniskach.Zasłanianie ust i nosa obowiązuje tylko w komunikacji miejskiej, w placówkach medycznych i domach opieki.

więcej informacji na stronie MSZ 

 

Bułgaria

Sprawdź ofertę wczasów w Bułgarii

 

✈ od 12 kwietnia — zniesienie m.in. dla turystów z Polski obowiązku okazywania na granicy certyfikatów covidowych i testów PCR lub antygenowych.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Cypr 

Sprawdź ofertę wczasów na Cyprze

 

✈ od 18 kwietnia 2022 r. zniesienie formularzy lokalizacyjnych pasażerów, kategoryzacji krajów i większości covidowych procedur bezpieczeństwa związanych z podróżą — zaszczepieni i ozdrowieńcy nie muszą po przylocie na Cypr wykonywać testów na koronawirusa, a niezaszczepieni muszą okazać negatywny wynik testu – PCR ważny 72 h, lub antygenowym ważny 24 h przed przylotem.

✈ od 1 czerwca 2022 r. zniesienie wszystkich ograniczeń związanych z koronawirusem zarówno dla osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych — przy wjeździe na Cypr nie obowiązują już certyfikaty covidowe i testy, wymagany jest tylko dokument tożsamości.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Malta 

Sprawdź ofertę wczasów na Malcie 

 

✈ od 11 kwietnia 2022 r. osoby niezaszczepione — wjazd z państw znajdujących się na czerwonej liście (także z Polski) po okazaniu negatywnego wyniki testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem lub certyfikatu potwierdzającego status ozdrowieńca po chorobie w ostatnich 180 dniach.

✈ od 6 czerwca 2022 r. test na koronawirusa nie jest wymagany od dzieci do 12 roku życia. Nie obowiązuje również PLF, czyli formularz lokalizacyjny. 

więcej informacji na stronie MSZ

 

Chorwacja 

Sprawdź ofertę wczasów w Chorwacji 

 

✈ od 9 kwietnia 2022 r. - zniesienie obostrzeń wjazdowych dla osób podróżujących z krajów członkowskich Unii Europejskiej — wjazd do Chorwacji bez okazywania certyfikatów covidowych i wypełniania formularza Enter Croatia. Zniesiony zostaje też obowiązek noszenia maseczek.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Włochy

Sprawdź ofertę wczasów we Włoszech

 

✈ od 1 kwietnia 2022 r. stopniowe likwidowanie wcześniejszych ograniczeń — zniesienie regionalnego podziału i ograniczeń pomiędzy kolorami stref, bez okazywania przepustek covidowych oraz dokumentowania przebytego zakażenia i szczepień w hotelu i w lokalnej komunikacji miejskiej.

✈ od 1 maja 2022 r. zniesienie wymogu okazywania przepustki covidowej (Green Pass), która uprawniała do korzystania z wybranych obiektów użyteczności publicznej.

✈ od 1 czerwca 2022 r. turyści wjeżdżający do Włoch nie muszą już okazywać Green Pass, czyli dowodu potwierdzającego przyjęcie szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19.

✈ od 15 czerwca 2022 r. maseczki nie obowiązują w środkach transportu na dłuższych trasach — w samolotach, na promach i statkach, a także w pociągach dalekobieżnych. Nadal obowiązują w metrze, autobusach i tramwajach.

więcej informacji na stronie MSZ

 

 

ŚWIAT — strefa non-Schengen

 

Turcja

Sprawdź ofertę wczasów w Turcji

 

✈ od 1 czerwca 2022 r. zasady wjazdu do Turcji zostały ujednolicone i osoby, które przekroczą również granicę drogą powietrzną, nie muszą okazywać paszportu covidowego ani wyniku testu. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek, a usta i nos trzeba obecnie zakrywać wyłącznie w placówkach medycznych. 

więcej informacji na stronie MSZ

 

Egipt 

Sprawdź ofertę wczasów w Egipcie

 

✈ od 10 kwietnia 2022 r. podróżujący do Egiptu zamiast wypełniania na lotniskach obowiązkowych formularzy COVID wypełniają formularz online w celu wygenerowania kodu QR uprawniającego do wjazdu na terytorium Egiptu.

✈ od 17 czerwca 2022 r. osoby zaszczepione i niezaszczepione mogą wjeżdżać do Egiptu bez żadnych obostrzeń — nie są już wymagane negatywne wyniki testów i świadectwa szczepień.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Jamajka

Sprawdź ofertę wczasów na Jamajce

 

✈ od 16 kwietnia 2022 r. przekraczanie granic Jamajki odbywa się na takich samych zasadach jak przed pandemią, czyli bez konieczności okazywania testu PCR lub antygenowego wykonanego przed podróżą.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Indonezja — wyspa Bali

Sprawdź ofertę wczasów na wyspie Bali

 

✈ od 18 maja 2022 r. przy wjeździe do Indonezji osoby w pełni zaszczepione nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zniesiono obowiązek przebywania w maseczkach na świeżym powietrzu.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Tunezja

Sprawdź ofertę wczasów w Tunezji

 

✈ Tunezja zdecydowała o lekkim poluzowaniu zasad wjazdu. 

osoby w pełni zaszczepione — wjazd bez ograniczeń, wystarczy okazanie paszportu covidowego

osoby niezaszczepione — zobowiązane są do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem lub testu antygenowego wykonanego do 24 h przed przyjazdem.

Nadal pozostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Maroko

Sprawdź ofertę wczasów w Maroku

 

✈ od 17 maja 2022 r. wjazd do Maroka jest możliwy po okazaniu aktualnego certyfikatu pełnego szczepienia lub ujemnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie na 72 h przed wylotem. Należy też okazać wydrukowany i podpisany formularza zdrowia, dostępny na stronie internetowej https://www.onda.ma/form.php.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Izrael

Sprawdź ofertę wczasów w Izraelu

 

✈ od 21 maja 2022 r. Izrael całkowicie otwiera swoje granic dla turystów — zarówno zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Został jedynie utrzymany obowiązek wypełnienia formularza wjazdowego na 48 h przed wyjazdem do Izraela.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Wietnam

Sprawdź ofertę wczasów w Wietnamie

 

✈ od 15 maja 2022 r. przy wjeździe do Wietnamu nie jest już wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa — dotyczy wszystkich podróżnych, niezależnie od stanu zaszczepienia lub przebycia COVID-19.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Malezja

Sprawdź ofertę wczasów w Malezji

 

✈ od 01 kwietnia 2022 r. otwarcie granic dla turystów. 

zaszczepieni — wymagany negatywny wyniku testu PCR (72 h), po przyjeździe drugi test (antygenowy — w ciągu 24 h od wjazdu), wypełnienie formularza wjazdowego.

niezaszczepieni — muszą odbyć kwarantannę.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Tajlandia

Sprawdź ofertę wczasów w Tajlandii

 

✈ od 1 maja 2022 r.  - wjazd do Tajlandii bez żadnych obostrzeń dla turystów w pełni zaszczepionych, posiadających ważny unijny certyfikat covidowy. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR zrobionego do 72 h przed podróżą lub poddać się 5-dniowej kwarantannie w wyznaczonym hotelu. Nadal obowiązuje wypełnienie formularza wjazdowego (Thailand Pass) i wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

✈ od 1 czerwca 2022 r. uproszczone zostają zasady rejestracji i wjazdu do Tajlandii dla osób przybywających z zagranicy. Wnioski o wydanie Thailand Pass składane na stronie tp.consular.go.th teraz będą zawierać dane paszportowe, informacje o szczepieniach i polisę ubezpieczeniową na kwotę 10 000 USD. System automatycznie wyda turyście kod QR. Osoby zaszczepione mogą swobodnie poruszać się po całym kraju, a niezaszczepione — gdy w ciągu 72 godzin przed podróżą prześlą do systemu Thailand Pass negatywny wynik testu PCR.

✈ od 1 lipca 2022 r. przed przyjazdem do Tajlandii nie ma już wymogu wypełniania formularza Thailand Pass, obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego i obowiązku noszenia maseczek. Osoby z ważnym szczepieniem covidowym wjeżdżają do kraju bez żadnych ograniczeń, natomiast niezaszczepione powinny zrobić test PCR max. na 72 h przed przyjazdem. Test nie jest wymagany przy wjeździe, ale w przypadku przemieszczania się po kraju. Osoby bez testu podlegają również kwarantannie.

więcej informacji na stronie MSZ

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje 2022 w Egipcie

Egipt 2022 na wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam oraz Sharm El Sheikh – w sieciowych hotelach: Titanic, Albatros, Jaz i Steigenberger

Tanie wakacje 2022 w Turcji

Tanie wakacje all inclusive w Turcji na lato 2022 — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska

Lato 2022

Beztroskie wakacje 2022 w formule all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Cypr, Tunezja, Turcja i Egipt

Wakacje 2022 w Hiszpanii

Wakacje 2022 w Hiszpanii na wyspach archipelagu Balearów i Wyspach Kanaryjskich oraz na wybrzeżach w części kontynentalnej — Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa dorada czy Costa Brava

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.