Wróć do listy artykułów

Odprawa na niemieckim lotnisku w 7 krokach

Poradnik wczasowicza
podróż samolotem, wylot z niemiec, wylot z niemieckiego lotniska, odprawa na lotnisku, bagaż podręczny, bagaż rejestrowany, wakacje z niemiec, kontrola bezpieczeństwa, kontrola paszportowa, niemieckie lotnisko, lot samolotem z niemiec, strefa bezcłowa, bramka na lotnisku
Terminal na niemieckim lotnisku w Düsseldorfie — foto: Josch13 z Pixabay

Wybierasz się w podróż samolotem z niemieckiego lotniska? Świetnie! Do takiej wyprawy możesz podejść bez obaw. Oto poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy lotniskowej odprawy – od momentu zaparkowania samochodu aż do wejścia na pokład samolotu.​

 

 

Podróż samolotem z niemieckiego lotniska

Ojej! Mam lecieć z lotniska w Niemczech?! Nie martw się – każdy kiedyś był początkującym podróżnikiem. Taka wyprawa tylko z pozoru może wydawać się bardzo skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą i właściwym przygotowaniem na pewno wszystko pójdzie gładko. 

I nie przejmuj się, bo nawet najbardziej doświadczeni globtroterzy mogli kiedyś zapomnieć paszportu, czy spakować kanapki do bagażu podręcznego. Najważniejsze to podejść do podróży ze spokojem i dystansem – w końcu każda przygoda zaczyna się od pierwszego kroku (nawet jeśli jest to krok w stronę niewłaściwej bramki). 

 

Kiedy najlepiej przybyć na lotnisko?

Pamiętaj, że lot samolotem z jakiegokolwiek lotniska wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi formalnościami. To przede wszystkim sprawdzenie wymaganych dokumentów i procedura zachowania zasad bezpieczeństwa.​ Te formalności trochę trwają, dlatego nie możesz wpaść na lotnisko tuż przed odlotem samolotu — zapomnij o scenach z hollywoodzkich produkcji, bo tak to w praktyce nie wygląda. Na wszystkich lotniskach zalecane jest wcześniejsze przybycie, czyli co najmniej 2–3 godziny przed odlotem.

 

Z odpowiednim zapasem czasowym podejmij zatem swoją lotniskową przygodę. Jeżeli nie korzystasz z wygodnego dojazdu na niemieckie lotnisko pociągiem Zug zum Flug to zwykle zaczyna się ona od nieco stresującego kroku, bo wizytę na lotnisku rozpoczyna…

 

1. Parkowanie samochodu

Po przyjeździe na lotnisko znajdź odpowiedni parking. Każdy kierowca wie, że niekiedy znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania samochodu graniczy z cudem. Nie inaczej jest na lotniskowym parkingu, dlatego warto wcześniej zarezerwować je online. W ten sposób unikniesz stresu i straty cennego czasu związanych z poszukiwaniem wolnego miejsca na zaparkowanie swojego auta.​ W końcu musi mieć ono dobrą miejscówkę na kilka czy nawet kilkanaście dni, kiedy Ty będziesz wypoczywać.

 

Parking długoterminowy przy lotnisku

Parking długoterminowy przy lotnisku — foto: Pixabay

 

Auto zaparkowane? To teraz już możesz przejść do hali odlotów lotniskowego terminala. Na niemieckim lotnisku już przy wejściu zwykle witają podróżnych trzy widoki: mnóstwo ludzi z walizkami we wszystkich rozmiarach, pracownicy obsługi lotniska w żółtych kamizelkach i automat z Brezelami. Ten ostatni to automat z przekąskami, w którym możesz kupić słynną niemiecką preclową bułkę nazywaną Brezel.

 

2. Odprawa — online i na lotnisku

Przed wylotem możesz odprawić się na dwa sposoby:

✈️ online

✈️ bezpośrednio na lotnisku

 

Odprawa online: 

Tę formę odprawy znajdziesz na stronie internetowej  lub w aplikacji linii lotniczej, z którą podróżujesz.  Odprawa online dostępna jest zazwyczaj na 24–48 godzin przed planowanym wylotem. Gdy stanie się aktywna, wystarczy, że wprowadzisz odpowiednie dane w specjalny elektroniczny formularz.

 

Po takiej odprawie online otrzymasz kartę pokładową, którą możesz wydrukować, a jak nie jesteś tradycjonalistą i do tego wspierasz działania EKO — zapisać w telefonie. Karta pokładowa przypisana jest do jednej osoby, dlatego otrzyma ja każdy, kto będzie podróżował z Tobą. Koniecznie sprawdź, czy dane na karcie pokładowej są zgodne z Twoim dokumentem tożsamości, który okażesz podczas kontroli bezpieczeństwa.

 

Karta pokładowa

Karta pokładowa — foto: Pixabay

 

Odprawa na lotnisku:

Jeżeli preferujesz odprawę na lotnisku lub nie udało Ci się przeprowadzić jej w internecie, po wejściu do hali odlotów skieruj się do stanowiska odprawy oznaczonego jako check-in. Wybierz stanowisko odpowiednie dla Twojego lotu. Jego numer znajdziesz na tablicy odlotów. Możesz też skorzystać ze specjalnego automatu do samodzielnej odprawy.

 

Przygotuj dokument tożsamości upoważniający do wyjazdu za granicę. Pamiętaj, że przy przekraczaniu granicy wymagany jest paszport, a w przypadku wylotu do krajów Unii Europejskiej i Turcji — wystarczy dowód osobisty, ale nie mDowód dostępny w aplikacji mObywatel. tylko ten tradycyjny w wersji plastikowej. Koniecznie sprawdź ważność swoich dokumentów. Do odprawy potrzebny będzie Ci też numer rezerwacji.

 

3. Bagaż podręczny i rejestrowany 

Jeśli masz tylko bagaż podręczny i nie wybierasz się na wczasy z walizką wielkości szafy, możesz udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.​ Bagaż podręczny musi mieć określone wymiary ustalone przez daną linię lotniczą. To zwykle torebka, plecak lub mała walizka, którą możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu. W samolocie jest on umieszczany pod fotelem lub w schowku nad siedzeniami, dlatego nie może być w rozmiarze XXL i zbyt ciężki.

 

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny — foto: Pixabay

 

Podczas odprawy możesz też nadać swój bagaż rejestrowany.​ To bagaż, który będzie przewożony w luku bagażowym samolotu. Podczas odprawy  biletowo-bagażowej przekażesz go liniom lotniczym. Pamiętaj o limitach dotyczących wagi i wymiarów takiego bagażu, bo te zależą od ustaleń danych linii lotniczych. Warto więc sprawdzić to przed podróżą na stronie internetowej przewoźnika.

 

Odprawa biletowo-bagażowa

Odprawa biletowo-bagażowa — foto: Unsplash

 

4. Kontrola bezpieczeństwa

Przed wejściem do strefy odlotów każdy musi przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Każdy, czyli Ty też. Jeżeli w swoim bagażu podręcznym nie przewozisz tego co jest niedozwolone — nie musisz się tej kontroli obawiać.

 

Co podczas kontroli bezpieczeństwa trzeba zrobić?

Bagaż podręczny połóż na specjalnej taśmie do skanowania. Wyjmij z bagażu podręcznego wszystkie urządzenia elektroniczne (laptop, tablet, telefon komórkowy) oraz metalowe przedmioty (pasek, klucze, zegarek) i umieść je w pojemnikach na taśmie. 

Przejdź przez skanującą bramkę wykrywającą metale.​

I tu może się zdarzyć, że usłyszysz ten koszmarny dźwięk bzzzzz! Nie panikuj gdy bramka zapiszczy — może wystarczy wyjąć z kieszeni ten metalowy breloczek z otwieraczem do butelek, o którym zapomniałeś/aś. 

 

Wszystkie płyny, które masz w bagażu podręcznym, muszą być w pojemnikach nieprzekraczających 100 ml i powinny być umieszczone w przezroczystym woreczku o pojemności do 1 litra.

 

5. Kontrola paszportowa

Jeśli podróżujesz do kraju ze strefy Schengen, kontrola paszportowa nie jest wymagana. Gdy lecisz na wakacje z Niemiec do kraju spoza strefy Schengen, kontrola paszportowa jest konieczna. Do tej kontroli przygotuj paszport lub dowód osobisty oraz, w niektórych przypadkach, wizę — jakie to będą dokumenty, zależy od wymagań kraju, do którego się wybierasz.​ Służby graniczne sprawdzą je oraz zweryfikują ich autentyczność i ważność.

 

Dokumenty dla dzieci

W podróży samolotem każde dziecko niezależnie od wieku musi posiadać własny dokument tożsamości. W przypadku podróży do krajów strefy Schengen wystarczy dowód osobisty. Jeśli podróżujesz ze swoją pociechą poza strefę Schengen, dziecko musi mieć paszport.

Gdy dziecko podróżuje z inną osobą dorosłą, w niektórych krajach może być wymagane dodatkowe upoważnienie wystawione przez rodziców lub prawnych opiekunów. ​

 

6. Strefa bezcłowa

Po kontroli bezpieczeństwa możesz odwiedzić strefę bezcłową, czyli strefę duty-free To specjalnie wydzielona strefa na lotnisku, gdzie znajdziesz restauracje i sklepy z luksusowymi towarami, do których nienaliczana jest opłata celna.  Tu pachnie drogimi perfumami za euro i czekoladą wielkości książki, a wybór kosmetyków z górnej półki i markowych alkoholi może przyprawić o zawrót głowy. Gdy kupujesz tu wodę za kilka euro, bo wiedz, że w samolocie pewnie będzie jeszcze drożej.

 

Pamiętaj, że napoje zakupione po kontroli bezpieczeństwa możesz zabrać na pokład samolotu, ale pamiętaj o obowiązujących limitach, które zależą od kraju, do którego lecisz.​

 

Strefa bezcłowa na lotnisku

Strefa bezcłowa na lotnisku — foto: Pixabay

 

7. Wejście na pokład (boarding)

Zbliża się godzina odlotu, pora zatem skierować się do odpowiedniej bramki (gate). To miejsce na lotnisku, przez które przechodzi się na pokład samolotu, czyli boarding. Numer bramki znajdziesz na tablicy odlotów.

 

Tablica odlotów na lotnisku

Tablica odlotów na lotnisku — foto: Pixabay

 

Udaj się w to miejsce na czas, bo bramka jest zamykana na 15 minut przed planowanym odlotem. Gdy zostanie zamknięta — nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. 

 

Przed przejściem przez bramkę przygotuj do kontroli kartę pokładową i dokument tożsamości. Po sprawdzeniu dokumentów możesz już wejść na pokład samolotu, umieścić bagaż w schowku i wygodnie rozsiąść się we wskazanym czy upolowanym fotelu.​

 

Teraz już tylko rozkoszuj się perspektywą wymarzonych wakacji z niemieckim biurem podróży, a my życzymy Ci bezpiecznego i wygodnego lotu bez niespodzianek.

Poprzedni wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

podróż samolotem, wylot z niemiec, wylot z niemieckiego lotniska, odprawa na lotnisku, bagaż podręczny, bagaż rejestrowany, wakacje z niemiec, kontrola bezpieczeństwa, kontrola paszportowa, niemieckie lotnisko, lot samolotem z niemiec, strefa bezcłowa, bramka na lotnisku
Poradnik wczasowicza
Odprawa na niemieckim lotnisku w 7 krokach

Przeraża Cię podróż samolotem? Z naszym poradnikiem z niemieckiego lotniska możesz lecieć bez obaw

wakacje z niemiec, egipt morze czerwone, egipt wakacje, egipt wakacje z nurkowaniem, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt first minute, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, egipt nad morzem czerwonym, wakacje egipt, morze czerwone  egipt, egipt wakacje cały rok
Wypoczynek z Amigos
Egipt — wakacje z Niemiec nad Morzem Czerwonym

Egipska Riwiera Morza Czerwonego to idealne miejsce na błogi lub aktywny wypoczynek all inclusive przez 365 dni w roku.

ocean indyjski wyspy, archipelag na oceanie indyjskim, wyspy wakacje, wyspy wczasy, egzotyczne wyspy na wakacje, malediwy wakacje, sri lanka  wakacje, seszele  wakacje, mauritius  wakacje, madagaskar  wakacje, zanzibar wakacje, malediwy z niemiec, sri lanka  z niemiec, seszele  z niemiec, mauritius  z niemiec, madagaskar  z niemiec, zanzibar z niemiec, rajskie plaże, wypoczynek w tropikach, wyspy atrakcje, wyspy pogoda, wyspy kiedy jechać
Wypoczynek z Amigos
Wakacje z Niemiec na wyspach Oceanu Indyjskiego

Na Oceanie Indyjskim rozsiane są przepiękne egzotyczne wyspy — idealne miejsca na wypoczynek z niemieckim biurem podróży

lato 2025, wakacje 2025, wakacje na lato 2025, wczasy na lato 2025, wycieczki na lato 2025, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, all inclusive z niemiec, last minute z niemiec, wakacje turcja, wakacje hiszpania, wakacje grecja, wakacje egipt, wakacje bułgaria, wakacje cypr, wakacje tunezja, wakacje za granicą
Wypoczynek z Amigos
Wakacje all inclusive z Niemiec na lato 2025

Chcesz zrelaksować się na zagranicznych wakacjach all inclusive? Sprawdź, jaki kierunek wybierać na lato 2025!

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.