Wróć do listy artykułów

Madagaskar — egzotyczna wyspa lemurów i baobabów

Warto wiedzieć | 14-12-2022, Aktualizacja: 02-10-2023
madagaskar wakacje, madagaskar wczasy, madagaskar wycieczki, madagaskar all inclusive, madagaskar last minute, madagaskar z niemiec, madagaskar tanie wakacje, madagaskar waluta, madagaskar pogoda, madagaskar klimat, przyroda madagaskaru, madagaskar historia, gdzie leży madagaskar
Lemury to symbol egzotycznego Madagaskaru - foto: Pixabay

Kraina lemurów, baobabów, orchidei, wanilii i miękkich jak mąka plaż jest warta trudów długiej podróży. Rośliny i zwierzęta niespotykane nigdzie indziej na świecie czynią wczasy na tej wyspie wyjątkową i niezapomnianą przygodą.  Co jeszcze ma w swojej ofercie „Czerwona Wyspa”?

 

 

Madagaskar — afrykańska wyspa na „końcu świata”

Republika Madagaskaru to afrykańskie państwo położone na wyspie Madagaskar leżącej w części zachodniej Oceanu Indyjskiego. Ta czwarta co do wielkości wyspa świata (po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo) oraz największa wyspa Afryki oddalona jest ok. 400 km od południowo-wschodniego wybrzeża kontynentu afrykańskiego.

 

 

Krajobraz Madagaskaru jest bardzo urozmaicony. Wschodnie wybrzeże wyspy to przede wszystkim bujnie porośnięte niziny, przy oceanie przechodzące w strome urwiska. Na wybrzeżu zachodnim rozciągają się rozległe równiny pokryte sawannami. Urozmaiconą linię brzegową tworzy tu wiele malowniczych zatoczek.

 

Zatoki z plażami na Madagaskarze

Zatoki z plażami na Madagaskarze — foto: Pixabay

 

W części centralnej pozbawionej lasów przeważają wyżyny. Góry pochodzenia wulkanicznego tworzące masyw Tsaratanana z najwyższym szczytem wyspy — wygasłym wulkanem Maromokotro (2876 m n.p.m.) — znajdują się w części północnej. Na południu natomiast są głównie płaskowyże i pustynie.

 

Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa — 1,5-milionowe miasto leżące w środkowej części wyspy.

 

Antananarywa - stolica Madagaskaru

Antananarywa - stolica Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Unikalna przyroda wyspy

Wyspa na końcu świata – jak określają Madagaskar jego mieszkańcy — około 88 mln lat temu w naturalny sposób oddzieliła się od subkontynentu indyjskiego. Z tego powodu do dziś na Madagaskarze utrzymuje się unikalny, endemiczny ekosystem. Ponad 90% dzikiej przyrody Madagaskaru nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Wyspa ta to raj dla miłośników orchidei, ponieważ rośnie ich tu aż ok. 1000 gatunków. Na Madagaskarze żyje prawie 70% wszystkich poznanych kameleonów i ponad 100 gatunków lemurów. Na sawannach zachodniego wybrzeża znajduje się słynna „aleja baobabów”. Rosną tu także pielgrzany madagaskarskie nazywane drzewami pielgrzymów, bo nagromadzoną w ich liściach deszczówkę pili pielgrzymi i podróżnicy. 

 

Madagaskarskie lemury

Madagaskarskie lemury — foto: Pixabay

 

Madagaskar, Aleja baobabów

Madagaskar, Aleja baobabów - foto: Unsplash

 

Kameleon z Madagaskaru

Kameleon z Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Ze względu na występowanie takich wyjątkowych okazów przyrodniczych, Madagaskar często nazywany jest „Wyspą Baobabów” lub „Krainą Lemurów”. Lemur to symbol i maskotka wyspy, a szczególnie król Julian — lemur z cykl filmów „Madagaskar”. Symbolem Madagaskaru są także baobaby — ogromne, dochodzące nawet do 30 m wysokości drzewa, które wyglądają jakby rosły do góry korzeniami.

 

Baobaby - symbol Madagaskaru

Baobaby - symbol Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Niestety, ta niezwykła przyroda jest coraz bardziej zagrożona przez działania człowieka — wzrastającą populację mieszkańców, rozwijający się przemysł, wycinanie lasów równikowych pod uprawy i rabunkową gospodarkę zasobów naturalnych. Przyczyniają się do tego również szybko zachodzące globalne zmiany klimatu i brak lokalnych działań zmierzających do ochrony środowiska. 

 

Jaki jest Madagaskar?

Według danych publikowanych przez ONZ Madagaskar należy do grupy krajów słabo rozwiniętych. Szacuje się, że społeczeństwo Madagaskaru liczy obecnie ok. 28,5 mln osób (dane Banku Światowego z 2021 r.). To jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Ponad 90% jego mieszkańców żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. 

 

Mieszkańcy Madagaskaru

Mieszkańcy Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Wzrost gospodarczy odnotowany na wyspie w ostatnich latach przyczynił się do dużego rozwarstwienia społeczeństwa i znacznego powiększenia się grupy najbiedniejszych mieszkańców. O statusie materialnym mieszkańców malgaskiej wioski świadczy ilość posiadanego bydła rogatego.

 

Większość ludności żyjącej na wyspie Madagaskar posługuje się rodzimym językiem malgaskim, ale można porozumieć się tu także w języku francuskim. Przodującą religią na wyspie jest chrześcijaństwo, które mieszkańcy wzbogacili o tradycyjne wierzenia. 

 

Malgaskie dziecko

Malgaskie dziecko — foto: Pixabay

 

Historia Madagaskaru

Pierwsi Europejczycy, którzy dotarli na wyspę to Portugalczycy. Madagaskar był dla nich przystankiem na uzupełnienie zapasów w drodze do Indii. W XVIII wieku wyspą zainteresowali się Francuzi i Brytyjczycy. W tym czasie Madagaskar stał się popularny wśród Europejczyków. W historii Madagaskaru jest i polski akcent, bo kraj ten miał być naszą kolonią, a w 1776 roku Polak Maurycy Beniowski ogłosił się cesarzem wyspy. Pod koniec XIX w. Madagaskar został kolonią francuską.

 

Przed II wojną światową na mocy ustaleń międzynarodowych wyspa miała zostać polskim terytorium zamorskim. W roku 1960 kraj uzyskał niepodległość.

 

Klimat i pogoda na Madagaskarze

Rozmiary wyspy, ukształtowanie jej terenu z grzbietem górskim biegnącym z północy na południe i południkowe położenie sprawiają, że klimat Madagaskaru jest dość zróżnicowany.  

We wschodniej części wyspy dominuje klimat wilgotny równikowy, natomiast po zachodniej stronie podrównikowy suchy. 

Wiatry południowo-wschodnie wiejące po prawej stronie pasma górskiego zapewniają obfite opady deszczu praktycznie przez cały rok. To oznacza, że na jednej połowie wyspy leje deszcz w tym samym czasie, kiedy po przeciwnej świeci słońce, a niebo jest bezchmurne. W tej części kraju znajdują się głównie lasy tropikalne. 

 

Z kolei na południowym zachodzie występuje klimat stepowy, gdzie jest gorąco i sucho. Po zachodniej stronie grzbietu opady deszczu są zdecydowanie mniejsze.

Najcieplejsza pora to miesiące od grudnia do marca – na termometrach jest wtedy ponad 30°C w ciągu dnia i 20°C w nocy. W tym czasie mogą jednak pojawiać się cyklony.  Pora sucha trwa od początku kwietnia do końca października. To najlepszy termin na wakacje na Madagaskarze. W pozostałych miesiącach nadal jest ciepło, ale panuje wtedy pora deszczowa z obfitymi, gwałtownymi opadami. Podczas ulewnych deszczy niektóre drogi są całkowicie nieprzejezdne.

 

Wakacje na Madagaskarze

Wycieczka na Madagaskar to konieczność pokonania prawie 8 500 km w czasie ok. 12-godzinnego lotu samolotem. 

 

Rozległe plaże z delikatnym, białym piaskiem są wizytówką tego egzotycznego, wakacyjnego raju. Oblewają je krystalicznie czyste, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego. Oprócz plażowania i kąpieli są tu także doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, przede wszystkim do nurkowania, windsurfingu i kitesurfingu.

 

Plaże Madagaskaru

Plaże Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Madagaskar to raczej bezpieczny i spokojny kraj. Mieszkańcy zwani Malgaszami są życzliwi, pogodni i gościnnie nastawieni na odwiedzających wyspę turystów. W ciągu dnia można bez obaw zwiedzać okolice i uczestniczyć w oferowanych wycieczkach, a także korzystać z błogiego plażowania i uroków stworzonych przez naturę. Od lokalsów można również usłyszeć ciekawe historie dotyczące wyspy Madagaskar, jej historii, życia codziennego i zwyczajów mieszkańców oraz egzotycznej kultury.

 

Co warto zobaczyć na Madagaskarze?

Podczas wakacji na Madagaskarze warto odwiedzić kilka zachwycających miejsc. Unikatowa przyroda i malownicze widoki to coś, co pozostanie na długo w wakacyjnych wspomnieniach i albumach z Madagaskaru.

 

Miłośnicy zadziwiającej i unikatowej fauny i flory powinni uwzględnić w swoim wakacyjnym planie poznania Madagaskaru wycieczkę do jednego z lokalnych rezerwatów przyrody. Wiele gatunków endemicznych zwierząt żyje w wilgotnych lasach tropikalnych Parku Narodowego Ranomafana. 

 

W zachodnim Madagaskarze znajduje się wapienny masyw – Tsingy de Bemaraha z  wysokimi szpiczastymi iglicami i licznymi jaskiniami. W 1990 r. masyw został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

 

Tsingy de Bemaraha

Tsingy de Bemaraha — foto: Pixabay

 

W Antsirabe mieście istniejącym od XIX w. można zrelaksować się w czasie kąpieli w miejscowych źródłach termalnych.

 

Malowniczym miejscem jest Nosy Iranja, czyli wyspa żółwia, którą otacza rajska plaża.  Dwie części wyspy łączy 2-kilometrowa piaszczysta grobla. Sama wyspa jest rezerwatem przyrody, w którym żyją żółwie morskie i kraby palmowe.  Na wyspę Nosy Iranja organizowane są wycieczki łodziami motorowymi lub katamaranami.

 

Nosy Iranja, Madagascar

Nosy Iranja, Madagascar - foto: Unsplash

 

Wczasy na Madagaskarze — zasady wjazdu i pobytu

Aby jechać na wakacje na Madagaskar trzeba mieć paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od momentu wjazdu na wyspę i wizę turystyczną. Wizę na pobyt do 15 dni można uzyskać bezpłatnie na lotnisku. Dłuższa wiza turystyczna jest płatna. Dodatkowo trzeba uiścić opłatę kontroli granicznej, która obecnie wynosi 10 EURO.

 

Na Madagaskarze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, dlatego bezpośrednia pomoc konsularna obywatelom polskim może być ograniczona. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających placówkę w tym kraju. Ze względów bezpieczeństwa warto też zgłosić swoją podróż na Madagaskar w systemie Odyseusz‎.

 

Osoby, które przybywają na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka, obowiązkowo muszą być zaszczepione przeciw żółtej febrze.

Jak we wszystkich krajach tropikalnych, tak i na Madagaskarze dla bezpieczeństwa sanitarnego zalecane jest picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych.

 

Na Madagaskarze obowiązuje całkowity zakaz używania torebek foliowych.

 

Aktualne zasady wjazdu i pobytu na Madagaskarze przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie MSZ.

 

Waluta Madagaskaru 

Od 2005 roku oficjalną walutą na Madagaskarze jest ariary o międzynarodowym kodzie MGS. 1 ariary dzieli się na 5 iraimbilanja. W obiegu są banknoty o nominałach, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 ariary.

 

Pieniądze na Madagaskarze

Pieniądze na Madagaskarze - foto: Unsplash


W mniejszych miejscowościach i na wsiach w obiegu ciągle jest poprzednia waluta, czyli frank malgaski. Obowiązuje przelicznik  1 ariary = 5 franków malgaskich. Zdarza się, że ceny towarów i usług podawane są w starej walucie bez wyraźnego oznaczenia. To często prowadzi do nieporozumień i przepłacenia za zakupy, dlatego przed dokonaniem zakupu należy ustalić cenę i walutę zapłaty.

 

W polskich kantorach waluta Madagaskaru jest praktycznie niedostępna.

 

Na Madagaskar najlepiej zabrać EURO lub dolary amerykańskie w gotówce i wymienić je w miejscowych kantorach (np. na lotnisku). Madagaskarskie kantory proponują nieco lepszy kurs niż banki. 

 

Średnie kursy z 02 października 2023 r.

1 USD = 4545,52 ariary

1 EURO = 4790,43 ariary

 

Na Madagaskarze z wybraniem pieniędzy z bankomatu też może być problem, bo nieliczne bankomaty są tylko w dużych miastach. Płatność kartą w wielu miejscach niestety również nie jest możliwa, a koszty opłat za płatności kartą są zwykle bardzo wysokie. Najbardziej popularną kartą jest Visa, rzadziej MasterCard. Pozostałe karty raczej nie będą honorowane.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

weekend majowy 2025, majówka 2025, weekend majowy 2025 za granicą, weekend majowy 2025 z niemiec, majówka 2025 z niemiec, turcja na weekend majowy 2025, majówka 2025 w egipcie, grecja weekend majowy 2025, wypoczynek na majówkę 2025, relaksujący weekend majowy 2025, majówka first minute, weekend majowy 2025 w europie, cypr majówka 2025, baleary  weekend majowy 2025, majówka 2025 wyspy kanaryjskie, wakacje all inclusive, wypoczynek za granicą, weekend majowy all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Idealne miejsca na relaksujący weekend majowy 2025

Gdzie wybrać się w tym roku na długi weekend majowy? Polecamy idealne miejsca na relaksujący wypoczynek za granicą.

tanie podróże samolotem z Niemiec, podróże z niemieckich lotnisk, nowoczesne lotniska niemieckie, tanie loty z niemieckich lotnisk, wakacje za granicą, pakowanie bagażu do samolotu, dokumenty w podróży samolotem, odprawa na lotnisku, tanie wycieczki samolotem, bagaż rejestrowany, boarding, bagaż podręczny w samolocie, odprawa paszportowa, dokumenty w podróży samolotem
Poradnik wczasowicza
Jak przygotować się do lotu na wakacje? – poradnik

Planujesz lot samolotem na wakacje?. Sprawdź, co trzeba wiedzieć i o czym warto pamiętać, przygotowując się do podróży!

wakacje wiosną, półwysep arabski, zjednoczone emiraty arabskie, zea wakacje, zea wczasy, zea wycieczki, zea z niemiec, emiraty arabskie all inclusive, zea atrakcje, emiraty wypoczynek, półwysep arabski pogoda wiosną, dubaj, abu dhabi, ras al khajmah, fujairah, oman wakacje, oman wczasy, oman wycieczki, oman z niemiec, oman atrakcje, półwysep arabski plaże, plaże zatoka perska, plaże zatoka omańska
Wypoczynek z Amigos
Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosna na Półwyspie Arabskim to wypoczynek w luksusowych hotelach, relaks na słonecznych plażach i mnóstwo atrakcji.

malediwy wakacje, wczasy na malediwach, wycieczka na malediwy, malediwy z niemiec, malediwy plaże, archipelag malediwy, malediwy nurkowanie, malediwy podwodne safari, malediwy wypoczynek, malediwy relaks, malediwy ocean indyjski
Wypoczynek z Amigos
Malediwy — Wyspy Szczęśliwe na rajskie wakacje

Poznaj Malediwy — egzotyczny, wakacyjny raj na Oceanie Indyjskim, idealne miejsce na wakacje all inclusive w tropikach.

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.