Na wybrzeżu Morza Czarnego, w kierunku południowym od Słonecznego Brzegu, na malowniczym półwyspie połączonym groblą ze stałym lądem leży najstarsze miasto Bułgarii i jedno z najstarszych osiedli Europy – Nessebar. To starożytne, urokliwe miasto często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii.
Dwa oblicza Nessebaru
Wakacje w Bułgarii kojarzą się głównie z piaszczystymi plażami i dużymi kompleksami hotelowymi w kurortach Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Ale Bułgaria ma też inne oblicze — z malowniczymi górami, kanionami i jaskiniami oraz monastyrami wykutymi w skale i klimatycznymi, historycznymi miasteczkami. Jednym z nich jest leżące w pobliżu Słonecznego Brzegu miasteczko Nessebar (Nesebyr), podzielone na dwie części — starożytną i współczesną.
Starożytna część miasta z antycznymi budowlami, muzeami i historyczną zabudową kiedyś położona była na wyspie. Obecnie z nową częścią połączona jest wąskim przesmykiem, na którym mieści się tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych oraz stoi przy nim zabytkowy młyn, który jest symbolem miasta. Niestety, młyn można oglądać jedynie na zewnątrz, bo wejście do środka jest niemożliwe.
Nessebar, zabytkowy młyn — foto: Pixabay
W nowej części Nessebaru znajdują się okazałe hotele i piękne piaszczyste plaże.
Nessebar — najstarsze miasto Bułgarii
Miasto Nessebar zwane też Nesebyr jest wspaniałą atrakcją turystyczną Bułgarii i skrywa wiele tajemnic. Zostało założone przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane wówczas Mesambria. Nazwa Nessebar wprowadzona została dopiero w XI w. n.e. Po Trakach miasto było pod panowaniem Greków, Rzymian i Bizantyńczyków. Później nastała era chrześcijan, po których w miasteczku pozostały wielowiekowe świątynie.
Ruiny cerkwi św. Zofii — foto: Pixabay
Niegdyś półwysep, na którym znajduje się Nessebar był znacznie szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się i został zalany przez wodę. Teraz jest to wyśmienite miejsce dla nurków do odkrywania pozostałości tego starożytnego osiedla.
Z miasteczka widać wielkie kompleksy hotelowe wybudowane w Słonecznym Brzegu, ale Nessebar to niemal w całości pełna uroku stara zabudowa. Obecnie Starówka ma 850 m długości i 350 m szerokości. Od 1956 r. stare miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 r. w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według nieoficjalnych źródeł, o mały włos mogło być z tej listy skreślone, bo... nocą słychać tu muzykę ze Słonecznego Brzegu. Na szczęście do tego nie doszło i miasteczko nadal pozostaje na liście.
Nessebar, Stare Miasto — foto: Unsplash
W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. Uroku i klimatu temu miejscu dodają wąskie uliczki i kamienno-drewniane domki. To piętrowe domy bogatych kupców z przełomu XVIII i XIX w. Kamienny parter i drewniane piętro to styl charakterystyczny dla drugiego odrodzenia bułgarskiego. Obecnie w wielu z nich znajdują się świetne restauracje serwujące potrawy tradycyjnej kuchni bułgarskiej. W tych zabytkowych budynkach wciąż mieszkają też lokalsi.
Kamienno-drewniane domy w Nessebarze — foto: Unsplash
Nessebar — miasteczko kościołów
W tym klimatycznym, pełnym uroku miasteczku było niegdyś aż 41 kościołów. Ich liczba nie była związana z wyjątkową religijnością mieszkańców, bo wcale nie było tu tylu wiernych. Majętni mieszczanie budowali je dla prestiżu, bo... kto bogatemu zabroni. Do dziś w całości zachowało się 5, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy – Cerkiew Chrystusa Pantokratora to budowla XIII-wieczna, która jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń w Nessebarze i jednym z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni przeplatanych cegłami oraz ozdobiona ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.
Cerkiew Chrystusa Pantokratora — foto: Pixabay
Cerkiew św. Jana Chrzciciela — foto: Unsplash
Wakacje ze zwiedzaniem Nessebaru
Nessebar jest wspaniałym miejscem na wakacje w Bułgarii połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Nessebaru także ze względu na piaszczyste plaże, które są tu urzekające. Poza tym miasteczko leży na tyle blisko Słonecznego Brzegu, że można się tu dostać pieszo. Ze Słonecznego Brzegu można też dotrzeć tu taksówką wodną lub mini tramwajem turystycznym. Bardzo popularne są też wycieczki wodolotem, w których jeszcze bardziej podkreślone zostają uroki starej zabudowy Nessebaru.
W miasteczku oprócz zabytkowych budowli, przy grobli znajduje się Muzeum Archeologiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić. Tu można dowiedzieć się, dlaczego Nessebar jest tak niezwykłe, że jego starożytna część w całości została wpisana na listę UNESCO. W miejscowym muzeum obok starożytnej ceramiki i ikon z XVI-XIX w., na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu starożytne kotwice. To kamienne płyty z 3 otworami, w 2 z nich wbijano belki do zahaczenia o dno, a przez trzeci przeciągano linę.
Ze względu na swoje niezwykłe położenie i wielowiekową zabudowę Nessebar jest perełką bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w Bułgarii.