Islandia to wyspa Europy Północnej znajdująca się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Islandia jest jednym z krajów nordyckich. Położona jest na styku dwóch płyt kontynentalnych euroazjatyckiej i amerykańskiej, przez co znajduje się tam ok. 130 wulkanów z tego ok. 30 czynnych. Najwyższym jest Hekla (1491 m. n.p.m). W 2010 r. doszło do erupcji wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował na kilka dni ruch lotniczy nad Europą. Islandia to nie tylko wulkany. Na terenie tego kraju znajduje się największy lodowiec Europy – Vatnajokull i największy wodospad Dettifoss. Około 5% terenów Islandii pokryte jest lasem, a charakterystyczny księżycowy krajobraz to wynik różnych erupcji wulkanicznych.
Kraj ten ma niewielką liczbę mieszkańców, bo ok. 350 tysięcy, z czego około 5% to Polacy. Gęstość zaludnienia jest bardzo niewielka, a większość mieszkańców mieszka w stolicy Rejkjaviku. Drugim co do wielkości miastem jest Akureyri na północy kraju. Ciekawostką jest, że na Islandii jest dwa razy więcej owiec niż ludzi, a symbolem tego kraju są maskonury.
Jest to jeden z krajów nordyckich, zasiedlony przez wikingów około X wieku. Islandczycy wierzą, że oprócz nich wyspa zamieszkała jest również przez elfy. W stolicy znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju muzeów, a wieczorami można udać się do jednego z pubów i posłuchać islandzkiej muzyki takiej jak Bjork czy Sigur Ros.
Pomimo położenia wyspy na dalekiej północy klimat nie jest bardzo mroźny. Średnia temperatura w Reykjavíku w styczniu to –3°C, a w najcieplejszym miesiącu w roku (lipcu) – 13,3°C. W głębi wyspy na wyżynie temperatury są o wiele niższe – w zimie nawet poniżej -20°C. Największym problemem z jakim spotykają się turyści jest zmienność pogody, liczne obfite przelotne opady i bardzo silne wiatry.