Folegandros – grecka wyspa leżąca w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim to idealne miejsce na prawdziwie sielskie wakacje. Ta niewielka wysepka ma powierzchnię 32,26 km2, a w trzech wioskach mieszka tu nieco ponad 700 mieszkańców (719 osób w 2021 r.). Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa "phlogos" oznaczającego "ogień" lub "światło". Przyjmuje się też, że może pochodzić od mitologicznego syna Minosa — króla niedalekiej Krety.
Najwyższe wzniesienie na wyspie to Agios Elefterios o wysokości 415 m n.p.m.
Wyspa nie ma lotniska i można do niej dotrzeć tylko promem. To znacznie ogranicza napływ gości, dlatego nadal nie ma tu masowej turystyki, a wyspa zachowała swój tradycyjny grecki klimat.
Mieszkańcy wyspy uprawiają tymianek, oregano i inne aromatyczne przyprawy. Zniewalający zapach suszonych ziół rozchodzi się niemal po całej wyspie.
Już starożytni Rzymianie zsyłali na surową, skalistą i niedostępną wyspę Folegandros swoich przeciwników. W XX w. wyspa także była miejscem odosobnienia dla greckich więźniów politycznych.
Obecnie wyspa Folegandros jest doskonałą wakacyjną miejscówką dla turystów poszukujących spokojnego wypoczynku w tradycyjnej greckiej atmosferze i pięknych krajobrazów. Na wyspie urzeka turystów przede wszystkim natura i dziewicze, kamieniste plaże z krystalicznie czystą wodą.
Skaliste wybrzeże Folegandros to wysokie klify, miejscami wznoszące się nawet do 200 m. Na skraju jednego z nich została zbudowana stolica wyspy — Chora. To malownicza wioska z wąskimi uliczkami i charakterystycznymi, białymi domami, przed którymi wylegują się wszechobecne koty. Roztaczają się z niej piękne widoki na Morze Egejskie i sąsiednie wyspy.
Najwięcej pensjonatów i hotelików znajduje się w portowej wiosce Karavostasi. To właśnie tu najczęściej zatrzymują się turyści, ale nadal w wiosce jest cicho i spokojnie, a życia nocnego właściwie nie ma.
Wioskę Ano Meria otaczają malownicze wzgórza, na których znajdują się urokliwe, miniaturowe kapliczki. Niegdyś mieszkańcy modlili się przy nich o deszcz i dobre plony. Deszcze faktycznie padają tu niezwykle rzadko i ogólnie na wyspie brakuje słodkiej wody. W tej wiosce warto też odwiedzić Muzeum Ekologiczne i Folklorystyczne prezentujące lokalne rękodzieła.
Popularną atrakcją na Folegandros jest Zatoka Vathy, uznawana za jedną z najpiękniejszych na wyspie. Zatoka z lazurową wodą i otoczona skalistymi klifami, dostępna jest tylko pieszo lub od strony morza.
Na Folegandros są dwie jaskinie. Do jednej z nich można wpłynąć od strony morza. Druga z wejściem, które znajduje się 30 m nad powierzchnią wody, nadal nie jest dostępna dla turystów, bo trwają w niej prace archeologiczne.
Amatorom pieszych wycieczek wyspa oferuje kilka oznakowanych szlaków. To nie są łatwe spacerowe ścieżki, bo znajdują się na nich odcinki, które wymagają nieco wspinaczki.