Barbados to wyspa i leżące na niej państwo na Karaibach. Wyspa Barbados położona jest na Oceanie Atlantyckim w archipelagu Małych Antyli. W przeciwieństwie do większości karaibskich wysp nie ma pochodzenia wulkanicznego, tylko powstała z raf koralowych. Wybrzeże Barbadosu z fantastycznymi plażami pokrytymi białym piaskiem ma 97 km długości.
Przed okresem kolonizacji, Barbados był zamieszkany przez Indian Arawak. W XVI w. wyspę odkryli Portugalczycy, ale jej nie skolonizowali. W 1627 r. zrobili to dopiero Brytyjczycy i władali Barbadosem przez 340 lat. Kraj ten uzyskał niepodległość w 1966 r., ale do 2021 r. pozostawał członkiem Wspólnoty Narodów. 30 listopada 2021 r. Barbados stał się republiką. Oficjalnym językiem w tym karaibskim wakacyjnym raju nadal jest angielski.
Stolicą Barbadosu jest główne miasto i największy port nad Atlantykiem — Bridgetown. Znajduje się tu Chamberlain Bridge — jeden z najstarszych mostów w Ameryce zbudowany w 1872 r.
Obecnie Barbados jest jednym z zamożniejszych i najbardziej rozwiniętych państw tej części Karaibów. Ze względu na rajskie, karaibskie plaże, piękne rafy koralowe, doskonały klimat i bogactwo kultury, turystyka jest tu bardzo dobrze rozwinięta i przynosi krajowi znaczące dochody. Luksusowe hotele rozlokowane wzdłuż wybrzeża i w stolicy kraju zapewniają komfortowy wypoczynek all inclusive.
Wyspa, ze wszystkich stron otoczona wodami Atlantyku znajduje się w strefie tropikalnego klimatu podrównikowego, dlatego wysokie temperatury są tu przez cały rok, ale latem wyspę mogą nawiedzać cyklony. Nigdy nie odnotowano tu ujemnej temperatury — w prowadzonych pomiarach najniższa wynosiła 15,6°C, a najwyższa to 35°C.
Barbados jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który nie posiada własnej armii, a za obronę kraju odpowiada Wielka Brytania. Religią dominującą na wyspie jest protestantyzm.
Barbados był jednym z krajów Ameryki Środkowej, gdzie najwcześniej upowszechniło się niewolnictwo, a niewolnicy przywożeni z Afryki byli wykorzystywani do pracy na miejscowych plantacjach trzciny cukrowej.
Nadal uprawia się tu trzcinę cukrową, a na zakończenie sezonu jej zbiorów odbywa się jedno z największych wydarzeń na wyspie — festiwal Crop Over z paradami, koncertami i konkursami.
Rum jest ważnym elementem kultury na Barbadosie i dumą jego mieszkańców. Wyspa to jedno z pierwszych miejsc, w którym wyprodukowano ten trunek. Pierwsze notatki o rumie z Barbadosu pojawiły się w połowie XVII w. i do dziś działa tu jedna z najstarszych destylarni rumu na świecie, która rozpoczęła produkcję w 1703 r.
Z Barbadosu pochodzą grejpfruty, które sprowadził na wyspę w XVII w. kapitan James Shaddock. Tak doskonale zadomowiły się w tym miejscu, że region Morza Karaibskiego stał się głównym obszarem ich uprawy.
Barbados to rodzinna wyspa Rihanny, znanej na całym świecie piosenkarki, modelki i aktorki. Na wyspie przez kilka miesięcy 1751 r. mieszkał pierwszy amerykański prezydent, Jerzy Waszyngton.