Samos była niegdyś połączona z lądem. Aktualnie jest niewielką wyspą o wymiarach 476 km² i unosi się na wodach Morza Egejskiego blisko zachodniego wybrzeża Turcji Egejskiej. Oddzielona jest od niego wąską cieśniną, ok. 70 km na południowy zachód od Izmiru. Wyspa Samos ma górzyste ukształtowanie terenu, a w jej zachodniej części góruje wulkaniczny szczyt Kerkis wznoszący się 1440 m n.p.m.
Samos to miejsce narodzin mitycznej żony Zeusa Hery i znanego matematyka Pitagorasa. W pobliżu miasta Pitagorio znajdują się pomnik Pitagorasa i ruiny świątyni Hery. Niedaleko wsi Marathokambos jest jaskinia Pitagorasa, w której w 532 r. p.n.e. przez kilka miesięcy ukrywał się ten matematyk przed tyranem Polikratesem. Natomiast w tym czasie nie próżnował, bo założył tu szkołę filozofów Półkole. Do jaskini prowadzą wykute w skale białe schody. Na wyspie, w cieniu winorośli swoje bajki tworzył też Ezop, który przebywał tu jako frygijski niewolnik.
Z wyspą Samos związany jest również Eupalinos – starożytny budowniczy, który jako pierwszy na świecie został nazwany architektem. Według jego projektu wybudowano na wyspie Tunel Eupalinosa. Był to tunel o długości 1040 m i szerokości 1,75 m, wykuty w litej skale przez górę Kastro, z akweduktem, który przez następne 1100 lat dostarczał wodę do Pitagorio. Przekopywanie tunelu rozpoczęto z dwóch stron. Odchylenie od linii prostej wyniosło zaledwie 6 m, natomiast różnica poziomów 0,5 m. Tunel uznano za jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich starożytnej Grecji.
Samos ma wiele plaż zarówno dzikich jak i zagospodarowanych, ale wszystkie z krystalicznie czystą, turkusową wodą. Nie ma tu typowych piaszczystych plaż. Plaża w Pitagorio składa się z piasek ze żwirem, ale ma certyfikat Błękitnej Flagi i świetnie sprawdzi się na wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi. Natomiast na plaży Tsamadou o kształcie półksiężyca jest wyodrębniona część dla naturystów.
Przyrodniczą wizytówką Samos są Wodospady w Karlovassi, a spływająca woda tworzy dwa jeziora. Do jednego z nich prowadzą drewniane schody o 60 stopniach. Na wyspie uprawia się oliwki i winorośl, z których rocznie produkuje się 7 mln litrów różnych gatunków win. W miejscowych tawernach podawane jest lokalne wino znane na całym świecie muscat Samos. To wyjątkowe wino o zapachu kwiatów pomarańczy, cytrusów i awokado, do którego winogrona Moscato suszy się na słońcu. Przez 3 lata fermentują one w kadziach, kolejne 5 lat wino leżakuje w dębowym beczkach, a na koniec 4 lata w butelkach. Wino z wyspy Samos znane i cenione było już w czasach rzymskich.
Kawę przygotowaną w tradycyjny sposób, przy użyciu tygielka pije się w kafenionach. Spotykają się w nich przede wszystkim mężczyźni, którzy popijając kawę gawędzą i grają w karty.