Region Costa Verde obejmuje północne wybrzeże Portugalii i okolice miasta Porto, będącego prawdziwą perełką tego regionu. Costa Verde graniczy z Hiszpanią oraz popularnymi regionami turystycznymi: Montahas i Costa de Prata. Oficjalny sezon na strzeżonych kąpieliskach trwa tu od czerwca do września.
Miasto zachwyca wspaniałą architekturą i pięknymi plażami ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Tworzą one niesamowity krajobraz będący połączeniem piaszczystego wybrzeża z efektownymi skałami. Stare Miasto, gdzie warto zobaczyć wspaniałe zabytki i przespacerować się klimatycznymi uliczkami, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wybrzeże Costa Verde to raj dla miłośników sportów wodnych. Przez cały rok panują tu idealne warunki do uprawiania surfingu. Silne wiatry na Atlantyku wywołują niekiedy bardzo duże fale, dlatego miłośnicy tego sportu upatrzyli sobie plażę w Viana do Castelo. Na Costa Verde jest spokojna, osłonięta od wiatru plaża dla rodzin z dziećmi – to Vila Praia de Ancora. Po słonecznych i wodnych kąpielach doskonałym przerywnikiem będzie przejażdżka na trasie Regua – Tua kolejką wąskotorową z zabytkowymi wagonami.
Wzmacniane wino porto z miejscowych winnic znane jest na całym świecie. To Anglicy w XVII w. odkryli ten portugalski trunek, po czym wino zostało wzmocnione i trafiło na rynek angielski. Wkrótce porto stało się sławne na cały świat, a region zaczął się dynamicznie rozwijać. Wizyta w piwnicach z winem i skosztowanie tradycyjnego, lokalnego trunku to niemal obowiązkowy punkt pobytu w tym regionie.
W Costa Verde wydzielony został jedyny w Portugalii Park Narodowy Parque Nacional da Peneda-Gerês. W parku tym na obszarze 77 tys. ha podziwiać można wspaniałe krajobrazy i kaskady wodospadów. Są tu przedziwne formy skalne i kamienne drogi z czasów Rzymian.
W XIX wieku w Porto na rzece Duero wybudowany został stalowy, dwupoziomowy most Ponte Luís I, który jest wizytówką miasta. Zaprojektowany został przez belgijskiego inżyniera Teofila Seyriga, który był uczniem Gustave'a Eiffla. Górny poziom przeznaczony jest dla pieszych i metra, a dolny dla samochodów.