Minorka to druga co do wielkości i najbardziej oddalona od kontynentu wyspa Balearów z 216 km linii brzegowej i z ponad 100 malowniczymi, ukrytymi w zatokach plażami z krystaliczną wodą. Do niektórych, szczególnie tych na północnym i stromym wybrzeżu, można dotrzeć tylko od strony morza albo wspinając się po skałach. Południowa część Minorki jest bardziej płaska, a plaże są szerokie i piaszczyste. Jej całkowite wymiary to ok. 45 km długości oraz ok. 15 km szerokości.
W miesiącach od maja do października temperatury na wyspie Minorka nie spadają poniżej 20°C, a często osiągają 30°C za dnia. Na wakacje all inclusive na Minorkę można wybrać się tak naprawdę o każdej porze roku, jednak trzeba pamiętać o mocniejszych opadach deszczu od listopada do kwietnia. Warto skorzystać z wypoczynku z wylotem z Niemiec oszczędzając nawet do 40% na ofertach niemieckich organizatorów.
Jej naturalność i niemal dziewiczy charakter to efekt dyktatorskich rządów gen. Franco, który nie popierał inwestowania w turystykę i budowy wielkich hoteli. Doskonale wypoczną tu rodziny z dziećmi i ludzie starsi oraz wszyscy ci, którzy nie szukają hałaśliwych rozrywek. W 1993 roku UNESCO nadało wyspie status Rezerwatu Biosfery, zatem miłośnicy przyrody znajdą też coś dla siebie. Aby chronić tę przyrodę, kontrolowana jest liczba ludności przebywającej na wyspie. Jednocześnie dopuszcza się tu pobyt 145 tys. mieszkańców i turystów.
O wyspie Minorka mówi się, że to ziemia pomiędzy Maó a Ciutadellą, ponieważ jedyna autostrada na wyspie łączy te dwa miasta. Ciutadella jest malowniczym miastem portowym, często nazywanym klejnotem z kamienia, bo tego budulca użyto do wzniesienia większości budynków. Maó jest miastem, które powstało na wysokim klifie i ma największy – po Pearl Harbor – naturalnie ukształtowany port na świecie. Znajduje się tu kościół Santa Maria z organami złożonymi z czterech klawiatur z 3600 tubami dźwiękowymi, uchodzącymi za prawdziwe arcydzieło. Potężna twierdza La Mola, która budowana była przez 25 lat, pełniła rolę więzienia dla przeciwników gen. Franco.
W głębi wyspa to zielone wzgórza, pasterskie wioski, gaje oliwne oraz ok. 1500 tajemniczych, megalitycznych budowli. Jest też najlepiej zachowane prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons. Położona w wąwozie Jaskinia Cova des Coloms zadziwia swoimi rozmiarami – 300 m długości, 15 m szerokości i aż 24 m wysokości. Nazywana jest Katedrą, bo niegdyś pełniła funkcję sanktuarium.
Na 216-kilometrowej linii brzegowej Minorki jest ponad 100 malowniczych plaż ze szmaragdową i krystalicznie czystą wodą.
Plaże północnej Minorki to idealne miejsce dla turystów ceniących sobie kontakty z przyrodą i szukających spokojnego wypoczynku. Do ukrytych w zatoczkach plaż często można dostać się jedynie od strony morza, a do pozostałych stromymi ścieżkami wśród skał. Królową plaż na północy jest dziewicza Cala Pregonda, do której dojście zajmuje co najmniej półgodzinny. Na miejscu są jednak tak wspaniałe widoki, że trud się opłaca.
Na wybrzeżu północno-wschodnim jest położona nad zatoką, piękna piaszczysta plaża Arenal d’en Castell z łagodnym zejściem do morza, która często odwiedzana jest na wakacje przez rodziny z dziećmi.
Na południu wyspy znajdują się szerokie i piaszczyste plaże, otoczone nowoczesnymi, komfortowymi hotelami. Wśród nich najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej skomercjalizowaną plażą jest 2,5-kilometrowa, najdłuższa na wyspie Cala Son Bou. To jedna z dziewięciu plaż Minorki oznaczonych Błękitną Flagą. To idealne miejsce na urlop z rodziną ze względu na płytki brzeg, krystalicznie czystą wodę i biały, delikatny piasek. Poza tym posiada wiele udogodnień i umożliwia uprawianie sportów wodnych.
Popularna jest też Cala en Turqueta, leżąca niedaleko Ciutadelli. Niewielka, ale za to pięknie położona przy porośniętym sosnami klifie, przyciąga krystalicznie czystą, turkusową wodą. Plaża jest ponadto dobrze zorganizowana do błogiego wypoczynku.
Uznaniem turystów cieszy się Playa de Sant Tomas i położona na południowym wschodzie Punta Prima. Ta szeroka i piaszczysta plaża otoczona jest komfortowymi willami oraz lokalami z bogatą ofertą gastronomiczną i handlową.
Niezwykle piękne, ukryte w zatoczkach, dziewicze plaże to Cala Macarella i Cala Macarelleta, połączone malowniczym szlakiem, z zapierającymi dech w piersiach widokami.
Dawni mieszkańcy wyspy zostawili po sobie ponad 1500 budowli. Najstarsze z nich mają ponad 3000 lat. Kamienne wieże o wysokości 4 m i 5 m, w kształcie litery T, można zobaczyć w centralnej części Minorki.
Na najwyższym wzniesieniu wyspy, El Toro (358 m n.p.m.), wybudowano klasztor. Obok stoi figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami, która ma czcić pamięci mieszkańców Minorki poległych w walkach z Marokańczykami w latach 20. XX w. Z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na całą wyspę.
Niesamowicie można poczuć się, obserwując krajobrazy z latarni morskiej Faro de Favàritx. Te widoki nie mają nic z rajskiego, sielankowego klimatu innych części wyspy. Nagie, czarne skały i strome klify mają jednak w sobie coś przyciągającego. Faro de Favàritx, zbudowana niemal 100 lat temu z miejscowego kamienia, jest najbardziej znaną latarnią morską na Minorce.
Najchętniej odwiedzanym miastem na wyspie jest położona na klifie stolica Mahón. To tu znajduje się drugi po Pearl Harbor, największy naturalny port na Morzu Śródziemnym. W tym mieście produkuje się specjalność wyspy – minorkański gin.
Na wyspie są świetnie zorganizowane parki wodne. Największym jest Aquarock Menorca działający w Cala’n Bosch de Ciutadella. To typowy park oferujący rozrywkę dla całej rodziny, ze zjeżdżalniami, basenami i torem kartingowym. Od 1998 r. w Cala’n Blanes de Ciutadella działa Aqua Center – jeden z najstarszych parków Minorki, zajmujący powierzchnię 12 000 m2. Cały kompleks utworzono wśród terenów zielonych. Najmłodszym parkiem jest otwarty w 2015 r. Splash Sur Menorca w Biniancolli. Na 18 000 m2 są najprzeróżniejsze zjeżdżalnie i baseny tematyczne z wodą morską.
Rozrywką na wakacje z rodziną jest pokaz ujeżdżania koni połączony z muzyką, tańcem i akrobatyką, który można obejrzeć w stadninie Son Martorellet, znajdującej się w centralnej części wyspy, koło miejscowości Ferreries.
To najbardziej autentyczna wyspa Balearów, gdzie króluje przyroda. Niepowtarzalny klimat wyspy tworzą parki natury, piaszczyste plaże na południu i malownicze klify na północy. Aż 75% powierzchni Minorki znajduje się pod ochroną, a w 1993 r. cała wyspa została wpisana na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Najważniejszym rezerwatem przyrody na wyspie jest S’Albufera des Grau, leżący na wschodnim wybrzeżu i zajmujący powierzchnię 5000 ha. Na trzech trasach wycieczkowych można obserwować bogatą faunę i florę oraz wspaniałe widoki Minorki.
Jak wszystkie wyspy Balearów, tak i Minorka ma swoje jaskinie. Najbardziej znana to ogromna Jaskinia Cova des Coloms, która utworzyła się w klifie Binigaus. Długa na 300 m, o szerokości 15 m, ma aż 24 m wysokości. Niegdyś prawdopodobnie mieściło się w niej sanktuarium, dlatego nazywana jest też Katedrą (La Catedral).
Cova d'en Xoroi to jaskinia, która znajduje się na południowym wybrzeżu, w miejscowości Cala en Porter. Usytuowana jest na stromej ścianie klifu, 50 m nad poziomem morza. Jej wnętrze to kilka poziomów, gdzie zorganizowano punkty widokowe. Jaskinia Cova d’en Xoroi nocą staje się najpopularniejszą dyskoteką na Minorce. Niesamowitego efektu dodaje naturalna scenografia i przestrzenie grot. W sezonie letnim, w swoich kreatywnych pomysłach gospodarze poszli jeszcze dalej i organizują tu Piana Party.
Amatorzy pieszych wędrówek mają do dyspozycji znaną już w starożytności, 185-kilometrową ścieżkę Cami de Cavalls, przebiegającą dookoła wyspy. Ścieżka prowadzi przez skały na klifach i kameralne zatoczki oraz przez malownicze wąwozy i doliny.
Na wschodnim wybrzeżu, w okolicach dawnej stolicy Minorki – Ciutadelli, znajduje się stary kamieniołom Canteras S’Hostal. Kamień wydobywano co najmniej 200 lat aż do 1994 r., kiedy to kamieniołom został zamknięty, żeby miejsce nie uległo degradacji.