Rada Unii Europejskiej dąży do tego, aby przepisy wjazdowe we wszystkich krajach członkowskich zostały ujednolicone. W związku z tym, od 1 marca 2022 r. będzie obowiązywać zaktualizowane zalecenie Rady UE dotyczące ograniczeń w podróżach do UE z państw trzecich, czyli spoza strefy Schengen.
Dotychczas stosowane przez państwa członkowskie UE zróżnicowane regulacje prawne dotyczące podróżowania powodują spore zamieszanie i utrudnienia w przemieszczaniu się osób wjeżdżających na teren państw unijnych z państw trzecich znajdujących się poza strefą Schengen. W przygotowanym raporcie Komisja Europejska zwraca uwagę na konieczność ich ujednolicenia.
Zgodnie z nowym zaleceniem Rady UE, wszelkie ograniczenia wjazdowe związane z pandemią koronawirusa powinny uwzględniać sytuację pandemiczną w kraju, z którego podróżny przyjeżdża i status osoby podróżującej. Uwzględniając te warunki, państwa członkowskie nie powinny ograniczać wjazdów z państw spoza UE:
⇒ osobom zaszczepionym szczepionką, która została zatwierdzona przez UE lub WHO — osoby zaszczepione powinny przyjąć ostatnią dawkę szczepień podstawowych lub dawkę przypominającą co najmniej 14 dni przed podróżą, a szczepienie takie ma być ważne przez 270 dni;
⇒ ozdrowieńcom — status ozdrowieńca mają osoby, które przebyły COVID-19 i powróciły do zdrowia w ciągu 180 dni przed podróżą do krajów UE;
⇒ osobom podróżującym z państw znajdujących się na liście UE.
W sytuacjach szczególnych w odniesieniu do tych osób mogłyby być zastosowane dodatkowe zabezpieczenia obowiązkiem wykonania testu PCR najwcześniej 72 godziny przed wyjazdem i okazania jego ujemnego wyniku. Dodatkowymi środkami zabezpieczającymi mogłaby być również kwarantanna lub izolacja. W przypadku osób zaszczepionych, dodatkowych zabezpieczeń można byłoby wymagać gdy zaszczepiona osoba nie posiada certyfikatu unijnego lub innego zaświadczenia honorowanego na terenie UE.
Nowe zalecenia Rady UE dotyczą również dzieci. Zgodnie z nimi:
⇒ dzieci poniżej 6. roku życia nie powinny być objęte żadnych testami ani dodatkowymi wymogami,
⇒ dzieci w wieku 6-18 lat, będą mogły podróżować bez ograniczeń jeżeli spełniają warunki określone dla osób dorosłych lub powinny mieć możliwość podróżowania po przedstawieniu ujemnego wyniku testu PCR przeprowadzonego nie później niż 72 godziny przed wyjazdem. W odniesieniu do tej grupy dzieci państwa członkowskie będą mogły wymagać dodatkowego testu po przybyciu i odbycia kwarantanny lub izolacji.
Unijna lista państw, wobec których można znieść ograniczenia podróży, tworzona byłaby z uwzględnieniem określonych wskaźników covidowych:
⇒ liczba przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców w ostatnich 14 dniach musi wynosić nie więcej niż 100 (poprzednio było 75),
⇒ tygodniowa liczba przeprowadzonych testów w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców musi wynosić 600 (poprzednio było 300).
Bez zmian pozostają inne wskaźniki obejmujące:
⇒ stabilną lub malejącą liczbę nowych przypadków,
⇒ 4-procentowy wskaźnik pozytywnych wyników,
⇒ postęp w realizacji szczepień,
⇒ obecność niepokojących wariantów wirusa SARS-CoV-2
⇒ polityka danego państwa wobec COVID-19.
Do 30 kwietnia 2022 r. Komisja ma dokonać przeglądu zalecenia, aby do tego czasu państwa trzecie mogły zwiększyć wskaźnik zaszczepienia. W dalszych działaniach planowane jest usunięcie listy państw i uwzględnianie jedynie statusu osoby podróżującej.
Nowe regulacje Rady UE są jednak tylko zaleceniami, co w konsekwencji powoduje, że poszczególne kraje członkowskie powinny, ale nie muszą się do nich dostosować.