W Kefalonii — jednej z najbardziej zielonych i naturalnych wysp Grecji można zakochać się już od pierwszego wejrzenia. Wyspa zachwyca przepięknymi plażami, stromymi klifami, zatoczkami z krystalicznie czystą, lazurową wodą, górzystymi krajobrazami z malowniczymi widokami i wyjątkowymi cudami przyrody. To najbardziej barwna wyspa Grecji. Z czego słynie Kefalonia?
Gdzie leży i jaka jest Kefalonia?
Kefalonia leży przy zachodnim wybrzeżu Grecji w zatoce Patraskiej, na południe od wyspy Korfu i na północ od Zakynthos.
Wyspa Kefalonia nazywana również Kefalinią jest największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich i 6. pod względem wielkości wyspą Grecji. Jej powierzchnia całkowita wynosi 773 km². Nazwa wyspy pochodzi od mitycznego Kefalosa, który był synem Hermesa.
Kefalonia to przepiękna wyspa Grecji, z górami pokrytymi zielenią fantastycznie kontrastującą z różnymi odcieniami błękitu Morza Jońskiego. Najwyższym szczytem na wyspie jest Enos wznoszący się na wysokość 1628 m n.p.m. Można na niego wjechać i na pewno warto, bo znajduje się tu punkt widokowy, z którego można podziwiać całą wyspę i Morze Jońskie. Górzysty teren wyspy porośnięty jest plantacjami oliwek, winorośli i figowców.
Zielona Kefalonia — foto: Unsplash
Główną gałęzią gospodarki na Kefalonii jest produkcja oliwy. Do XVIII w. produkowano jej tylko tyle, aby pokryć potrzeby mieszkańców. Później uprawy były coraz większe, a oliwę zaczęto eksportować do Wenecji. Obecnie prawie połowę powierzchni wyspy zajmują gaje oliwne.
Grecka wyspa Kefalonia znajduje się w strefie wciąż aktywnej sejsmicznie. W 1953 r. wyspę nawiedziła seria czterech trzęsień ziemi, podczas których cała wyspa została podniesiona o 60 cm i zniszczeniu uległa większość jej budynków i zabytków. Aktywność sejsmiczna spowodowała jednak, że są tu śnieżnobiałe klify, urwiste brzegi i bajeczne plaże. Linia brzegowa wyspy jest mocno postrzępiona, a głęboko wcinające się w ląd zatoki umożliwiły budowę bezpiecznych portów.
Klify na Kefalonii — foto: Pixabay
Argostoli — stolica wyspy
Od 1757 r. stolicą wyspy jest największe jej miasto i port Argostoli. Miasto wybudowano na zboczu zielonego wzgórza. W trzęsieniu ziemi w 1953 r. miasto zostało całkowicie zniszczone. Pomimo znacznych zniszczeń zostało przebudowane i nie straciło swojego uroku. Nadal widoczna jest tu amfiteatralna zabudowa i pozostałości starego miasta z typowymi weneckimi rezydencjami.
Argostoli, stolica Kefalonii — foto: Pixabay
Stolica leży nad niewielką zatoką Koutavos, nad którą wznosi się najdłuższy kamienny most na świecie łączy Argostoli z wioską Drapano, wybudowany w 1813 r.
Kamienny most w Argostoli — foto: Unsplash
W miejscowym Muzeum Archeologicznym można obejrzeć historyczne przedmioty wydobyte z prowadzonych na wyspie wykopalisk archeologicznych.
W odległości ok. 10 km od Argostoli znajduje się lotnisko.
Stolica wyspy jest również popularnym kurortem wypoczynkowym ze świetnie przygotowaną bazą noclegową.
Klimatyczne miasteczka Kefalonii
Fiskardo położone w niewielkiej zatoczce na północnym krańcu Kefalonii to jedyne miasteczko na wyspie, które nie zostało zniszczone w czasie trzęsienia ziemi w 1953 r. Kolorowe domy, zabytki i doskonałe hotele — Fiskardo jest najmodniejszym kurortem wyspy, dlatego miejsce to chętnie odwiedzają celebryci. Na wakacje przyjeżdżali tu m.in. Tom Hanks, Jon bon Jovi, Giorgio Armani, Madonna i Sarah Jessica Parker. Miejscowe muzeum przyrodnicze organizuje ciekawe podwodne wyprawy dla pasjonatów nurkowania i rejsy, podczas których można obserwować delfiny.
Kurort Fiskardo — foto: Pixabay
Otoczone zielonymi wzgórzami niewielkie miasteczko Sami to dawna stolica wyspy, a obecnie popularny kurort znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu. To również drugi co do wielkości port Kefalonii, z którego organizowane są rejsy do Patry, Itaki i Włoch.
Kefalonia, Sami — foto: Pixabay
W miasteczku znajduje się klasztor Agrilia, a w okolicy jest jedno z najważniejszych na Kefalonii stanowisk archeologicznych. Okoliczne góry skrywają też największą atrakcję przyrodniczą wyspy — przepiękne jaskinie.
Jaskinia Melissani — foto: Pixabay
Assos to bardzo malownicza wioska położona na niewielkim cyplu w północno-wschodniej części Kefalonii, ok.10 km od najpopularniejszej na wyspie plaży Myrtos. Niepowtarzalny klimat i wspaniałe widoki tworzą tu kolorowe domki wybudowane na skałach, zabytkowe budynki sakralne i wenecki zamek z XVI w.
Kefalonia, Assos — foto: Unsplash
Bardzo malowniczym miasteczkiem rybackim z niewielkim portem jest Agia Efimia, położona na wzgórzu z widokiem na zatokę. Znajduje się tam wiele tawern, barów i sklepów, a wczasowicze mogą wypoczywać w kameralnych hotelach i lokalnych rezydencjach.
Przyrodnicze cuda na Kefalonii
Katavothres to jeden z cudów i osobliwość przyrodnicza Kefalonii. Na wyspie, ok. 2,5 km na północ od centrum Argostoli zachodzi niesamowite zjawisko geologiczne. Słona woda morska wpływa do szczeliny skalnej i znika pod ziemią, płynąc wbrew prawom natury „pod górę”. Dopiero w 1963 r. po przeprowadzonym eksperymencie naukowcy odkryli, że podziemną rzeką o długości 15 km płynie ona na drugą stronę wyspy i wpływa do jeziora w jaskini Melissani oraz w Karavomilos
We wschodniej części wyspy, nieopodal miasteczka Sami znajdują się dwie przepiękne jaskinie — Melissani i Drogarati.
Trzęsienie ziemi w 1953 r. spowodowało odsłonięcie górnej części groty na wschodnim wybrzeżu wyspy i odkrycie przepięknej jaskini. Od imienia jednej z nimf, których figurki znaleziono w tym miejscu nazwano jaskinię Melissani.
W głębi jaskini znajduje się niewielkie słodko-słone jezioro, którego woda jest nieskazitelnie czysta i przybiera różne odcienie błękitu. Woda morska dopływa do jaskini podziemnym kanałem aż z okolic Argostoli. Na dnie znajdują się kolorowe kamyczki widoczne pomimo znacznej głębokości jeziora. Przepięknie mienią się one w blasku promieni słonecznych, wpadających do jaskini przez zawalony strop. Wnętrze jaskini zwiedza się łodzią sterowaną przez rozśpiewanych mężczyzn. Ich śpiew jest niesamowity, bo w jaskini jest doskonała akustyka.
Jaskinia Melissani — foto: Unsplash
Na jeziorze Melissani — foto: Unsplash
Jaskinia Drogarati została odkryta w XVIII w., a turystom została udostępniona w 1963 r. Strzelistą i wysoką grotę zdobią przepiękne stalaktyty i stalagmity. Z uwagi na wymiary podobne do sali koncertowej oraz doskonałą akustykę, w tym miejscu organizowane są koncerty, podczas których występują światowej sławy muzycy i śpiewacy operowi. Koncertowali tu między innymi Maria Callas i Luciano Pavarotti.
Inne atrakcje wyspy
Na północnym zachodzie, u stóp dwóch gór Agia Dynati i Kalon Oros znajduje się 800-metrowa, biała plaża Myrtos — wizytówka Kefalonii. Plaża ta została wyróżniona 30. miejscem na liście najpiękniejszych plaż świata.
Kefalonia, plaża Myrtos — foto: Pixabay
Miłośnicy przyrody znajdą wiele ciekawych okazów i endemitów w parku narodowym Mount Ainos utworzonym w centralnej części wyspy wokół jej najwyższego szczytu. W parku rosną unikatowe jodły kefallońskie, a widoki, jakie roztaczają się ze szczytu, dosłownie zapierają dech w piersiach.
Mount Ainos — foto: Unsplash
W górach, w centralnej części Kefalonii znajduje się klasztor św. Gerrasimossa — patrona wyspy, który w dolinie Omala założył w XVI w. monastyr. Jest tam przepiękny ikonostas oraz srebrny grób z relikwiami świętego. Dwa razy w roku (16 sierpnia i 20 października) mieszkańcy wyspy pielgrzymują do klasztoru, aby w obecności relikwii świętego zapewnić sobie udany rok.
Monastyr Agios Gerassimos — foto: Unsplash