Wróć do listy artykułów

Wakacje w Bułgarii – Nessebar

Wypoczynek z Amigos | 01-04-2020, Aktualizacja: 04-05-2020
wakacje 2020, wczasy 2020, bulgaria 2020, wakacje w bulgarii, wczasy w bulgarii, wycieczki w bulgarii, bulgaria wakacje all inclusive, bulgaria wakacje last minute, bulgaria wczasy all inclusive, bulgaria wczasy last minute, bulgaria wycieczki all inclusive, bulgaria wycieczki last minute, nesebar wakacje, nesebar wczasy, nesebar wycieczki
Turystyczne miasto Nessebar w Bułgarii jest położone niedaleko popularnego miejsca na wakacje all inclusive czyli Słonecznego Brzegu.

Na południe od Słonecznego Brzegu, na malowniczym półwyspie połączonym z groblą lądem, leży najstarsze miasto Bułgarii i jedno z najstarszych osiedli Europy – Nessebar. Często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii. 

 

 

Informacje o regionie Nessebar

Miasto Nessebar jest wspaniałą atrakcją turystyczną i skrywa wiele tajemnic. Założone zostało przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane Mesambria. Kiedyś półwysep na którym się znajduje był szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się w wodzie. Teraz jest to wyśmienite miejsce do odkrywania pozostałości przez nurków. 

 

Nessebar (Nesebyr) to miasto w obwodzie Burgas, w Bułgarii, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego. Obecnie Starówka ma 850 m długości i 350 m szerokości. Od 1956 r. stare miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prawdopodobnie mogło być z tej listy skreślone, bo... nocą słychać tu muzykę ze Słonecznego Brzegu. Na szczęście do tego nie doszło. Do tej części miasteczka dojść można po wąskim przesmyku, na którym mieści się tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych. Stoją przy nim dwa wiatraki.

 

W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. Uroku i klimatu temu miejscu dodają wąskie uliczki i kamienno-drewniane domki. To piętrowe domy bogatych kupców z przełomu XVIII i XIX w. Kamienny parter i drewniane piętro to styl bułgarskiego odrodzenia narodowego. To wspaniałe miejsce na wakacje i zwiedzanie ciekawych miejsc.

 

W tym klimatycznym, pełnym uroku miasteczku było kiedyś aż 41 kościołów. I wcale nie było tu tylu wiernych, tylko... kto bogatemu zabroni – majętni mieszczanie budowali je dla prestiżu. Do dziś zachowało się 5, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy to budowla XIII-wieczna. To jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii – Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni i przeplatających je cegieł, ozdobiona dodatkowo ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.

 

W miejscowym muzeum obok starożytnej ceramiki i ikon z XVI-XIX w., na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu starożytne kotwice. To kamienne płyty z 3 otworami, w 2 z nich wbijano belki do zahaczenia o dno, a przez trzeci przeciągano linę.

 

Wiele osób decyduje się na wakacje w Nessebyrze także ze względu na piaszczyste plaże, które są tu urzekające. Miasteczko leży na tyle blisko Słonecznego Brzegu, że można się tam dostać pieszo.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

first minute 2021, last minute 2021, wakacje first minute, wakacje last minute, wczasy first minute, wczasy last minute, wycieczki first minute, wycieczki last minute, first minute z niemiec, last minute z niemiec
Warto wiedzieć
Wakacje first minute czy last minute?

Która oferta wakacyjna jest korzystniejsza cenowo?

santo domingo wakacje, santo domingo wczasy, santo domingo wycieczki, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana tanie wakacje
Wypoczynek z Amigos
Dominikana – historyczne Santo Domingo

Stolica Dominikany jest historycznym miejscem, w którym możemy spędzić aktywne i leniwe wakacje all inclusive

wakacje z drezna, wczasy z drezna, wycieczki z drezna, wypoczynek z drezna, drezno loty wakacje, linie lotnicze sundair, nowe polaczenia lotnicze z drezna
Warto wiedzieć
Wakacje 2019/2020 z Drezna – nowe połączenia lotów

Linie lotnicze Sundair wprowadziły nowe połączenia lotów z Drezna na sezon zimowy 2019/2020 oraz na sezon letni 2020

lotnisko w lipsku, niemieckie lotnisko, wylot z niemiec, wyloty z lipska, wakacje z niemiec, wakacje z wylotem z lipska, dojazd pociągiem na lotnisko w lipsku, rezerwacja parkingu na lotnisku lipsk, parking na lotnisku lipsk
Warto wiedzieć
Lotnisko w Lipsku – wakacje z Niemiec

Poznaj ważne informacje praktyczne o lotnisku w Lipsku przed wylotem na wakacje z Niemiec

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Wakacje z Niemiec

Wysoka jakość wakacji 2021 z wylotem z Niemiec w korzystnych cenach – zyskaj nawet do 40% zniżki na wczasy za granicą

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Egzotyka 2021

Egzotyczne wakacje 2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Zima 2021 w tropikach

Zima 2021 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Ferie zimowe 2021

Wakacje all inclusive na ferie zimowe 2021 z wylotem z Niemiec – Egipt, Meksyk, Kuba, Dominikana, Emiraty Arabskie

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.