Costa Dorada to region turystyczny w południowo-wschodniej Katalonii, ciągnący się na południe od Barcelony do Costa Brava. Region obejmuje 10 regionów i 183 gmin. Niska wilgotność powietrza na Costa Dorada powoduje, że przez większą część roku niebo jest tu bezchmurne i niezwykle czyste oraz intensywnie błękitne. To doskonałe warunki na słoneczne wakacje. Region słynie z produkcji wyśmienitego czerwonego wina Priorat.
W kurorcie Salou główna plaża Platja de Llevant ma 1200 m długości i 70 m szerokości. Miejscową atrakcją są fantastyczne pokazy multimedialnych fontann organizowane przy głównej promenadzie. Cambrils to kulinarna stolica Costa Dorada, słynąca z restauracji rybnych i promenady ciągnącej się aż do Salou. Fantastycznie prezentują się tu flotylla bous – małe łódki, na których podczas nocnych połowów zapalane są lampy.
Atrakcją dla dorosłych i dla dzieci jest niewątpliwie Port Aventura, największy park rozrywki w Hiszpanii i jeden z największych w Europie. To kilka połączonych z sobą tematycznych krain, z różnymi atrakcjami. Od kilku lat (od 2012 r.) można przejechać się tu rollercoasterem Shambhala, który ma 76 m wysokości oraz 1,5 km długości, a wagoniki rozwijają prędkość aż 134 km/h. Jakby te wrażenia nie były dość mocne, to można udać się do Calafell i skorzystać 700-metrowej rynny Calafell Slide, w której zjeżdża się na deskorolkach.
Pomiędzy tymi współczesnymi atrakcjami jest przepiękne miasto Tarragona z kompleksem archeologicznym Passeig Arqueològic z czasów Starożytnych Rzymian. To z utworzonej tu bazy od 218 r. p.n.e. Rzymianie wyruszali na podbój półwyspu. Centrum rozrywkowym wybrzeża jest Sitges, oferujące burzliwe życie nocne. Swoboda i tolerancja mieszkańców oraz odważny w swoim przekazie karnawał dały podwaliny do tego, aby kurort stał się jednym z najpopularniejszych europejskich centrów turystyki gejowskiej.
Południowa granica Costa Dorada, delta rzeki Ebro – druga co do wielkości nad Morzem Śródziemnym (po Nilu) – to przepiękny teren bagienny o powierzchni 320 km² częściowo chroniony w rezerwacie. Pozostałą część z uwagi na żyzne ziemie wykorzystuje się pod uprawę ryżu.