Ibiza to trzecia co do wielkości wyspa Hiszpanii. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Sąsiadami wyspy są: Majorka, Minorka i Formentera. Odległość między ostatnią wymienioną wyspą a Ibizą to zaledwie 11 km, dlatego warto wybrać się na nią na wycieczkę statkiem, będąc na wakacjach all inclusive na Ibizie.
Wyspa archipelagu Balearów ma 70 plaż rozlokowanych na 200 km wybrzeża. Najdłuższe i najpiękniejsze znajdują się w okolicy stolicy. Na jej terenie znajduje się wyżyna z maksymalnym wzniesieniem 475 m. Na Ibizie woda w morzu jest zawsze cieplejsza od otaczającego ją powietrza. W sezonie letnim od maja do września temperatury mają wartości 22–30°C. Grunty wyspy są w kolorze pomarańczowym z powodu igieł sosnowych, które opadają na ziemię i tak właśnie ją zabarwiają.
Wyspa Balearów uznana jest za imprezową stolicę świata, gdzie odbywają się głośne dyskoteki, a nocne wybryki turystów trwają do białego rana. Nie wolno dać się zwieść pozorom, ponieważ wyspa słynie nie tylko z hucznego życia nocnego. Na wyspie Ibiza znajduje się wiele urokliwych zatoczek, ok. 210 km wybrzeża z piaszczystymi plażami oraz malownicze krajobrazy.
Eivissa jest największym miastem wyspy oraz centrum dyskotekowym. Privilege Ibiza znane jest jako największy klub nocny na świecie. Ma własny basen, a w czasie imprezy dysponuje miejscem dla 11.000 osób. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się jakiś klub, bo dla amatorów zabawy w różnych miejscach, pomiędzy klubami jeździ discobus. Dla imprezowiczów jest też klub na świeżym powietrzu, obecnie noszący nazwę Benimussa Park, a wcześniej funkcjonujący pod wdzięczną nazwą Zoo. W tym klubie motywami przewodnimi zabaw są... zwierzaki i tak też ubrani są uczestnicy. Najstarszym klubem na jest Klub Pacha, działający non stop od 1973 r. Ukoronowaniem dyskotekowego charakteru wyspy są rokrocznie przyznawane tu, międzynarodowe nagrody DJ’ów.
Pomimo imprezowego klimatu panującego na wyspie, Ibiza uznana jest za region z najpiękniejszymi plażami w archipelagu Balearów. Jedną z nich jest Talamanca, która znajduje się na południowym wschodzie, niedaleko miasta Ibiza. To idealne miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, ponieważ zejście do morza jest łagodne i bezpieczne dla najmłodszych. W okolicy znajdują się także liczne bary i restauracje. Kolejna, skrajna i zarazem najdłuższa plaża na Ibizie to Playa D’en Bossa. W tym miejscu odbywają się liczne imprezy, dlatego lokalizacja najchętniej odwiedzana jest przez młodzież. Niedaleko niej znajduje się równie imprezowa plaża Ses Salinas, gdzie można uprawiać różne sporty wodne, a także wybrać się na wycieczkę statkiem na sąsiednią wyspę Formenterę.
W latach 60. i 70. XX w. na Ibizę ściągali hipisi z całej Europy, bo tylko tu mogli doświadczyć luźnego stylu życia. Zachowała się tradycja organizacji hipisowskich jarmarków, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Można kupić na nich właściwie wszystko. Do dziś miejscowi hipisi o zachodzie słońca na Cala Benirras, tworzą niezwykły klimat grą na bębenkach.
Jeszcze wcześniejsza historia Ibizy związana jest z mnichami, którzy w średniowieczu produkowali tu doskonały likier ziołowy aromatyzowany anyżem. I dobra wiadomość dla smakoszy takiego trunku – teraz też można go kupić, będąc na wakacjach na Ibizie.
Nie ma przeszkód, aby imprezowanie na Ibizie łączyć z plażowaniem. Na niektórych plażach są bowiem kluby i po zachodzie słońca leżak zamienia się tam na parkiet. Bardziej rozrywkowa część wyspy to wybrzeże zachodnie.
Plażą popularną wśród imprezowiczów i ludzi młodych jest Playa Sant Antoni usytuowana w centrum San Antonio, przy ruchliwej nadmorskiej promenadzie. To długa i szeroka plaża ze złotym piaskiem i wysokimi palmami. Z okolicznych restauracji i klubów przez całą dobę słychać muzykę. Plaża słynie też z malowniczych zachodów słońca.
Jedną z największych plaż Ibizy jest pokryta białym piaskiem, 3-kilometrowa Playa de Bossa. Tu zabawa trwa nieprzerwanie całą dobę i przez cały rok, a najsłynniejszym klubem plażowym jest Bar Bora Bora. W pobliżu wznosi się wiele hoteli i apartamentowców.
Gwiazdy show-biznesu upodobały sobie 1,5-kilometrową Playa de Se Salines, leżącą na południowym wybrzeżu Ibizy. Piasek jest tu biały, a woda ma kolor turkusowy. To najbardziej znana plaża, która latem jest centrum życia towarzyskiego na wyspie, gdzie cały czas z okolicznych barów słychać muzykę.
Wschodnie wybrzeże jest prawdziwym rajem dla plażowiczów, który idealnie sprawdzi się podczas wakacji dla rodzin z dziećmi. Niedaleko stolicy wyspy jest osłonięta od wiatru zatoka, a nad nią plaża Cala Llonga ze złotym piaskiem. To plaża świetnie wyposażona i otoczona ekskluzywnymi hotelami. Niedaleko jest rodzinna Playa de Santa Eulalia, pokryta jasnym, drobnym piaskiem. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada z fontannami, restauracjami i sklepami. Obie plaże mają świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.
Jedna z najbardziej rodzinnych plaż na Ibizie to Playa S’Arenal Gros w Portinatx z białym, drobnym piaskiem. Plaża otoczona jest sosnowym lasem, a piaszczysty brzeg łagodnie schodzi do morza. Plaża usytuowana jest w sąsiedztwie aquaparku i wielu restauracji oraz ma dostosowania dla osób niepełnosprawnych.
Dalt Vila, czyli Stare Miasto w stolicy Ibizy, ze względu na bogate walory historyczne i kulturalne, w 1999 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To nie jedyna pozycja na tej liście. Znalazły się tam również: zamek Almudaina wybudowany w XVI w. w celach militarnych wraz z murami miejskimi, tworzącymi skuteczny system obronny, katedra Catedral de Nuestra Señora de las Nieves wzniesiona w XIII-XIV w. na ruinach dawnego meczetu oraz zabytkowy klasztor.
W Muzeum Archeologicznym Ibizy i Formentery zlokalizowanym w kaplicy z XIV wieku, znajdującej się w dzielnicy Dalt Vila, udostępnione są eksponaty mające ponad 3000 lat. Ekspozycja muzealna opowiada historię obu wysp od czasów prehistorycznych do średniowiecza.
Kilkaset metrów od starego miasta znajduje się ogromna, 5-hektarowa, starożytna nekropolia Punica Puig des Molins. Zbudowali ją w VII wieku p.n.e. Fenicjanie. Prawdopodobnie pochowano tu 3000 ciał, ale dotychczas odkryto tylko 340 grobów.
Ibiza to przede wszystkim kluby z muzyką elektroniczną, szczególnie te działające w miejscowościach Ibiza Town i San Antonio. Najpopularniejsze kluby przyciągają tłumy młodych ludzi, spragnionych zabaw do białego rana. Wśród nich prym wiodą Pacha, Space, Privilege, Amnesia, Eden i Es Paradís. Najwspanialsze imprezy organizowane są latem, kiedy przyjeżdżają znani DJ-e z całego świata.
Wyspa Ibiza niegdyś uwielbiana przez hipisów, obecnie ma w swoich atrakcjach hipisowskie jarmarki. Największe i najbardziej znane to Punta Arabí Hippy Market, organizowany w Es Caná i Las Dalias Hippy Market w San Carlos – niewielkich miasteczkach na północno-wschodnim wybrzeżu. Na jarmarku można kupić piękną, ręcznie robioną biżuterię, produkty regionalne i oryginalne pamiątki, a spacerując pomiędzy straganami, można poznać prawdziwych hipisów.
Od 1978 r. w San Antonio działa bar Café del Mar, z którego przy muzyce podziwiać można przepiękne zachody słońca.
Ibiza słynie nie tylko z rozrywek, ale też z przepięknej przyrody. Na wyspie żyje wiele gatunków ptaków, w tym bardzo rzadkie mewy koralowe. Na bagnach Ibizy, wiosną i jesienią przebywają flamingi. Ponadto rosną tu endemiczne rośliny skalne, dlatego w 2002 r. wyspa objęta została ochroną i utworzono na niej Park Naturalny.
Przy wybrzeżu Ibizy rośnie gęsta trawa morska – Posidonia, endemiczna roślina Morza Śródziemnego. Ten podwodny las ciągnący się od wyspy Formentera do plaży Ses Salines na Ibizie jest siedliskiem wielu gatunków i odpowiada tu za czyste i turkusowe wody.
Na południu wyspy, w okolicy Sant Jordi, znajduje się Park Naturalny Ses Salines. Są to płytkie zbiorniki z solą morską, czyli saliny. Park Ses Salines jest jedną z największych ciekawostek przyrodniczych wyspy. Sól na polach solnych Ibizy pozyskiwali już Fenicjanie w VI w. p.n.e. i przez wieki było to miejscowe białe złoto. Sól produkowana na Ibizie jest w pełni naturalna, bogata w związki mineralne i pierwiastki.
Rezerwat Ses Salines utworzony w 1995 r. zajmuje prawie 3000 ha. To obszar o szczególnym znaczeniu ekologicznym i dużych walorach przyrodniczych obejmujący: wydmy, plaże, bagna, skały przybrzeżne, pola solne i największy w basenie Morza Śródziemnego obszar łąk z trawą morską. W 1999 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2000 r. objęto go programem Natura 2000.
Magicznym i tajemniczym miejscem jest skalista wysepka Es Vedrá przy południowo-zachodnim wybrzeżu Ibizy. Na wysepce o wysokości 382 m n.p.m. dochodzi do niezwykłych zjawisk fizycznych. Tu nie działają kompasy, telefony i inne urządzenia elektroniczne. Naukowcy przypuszczają, że za te anomalie odpowiadają skały o wysokiej zawartości żelaza. W efekcie miejsce to emituje tak silne pole magnetyczne, że igła magnetyczna i wspomniane urządzenia przestają poprawnie działać. To trzecie takie miejsce na Ziemi.
Na Ibizie jest wiele jaskiń. Szczególnie popularne są Cova de Can Marca w pobliżu Sant Miguel, odkryta przez przemytników, dla których była kryjówką i Ses Fontanelles w okolicy Sant Antoni, gdzie znajdują się prehistoryczne rysunki.