Minorka to druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów z 216 km linii brzegowej i z ponad 100 malowniczymi, ukrytymi w zatokach plażami z krystalicznie czystą szmaragdową wodą. Do niektórych plaż, szczególnie na północnym, klifowym wybrzeżu, można dotrzeć tylko od strony morza albo schodząc ze stromych skał. Południowa część Minorki jest bardziej płaska, a plaże w tej części wyspy są szerokie i piaszczyste. Ta niewielka wyspa ma ok. 45 km długości oraz ok. 15 km szerokości.
Naturalność i niemal dziewiczy charakter wyspy to efekt dyktatorskich rządów gen. Franco, który nie popierał inwestowania w turystykę i budowania wielkich hoteli. W 1993 roku UNESCO nadało wyspie status Rezerwatu Biosfery, zatem miłośnicy przyrody znajdą tu coś dla siebie. Najważniejszym rezerwatem przyrody na wyspie jest S’Albufera des Grau, leżący na wschodnim wybrzeżu i zajmujący powierzchnię 5000 ha. Aby chronić tę przyrodę, kontrolowana jest liczba ludności jednocześnie przebywającej na wyspie. Dopuszcza się tu pobyt 145 tys. osób — łącznie mieszkańców i turystów.
W miesiącach od maja do października temperatury na Minorce nie spadają poniżej 20°C, a często w ciągu dnia osiągają 30°C. Na Minorce doskonale wypoczną rodziny z dziećmi i seniorzy oraz ci, którzy nie szukają hałaśliwych rozrywek.
Plaże Minorki w jej północnej części to idealne miejsce dla turystów ceniących sobie kontakty z przyrodą i szukających spokojnego wypoczynku. Do ukrytych w zatoczkach plaż często można dostać się jedynie od strony morza, a do pozostałych stromymi ścieżkami wśród skał. Na południu wyspy znajdują się szerokie i piaszczyste plaże, otoczone nowoczesnymi, komfortowymi hotelami.
O Minorce mówi się, że to ziemia pomiędzy Maho/Maó a Ciutadellą, ponieważ jedyna autostrada na wyspie łączy te dwa miasta. Ciutadella jest malowniczym miastem portowym, a Mahó jest miastem, które powstało na wysokim klifie i ma największy – po Pearl Harbor – naturalnie ukształtowany port na świecie. To z Mahón pochodzi majonez — jeden z najpopularniejszych dodatków do wielu dań. Ten znany na całym świecie sos ukręcono tu po raz pierwszy i dlatego na cześć miasta ma taką właśnie nazwę. W tym mieście produkuje się specjalność wyspy – minorkański gin.
Minorka to wyspa pełna starożytnych pamiątek. Wśród zielonych wzgórz dawni mieszkańcy wyspy zostawili po sobie ponad 1500 budowli. Najstarsze z nich mają ponad 3000 lat. Kamienne wieże o wysokości 4 m i 5 m, w kształcie litery T, można zobaczyć w centralnej części Minorki. Jest tu też najlepiej zachowane prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons. Położona w wąwozie Jaskinia Cova des Coloms zadziwia swoimi rozmiarami – 300 m długości, 15 m szerokości i aż 24 m wysokości. Nazywana jest Katedrą, bo niegdyś pełniła funkcję sanktuarium. Cova d'en Xoroi to jaskinia, która znajduje się na południowym wybrzeżu, w miejscowości Cala en Porter. Usytuowana jest na stromej ścianie klifu, 50 m nad poziomem morza. Jej wnętrze to kilka poziomów, gdzie zorganizowano punkty widokowe. Jaskinia nocą staje się najpopularniejszą dyskoteką na Minorce. Niesamowitego efektu dodaje naturalna scenografia i przestrzenie grot.
Na najwyższym wzniesieniu wyspy, El Toro (358 m n.p.m.), wybudowano klasztor.
Na wyspie są świetnie zorganizowane parki wodne. Największym jest Aquarock Menorca działający w Cala’n Bosch de Ciutadella. To typowy park oferujący rozrywkę dla całej rodziny, ze zjeżdżalniami, basenami i torem kartingowym. Od 1998 r. w Cala’n Blanes de Ciutadella działa Aqua Center – jeden z najstarszych parków Minorki, zajmujący powierzchnię 12 000 m2. Cały kompleks utworzono wśród terenów zielonych. Najmłodszym parkiem jest otwarty w 2015 r. Splash Sur Menorca w Biniancolli. Na 18 000 m2 są najprzeróżniejsze zjeżdżalnie i baseny tematyczne z wodą morską.
Rozrywką na wakacjach z rodziną jest pokaz ujeżdżania koni połączony z muzyką, tańcem i akrobatyką, który można obejrzeć w stadninie Son Martorellet, znajdującej się w centralnej części wyspy, koło miejscowości Ferreries.
Amatorzy pieszych wędrówek mają do dyspozycji znaną już w starożytności, 185-kilometrową ścieżkę Cami de Cavalls, przebiegającą dookoła wyspy. Ścieżka prowadzi przez skały na klifach i kameralne zatoczki oraz przez malownicze wąwozy i doliny