Wietnam to wyjątkowy kraj, pełen egzotyki, cudów natury, fantastycznych krajobrazów, malowniczych ryżowych tarasów w górskiej miejscowości Sapa, wielkich miast i wspaniałych zabytków ze wspaniałą wietnamską kuchnią. Wakacje w Wietnamie to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Jaki jest Wietnam oraz czy warto i kiedy pojechać tam na wakacje? Co zobaczyć podczas wakacji w Wietnamie? Podpowiadamy.
Położenie i krajobrazy Wietnamu
Wietnam leżący na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Linia brzegowa Wietnamu z oblewającym go Morzem Południowochińskim i Zatoką Tonkińską ma ponad 3400 km długości.
Na wybrzeżu występują lasy namorzynowe. Tereny wewnątrz kraju to w przeważającej części wyżyny i góry, które porastają wilgotne lasy równikowe. Dżungla została mocno zniszczona, gdy podczas wojny wietnamskiej zrzucano na nią napalm i różne środki chemiczne. Wietnam ma też imponującą sieć rzeczną, a głównymi rzekami są Mekong i Rzeka Czerwona.
Górzysty krajobraz Wietnamu — foto: Pixabay
W kraju leżącym na skrzyżowaniu różnych kultur zachowały się ślady wszystkich obecnych tu cywilizacji. Kolonizacja Francuzów i częste najazdy Chińczyków nie wpłynęły jednak znacząco na zachowanie odrębności i tożsamości Wietnamu.
Mieszkańcy Wietnamu i ich zwyczaje
Kraj ten jest na XV miejscu w świecie pod względem liczby ludności — żyje tu ponad 100 mln osób. To społeczeństwo o bardzo mocno zróżnicowanym statusie społecznym i zasobach. Wiele rodzin żyje i pracuje zgodnie z dawną tradycją przodków, tak jakby zatrzymał im się czas. Wśród ludności dominuje buddyzm, który Wietnamczycy przejęli od sąsiednich Chin.
Ulicami wietnamskich miast jeździ mnóstwo skuterów i rowerów. To najpopularniejszy wśród Wietnamczyków środek lokomocji. Jazda w tym kraju to ogromne wyzwanie, bo na ulicy panuje niesamowity chaos i trzeba bardzo uważać.
Jednoślady w Wietnamie — foto: Pixabay
Wietnamczycy utrzymują się głównie z rolnictwa. Wietnam to kraj kojarzony przede wszystkim z uprawą ryżu i faktycznie spora część jego produkcji trafia na eksport, jednak największym towarem eksportowym Wietnamu jest… kawa. Kraj ten jest też największym na świecie eksporterem orzechów nerkowca.
Popularnym wietnamskim rzemiosłem jest haftowanie na jedwabiu. Niestety, przy zakupie takiej pamiątki z wakacji w Wietnamie trzeba liczyć się z bardzo wysokimi cenami.
Haftowanie na jedwabiu — foto: Pixabay
Burzliwa historia Wietnamu
Wietnam to kraj o burzliwej historii. Najpierw przez ponad 1000 lat jego tereny okupowali Chińczycy i dopiero pod koniec pierwszego tysiąclecia n. e. kraj ten odzyskał niepodległość. W XVII w. wraz z przybyłymi tu misjonarzami katolickimi nastał czas uzależnienia Wietnamu od Francji. Francuska kolonizacja trwała przez kolejne stulecia, aż do II wojny światowej, kiedy to w tej części Azji nastąpiła okupacja japońska.
Po wojnie francusko-indochińskiej, w 1954 r. kraj został podzielony na dwie części – komunistyczną Północ (Demokratyczna Republika Wietnamu) i Południe nadal zależne od Francji (Republika Wietnamu). W latach 1957-1975 trwała wojna wietnamska pomiędzy Wietnamem Północnym wspieranym przez państwa komunistyczne a Wietnamem Południowym popieranym przez USA. Po wycofaniu się z konfliktu Stanów Zjednoczonych (w 1972 r.) wojna trwała jeszcze 3 lata i zwycięsko wyszła z niej komunistyczna Północ. Kraj został zjednoczony i utworzono Socjalistyczną Republikę Wietnamu. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku miała miejsce jeszcze krótka wojna chińsko-wietnamska.
Po tak burzliwych wojennych latach Wietnam stał się jednym z najprężniej rozwijających się państw w Azji.
Stolica Wietnamu i jej atrakcje
Stolicą Wietnamu jest Hanoi, które ze względu na swój kolonialny charakter, nazywane jest też Paryżem Wschodu. To drugie co do wielkości miasto (po Ho Chi Minh, wcześniej zwanym Sajgon) zamieszkuje ponad 4 mln mieszkańców (dane z 2019 r.).
Hanoi, stolica Wietnamu — foto: Pixabay
W pobliżu pałacu prezydenckiego będącego wcześniej pałacem gubernatora Indochin znajdują się dawne budynki kolonialne. Wiele z nich swoją architekturą przypomina budowle Paryża.
Stare Miasto znajdujące się w okolicy jeziora Hoan Kiem to od 800 lat miejsce skupiające sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Prawdziwą atrakcją jest działający tu na wodzie tradycyjny teatr marionetek, który zamiast desek sceny wykorzystuje lustro wody. W stolicy warto odwiedzić wybudowaną w 1070 r. Świątynię Literatury, w której niegdyś działał pierwszy wietnamski uniwersytet dla synów mandaryńskiej elity.
W Hanoi koniecznie trzeba zobaczyć też najstarszą świątynię buddyjską. To symbol tego miasta — pagoda Tran Quoc z 15-metrową wieżą z czerwonej cegły, która prawdopodobnie ma ok. 1500 lat.
Pagoda Tran Quoc — foto: Pixabay
Co jeszcze warto zobaczyć w Wietnamie?
Na wakacjach all inclusive w Wietnamie nie sposób się nudzić. Wśród atrakcji turystycznych tego kraju znajdują się ogromne aglomeracje miejskie z imponującymi zabytkami i oszałamiająca przyroda. To również malownicze krajobrazy pól ryżowych i Delta Mekongu.
Wietnam to kraj z licznymi cudami natury. Jednym z nich jest zatoka Hạ Long, w której znajduje się 3000 wapiennych wysp i jaskiń. Powstały one w wyniku długotrwałej erozji morskiej i ruchów tektonicznych. W 1993 r. zatoka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zatoka Ha Long — foto: Unsplash
Na wakacjach w Wietnamie warto też poznać wielkie, historyczne miasta tego kraju. Oprócz stolicy Hanoi z wieloma imponującymi zabytkami proponujemy zwiedzić niezwykle klimatyczne kolonialne miasto Hoi An, czy Hue, dawną stolicę cesarstwa, w której można podziwiać wiele pałaców, świątyń i cesarskich grobowców. Szczególnie piękne są stare pagody, wybudowane w stylu wietnamskim i chińskim.
Koniecznie trzeba też wybrać się na wycieczkę do największej metropolii Wietnamu — Ho Chi Minh (dawniej Sajgon), aby zobaczyć azjatycką wersję Katedry Notre-Dame, budynek poczty głównej i odwiedzić ogromny, miejscowy bazar.
Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) — foto: Pixabay
Wietnamska wersja Katedry Notre-Dame — foto: Pixabay
W pobliżu miasta Ho Chi Minh znajdują się Tunele Cu Chi — sieć podziemnych korytarzy zajmowanych w czasie wojny wietnamskiej (1957-1975) przez partyzantów Wietkongu. Tunele powstały już w latach 40. ubiegłego wieku, a później podczas wojny wietnamskiej zostały mocno rozbudowane. Obecnie to ogromne muzeum tej wojny. Do dziś spośród sieci ponad 200 km tuneli zachowało się jedynie 120 km.
W środkowej części wybrzeża Morza Południowochińskiego znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowy kompleks świątyń poświęconych hinduskim bogom i boginiom — ruiny Sanktuarium My Son.
Ruiny My Son — foto: Unsplash
Miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku nie będą czuli się zawiedzeni po wizycie w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, Park znany jest z licznych jaskiń, podziemnych rzek, malowniczych wodospadów i bujnego tropikalnego lasu i dzięki swoim walorom przyrodniczym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Phong Nha-Ke Bang — foto: Unsplash
Koniecznie trzeba też zobaczyć tarasy ryżowe znajdujące się w okolicy górskiego miasteczka Sapa, leżącego na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Malownicze, szmaragdowo-zielone widoki są niepowtarzalne i niejednego potrafią zachwycić, a trekking w tej scenerii to niezapomniane przeżycie.
Wietnam, tarasy ryżowe — foto: Pixabay
Delta Mekongu i wietnamskie pływające targi
Na wakacjach w Wietnamie warto wybrać się na pływający targ, na którym zakupy robi się bezpośrednio ze "straganu" zorganizowanego na łodzi. Pływające targi zaopatrują mieszkańców we wszystkie produkty spożywcze, a sprzedawcy prezentują swój towar na długich tyczkach. Sprzedaż rozpoczyna się wczesnym rankiem, aby zdążyć z zakupami przed porą upałów. Najbardziej znany jest pływający targ Cai Be znajdujący się w Delcie Mekongu — drugiej pod względem wielkości delcie Azji i ryżowym spichlerzu Wietnamu.
Wietnam, pływający targ — foto: Pixabay
Wietnamska kuchnia
Wietnamska kuchnia, choć inna na północy niż na południu, od lat uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Jej podstawę stanowią ryby i ryż oraz najprzeróżniejsze egzotyczne owoce. Świeżych ryb i owoców morza obficie dostarcza Morze Południowochińskie, a z ryżu najczęściej robi się naleśniki ryżowe, które są wykorzystywane do przyrządzenia wielu potraw. Na bazarach, ulicznych stoiskach i od wędrownych sprzedawców można zakupić różne, często na bieżąco przygotowywane dania z ryb i skosztować tradycyjnych dań kuchni wietnamskiej.
Wietnam, uliczny bufet — foto: Pixabay
Najpopularniejsza jest tania i sycąca zupa pho, którą można zjeść w obu częściach Wietnamu. Jedną z ulubionych potraw jest curry, znacznie mniej pikantne niż to serwowane w kuchni indyjskiej. Podczas wakacji w Wietnamie watro spróbować najpopularniejszych lokalnych specjałów i egzotycznych owoców, zwłaszcza tych, których próżno szukać na polskich straganach.
Wietnam, targ owocowy — foto: Pixabay