Zanzibar należy do grupy wysp oddzielonych od Afryki Kanałem Zanzibarskim. Zarówno część kontynentalna jak i wyspy położone na Oceanie Indyjskim należące do Tanzanii są bardzo popularnymi i lubianymi miejscami wypoczynku. Jest wiele powodów, dla których ten archipelag cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest oblegany przez cały rok. Piękne, niepowtarzalne krajobrazy, tropikalny klimat, bryza wiejąca od morza, różnorodne - często niedostępne w Polsce – owoce oraz owoce morza jak też wiele innych egzotycznych potraw. Ze względu na położenie geograficzne, czyli bliskość Afryki i Azji, a zwłaszcza bliskość Indii jest to rejon atrakcyjny kulturowo dla Europejczyków.
To turystyka jest najważniejszą gałęzią i motorem napędowym tego kraju. Najbogatsza infrastruktura turystyczna znajduje się na wyspie Unguja będącą centrum Zanzibaru. Atrakcją miasta wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO jest Stone Town. To urokliwe miasto słynące z mnóstwa wąskich uliczek, pełnych malutkich sklepików, galerii sztuki I straganów z wyjątkowymi tkaninami. To idealne miejsce do pieszego zwiedzania i zakupu pamiątek z tej egzotycznej wyprawy. Stone Town to labirynt wiekowych uliczek gdzie można poznać smak życia tubylców. Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy też nie, spacer po tych ulicach jest fascynującym spotkaniem z drugim człowiekiem. Spotykani tu ludzie są wyjątkowo życzliwi i uśmiechnięci.
Słynące z bogatej fauny i flory, bujnej zielonej roślinności, białych plaż i lazurowego morza wyspy Pemba i Mafia należą do rzadziej odwiedzanych miejsc przez turystów, ale klimatu tego miejsca nie da się opisać, to trzeba zobaczyć podczas wakacji all inclusive.
Lazurowe wody Zanzibaru to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku nie tylko w zakresie sportów wodnych, ale także nurkowania, wędkowania, kitesurfingu, można uczestniczyć w kursie gotowania, bardzo popularna jest także jazda na rowerze, którą osobiście bardzo polecam, ponieważ uważam, że jest to najdoskonalsza formuła zwiedzania, wypoczynku i relaksu. Do najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych plaż należą: Dzimizi, Paje, Jambani, Poingwe oraz Nungwi.
Będąc na którejkolwiek z wysp trzeba obowiązkowo odwiedzić plantacje różnorodnych przypraw, a jest ich tu całe bogactwo. Najbardziej znane przyprawy uprawiane za Zanzibarze to: goździki, pieprz, cynamon i kardamon, zielona papryka, gałka muszkatołowa i wiele innych lokalnych roślin - przyprawy te są naturalnym bogactwem tego kraju.
W parku Narodowym Jozani Chwaka należy obejrzeć stada trójbarwnych gere, zaś Zatoka Menai słynie z pokazów umiejętności skaczących delfinów. Niewątpliwą atrakcją są żyjące w naturalnym środowisku, żółwie morskie, ale również delfiny i różnorodne gatunki ryb. Na wyspie Pirson możemy obejrzeć żółwie olbrzymie, z których najstarszy liczy około 200 lat.
Pora deszczowa na Zanzibarze trwa od marca do czerwca. Najtłoczniej jest w lipcu, sierpniu i w okolicach Nowego Roku. Kajciarzy najwięcej jest podczas monsunu: kaskazi w grudniu i styczniu lub kusi w lipcu i sierpniu.
Wizę należy kupić na lotnisku koszt 50 USD. 1000 TZS to niecałe 2 zł. W hotelach bez problemu można płacić kartami, należy pamiętać, że pobierana jest prowizja w wysokość około 5%. Najkorzystniej jest płacić na Zanzibarze szylingami.
To bardzo interesująca wyspa, a jej bogactwa naturalne, sympatyczni mieszkańcy, wymarzony klimat i bogactwo gastronomiczne sprawiają, że coraz więcej polskich turystów pyta o wypoczynek w tym rejonie.
Wybierając się na wakacje na Zanzibar warto skorzystać z oferty niemieckich biur podróży, które oferują bogatą bazę hotelową. Należy jednak wziąć pod uwagę specyfikę miejsca, dlatego ilość hoteli świadczących usługi na wysokim poziomie nie jest duża, a ceny wyższe niż te w przeciętnych 4* obiektach.
Dla osób wrażliwych raczej polecamy formułę all inclusive i odradzamy jedzenie na ulicy ze względu na specyficzne warunki higieniczne. Wybierając się na Zanzibar należy pamiętać o szczepieniach. Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.
Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:
• wirusowe zapalenie wątroby typu A
• wirusowe zapalenie wątroby typu B
• tężec + błonica
• choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
• dur brzuszny
• meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
• inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach