Zanzibar znany jest wszystkim z przepięknych plaż obdarowanych przez naturę białym piaskiem oraz turkusowym odcieniem wody. Poznaj najważniejsze informacje praktyczne oraz kawałek historii o afrykańskiej wyspie.
Informacje praktyczne
Zanzibar to wyspa autonomicznie należąca do części Tanzanii, która leży po wschodniej stronie Afryki. Jej powierzchnia całkowita to 2643 km2, a liczba ludności wynosi prawie 1,1 mln.
Na Zanzibarze znajduje się wiele plantacji palmy kokosowej i goździkowca. To jednak nie wszystko. W tym miejscu rosną m.in. cynamon, gałka muszkatołowa, wanilia, pieprz czy kurkuma.
Dopiero wybierając się na wakacje na Zanzibar zrozumiemy, dlaczego nazywana jest przez niektórych wyspą przypraw. Już po wyjściu z samolotu możemy poczuć przeróżne słodkie i słone zapachy przypraw, które unoszą się w powietrzu.
Kawałek historii
Historia Zanzibaru jest krótka i kończy się sukcesem. Wszystko zaczęło się w X wieku, kiedy to wyspa pełniła rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach z wybrzeżem afrykańskim oraz została skolonizowana przez Arabów i Persów w X wieku.
Wyspa Zanzibar należała do Portugalii od 1505 roku. Następnie państwo stało się częścią sułtanatu Omanu w 1698 roku. Ponad sto pięćdziesiąt lat później czyli w 1856 roku po śmierci sułtana Said ibn-Sultana doszło do wojny pomiędzy jego synami. To spowodowało utworzenie odrębnego Sułtanatu Zanzibaru.
Kolejno Zanzibar został przejęty przez Wielką Brytanię w 1886 roku, jednak formalnie w dalszym ciągu panowali sułtanowie. Niedługo potem w 1911 roku na wyspie zniesiono niewolnictwo. Finalnie Zanzibar uzyskał niepodległość 10 grudnia 1963 roku.