Wróć do listy artykułów

RPA – świat w jednym kraju, kraj w dwóch prowincjach

Wypoczynek z Amigos | 29-09-2017, Aktualizacja: 27-10-2020
wakacje w RPA, wczasy w RPA, wycieczki do RPA, wakacje all inclusive, wczasy all inclusive, wycieczki all inclusive, wakacje last minute, wczasy last minute, wycieczki last minute, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec
RPA to przepiękny zakątek w południowej części Afryki, który kryje w sobie fantastyczne krajobrazy i bogatą roślinność.

RPA W PIGUŁCE  - 12 dni

„Cały świat w jednym kraju, cały kraj w dwóch prowincjach”

Prowincje Przylądkowe RPA

Dwa oceany: Atlantycki i Indyjski

Styczeń-luty 2018, dla dwóch osób dorosłych z dzieckiem do 12 lat

Wakacje w RPA - Cena  od za  2 +1 - 5.520 euro

 

I  DZIEŃ

Wylot jednego z europejskich portów - przesiadka nocny lot do Kapsztadu.

 

II DZIEŃ

Przylot do Kapsztadu, zakwaterowanie, czas wolny, popołudniowy spacer po nabrzeżu  V&A, kolacja, nocleg. Dzielnica portowa Waterfront w Kapsztadzie jest wielką atrakcją turystyczną i doskonałym miejscem do kupienia pamiątek z RPA. Nabrzeże Wiktorii i Alfreda leży obok bardzo ruchliwego portu. Ten typowo rozrywkowy bulwar łączy w sobie historię z eleganckimi sklepami, wytwornymi restauracjami i wysokiej klasy hotelami.

 

III DZIEŃ

Wjazd kolejka na Górę Stołową, spacer okrężny, powrót do Kapsztadu. Ta niezwykła góra jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta. Na przestrzeni wieków wygląd góry pozostawał podobny, jednak zmieniało się jej znaczenie dla mieszkających tam ludzi. Dla żeglarzy Góra Stołowa była zbawieniem ze sztormowych wód oceanu, dla więźniów politycznych na wyspie Robben reprezentowała wolność. Haut Bay i przejażdżka łodzią do Wyspy Fok (Seal’s Island) Wioska rybacka Hout Bay to mała wioska rybacka, która została już wchłonięta przez rozrastający się Kapsztad, ale dalej utrzymuje swoistą atmosferę. Otoczona łańcuchem skalistych gór z jednej strony i zimnymi wodami Oceanu Atlantyckiego z drugiej strony. W czasie pobytu w Kapsztadzie warto jest odwiedzić tą zapierającą dech w piersiach miejscowość. Kiedyś była to mała rybacka wioska, teraz Hout Bay jest popularną miejscowością wypoczynkową otoczoną malowniczymi górami. Miasteczko tętni życiem, wokół roznosi się zapach morza i lasów. Miejscowi rybacy specjalizują się w połowie langust w rejonie Przylądka. Świeże langusty można kupić codziennie przy porcie, nic więc dziwnego że wiele lokalnych restauracji specjalizuje się w daniach z owoców z morza. Dalej od morza znajduje się największa na kontynencie Afrykańskim ptaszarnia, World of Birds. Zobaczysz tam ponad 320 gatunków ptaków. Z nabrzeża można się wybrać statkiem na wyspę Duiker gdzie żyją tysiące fok.

 

Chapman’s Peak, przejazd trasą Chapman’s Peak, szosa Hout Bay - Noorde Hoek - wyciosana z pionowej skały granitowej, została otwarta dla ruchu w sobotę 06 maja 1922 przez prezesa Związku Południowej Afryki, Jego Królewską Wysokość Księcia Artura Connaught. W 1962 roku odcinek drogi został poszerzony, a w 1977 roku część drogi została zmyta, i zamknięta w dniu 14 maja. Uszkodzoną część zastąpiono przez mostem, którego koszt budowy wyniósł R150 000. Trasa Chapmans Peak w Kapsztadzie uznana została za jedną z najbardziej malowniczych dróg na świecie. Ale pod koniec grudnia 1999 roku w wyniku obsunięcia się kamieni, śmierć poniosła jedna osoba. Zaledwie kilka miesięcy później, pożary lasów szalejące nad górze, spowodowały pękanie skał, które spadały na drogę, siejąc spustoszenie w ruchu z Kapsztadu. Peak Drive Chapman został zamknięty na czas nieokreślony. Eksperci dyskutowali nad sposobami tworzenia bezpiecznej drogi ponownie, ale to było zniechęcającym. Ale po raz kolejny "mission impossible" została przeprowadzona. Zainstalowano ogromne siatki ze stalowego drutu, aby zatrzymać spadające kamienie. Chapman Peak Drive w Kapsztadzie ponownie otwarto w grudniu 2003 roku, ale teraz trzeba zapłacić za przywilej korzystania z tej spektakularnej jazdy. Trasa Chapmans Peak między Noordhoek i Hout Bay na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, na południowo-zachodnim krańcu Republiki Południowej Afryki słynie z najbardziej spektakularnych widoków morskich na świecie. Trasa długości 9 km wije się 114 zakrętami wokół szczytu Chapman, obiega 593 metrowym odcinkiem od południa Constantię Berg i podąża na skaliste wybrzeże gdzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki po obu stronach. Szczyt Chapman jest nazwany od nazwiska John Chapman, kapitana angielskiego statku Consent. Kolacja w czasie rejsu o zachodzie słońca, nocleg.
 

IV DZIEŃ

Wycieczka do winnic Lanzarac  i Mont Rochel (własność Sir Richarda Bransona),  degustacje win prowadzone przez wybitnych somalierow, również lokalnego szczepu Pinotage, Niewiele szczepów winnych ma historię tak dobrze udokumentowaną jak Pinotage. Jest to zarazem historia pełna zaskakujących zwrotów akcji z nieznanym nam jeszcze zakończeniem. A było to tak. W 1905 roku po ukończonych w Europie studiach chemicznych wrócił do RPA 24-letni zaledwie doktor Abraham Perold. Rząd dowiedział się o jego drugiej pasji jaką jest winiarstwo i zaproponował mu objęcie powstającej katedry na Uniwersytecie Winiarskim w Stellenbosch. Następnie postawiono przed Peroldem tylko jedno zadanie: ma skupić się na stworzeniu takiego szczepu, który będzie najlepiej przystosowany do warunków klimatycznych panujących w RPA. Dzięki temu, że naukowiec przywiózł ze sobą bardzo wiele próbek miał niemal nieograniczone możliwości ich łączenia. Niestety nie wiemy czemu w końcu zdecydował się na połączenie odmian Pinot Noir i Cinsault.

 

Krzyżówka okazała się początkowo niepowodzeniem, skrzyżowany krzew dał zaledwie cztery pestki! Można przypuszczać, że z tego powodu Perold nie zasadził ich w eksperymentalnym ogrodzie uniwersyteckim, tylko pod własnym domem. Gdy w 1928 roku odszedł z uczelni do koncernu winiarskiego zupełnie zapomniał o swoim krzewie. Uniwersytet postanowił ogród usprzątnąć i wszystko wykarczować. Niechybnie ten los spotkałby również krzew Pinotage gdyby nie przypadkowo przejeżdżający młody naukowiec znający historię eksperymentu.

 

Winorośl została przeniesiona do ogrodu uniwersyteckiego gdzie zajął się nią prof. Theron. W latach 30-tych działka eksperymentalna została zaatakowana przez wirusy i jedynym, który sobie z nimi poradził był właśnie Pinotage. Theron zdecydował się przypomnieć o nowej odmianie Peroldowi i wymyślili wspólnie dla niej nazwę Pinotage łącząc nazwy dwóch szczepów, z których powstała – Pinot Noir i Hermitage (tak w RPA nazywano szczep Cinsault).

 

Szczep był, nazwę wymyślono, pozostało „tylko" zrobić dobre wina. Pierwsze butelki powstały w roku 1959. Powoli zaczęto przyzwyczajać się do nowego szczepu i kojarzono go z RPA. Choć jego produkcja zajmowała, i nadal zajmuje niewielki obszar upraw, to szczep stał się winiarskim symbolem Czarnego Lądu. Co ciekawe nie udało się namówić winiarzy z innych krajów do sadzenia go. Niemały wpływ na to ma wyraźna niechęć wpływowych w świecie winiarskim Anglików. Gdy do chóru malkontentów w 2004 roku dołączył również południowoafrykański magazyn winiarski Wine można było sądzić, że dni Pinotage są policzone.

 

Tymczasem mieszkańcy RPA znacznie zwiększyli kupno „swojego" wina na co musieli odpowiedzieć winiarze i powierzchnia upraw ostatnio znacznie wzrosła. Entuzjazm klientów nie dziwi ponieważ Pinotage charakteryzuje się lubianymi powszechnie cechami. Zwykle jest barwy ciemnej czy wręcz bardzo ciemnej, może leżakować latami choć gotów do picia jest stosunkowo szybko. W jego aromatach wyczujemy takie nuty owocowe jak maliny, wiśnie, truskawki, śliwki a także akcenty korzenne. Nocleg.

 

V DZIEŃ

Przejazd autokarem do Knysna, rejs po lagunie, degustacja ostryg i miejscowego szampana mcc (methode cape classic), Park Narodowy Garden Route (ang. Garden Route National Park) jest to park narodowy położony na pograniczu Zachodniej i Wschodniej Prowincji Przylądkowej. Jeden z najmłodszych parków narodowych w RPA, został ustanowiony w dniu 6 marca 2009 roku przez połączenie istniejących od dawna parków narodowych Tsitsikamma i Wilderness plus Knysna National Lake Area i wiele dodatkowych miejsc, będących własnością rządu o powierzchni 52 500 ha. Sercem Parku Narodowego Garden Route jest największy w RPA las o powierzchni 605 km². Rosną w nim przeważnie drzewa iglaste, jak zastrzaliny o potężnych pniach, które osiągają wysokość do 40 m. Występują w nim różne odmiany drzew oliwnych, a także drzewo gatunku Ocotea Bullata, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem podczas ścinania. Z jego drewna wyrabia się meble, bardzo popularne wśród mieszkańców Knysny. Całkowita powierzchnia parku wynosi 1 210 km². Znajduje się tam wiele jezior, największe to Swartvlei, Langvlei, Groenvlei i Rondevlei połączonych dopływami rzeki Touws. Taternicy cenią sobie łańcuch górski leżący na pograniczu oceanu i lasu oraz rezerwat morski. Nocleg.

 

VI DZIEŃ

Przejazd autokarem do Port Elizabeth, zwiedzanie miasta, czas wolny, nocleg. Port Elizabeth miasto w Prowincji Przylądkowej Wschodniej, w aglomeracji Nelson Mandela Bay, nad zatoką Algoa Oceanu Indyjskiego. W 2011 roku liczyło ok. 876 tys. mieszkańców. Ważny ośrodek handlu oraz przemysłu samochodowego, stoczniowego, maszynowego, spożywczego, chemicznego, cementowego, włókienniczego, drzewnego, papierniczego, skórzano-obuwniczego, szklarskiego, petrochemicznego (rafineria ropy naftowej). Ponadto duży port handlowy i rybacki, a także ważny węzeł komunikacyjny. W mieście działa uniwersytet.

 

Miejscowość została założona w 1820 roku przez kolonistów brytyjskich na miejscu Fortu Frederick wzniesionego w 1799 roku. Status miasta otrzymało Port Elizabeth w 1913 roku. Nazwę nadał Sir Rufane Donkin, gubernator Kolonii Przylądkowej, na cześć zmarłej żony Elizabeth.

 

W mieście znajduje się Nelson Mandela Bay Stadium, na którym odbywały się finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 i Puchar Narodów Afryki 2013.

 

VII DZIEŃ

Przejazd autokarem do Narodowego Parku Słoni Addo, safari, nocleg. Park Narodowy Addo Elephant (ang. Addo Elephant National Park) to park narodowy położony w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Na tych terenach żyło niegdyś mnóstwo słoni. Większość została wybita przez farmerów i łowców kości słoniowej, Farmerzy najmowali zawodowych myśliwych, kiedy to nie dawało zamierzonych rezultatów, zatruwano nawet zbiorniki wodne. Dzięki wysiłkom Sydney Skaife i innych działaczy społecznych udało się przeforsować przeszkody prawne i w 1931 roku stado ostatnich jedenastu słoni zapędzono do nowo powstałego rezerwatu. Ogrodzono 2000 ha buszu, jednak elektryczny płot okazał się bardzo łatwą przeszkodą dla słoni. Mieszkający obok farmerzy domagali się ogromnych odszkodowań za wyrządzone na farmach zniszczenia. W celu zastopowania tych strat zarząd parku zaczął dożywiać słonie sianem, dyniami, ananasami i pomarańczami. Dopiero w roku 1954 ukończono budowę prawidłowego ogrodzenia, jednak dożywianie było dalej kontynuowane.

 

W 1976 roku park zakupywał 30 ton pomarańczy miesięcznie. Dożywianie zakończono w roku 1976. Do 1968 roku liczba słoni w Addo wzrosła do 50 sztuk a dziesięć lat później przekroczyła sto. Dziś żyje ich tutaj ponad 450 i jest to najwyższe zagęszczenie słoni na kilometr kwadratowy w całej Afryce. W 1997 roku państwowy zarząd parków SANParks zaproponował utworzenie Wielkiego Parku Narodowego Addo Elephant ciągnącego się od Karru do wybrzeża Oceanu Indyjskiego na wschód od Port Elizabeth. Dzięki temu powierzchnia parku wzrosła z 2000ha do 164000ha. Do Addo dołączony został Woody Cape Nature Reserve rozciągający się od ujścia rzeki Sundays do Alexandrii plus rezerwat morski z wyspami St. Croix i Bird, bardzo ważnymi z uwagi na istniejące tam kolonie pingwinów afrykańskich i głuptaków. Wyspa Ptaków (Birds Island) jest domem dla największej w świecie kolonii głuptaków. Liczbę tych ptaków szacuje się na 120 000.

 

Dzięki ekspansji, Park Addo posiada aż pięć z siedmiu południowoafrykańskich biomów lądowych i jak żaden inny park, chlubi się Wielką Siódemką czyli lwem, lampartem, czarnym nosorożcem, bawołem, wspaniałym białym rekinem i południowym wielorybem w ich naturalnym środowisku. Na terenie parku żyje ponad 450 słoni, 400 bawołów przylądkowych, 48 czarnych nosorożców oraz wiele różnych gatunków antylop. Przed kilkoma laty do Addo sprowadzony został lew i hiena cętkowana. Nie zobaczysz tutaj żyrafy i impali, zwierzęta te nigdy nie żyły na tych terenach.

 

Addo Elephant Park odwiedzany jest przez 120 000 turystów rocznie, z czego 54% to turyści zagraniczni, głównie z Niemiec, Holandii i Anglii. Na terenie parku wybudowano kemping główny z basenem, restauracją, różnego typu zakwaterowaniem i wodopojem dla słoni oraz cztery dodatkowe obozy i cztery obozy prywatne. Dzięki asfaltowym szosom w kształcie pętli, Addo Elephant może być zwiedzany samodzielnie z samochodów osobowych.

 

VIII DZIEŃ

Przejazd autokarem do Plettenberg Bay, plaża nad zatoka, nocleg.

 

IX DZIEŃ

Dzień plażowy, nocleg.

 

X DZIEŃ

Przejazd autokarem do Kapsztadu, czas wolny, plaża Clifton, ocean Atlantycki, nocleg. Miejsce gdzie Beach Road przechodzi poprzez Queens Road w Victoria Road, to strome wybrzeże nazywane jest Riverą Kapsztadu z uwagi na luksusowe posiadłości. Najbardziej popularnymi miejscowościami są Bantry Bay i Clifton. Trasa Brzegowa biegnie aż do malowniczego kurortu Hout Bay leżącego ponad przełęczą oddzielające pasmo gór zwane Dwunastu Apostołów od szczytu Mała Głowa Lwa. Dwunastu majestatycznym ramionom skalnym nadał imiona biblijnych apostołów Sir Rufane Donkin, były gubernator Kolonii Przylądkowej.

 

W Bantry Bay, luksusowe domy (wiele na betonowych palach) wbudowano w strome zbocze góry. W modnym Clifton znajdują się cztery, niewielkie, słynne plaże oddzielone granitowymi głazami. Najpopularniejsza jest czwarta plaża, ponieważ znajduje się tam parking. Do pozostałych można się dostać schodząc stromymi schodami od strony drogi.

 

Woda z Atlantyku jest lodowato zimna, lecz szczyt Głowa Lwa skutecznie chroni plaże przed silnymi południowo-wschodnimi wiatrami. Z tego powodu cieszą się one popularnością wśród miłośników opalania, ale korki tworzące się na drodze sprawiają że trudno tam dojechać. Victoria Road biegnie dalej, wzdłuż brzegu, obok zatoczki Maidens Cove, gdzie znajduje się kąpielisko z wodą przypływową i dobra infrastruktura oraz wzdłuż zatłoczonej plaży Glen Beach.

 

Popularnym miejscem jest też zatłoczona plaża Camps Bay, na której rosną okazałe palmy. Chętnych nie odstraszają nawet silne wiatry wiejące z południowego wchodu, szczególnie w lecie. Piękne okolice Camps Bay, położone w pobliżu Głowy Lwa i łańcucha górskiego Dwunastu Apostołów, zachęciły inwestorów do zbudowania tu ekskluzywnego hotelu. The Bay i sieci znakomitych restauracji. Z większych z nich można podziwiać wspaniałe widoki. Do najpiękniejszych miejsc w okolicy należy nieduża plaża Llandudno, położona około 10 km na wschód od Camps Bay. Mała elitarna dzielnica mieszkaniowa, zbudowana na skalistym cyplu u podnóża Głowy Lwa jest widoczna ze szczytu ściany skalnej.

 

Czysta plaża w kształcie półksiężyca z białym piaskiem i przejrzystą, turkusową wodą oceanu przyciąga tych, którzy lubią podziwiać zachody słońca. Spacery wzdłuż skalistego brzegu kończy się w zacisznej, osłoniętej skałami Sandy Bay, gdzie znajduje się plaża dla naturystów.

 

XI DZIEŃ

Czas wolny, wylot nocnym lotem do Frankfurtu/Monachium i dalej do Wrocławia.

 

ŚWIADCZENIA W CENIE IMPREZY:
 

- Przeloty i transfery jak w opisie

- 9 noclegów w hotelach ***/****

- wyżywienie FB – trzy posiłki dziennie

- wieczór rozrywki

- usługa przewodnicka

- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

- ubezpieczenie

  

Informacja dla podróżujących do Afryki Południowej z dziećmi do 18 lat:

- w przypadku podróży z obojgiem rodziców/opiekunów prawnych wymagany jest pełny akt urodzenia dziecka (nie może to być akt skrócony) oraz jego tłumaczenie na j. angielski;

- w przypadku podróży z jednym z rodziców/opiekunów prawnych wymagany jest pełny akt urodzenia dziecka oraz jego tłumaczenie na j. angielski oraz pisemna zgoda drugiego rodzica/opiekuna prawnego w formie notarialnej przetłumaczona na j. angielski. Warunkiem zwolnienia z posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica/opiekuna prawnego jest posiadanie wyłącznej władzy rodzicielskiej (wymagany jest prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego przetłumaczony na j. angielski) lub śmierć drugiego rodzica/opiekuna prawnego (wymagany jest akt zgonu w j. angielskim);
w przypadku podróży z osobą, która nie jest prawnym opiekunem wymagany jest pełny akt urodzenia dziecka oraz jego tłumaczenie na j. angielski oraz pisemna zgoda obojga rodziców w formie notarialnej przetłumaczona na j. angielski.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2022 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Wakacje last minute w atrakcyjnych cenach pojawiają się już na 100 dni przed planowaną podróżą

Narty zima 2022

Zimowe wakacje 2022 za granicą na największych i najbardziej zachwycających stokach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Czechy, Szwecja, Finlandia

Wakacje 2022 w Egipcie

Wygodne wakacje all inclusive w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh

Weekend majowy 2022

Długi weekend majowy 2022 w ciepłych krajach dla par i rodzin z dziećmi – Turcja, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja

Wakacje 2022 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2022 w najchętniej odwiedzanych miejscach na lato 2022 przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.